U16-os Eb: irány az elődöntő!

Elődöntőbe jutott a magyar leány U16-os válogatott a bulgáriai A-divíziós Európa-bajnokságon, miután kiütéses 75-50-es győzelmet aratott a negyeddöntőben Horvátország ellen. Mészárosné Kovács Andrea csapata ragyogó teljesítményt nyújtva, már a félidőben harminc (48-18) ponttal vezetett. Nemzeti együttesünk egyetlen vereséget felmutatva jutott a kontinens legjobb négy csapata közé, ahol szombaton 17:15-től Spanyolországgal mérkőzik a döntőért.

Magyarország – Horvátország 75-50 (21-9, 27-9, 13-18, 14-14)

Albena, U16-os Eb, A-divízió, negyeddöntő

Immáron a legjobb négy közé jutásért lépett pályára az A-divíziós Eb-n a magyar válogatott. A mieink eddig egyetlen vereséget szenvedtek a kontinensviadalon (Csehország), míg ellenfelünket, a horvát válogatottat a két sztárcsapat, Spanyolország és Oroszország tudta eddig legyőzni. Az már a feldobás előtt eldőlt, hogy a győztes az elődöntőben Spanyolország ellen mérkőzik, míg a vesztes a franciákkal kezd az 5-8. helyért.

A Mészárosné Kovács Andrea vezette nemzeti csapatunk tavaly is bejutott a földrész legjobb nyolc csapata közé. A 2012-es miskolci Eb-n a negyeddöntőben a későbbi győztes spanyolok ellen gigászi csatában, mindössze két ponttal maradt alul csapatunk (és végzett később 7. helyen). Az akkori keretből egyébként négyen, Aho, Dubei, Kuttor és Weninger Bulgáriában is ott van az Eb-n.

Kiválóan indult a mieink számára a mérkőzés: az első hat mezőnykísérletünkből öt sikeres volt! Ráadásul Weninger egy triplát is elsüllyesztett, így alig telt el három perc a mérkőzésből, amikor 11-4-re vezetettünk. A ragyogó kezdést követően sem adták alább a lányok, Kuttor Enikő tempójával már 15-6-ot mutatott az eredményjelző, így a 6. percbe fordulva időt kellett kérniük a horvátoknak. Szerencsére nem sikerült megtörni a magyar együttes lendületét – sőt kiváló csapatjátékot bemutatva Kuttor kosaraival 21-7-re léptünk meg.

A folytatásban a csapat legfiatalabbja, a 15. születésnapját csak szeptemberben betöltő Studer állt az él pontszerzésben és öt pontjával 17 pontos különbséget lehetett feljegyezni a 12. percben (28-11). Nem találta az ellenszert a mieink játékára a horvát válogatott, Kuttor pedig ihletett formában játszva növelte előnyünket: 2+1-ével már közte húsz volt (33-13). Ahogy az ilyenkor lenni szokott, minden összejött a lányoknak, Tóth kihagyott plusz egy büntetője után Dubei szedett támadólepattanót majd szórt hármast – 19-2-es szakaszt repesztettek a lányok (42-13)! A félidőben kiütéses, harminc pontos előnyben volt a magyar válogatott (48-18).

Tökéletes első félidőt produkált a magyar csapat, amely – szinte szokás szerint – felülmúlta lepattanózásban ellenfelét (26-15). Kiválóan céloztak a lányok (mezőnyből 58%-kal, míg a horvátok 21%-kal, ráadásul mindhárom triplakísérületük sikeres volt). A csapategységet jelezve pedig 13-2 volt a gólpasszok aránya.

Törvényszerű volt, hogy a nagyszünet után azért ezt a formát nem tudja folyamatosan hozni a magyar csapat, ráadásul a nagy különbség is ott motoszkálhatott a fejekben. Két perces gólcsend után időt is kért Kovács Andrea, hogy felrázza a csapatot. A negyed derekáig azonban csak egy Kiss Virág duplát tudunk feljegyezni, a horvátok pedig 50-28-ra „zárkóztak”. Szerencsére hamar rendezték soraikat a lányok és a 19. pontját dobó Kuttor kosarával sikerült tartani a megnyugtató előnyt (58-32).

A záró szakasznak 25 pontos vezetéssel vágtunk neki, amelyből Belosevic villámgyorsan ledolgozott ötöt (61-41) – rögvest jött is a menetrendszerű magyar időkérés. A soproni Kuttor Enikőre ismét lehetett számítani, akinek a kosaraival megint újított a válogatott és végleg meg is törte a horvátokat. Lassan már elfogynak a jelzők a magyar csapattal kapcsolatban: csodálatos játékkal, kiütéses győzelmet aratva jutott az Eb elődöntőjébe a válogatott!

Magyarország: Studer 9/3, Weninger 10/6, Dubei 7/3, Kuttor 23, Kiss V. 6. Csere: Aho 4, Tóth T. 4, Böröndy D. 2, Horváth K. 4, Bach 2, Solymosi 4.

Horvátország: Dojkic 9, Jordanic, Slonjsak 13/3, Kelava, Maric 6. Csere: Stojsavljevic 9, Goles 3/3, Dobroslavic, Silov, Belosevic 10/3.

A negyeddöntőben:

Spanyolország – Franciaország 48-43
Csehország – Lettország 18.15 óra
Oroszország – Olaszország 20.30 óra

A magyar válogatott szombaton 17:15 órától Spanyolország ellen mérkőzik az elődöntőben.