U16-os Eb: bronzérmes a válogatott!

Végig kontrollálva a bronzmérkőzést a harmadik helyen végzett a bulgáriai A-divíziós U16-os Európa-bajnokságon a magyar válogatott! Mészárosné Kovács Andrea tanítványai a játék minden elemében jobbnak bizonyultak Olaszország ellen, akik a végjátékban ugyan ráijesztettek a mieinkre ám végül 62-55-re nyertük az összecsapást. A magyar lányok ezzel feltették a koronát saját teljesítményükre és óriási sikert aratva teljesen megérdemelten hozták el a bronzérmet az Eb-ről.

Magyarország – Olaszország 62-55 (17-6, 13-11, 15-13, 17-25)

Albena, U16-os Eb, A-divízió, 3. helyért

A szombati, az eddig veretlen spanyoloktól egyetlen ponttal elveszített elődöntőt követően az az Olaszország várt a magyar válogatottra a kontinensviadal bronzmérkőzésén, amellyel alig négy nappal korábban már megmérkőzött. Akkor nagyszerű játékkal, 60-44-es győzelmet arattak a mieink, többek között a 20 támadólepattanónak is köszönhetően. Ám mondani sem kell, hogy abból a mérkőzésből messzemenő következtetéseket nem szabad már levonni. Nagy kérdés volt, hogy milyen hangulatban készülhetett a két csapat, hiszen, amíg a magyar lányok karnyújtásnyira voltak a finálétól, addig az olaszok a második félidőt simán elveszítve kaptak ki a csehektől.

Az elődöntőben 17 pontig jutó Dubei büntetőivel, de talán ennél is fontosabb, hogy kiváló védekezéssel indult a találkozó. Közel három perc elteltével és egy Weninger triplával később 5-0-ra vezettünk. Tetszetős csapatjátékot mutatott be a magyar csapat, a labdát jól járatva növeltük előnyünket; a negyed derekán Böröndy távolija után 10-4-et jelzett a tábla. Az olaszok csak kiszorított helyzetekből tudtak a gyűrűbe találni, a 9. percben 15-6-nál időt is kértek. A tökéletes védekezésben sorra kergették a lányok labdaeladásokba az olaszokat és ha a befejezéseknél jobban összpontosítunk a negyed végi 17-6-nál is nagyobb különbség alakulhatott volna ki.

A folytatásban sem változott sokat a játék képe: az olaszok nem tudtak mit kezdeni a védekezésünkkel, miközben a mieink rengeteg büntetőt puskáztak el (16-ból 8-at). Közel négy percig nem szereztünk mezőnykosarat, így a 14. percben nagyon kellett Kiss Virág közelije (20-11). A sok hiba, kihagyott büntetők miatt nagyon akadozott a játék mindkét oldalon, alig alakult ki folyamatos játék. A 18. percben Weninger 2+1-ével már 13 ponttal vezettünk, a félidő előtt kicsit fel is pörgött mindkét együttes játéka, szerencsére a különbség így is megmaradt, 30-17-re vezettünk.

A nagyszünetben a statisztikát nézve a mieink egy kicsit céloztak a mezőnyből jobban (30-29%), viszont két triplát is értékesítettünk, míg az olaszok egyet sem. A büntetődobással egyik fél sem büszkélkedhetett: 23-szor állhattunk a vonal mögé és csupán 12-t dobtunk be (52%), ellenfelünk még ezt is alulmúlva 1/9-es, 11%-os mutatóval állt. Mondhatni, hogy szokás szerint a lepattanózásban fölényben voltak a lányok (28-21); jobban passzoltunk (7-3) és kevesebb volt az eladott labdánk is (7-10). Külön érdekesség, hogy amíg olasz oldalon a 19. percig csak két játékos, Pan és Cubaj tudott kosarat szerezni, addig nálunk heten is feliratkoztak a pontszerzők közé.

Alig telt el két és fél perc a második félidőből, amikor Kovács Andrea kénytelen volt időt kérni, hiszen kissé belealudtak a lányok a félidei szünetbe (30-20). Ahogy illik úgy felelt erre a magyar együttes, Dubei öt pontjával, illetve Aho bátor betörésével 37-22-re elléptünk. Bár az olasz csapat többször is felzárkózott, de a kritikus tíz pontos különbségen belülre nem tudtak jönni. Sokkal jobban játszott a magyar válogatott, az olaszokra nézve volt hízelgő a negyed végi 45-30-as állás.

A záró szakaszban Santucci állt az olaszok élére és próbált meg egy utolsó nagy rohamot vezetni. Úgy tűnt, a remekül teljesítő Nagy Dorottya kosara megnyugtatja a mieinket, de a 35. percbe fordulva Ciavarella bedobta az olaszok első hármasát (51-41), így érkezett is a menetrendszerű magyar időkérés. Mindenre volt azonban válasza csapatunknak, az ismét bombaformában játszó Dubei kosara illetve Tóth Tímea 2+1-e nagyon kellett. (58-44). Az utolsó két percbe fordulva viszont Santucci hármasával rég látott közelségbe jutottak az olaszok (58-50), majd 35 másodperccel a vége előtt csupán öt egység volt a különbség. Aho ugyan csak egy büntetőt értékesített, de Nagy rendkívül fontos támadólepattanót szedett, Weninger pedig bedobta a büntetőit (61-53). Ez pedig már azt jelentette, hogy ugyan a végjátékban ráijesztett a mieinkre az olasz csapat, ám összességében végig vezetve, teljesen megérdemelten végzett az Eb harmadik helyén a válogatott!

Magyarország: Aho 3, Weninger 12/3, Dubei 19/3, Kuttor 4, Kiss V. 5. Csere: Studer 3, Böröndy D. 3/3, Nagy D. 10, Tóth T. 3.

Olaszország: Santucci 14/3, Zecchin 4, Pan 14, Costa 6, Keys. Csere: Cubaj 8, Porcu, Zavagnini, Bonomi, Castello 2, Ciavarella 5/3, Chiabotto 2.

A magyar együttes a játék minden elemében jobbnak bizonyult Olaszországnál és ezzel feltették a koronát saját teljesítményükre és óriási sikert aratva teljesen megérdemeltek hozták el a bronzérmet az Eb-ről.

A Kezdő5.hu teljes stábja nevében gratulálunk a válogatottnak a hatalmas sikerhez!

Az Eb döntőjét 17:30-tól Spanyolország és Csehország játssza.