Repülőrajtot vettek a debreceni lányok

Folytatódtak a küzdelmek az Amatőr Női Bajnokság (ANB) két csoportjában. Keleten akadt pár szoros, izgalmas meccs, a DEAC csapata három ilyen találkozót "húzott be". Nyugaton viszont többnyire elég egyoldalú találkozókat játszottak az új esztendő első heteiben. Nézzük a részleteket!

Kitűnő mérkőzéssel indult a 2015-ös év a keleti csoportban, a DEAC Szolnokon vendégeskedett az idei esztendő első találkozóján. A kosarakban gazdag, több remek egyéni teljesítményt is hozó összecsapáson 89-82-es vendég siker született. Gál Annamária vezérletével 8-0-lal indított a DEAC, de egyik legjobbja, Göttlinger Anna hamar összeszedett két személyit. A folytatásban kiegyenlített lett a játék, sőt a második negyed közepén egy ugyancsak 8-0-lal fordított az ekkor Fekete Dóra vezette szolnoki együttes. A félidő végén a visszatérő Göttlinger vezérletével visszaszerezte a vezetése a DEAC.

Ahogy a meccset, a második félidőt is a DEAC kezdte jobban, 7 ponttal megugrott. Bár a hazaiak próbálták üldözni ellenfelüket ,e különbség a negyed végéig megmaradt. A záró szakasz elején rátett még egy lapáttal a DEAC, s 6-2-vel indítva a záró etapot 10 pont fölé hizlalta előnyét. Egy 5-0-lal még 6-ra feljött a Szolnok, de Jávor Petra triplája után, bár derekasan küzdött, már igazán szorossá nem tudta tenni a meccset a Szolnok. Hazai részről Kányási Veronika (23/3 pont, 7-7 gólpassz és szerzett labda), Fekete Dóra (23/3 pont, 8/13 mezőnyből), valamint Imre Nóra (10 pont, 6 lepattanó) emelhető ki. A DEAC sikerének a fő letéteményesei Göttlinger Anna (27/3 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz), Jávor Petra (19/6 pont, 5 lepattanó, 9 gólpassz) és Földvári Andrea (16 pont 14 lepattanó) voltak.

A szolnoki lányok Nyíregyházán is helytálltak, de a 21-10-re elvesztett első negyed után hiába tették kiegyenlítetté a játékot Fekete (14/9 pont) és Kaid Aisha (14/6) révén, nem volt esélyük a Papp Klaudia (22/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) - Farkasinszki Orsolya (18 pont, 6 lepattanó) kettőse mellé "felnövő" Sándorfi Dóra (12-12 pont és lepattanó (9 támadó)) vezette szabolcsi alakulattal szemben, amely végül 84-66-ra nyert.

A Szeged Martonosi Zita (14 pont, 8 lepattanó, 5 szerzett labda, 4 gólpassz) vezetésével fölényesen (65-36) verte a tartalékos diósgyőri fiatalokat, akiktől Sikora Emőke (12 pont 10 lepattanó) dupla-duplát ért el, Arad Zsófia pedig csupán 1 ponttal (9 pont, 11 lepattanó) maradt el ettől.

Remek hajrával fordított hazai környezetben a DEAC a két korábbi korosztályos válogatott, Pogány Vivien (23 pont) és Dobos Ágnes (15 pont 6 lepattanó) vezette Kecskemét ellen, s nyert végül 75-68-ra. A fordulatos meccsen a harmadik negyed hajrájában egy 9-0-s futást bemutatva a záró 10 perc előtt még 58-52-re a vendégek vezettek, ám a DEAC a szakasz első felében egy Göttlinger (30/15 pont, 6 lepattanó, 7 szerzett labda) vezette 14-3-as "száguldással" átvette a vezetést, s nem is adta ki kezéből. Földvári ismét dupla-duplával (14 pont, 13 lepattanó) segítette a debreceni együttest.

Amint az várható volt, nagy különbségű ELTE-BEAC győzelemmel zárult az újbudaiak Kiss Lenke Kosársuli elleni találkozója (118-33). A BEAC a 42-8-ra megnyert első negyedben több pontot szerzett, mint ellenfele az egész meccsen. A BEAC 40 eladott labdába "hajszolta bele" ellenfelét, minden játékosa szerzett pontot. Szabó Flóra 23 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát ért el, Süle Krisztina pedig 22/6 ponttal, 6 lepattanóval, 5-5 szerzett, illetve eladott labdával, valamint 4 gólpasszal zárt. A vendégektől Berényi Luca (10/3 pont) érte el a 10 pontot.

