Újabb Győr-Sopron versenyfutás várható

Szerdán 4 mérkőzéssel kezdetét veszi a 2012-13-as női bajnokság. Idén az élvonalban 10 csapat verseng az érmekért, a helyezésekért. Az eddigiekhez képest jelentősen változik a bajnokság lebonyolításának rendje.

Röviden a változásokról. Az alapszakasz után rájátszás helyett magyar-szlovák bajnokság következik a négy legjobb együttes számára a szlovák alapszakasz négy legjobbja ellen. Ezalatt az 5-10. helyen végző csapatok is játszanak egy oda-visszavágós kört egymással. Ezt követi majd a playoff, amely szintén eltérő lesz az eddigiektől.
Az alsóház két legjobbja azaz az 5-6. helyezett játszik a 3-4. helyezettekkel, pontosabban a 3. a 6.-kal a 4. pedig az 5.-kel az elődöntőért, s a két első ott kapcsolódik majd be.

Az utóbbi 2-3 évben sajnos olyan egyesületek, klubok "tűntek el" az élvonalból, amelyeknek az eredményei alapján simán ott kellene lenniük az élvonalban. Itt elsősorban a néhány esztendeje még bajnoki, illetve Magyar Kupa döntőt is játszó Szegedre, a jónéhány esztendeje még Magyar Kupát is nyerő Szolnokra vagy a legújabb "angolosan távozó" klubra, a Ferencvárosra gondolunk. Ami pedig a pécsieket illeti az a klub egyrészt - bizonyos értelemben - kettészakadt, másrészt új alapokon kezdték szervezni a kosárlabdát. Némiképp ehhez kapcsolódik az előző szezonban a legjobb nyolc közé bejutó Baja helyzete, a sportvállalkozás - úgy tűnik - némi pécsi közvetítéssel Komlón köt majd ki...

Ami viszont pozitívum, hogy a két Euroliga-csapat a Győr és a Sopron mellett két együttes, a PEAC-Pécs, valamint a Diósgyőr is - igaz kisebb, regionális jellegű - a magyar bajnokság mellett vállalkozott az előrelépés érdekében arra, hogy nemzetközi megmérettetésen vegyen részt. A pécsiek menetelnek is szépen az Adria Ligában.

Ami a csapatokat illeti, a bajnokcsapat magyar kulcsemberei maradtak Győrben, sőt Raksányi Krisztina személyében újabb válogatott játékos érkezett. Légiós fronton viszont - nem teljesen önszántából - teljes "vérátömlesztést" hajtott végre a bajnokcsapat, ugyanazokra a posztokra hoztak külföldieket, ahol az előző szezonban is légiósok játszottak.. Az biztosra vehető, hogy négyes poszton az egy év után visszatérő Ieva Kublinával erősödött a Győr, már csak azért is, mert elődje, Sujanová szinte az egész évadban sérült volt. Nagy kérdés, az idei Hurst-Chegog kettős tud-e  annyira eredményesen, hatékonyan együttműködni, mint az előző szezonban a Ciglar-Hollingsworth duó.

Sopronban, a kupagyőztesnél magyar vonalon s úgy általában is igen nagy változások történtek a nyáron.Némi túlzással új csapatot kell építenie Székely Norbertnek. Persze egy váz, egy tengely amely köré építhet a korábbi szövetségi kapitány, az az előző évadból maradó Fegyverneky, Zavecz-Krnjics trió révén adott. Mellőlük azonban távozott többek között Czank, Fűrész, Horti, Kuraszova, és Németh. Az érkezési oldalon egy régi s 2 új légiós szerepel. A szerb erőcsatár, Jelena Milovanovics vezéregyénisége volt a három és fél éve az Euroligában a Final Four-ig menetelő együttesnek. A lett center, Anita Teilane a Vasastól érkezett, s nagyon várják Sopronban az amerikai profi ligában szereplő fiatal amerikai hátvédet, Shenise Johnsont. Magyar részről a válogatott bedobó Zsovár Orsolya tért vissza a soproniakhoz, akiknél 7 éve szerepelt utoljára. Teilane-val együtt ment Sopronba a Vasastól a nagy munkabírású irányító Pál Szandra.

