Női döntő: rutin kontra esélytelenség

Ma délután az Uniqa Euroleasing Sopron és az UNI Seat Győr részvételével megkezdődik a női bajnokság döntője. Előbb megnézzük, milyen változásokon ment át a két együttes, majd a két - elvileg tervezett, vagy leggyakrabban használt - kezdőötös játékosait vesszük górcső alá.
 
Mindkét együttes óriási változáson ment át tavaly nyáron, sőt Győrben a kispadon is váltás történt, az igazgatóvá előlépő Tapodi Pétert korábbi segítője, Fűzy Ákos lett a szakmai munka első számú irányítója.

A soproni változások szinte földcsuszamlás-jellegére utalhat, hogy a tavaly bajnokságot és Magyar Kupát nyert csapat kis túlzással akár egy nosztalgia találkozót is tarthatott volna Isztambulban az Euroliga nyolcas döntőjének helyszínén. Honti Kata és a szezon közben váltó Krivacsevics Tijana a fináléba jutó két spanyol együttes játékosa lett, az előző évadot Sopronban kezdő amerikai klasszis, Angel McCoughtry és a lett center, Zane Tamane pedig a török Fenerbahce játékosa lett. Az időközben az együtteshez visszatérő Németh Bernadett az évad első felét Kassán szintén egy Euroligában szereplő együttesnél töltötte. A tavalyi soproni sikercsapat további meghatározó játékosai közül Amber Holt Lengyeloszágban kötött ki, Marissa Coleman pedig rövid időt az Euroligát tavaly megnyerő Perfumerias Avenida Salamanca együttesnél töltött, Eördögh Edit pedig visszavonult.

Soponban az "érkezési oldalon" az élre a régi nagy rivális pécsi csapattól érkező két játékos, Fegyverneky Zsófia és a magyarként csatlakozó Krnjics Szara neve kívánkozik. Szülés után tért vissza a korábban lánynevén, Gorbunovaként közönségkedvenccé vált bedobó, immáron asszonynevén, Kuraszovaként. Zavecz Hanna személyében Knjics mellett egy másik külföldi kosaras kultúrában, az ausztrálban felnőtt játékos érkezett. Ebből is látszik, Székely Norbertnek új csapatot kellett építenie. Később, évad közben pedig ráadásul - köszönhetően Krivacsevics távozásának és Németh visszatérésének - ezen az amúgy szépen alakuló építményen még némi szerkezeti átalakításba is bele kellett fognia. Tekintettel arra, hogy hazai fronton a most zajló szezonban mind a bajnokságot, mind pedig a Magyar Kupát ideértve nem találtak legyőzőre. Az viszont némi csalódást jelentett, hogy - noha az előbbi felsorolásból azért érezhető a keret, illetve mélységének gyengülése - az Euroligában nem jutott túl a csoportkörön az együttes.

A győriek először szerepelve a legrangosabb európai sorozatban bekerültek a "halálcsoportba", s mint a sorozat végeredménye is mutatta, nem volt túlzó ez az elnevezés: többek között a végső győztes Ros Casares és a bronzérmes Jekatyerinburg is egy nyolcasba került Fűzy Ákos csapatával. Itt, veszítenivaló nélkül játszva három igen szép diadalt arattak Nagy-Bujdosóék. Változás persze Győrben is volt bőven, tapasztalt, rutinos játékosok egész sora - Englert, Djelmis, Horváth Zsófia, Vida, a fiatal Süle, valamint két nemzetközi szinten is jónevű légiós, a lett Kublina (Bourges) és az amerikai Carson (az Euroliga döntőt elvesztő Rivas Ecopolis) is távozott. Helyükre tehetséges és igencsak sikeréhes fiatal kosarasok érkeztek a Rába partjára, Fürtös, Laklóth, Rasheed, a szinte végig sérült Rubold, valamint Vincze Viktória. A két új légiós - a horvát irányító Ciglar és a cseh magasbedobó, Sujanová kevésbé neves, mint a távozó külföldiek. Hazai fronton igazán "nagy fogásnak" a Pécsről szerződtetett s rögtön csapatkapitánnyá kinevezett  Nagy-Bujdosó Nóra számított. A győriek balszerencséje,hogy Sujanová éppen akkor szenvedett súlyos sérülést, amikor már kezdett beépülni az együttesbe, s pár bajnoki, valamint Euroliga mérkőzésen igazolta, igen fiatal kora ellenére miért is került be a vb-ezüstérmes cseh válogatottba.

