Portugália ellen hoztuk a kötelezőt

Második Európa-bajnoki selejtezőjére készült a magyar női kosárlabda válogatott. A Stefan Svitek vezette nemzeti együttes a sorozat első mérkőzésén balszerencsés végjátékban maradt alul Minszkben Fehéroroszország ellen.

A Miskolcon sorra kerülő első hazai selejtezőn a csoport papíron leggyengébb ellenfele, Portugália várt a mieinkre. A portugálok a nyitó játéknapon Ukrajnában szenvedtek súlyos, 92-38-as vereséget, majd szombaton hazai pályán 82-53-ra maradtak alul a fehéroroszok ellen.

Mindennek megfelelően megfelelő koncentrációval kezdett a válogatott, így a lendületes játéknak köszönhetően már a negyed derekán tíz ponttal mentünk (13-3). Svitek mester sűrűn rotálta csapatát, Vajda triplája után pedig jelentős különbség alakult ki a felek között. Észhez is kaptak a vendégek, így 18-5-ös állást követően a negyed második felében felzárkóztak a portugálok egy 6-0-s szakasszal. Nagy-Bujdosó öt pontjával azonban visszaállította a különbséget (23-12).

Nem indult szerencsésen a második negyed, Horti ugyanis megkapta a 3. személyi hibáját – érkezett a helyére Szécsi Orsi. Úgy festett tovatűnt a kezdeti lendülete a csapatnak, így szép lassan közelítettek a vendégek, 25-18-as állásnál időt is kért Stefan Svitek. Hiába váltottunk védekezésben, a 17. percben már csupán öt pont volt az előnyünk. Roppant fontosak volt Quigley villanásai: a honosított kiválóság előbb egy középtávolit, majd egy 2+1-et értékesített. Freitas harmadik hármasa tartotta látótávolságon belül a vendégeket.

Két könnyű leindításos kosárral kezdtük a második félidőt. Honti büntetőit követően az addigi legnagyobb előny, 17 pont alakult ki a két csapat között (44-27). Előbb Quigley, majd Raksányi is faulttal együtt szerzett kosarat, így pillanatok alatt húsz fölé hízott a különbség. Kiválóan, agresszívan védekeztünk ebben a játékrészben és mindez meg is látszott az eredményen. A 28. percben a vendégek mestere kapott reklamálásért technikai hibát, az előny pedig már 30-as határt karcolta.

A záró szakaszban sokáig csak két Horti büntetőt jegyezhettünk fel, az akadozó támadójáték mellett viszont továbbra is igen hatékony maradt a védekezése a magyar együttesnek. Az már nyilvánvalóvá vált, hogy csak a győzelem mértéke maradt kérdés a negyed második felében – a remek dobóformát hozó Nagy-Bujdosó triplájával 73-43-at mutatott már az eredményjelző. A szintén nagyot játszó Quigley büntetői után már bátran próbálhatott ki több variációt is Svitek mester. Remek második félidőben nyújtott játékának köszönhetően végül sima, 35 pontos sikert aratott a női válogatott.

A magyar válogatott így magabiztos győzelemmel készülhet a szombati, várhatóan nehezebb izraeli mérkőzésre.

Magyarország – Portugália 80-45 (23-12, 11-13, 30-14, 16-6)

Magyarország: Honti (11), Raksányi (8/3), Quigley (17), Vajda (7/3), Horti (9). Csere: Nagy-Bujdosó (18/6), Simon Zs. (2), Czank (-), Vida (3), Szécsi (2), Laklóth (1), Zsovár (2).

Portugália: Nascimento (6/3), Freitas (14/12), Oliveira (6), Filipe (-), Da Silva (5). Csere: Lopes (-), Escórcio (2), Correia (3), Milovac (4), Brandao (-), Domingues (2), Lima (3/3).

Kép: kosarsport.hu