Dokics Zsejko fiatal PEAC-a remekül menetel az Adria-Ligában. A rutinos Fűrész Diával és a magasabb poszton Czukor Tündével, megerősödött az igen fiatal, Horváth Lilla, Czirják Noémi mellett két tizenéves, Szamosi Amadea és Csutorás Fanni fémjelezte magyar mag. Három légiós is érkezett a Lauber Dezső Sportcsarnokba, a 23 éves  195 centi magas, Kínát és a szlovákiai Ruzomberok (Rózsahegy) csapatát is megjárt amerikai középjátékossal Amy Jaeschke, a szintén amerikai, szintén 23 éves, ám Európában újonc irányító Andrea Barbour és a 22 éves szerb bedobó, Latinka Duszanics. Amennyiben Dokicsnak sikerül összedolgozni ezt a brigádot, a PEAC üde színfoltja lehet a  bajnokságnak.

Kérdés, mennyire osztja majd meg a pécsi szurkolókat a városból Baja (jogi) érintésével Komlóra került, az MKOSZ honlapján Bácsbasket Kft-ként jelölt PINKK-Pécsi 424 és a PEAC. A tavalyi pécsi együttes magyar magjának másik része, három tapasztaltabb Pénzes Kinga, Török Szilvia, Laczi Edit és egy ifjabb tagja Sarok Nikolett adja a "pécsi magot". Az új edzőt, Farkas Sándort a sajnos megszüntetett Ferencvárosból Ruják Nóra és Kovács Krisztina követte. Lengyel Dalma Szegedről, Kováts Nóra pedig a BEAC-ból érkezett a csapathoz, amelynek egyelőre egyetlen légiósa van az európai kupaporondon lett, olasz és francia csapatban is megforduló lett center Aija Brumermane jelentős erősítés lehet centerposzton. ahová még szeretnének igazolni.

Saját szintjéhez képest a korábbi koncepcióját bizonyos mértékig feladni kénytelen ZTE NKK hajtotta végre a legnagyobb bravúrt a felkészülési időszakban. Gáll Tamás tanítványai a soproni Krasznai-kupán simán verték az Euroligában induló cseh Brno csapatát. Utána aztán a nyár legerősebb felkészülési tornáján, a Zalaegerszegen már 3 Euroliga-csapatot - Győr, Sopron, Galatasaray - is felvonultató Göcsej-kupán már nem ment annyira az egerszegieknek. Ahogy Sopronban és Győrben Milovanovics illetve Kublina, úgy Zalaegerszegen Irina Mihajlova a nagy visszatérő, aki mielőtt 2 évre Olaszországba szerződött volna, egerszegi színekben még lánykori nevén Crasnoscioc-ként az alapszakasz legeredményesebb játékosa volt. A ZTE NKK bár eredetileg nem akart, 2 légióst is igazolt, a már említett moldáv center mellett az Európában újonc amerikai hátvéd, Alex Gensler. A harmadik új játékos a Sopronból érkező Czank Timea. Kérdés, ez a trió mennyire tudja pótolni a távozó Bukovszki, Czukor, Zsovár hármast. Mert azért az Egerszegen maradó magyar mag is azért - Szalay, Vida, Szélesy, Varga Zsófia, Horváth Zsófia - is rutinos, masszív. Az együttes simán odaérhet a magyar-szlovák közös bajnokságba.

Új edző, új évad új remények. Így vág neki a szezonnak a DKSK-MISI, azaz a Diósgyőr, amelyet Peresztegi Nagy Ákos próbál sikerekre vezetni a hazai bajnokságban és a Közép-Európai Ligában. A keretben a közelmúltban annyi változás történt, hogy a szerb irányító Brankica Hadzsivicsról kiderült: tavalyról egy ki nem kezeltetett térdsérüléssel, oldalsó szalagszakadással érkezett. Helyére új játékos után néztek a miskolciak és meg is találták a WNBA-ben az Atlanta Dream, Európában pedig a francia Montpellier és a német Wasserburg csapatában is megforduló Brittainey Raven személyében. Míg Hadzsovics 1-es és 2-es poszton képes remek játékra, addig az amerikai inkább 2-es és 3-as poszton használható. Amúgy a tavalyi együttesből a szerb Skorics, valamint Reiner, és Csipkó maradt. A már említett Raven és Skorics mellett az amerikai center Lenita Sanford alkotja a légiót Diósgyőrben, a magyar állományban a legnagyobb "fogás" a Zalaegerszegről hazatérő, két utóbbi évadban remek teljesítményt nyújtó Bukovszki Mónika. Két játékossal, két magas kosarassal, Szabó Petrával és Bozóki Bettinával korábban Baján már dogozott együtt Peresztegi, miként a csapat újabb magyar mezőnyjátékosával, Fürtös Katával is, aki - korántsem mellesleg - a bajnok győri együttestől érkezett a DKSK-hoz. Jó kis masszív keret, tehetséges, ambiciózus edzővel... Szlovákia lehet nemcsak kilométerben nincs messze, ez a gárda is odaérhet a közös bajnokságba...