A bajnokság alapszakaszában a győriek csak a Soprontól kaptak ki - tőlük kétszer is - a rájátszásban viszont Pécsett botlottak, múlt szerdáig "kitolva" ezzel az elődöntőt. Ők "lendületből" mennek a fináléba, a címvédő viszont jó másfél hetet készülhetett, de voltak sérültjek. Kérdéses a Soponnál, mennyire "rozsdásodtak be" játékosai a meccs nélküli időszakban, és milyen állapotban vannak a sérültek.
A döntőben az eddigi makulátlan hazai mérleg mellett a tapasztalat is a soproniak mellett szól. Most viszont Székely Nobert játékosainak vállát nyomja az esélyesség terhe, a finálé meccsein a Győr az esélytelenek nyugalmával játszhat. A két csapat pár hete már játszott egy finálét. A Győrben rendezett kupadöntőn az UNI Seat játékosainak többségét hazai környezetben agyonnyomta a tét - most ez biztos másként lesz...
 
Vessük most össze a két várható kezdő ötös tagjait - posztonként. A nevek után néhány statisztikai paraméterben átlagaikat tüntettük fel.

1: Fűrész Diána (8,5 p., 2,8 gp.)- Iva Ciglar (10,3 p., 4,6 gp.) (0,5-0,5)
A tavalyi év végén még egyértelműen Ciglarnak "adtuk" volna e párharcot, ám a Sopronban első számú irányítóvá előlépő Fűrész parádés tavaszt produkált. Bár csapatán belül más a szerepe, mint a győri együttes egyik vezéregyénségének, megnövekedett önbizalommal kosarazva Fűrész meghatározó irányítóvá nőtte k magát, kettejük párharca igen fontos lehet a döntő kimenetele szempontjából.
 
2. Fegyverneky Zsófia (9,4 p., 3,6 gp., 2,1 lep.)- Simon Zsófa (9,8 p., 2,4 gp., 3 lep.) (1-0) Névrokonok küzdelme. Bár a győriek ifjú üdvöskéje szenzációsan  játszott a kupadöntőn ugyanezt megtette druszája is a másik oldalon. Fegyverneky - bár makacs talpsérülése miatt az utóbbi időben sok edzést kihagyott - a csúcson van, és jóval tapasztaltabb a kupadöntőn remek versenyzői erényeket csillogtató Simonnál. A soproni hátvédtől már csak rutinja révén is kiegyensúlyozottabb teljesítmény várható egy döntő sorozatban, mint fiatal győri ellenlábasától.
 
3: Olekszandra Kuraszova (12,6 p., 1,1 gp., 6,1 lep.) - Rasheed Rita (12,4 p., 2,4 gp., 3,8 lep.)  (1-0)
A győriek kétségtelenül tehetséges fiatal bedobójával szemben áll a soproni közönség ukrán kedvencének lényegesen nagyobb nemzetközi tapasztalata. Az idei évadban látottak alapján úgy tűnik - és természetesen ebben a rutinnak is óriási szerepe lehet - hogy amíg a tét "Szasában" szinte rejtett tartalékokat is tud mozgósítani, s ő kritikus helyzetekben képes csapata vezéregyéniségévé előlépni, addig az Euroligában nem egy meccsen parádézó Ritát a tét még "blokkolja", ami passzivitás formájában nyilvánul meg nála. A bajnoki döntőben viszont a győrieknek nincs veszítenivalójuk...
 
4: Zavecz Hanna (7,2 p., 0,9 gp,. 5,3 lep.) - Nagy Bujdosó Nóra (12,3 p., 3,1 gp., 7,5 lep.) (0-1)
Nem a nagyobb tudás hanem a talán nagyobb tapasztalat miatt "adtuk" e párharcot a győri "csékának", no meg mert fizikai paraméterei alkalmasabbak az erőcsatár poszt betöltésére, mint a soproniaknál e poszton kényszerből szereplő, taktikailag igen érett, sokoldalú riválisáé. Zavecz a Magyar Kupa döntőjében mindenesetre remekül megfogta Nagy Bujdosót. A párharc szempontjából kulcskérdés, hogy a győri kapitány mennyire tud csapata vezéregyénisége lenni.
 
5: Horti Dóra (9,3 p., 6 lep.) - Quanitra Hollingsworth (11,7 p., 8,6 lep.) (0,5-0,5) Centercsemege! Hortinak - csapattársán, Krnjicsen kívül - szinte az egyetlen méltó ellenfele a magyar mezőnyben a palánkok alatt. Fizikálisan, robbanékonyság és ruganyosság tekintetében egyértelműen a győriek légiósa jobb, A válogatott középjátékosa ezt az ezen a szinten nagyobb tapasztalatával, jobb helyezkedésével és helyzetkiválasztásával ellensúlyozhatja a magát időnként "túlvállalni" hajlamos amerikaival szemben.
Kis összevetésünket 3-2-re a Sopron nyerte, ám a 3 nyert meccsig zajló sorozatban, éppen mert egy több mérkőzéses párharcról beszélünk, a cserepadokról ékező játékosoknak is nagy szerepük lehet...

Kép (1.): wb-sopron.hu
Kép (2.): gyorikosar.hu
Kép (3.): mizopecsbasketball.hu
Kép (4.): kisalfodl.hu

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus