Sopronban járt a Team USA

Egy félidőn át kiválóan tartotta magát a Uniqa Euroleasing Sopron női csapata az olimpiai és világbajnok amerikai együttes ellen, de a harmadik negyedben a fizikai fölényét érvényre juttató tengerentúli együttes végül 73-63-ra nyert Sopronban

Az összecsapás előtt a soproni utánpótlás legjobbjait díjazták, majd a soproni klub az egyik névadó szponzorának nyáron tragikus hirtelenséggel elhunyt vezetőjére, Farkas Balázsra emlékezett.

Az összecsapás elején a tudatos, szervezett csapatjátékot játszó hazai együttes alaposan meglepte az egyénileg kísérletező amerikai válogatottat, amely mindössze 7 játékossal érkezett. Volt azonban köztük egy szemre nem kifejezetten nőies jelenség, a 21 éves, 203 centis, karcsú, nyúlánk harmonikus mozgású Brittney Griner, aki a bemelegítésnél zsákolt...Na nem akárhogy, hanem - hangsúlyozzuk: női mérkőzésre "hangolt'" ily módon - páros lábról felugorva két kézzel...

Kuraszova képtelen volt hibázni, a szakasz közepén pedig Horti parádézott, így az első negyed hajrájáig biztosan vezetett a Sopron, ám a szakasz hajrájában a cserék után megtört a lendület. A túloldalon Montgomery egy-két remek megmozdulással jelezte, jó vásárt csinált vele a Győr, Tina Charles pedig igazolta, nem véletlenül lett 2. a WNBA MVP-szavazásán. Az ő jóvoltukból a szakasz végén kiegyenlítettek az amerikaiak.

A második szakasz hasonlóan alakult, mint az első. Amerikai csapattól ritkán látni területvédekezést, de ekkor zónáztak. Ez ellen Fűrész dobott triplát, majd Fegyverneky is betalált távolról, palánkos hármas formájában a támadóidő utolsó pillanatában. Ez mind a csapatnak, mind pedig a teltházas publikumnak  új erőt adott. Griner is pályára került, és látszott, hiába remek a mozgása, s igen erős, azért még ez az erő elég nyers. A félidő végén a két talán legnevesebb kosarasuk, Swin Cash és Cappie Pondexter révén újra egalizáltak az amerikaiak.

Szünetben a soproni klub az ötvenszeres válogatott, hatszoros bajnok, négyszeres kupagyőztes Eördögh Editet búcsúztatta. A - már csak korábbi - kiváló játékos a meghatottságtól nehezen találta a szavakat, s végül a jelenlegi együttes játékosai is elköszöntek tőle, köztük az új "cséká" Horti Dóra, valamint az a Fegyverneky Zsófia, aki ellen a Sopron-Pécs meccseken ádáz sok-sok ádáz csatát vívott a most búcsúzó "Edó".

Térfélcsere után, főleg  az amerikai válogatott növelni tudta a sebességét, s ezt a Sopron már nem volt képes átvenni. Zavecznek és Fegyvernekynek voltak szép villanásai, de a palánkok alól veszélytelenek voltak a hazaiak. Ekkor az amerikaiaknál nem volt gyenge pont, 12 pontos előnyre tettek szert. A záró szakaszban bár vezetett pár ügyes akciót Székely Norbert együttese, az amerikaiak győzelme nem forgott veszélyben.

Székely Norbert az Uniqa Euroleasing vezetőedzője szerint az este minden szempontból elérte célját. Kiemelte: egy nagy embertől, Farkas Balázstól méltó módon emlékezett, egy a soproni csapatért rengeteget tevő játékostól pedig szépen búcsúzott a klub. Maga az összecsapás pedig remekül szolgálta a felkészülést a szerdán kezdődő Euroligára.

Uniqa Euroleasing Sopron - Team USA 63-73 (22-22, 19-19, 9-21, 13-11)

Érdekességek a statisztikából.

Sopron: Kuraszova (14 p., 5/5 dupla, 1/2 tripla, 1/1 büntető, 3 lepattanó,  2 eladott labda, 2 gólpassz), Fegyverneky (12 p., 4/7 dupla, 1/3 tripla, 1/2 büntető, 3 lepattanó, 3 szerzett, 2 eladott labda, 5 gólpassz), Zavecz (8 p., 4/6 dupla, 0/1 tripla, 4 lepattanó, 1 szerzett labda, 2 gólpassz), Horti (8 p, 2/11 dupla, 4/4 büntető, 3 lepattanó, 1-1 szerzett és eladott labda, 1 gólpassz), Fűrész (7 p., 2/4 dupla, 1/2 tripla, 2 lepattanó, 1 szerzett, 3 eladott labda), Krivacsevics (4 pont, 1/7 dupla, 2/4 büntető, 3 lepattanó, 2-2 szerzett és eladott labda, 2 gólpassz)

USA: Pondexter (14 p., 4/8 dupla, 1/1 tripla, 3/4 büntető, 3 lepattanó, 1 eladott labda, 3 gólpassz), Cash (14 p. 5/9 dupla, 0/2 tripla, 4/5 büntető, 3 lepattanó, 2-2 szerzett és eladott labda, 1 gólpassz),  Charles (12 p., 6/11 dupla, 9 lepattanó), Young (12 p., 5/9 dupla, 0/1 tripla, 2/4 büntető, 8 lepattanó, 3 szerzett 2 eladott labda, 3 gólpassz), Montgomery (9 pont, 3/4 dupla, 1/4 tripla, 3 szerzett 1 eladott labda, 1 gólpassz)

Fotó: Szabó Miklós - Nemzetisport.hu