Hazai környezetben az MTK fiataljaival már jobban tudták tartani a lépést a Kiss Lenke Kosársuli játékosai, de a 25-11-re elvesztett első negyed után nyerni nem volt esélyük, s végül 75-54-re kikaptak. Szabó Enikő 16/6 pontja mellé 4 labdát is szerzett - igaz ugyanennyit el is adott -, Berényi pedig 14/3 ponttal, valamint 6-6 lepattanóval és gólpasszal zárt. Az MTK-s fiatalok magabiztos győzelméért a 20 pontig jutó Kádár Kinga mellett Kováts Gabriella (14 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Suppán Anna (10 pont, 11 lepattanó) tette a legtöbbet.

A DEAC küzdelmes mérkőzésen Szegeden is folytatta "diadalmenetét", ahol 61-53-ra győzött. A hajdúságiak újabb sikeréért ismét elsősorban a Göttlinger (27/3 pont, 6 lepattanó) - Földvári (12 pont, 14 lepattanó) kettős tett a legtöbbet, Gál (9 pont, 8 gólpassz) pedig ügyesen játszott a kezük alá. Szegedi részről Mészáros Viviennek (19/6 pont, 4 szerzett labda, 3 gólpassz) ezúttal nem igazán akadtak társai.

A BEAC biztosan győzött az ismét tartalékos diósgyőri fiatalok otthonában 76-47-re. A Sikora (13 pont, 6 lepattanó) - Arad (14/6 pont, 4 lepattanó) kettős ismét megtette a magáét miskolci oldalon, ám ezúttal sem tudott senki felnőni melléjük. A BEAC a Pusztai Sára (15/3 pont, 3 gólpassz) - Szabó F. (15 pont, 5 lepattanó) - Süle (14/6 pont, 1 lepattanó) trió vezérletével "ért révbe" Miskolcon.

Ez a helyzet a keleti csoportban:

Az idei év első meccse nyugati egy halasztott találkozó volt, a Szombathely a papírformának megfelelően simán nyert Tatán (91-49). Orsós Bogán Lívián (20/3 pont, 11 kiharcolt fault) kívül hazai részről csak Jakubovics Dóra (11 pont) jutott 10 fölé. Szombathelyi részről viszont négyen is: Gusztafik Lilla (19/3), Szabó-Haklits Zsuzsanna (18/6), Konti Klára (13 pont, 8 lepattanó) és Bicskei Flóra (12).

Ugyanazon a napon, amikor keleten egy összesen 171 pontot hozó meccsel kezdődött az év, nyugaton egy 170 pontot hozó mérkőzést játszottak, igaz itt jóval egyoldalúbb volt a pontok előszlása: a Baja 106-64-re verte a SMAFC-ot. Bajai oldalon három játékos is dupla-duplát ért el: Mojzes Gina (26 pont, 14 lepattanó), Kajtár Daniella (19/3 pont, 11 lepattanó) és Kucsora Réka (10/6 pont, 11 lepattanó - neki 8 gólpassza is volt). Nem sokkal maradt el ettől Kovács Dóra (17/3 pont, 8 lepattanó). Soproni részről Szőke Szilvia (30/9 pont) csaknem csapata pontjainak felét jegyezte.

Nagykanizsán a bajainál is nagyobb verésbe "szaladt bele" a SMAFC (105-37). Fekete Csilla (26/3 pont, 6 lepattanó, 11 szerzett labda, 5 gólpassz) és Fiusz Viktória (20 pont, 5 lepattanó, 4 szerzett labda) ketten "túldobták" a SMAFC-ot, amelyből Gyulai Dóra (14/6 pont, 8 lepattanó) és Locsmándi Lilla (13 pont 7 lepattanó) emelkedett ki, igaz mindkettejüknek lepattanóikkal megegyező számú eladott labdájuk volt.

A Szombathely alaposan ráijesztett a TF csapatára, hiszen egy negyed után még a Szabó-Haklits (22/9 pont), Czinder Adrienn (13 pont) és Gusztafik Lilla (8 pont, 6 gólpassz) vezérelte hazaiak vezettek. A döntő fordulatot a harmadik negyed hozta, szünet után a TF valósággal átrohant a vasiakon, 30-13-ra nyerte a szakaszt. A vendégeknél Bodnár Fanni (18 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz), Miháczi Dia (14 pont, 11 lepattanó, 4 gólpassz) és Karlócai Julianna (12/9 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz) voltak a 82-63-as diadal fő részesei.

