U18 lány: Veretlent verve menetelnek

A magyar U18-as lányok legyőzték az eddig veretlen bolgárokat, s így egy győztes meccs kell csak ahhoz, hogy Macedóniában a legjobb 4 közé jussanak a B divíziós Európa-bajnokságon! Bravó, lányok!

A középdöntős csoportba (E jelű) a dánok és a bolgárok a másik ágról, a portugálok és mi, magyarok pedig közös csoportból továbbjutva érkeztünk. A dánok és mi egy-egy vereséget hoztunk magunkkal, a portugálok és a bolgárok viszont egy-egy sikert.

Az első középdöntős körben ma Portugália legyőzte Dániát, vagyis tudtuk, a luzitánok így kedvező helyzetbe kerültek, míg a dánok ezzel második vereségüket szerezték a középszakaszban.

A mai meccsen remekül indultak a magyarok! Sőt, később egyre inkább uralták Papék a játékot, ráadásul sokkal több lepattanót szedtek a mieink, így a negyedik negyed közepe táján kezdtünk hátradőlni. A bolgárok azonban nem véletlenül voltak (eddig) veretlenek, nagy hajrával majdnem elrontották az örömünket, ám a kiélezett utolsó másodperceket jobban bírta a magyar nemzeti együttes, így esélyt teremtett rá, hogy a legjobb négy közé kerüljön.

Lány U18-as B divíziós Európa-bajnokság, középszakasz (E csoport), első meccs

2012. augusztus 1. Strumica

Magyarország U18 – Bulgária U18
57-54 (16-10, 11-11, 24-19, 6-14)

Magyarország U18: Miháczi 2, Gorjanácz 3/3, Csutorás 7,  Hegedűs J. 3/3, Szamosi 12. Csere: Pap R. 16, Fejes 1, Határ, Szabó D. 2, Nagy D. 7/3, Bodnár F. 2, Balla 2. Vezetőedző: Zeljko Dokic.

Bulgária U18: I. Kostova 15/6, Hristova 18/3, Petkova1, Aksentieva 1, Kordova. Csere: Peychinova, Dimitrova 12/6, Nikolova, Valchinova, Kordova, G. Kostova 7. Vezetőedző: Tatyana Gateva.

Kipontozódott: Aksentieva, Petkova.

RÉSZLETES STATISZTIKA IDE KATTINTVA!

RÉSZLETES TUDÓSÍTÁS

A meccsen Hristova kosarára a mieink 190 centis, pécsi centere, Szamosi Amadea válaszolt. Egyszer, kétszer, sokszor… A magyar alakulat beindult, és az említett hölgy 6 pontjával 6-2-re átvette a vezetést az eddig veretlen bolgárok ellen. (Egy kis érdekesség, nem ő a legmagasabb a csapatban, hanem a 208 (!) centire nőtt Határ Bernadett.)

Remekül meneteltek a palánk alatt jobb magyarok, és másik magasemberünk, Pap Regina (jobb oldali fotóra katt) révén már 10-3-ra is mentünk. Kostováék feljöttek ezután, ám a negyed vége ismét a miénk volt, így hattal mentünk tíz perc után.

A második játékrész kevesebb kosarat hozott. Igaz, a bolgárok hozták 10 körüli átlagukat, mi azonban szintén „lementünk” erre a szintre. Persze gond nem volt, hiszen ha nem is húztunk el, de magabiztosan vezettünk.

Egy alkalommal, Dimitrova hármasa után (20-19) ijedhettünk csak meg egy picit, de még egalizálásra sem került sor, ami nekünk tökéletesen megfelelt. Főleg, hogy Pap is hatékonynak bizonyult, így a meccs felénél kezünkben volt a gyeplő.

A harmadik negyed hozta a magyar lányok továbblépését. Egy ideig még húzkodták egymást a felek, de a végére ismét sikerült 5 pontot a két alakulat közé tenni. Eleinte persze megint közelebb kerültek a bolgárok (29-26), ám Csutorás vezetésével ismét nem hagyták magukat a mieink, Hegedűs Janka triplájával (40-29) pedig immár kezdett nagyon tetszeni a dolog.

Bulgária korosztályos lányai tovább küzdöttek, hogy megint csekély mértékűre csökkentsék hátrányukat, ám a negyedet lezáró triplájuk is csak arra volt jó, hogy „csak” 11 ponttal vezessen Magyarország.

A végén mindkét oldal többször is hibázott, és a záró negyedben alig esett kosár egy darabig (4 és fél perc után 4-1 volt ide ebben a szakaszban), ám ez is pont jól volt a mieinknek, hiszen minden perccel közelebb kerültek a középdöntős sikerükhöz. S ne feledjük hangsúlyozni, Bulgária eddig nem szenvedett vereséget ezen az Eb-n, most azonban szinte borítékolható volt a lefújás előtt jó öt minutummal.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a mieink kétszer annyi büntető dobhattak a negyedik negyed feléig (később a bolgárok kozmetikáztak – vagy a sporik? – ezen a tényen), mint a bolgárok, ám ezek igen jelentős részét elhibázták a hölgyek, tehát ha jobban céloznak, még nagyobb mértékben vezettünk volna.

Viszont elképesztő, hogy a lepattanók terén micsoda fölényünk volt! A lefújás előtt pár perccel Szamosi (19) és Pap (11) együtt szedett annyit, mint az egész bolgár válogatott (30). Csapat szinten végül a lepattanóharcot a magyarok nagyon megnyerték (54-33), ez volt az egyik oka a lányok pompás győzelmének.

Mielőtt kiörüljük magunkat, azért essen szó a hajráról is, hiszen majdnem kiénekelték a mieink szájából a sajtot. A magyar alakulat 55-41-es vezetése után mindent megpróbáltak a bolgárok, és egy perccel a vége előtt már 56-53 állt az eredményjelzőn! Ekkor Dokic edző időt kért, hiszen az addigiakhoz képest elképesztő volt, ami a pályán történt.

Sajnos ezután a magyarok ellen befújták a negyedbeli 9. csapathibát, vagyis már jó ideje büntetőzhettek a bolgárok (a korábbi kétszer annyi magyar büntető ekkorra jelentősen megváltozott).

Aztán mi is odaállhattunk a büntetővonalra, de Nagy Dóra csak egyet értékesített (57-54). Viszont utána az alacsonyabbik Kostova elhibázott egy duplát (ha bemegy, sem lett volna elég az egyenlítéshez), a lepattanó pedig elkerülte a bolgár kezeket. Nyertünk! Hú, a végéért kár volt, de legalább megvan!

Szép volt, magyar csajok! Ha holnap kora délután a dánokat legyőzzük, továbblépünk a legjobb 4 közé, vagyis éremért vívhatunk csatát. Ám ne szaladjunk előre, még egy nagyon nehéz derbi hátra van!

Csütörtökön 13:45-től kezdődik a magyar – dán találkozó Macedóniában Strumicán.

Fotó (1): D. Dukovski, fibaeurpoe.com (nagyításért katt a képre), Szabados Amadea látható rajta egy korábbi meccsen

Fotó (2): D. Dukovski, fibaeurope.com, Pap Regina látható rajta egy korábbi meccsen

Fotó (3): Csapatkép