A fele csapat maradt, a fele kicserélődött Szekszárdon. Ahogy Diósgyőrbe, oda is érkezett három játékos Bajáról, méghozzá a mezőnysorba. A szerb irányító Scsekics és két fiatal magyar kosaras, Theodorán és Szepsi. Rajtuk kívül új ember a bosnyák válogatott center Dragana Svitlica és az ukrán korosztályos válogatott középjátékos Olekszandra Csek. Az ifjú szakvezető, Magyar Gergely teljes egészében kicserélte légiós sorát.  A magyar magból a már a válogatottban is bemutatkozó Bálint Réka megtartása fontos volt a "női Atomnál", ahol a helyi mag együtt maradt. Ami gondot jelenthet Szekszárdon az Zele Dorina térdsérülése. A szakvezetés reméli, a dinamikus ifjú kosaras hamarosan bevethető lesz a palánkok alatt. Magyar Gergely reményei szerint a legjobb hatba beverekszi magát az együttes.

Nagy reményekkel kezdett neki a felkészülésnek egy korábbi klasszis középjátékossal, Daliborka Vilipiccsel a soraiban a Ceglédi EKK. A középjátékos azonban anyai örömök elé néz, így rá nem számíthat a kisváros együttese. A "lengyel vonal" továbbra is él Cegléden ahol azért elég jelentős változások történtek. A három lengyel játékos közül Sosonowska és Dobrowolska távozott, s egy középjátékos Natalia Mrozinska érkezett, Cymmer pedig bár úgy tűnt, ő is megy, végül 2-3 héttel a bajnoki rajt előtt visszatért. A magyar játékosok közül a két Ruttner lány, valamint Szabó Dóra is eligazolt. Mezőnybe érkezett Szekszárdról Medgyessy és Baksa, akik Cymmerrel és Orbánnal kiegészülve masszív kis külső sort alkothatnak A "felsőbb régiókba" azaz a palánk alatti egységhez érkezett a Fradiból a rutinos Hegedűs Rita, igaz ő hosszabb időt kihagyott sérülése miatt, a palánk alatt ő ás Mrozinska mellett Serbán és Kobolák alkotják a palánkok alatti "haderőt". Ujhelyi Gábor vezetőedző úgy érzi e kerettel a biztos bentmaradás a reális cél.

Végül, de persze korántsem utolsósorban jöjjön a két budapesti együttes, a két egymástól párszáz méterre "székelő" együttes, a BSE és a Vasas. A BSE-ből egy igen fontos láncszem esett ki, az első számú irányító Szondy Dóra Szlovákiába távozott. Károlyi Andrea vezéregyéniség lehet az immáron Stevan Csupics vezette együttesben, amelyben Orsó Viktória és Tiba Klára képviseli még a rutint. A "szomszédból", a Vasasból érkezett Adamecz Lilla és Kovalcsik Emese, Katona Zsófia pedig a BEAC-tól érkezett a Városmajorba. ahol még, Sonyák és Bagi lehetnek meghatározó játékosok.

Az előző szezonhoz képest a jelek szerint a legnagyobb érvágás(ok) a Vasas csapatát érte, érték. Két legtapasztaltabb játékosuk, Pál Szandra és a lett Anita Teilane Sopronba, Adamecz és Kovalcsik pedig a "szomszédba",a Városmajorba a BSE-hez igazolt. Rutinos kosaras nem érkezett, de persze Pasaréten az előző években sem jöttek zavarba, ha a saját utánpótláshoz kellett nyúlniuk. A Vasasnál várhatóan tovább folytatódik a képző műhelymunka,  játékosok nevelése. A tavalyi előkelő 6. hely azonban most igen távolinak tűnik...

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus