U16-os Eb: szenzációs győzelem!

Fantasztikus győzelmet aratott a magyar leány U16-os válogatott a bulgáriai A-divíziós Európa-bajnokságon. A Mészárosné Kovács Andrea vezette együttes ezúttal a kiváló erőkből álló Olaszországot verte 60-44-re, ezzel pedig a 2. csoportkör F-csoportjában az előkelő második helyen végzett és a negyeddöntőben Horvátország ellen mérkőzik majd – a tét pedig nem kisebb, mint az Eb elődöntőjébe jutás lesz!

Magyarország – Olaszország 60-44 (13-6, 12-15, 13-16, 22-7)

Várna, U16-os Eb, 2. csoportkör, 3. forduló.

Az már a második csoportkör utolsó mérkőzése előtt biztossá volt, hogy a mieink csoportját Csehország nyeri, hiszen a papírformának megfelelően simán verték Belgiumot. Nem lett azonban így sem kisebb tétje az olaszok elleni derbinek, hiszen a győztes az előkelő második helyen végez és biztosan elkerüli Oroszországot és Horvátországgal mérkőzik. Olaszország egyébként négy győzelem után tegnap a csehek ellen vesztett először az idei Eb-n.

A tétnek megfelelően kissé idegesen, ugyanakkor kiegyenlítetten kezdődött a találkozó. A negyed derekán még csupán 4-2-es állást lehetett feljegyezni (szerencsére a mieink javára). Aztán a 6. percet követően feljavult a mieink dobóformája, Kiss Virág kosara után 10-4-re vezettünk, míg az olaszok továbbra sem tudtak mit kezdeni a védekezésünkkel – volt, hogy a támadóidejük járt le. A mieink végül 13-6-ra hozták az első negyedet.

A folytatásban Böröndy Dominika kosaraival tartottuk előnyünket, hat pontjával 19-11-re vezettünk a 14. percben. Ezt követően viszont villámgyorsan közelített az olasz válogatott, akik egy 6-0-ás szakaszt repesztettek, időkérésre kényszerítve Kovács Andreát. Mindkét csapat játékát a sok labdaeladás tördelte, de a hatékony magyar védekezésnek köszönhetően nem tudott igazán közel kerülni az olasz együttes (23-18). Bonomi triplája ugyan megint egy dobásnyi közelségbe hozta őket, de a nagyszünetben így is 25-21-re vezettünk.

A fordulást követően sajnos nagyon hamar kiegyenlítettek az olaszok. A magyar időkérés ellenére Pan tripláját követően már hét olasz pont született a félidőben válasz nélkül (25-28). Szó nem volt azonban arról, hogy esetleg összeroppannak a lányok, Aho majd Dubei is megvillant, így a 27. percben már ismét nálunk volt az előny (31-30). Sőt, a miskolci kiválóság újabb kosara egy 12-2-es szakaszt zárt le – érkezett is az olaszok menetrendszerű időkérése (37-30). Ez úgy tűnt jókor jött számukra, hiszen a záró perceket megnyomva egy pontra zárkóztak az utolsó negyed előtt (38-37).

Az utolsó tíz perc előtt teljesen kiegyenlített volt a csata. Ekkor viszont Dubei szórt triplát, majd újabb négy pontjával 45-41-re vezettünk. Jó hír volt, hogy a 35. percbe fordulva az olaszok egyik legjobbja Pan kipontozódott, amit ráadásul pontokkal is büntettünk (49-41). Ekkor már közel öt perce (!) parancsolt megálljt ellenfelének válogatottunk és a 11-0-ás szakasznak időkéréssel igyekeztek véget vetni az olaszok. Mindez azonban már későinek bizonyult és taktikus, okos játékkal újabb fantasztikus győzelmet aratott a válogattunk! Pénteken a negyeddöntőben jöhet Horvátország…

Magyarország: Aho 6, Weninger 5, Dubei 13/3, Kuttor 5, Kiss V. 14. Csere: Studer 2, Böröndy D. 6, Tóth T. 4, Nagy D. 2.

Olaszország, ld.: Ciavarella 8, Pan 8/3, Santucci 7, Porcu 6/3, Bonomi 5/3.

A csoport további mérkőzésein:
Csehország – Belgium 73-43
Hollandia – Franciaország 44-46

A F csoport végeredménye (az első négy helyezett jutott a legjobb nyolc közé):
1. Csehország (4-1), 2. Magyarország (3-1), 3. Olaszország (3-1), 4. Franciaország (3-2), 5. Belgium (1-4), 6. Hollandia (0-5).

Az E csoport végeredménye:
1. Spanyolország (5-0), 2. Oroszország (4-1), 3. Horvátország (3-2), 4. Lettország (1-4), 5. Törökország (1-4), 6. Görögország (0-5).

A negyeddöntők párosításai: (augusztus 9.)
12:45: Spanyolország – Franciaország
15:00: Magyarország – Horvátország
17:15: Csehország – Lettország
19:30: Oroszország – Olaszország