A MAFC ellen nem adta olcsón a bőrét az Orsós-Bogdán (22/9 pont, 4 lepattanó, 5 szerzett labda) és Vedres Kinga (12/6 pont, 4 lepattanó, 3-3 szerzett és eladott labda) vezette Tata, de mivel a lepattanó harcot 42-27-re, a meccset 81-63-ra elvesztette. A MAFC-ból a dupla-duplát elérő Abaházy Anna (13 pont, 12 lepattanó), Fülep Csilla (16 pont), Rozsics Teodóra (14 pont) és Fabók Fanni (9 pont, 7 lepattanó) tett sokat a vendég győzelemért.

A veretlen éllovas Tatabánya 18-18-as első negyed után könnyedén (80-43) verte a Baját. Hiába volt a mezőny legeredményesebb játékosa a bajai Kucsora (13/9), a hihetetlen egységes csapatmunkát bemutató éllovas ellen nem volt esélyük a vendégeknek. A Tatabányából Fülöp Klaudia és Guti Alexandra 11-11 pontig jutott (előbbinek volt 6 lepattanója), Csicsai Katalin 10 ponttal és 5 lepattanóval zárt, de Ruttner Réka (8 pont, 7 lepattanó) és Szamosi Rita (8 pont, 6 gólpassz) is sokat tett a fölényes hazai diadalért.

Pár nappal a tatabányai fellépés után még egy kellemetlen "küldetés" várt a bajaiakra, akik a másik élcsapat, a TFSE otthonában léptek pályára. Az Alkotás úton is 43 pontot hoztak össze a bajaiak, akik közül egyedül Hilcz Alexa (11/6 pont) jutott 10 fölé és Mojzes is dicsérhető (6 pont, 9 lepattanó). A 106 pontot "alkotó" TF-ben Mányoky Judit (22/12 pont, 7 gólpassz) mind pontszerzésben, mind a társak kiszolgálásában élen járt. Varga Barbara 21 pontot és 6 lepattanót, Bodnár 19/3 pontot és 10 lepattanót, Karlócai pedig 12/6 pontot és 14 pattanót tett a közösbe.

A Tatabánya egy félidő után 49-27-re vezetett a Kanizsai Vadmacskák ellen, s végül 84-53-ra győzött. Fülöp igen "masszív" (23 pont, 17 lepattanó), Fekete Anett (14 pont, 10 lepattanó, 6 gólpassz) és Ruttner (10-10 pont és lepattanó) "minimális", de csapata számára igen értékes dupla-duplájára alapozva győzött magabiztosan az éllovas. A kanizsai "ellenállást" Fekete Csilla (15/3 pont, 5-5 lepattanó és szerzett labda), valamint Kardos Réka (13 pont, 3 szerzett labda) vezette - inkább kevesebb, mint több sikerrel.

31-7-es harmadik negyedével hozta a kötelezőt a Szigetszentmiklós a Tata ellen (83-45). A tapasztalt Tarnai Zsuzsa 28 ponttal és 9 lepattanóval járult hozzá a fölényes hazai sikerhez, Hoffmann Flóra 15 pontig jutott. A Tata csapatában ismét az Orsós-Bogdán (19/12 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) - Veres (10 pont, 6 lepattanó, 4 szerzett labda) duó vitte a prímet.

A végére maradt a legszorosabb találkozó, a szombathelyiek 72-65-re tudtak nyerni a győri fiatalokkal szemben Győrött. A félidőben 40-38-ra vezető vendégek 15-9-re hozták a harmadik negyedet, s a záró szakaszban csupán 1 pontot adtak le 8 egységnyi előnyükből. A győri fiataloktól hiányzott az első csapatban leginkább foglalkoztatott két játékos, Horváth Krisztina és Török Ágnes. Távollétükben Simon Cintia (14/3 pont, 7 lepattanó) és Koch Dóra (11/9 pont, 11 lepattanó) próbálta sikerre vinni a Győrt. Hogy ez mégsem "jött össze", abban elsősorban Czinder Adrienn (21/9 pont, 4-4 szerzett labda és gólpassz), Szabó-Haklits (19/6 pont) és Gusztafik (14 pont, 9 lepattanó) "keze volt benne".