Az első győzelem és az első vereség

Ez a hét sem múlt el érdekességek nélkül az egyetemi és főiskolai bajnokságban. Ezúttal a hölgyek mérkőzéseit emelnénk ki, A miskolci lányok először nyertek, a bajnok pécsi hölgykoszorú viszont először volt kénytelen vesztesen elhagyni a pályát, otthonában vesztette el a nyugati csúcsrangadót a címvédő. A szegedi női együttes ezúttal igen erős összetételben pályára lépve felőrölte a félidőben még simán vezető Közgáz ellenállását.

A férfiaknál soproni győzelmével az ELTE bebiztosította helyét a negyeddöntőben, a Nyíregyházán elért sikerével a címvédő DEAC pedig megnyerte a keleti csoportot

Női keleti csoport

MEAFC-NKE SE 59-41 (21-6, 14-5, 20-17, 4-13)

MEAFC: ARAD 18, Kővári 2, LUGOSI 20/9, Papp 4, BAKOS 15. Cs: Kovács, Faragó, Zsoldos.
NKE SE: KOKAVECZ 19/15, TARNAI 15, Szabó 5, Hodos 2, Hégely. Cs: Urbán, Benkő.

Az első félidőben gyaníthatóan egyik István keresztnévre hallgató szakvezető sem hitt a szemének. Lőrincz, a hazaiak edzője addig nyeretlen csapata pontos, szervezett kosarazásán lepődhetett meg, a túloldalon Gyarmati mester pedig lányai gyámoltalan, széteső játéka láttán csodálkozhatott. A miskolciak az Arad, Bakos, Lugosi trió hatékony játéka révén a szünetben 35-11-re vezettek a betegség miatt egyik legjobbját Jászayt nélkülöző fővárosi alakulattal szemben.

A harmadik negyed élvezetes, kiegyenlített játékot hozott, Kokavecz és Jászay révén ebben az 10 percben a vendégek jóval több pontot szereztek, mint az első 20-ban. Ennek ellenére a miskolci csapat előnye tovább nőtt. A záró szakaszban hazai oldalon a cserejátékosok játszottak, a vendég együttes dicséretére legyen mondva, próbált minél tisztesebb eredményt elérni, s a végére 20 ponton belülre került.

USC Szeged - Közgáz SC és DSE 90-76 (18-24, 18-27, 30-6, 24-19)

Szeged: Láng 7/3, Varga 2, Mocsai 5/3, Zsíros L. 1, Zsíros K. 2. Cs: MÉSZÁROS 12/9, Ódry 5, FÖLDI 12, MARTONOSI 16, SZABÓ 11/3, Barabás 2, TÓTH C. 15.
Közgáz: Koncsár 2, Péter 6, GYIMESI 18, HOFFMANN 21/3, HEVESI 24. Cs: Dóka 5/3.

A vendégek a meccs elején állva hagyták a korábbi meccsekhez képest jóval erősebb összeállításban pályára lépő szegedi csapatot, Hevesi ponterős játékára építve 12-4-gyel indította a meccset a Közgáz. Később, a hazai cserejátékosok - ekkor elsősorban Szabó - eredményessége révén kiegyenlítetté tették a játékot a hazaiak. A nyugodtan, szervezetten kosarazó vendégeknél a második 10 percben Hoffmann lépett elő vezéregyéniséggé,  ráadásul a kiegészítő emberek is megvillantak a Közgáznál, A negyed végén Hoffmann és Bóka is beemelt egy-egy triplát, miközben a hazai csapatot Martonosi próbálta versenyben tartani. - kevés sikerrel. Félidőben 15 ponttal vezetett a Közgáz.

A harmadik negyedben aztán megmutatkozott a hosszabb kispad előnye. A Közgáz játéka szétesett, hazai oldalon viszont egymást múlták felül a kispadról beszálló játékosok, a triplákat szóró Mészáros, valamint, Földi, Tóth és Martonosi. Ebben a szakaszban a hazaiak szinte átrohantak a fővárosi csapaton, minden bejött a szegedieknek, s a 15 pontos hátrányukat 9 pontos előnnyé alakították.

A Közgáz azonban nem adta fel, a negyedik negyed elején Gyimesi állt a fővárosi alakulat élére, s kosaraival 71-68-ra felzárkóztak a vendégek. Mészáros ekkor triplát dobott, ami egy 9-0-s szegedi részhajrá kezdetét jelentette, s ez volt a döntő roham, erre már nem volt válasza az első félidőben remekül kosarazva 50 pont fölé jutó, ám a második félidőre erejével elkészülő Közgáznak, amelyet "felőrölt" a szegedi együttes, amelynek, ha ebben az összetételben folytatja az egyetemi bajnokságot, szép reményei lehetnek a folytatásban.

Női nyugati csoport

PEAC-TFSE 45-53 (12-18, 7-16, 15-8, 11-11)

PEAC: Kovács P. 1, IGNÁCZ 13, Orbán 6, SZABÓ E. 12, Késői 9/3. Cs: Végh 2, Baka 2, Fülöp, Raus, Molnár, Gaál, Varga.
TFSE: Szalai 3, BODNÁR 18, Szabados 4, Czivinger 3, NÉMETH 14. Cs: Bíró 3, BALSAY 8, Tóth, Fórizs, Kubik, Sándorfi.

A női nyugati csoport csúcsrangadójának első félidejében - elsősorban a második negyedben - egyértelműen a vendég TF csapatának akarata érvényesült. Szervezettebben, pontosabban és ami még nagyon fontos volt, sokkal nyugodtabban játszottak, mint a rangadóra a jelek szerint erősen "rágörcsölő" pécsi hölgyek.

A bajnokcsapat az első 20 percben mindössze 19 pontig jutott, így a Bodnár-Németh duó vezérelte vendégek 15 pontos előnyt szereztek szünetre.

Térfélcsere után összekapta magát a címvédő, Ignácz és Szabó vezetésével folyamatosan faragtak a hátrányból a hazaiak. A záró negyed előtt 8 pontra csökkent a TF előnye. A befejező szakaszban aztán a pécsiek minden felzárkózási kísérletére volt válaszuk a vendégeknek, akik remek első félidei játékuknak köszönhetően teljesen megérdemelten nyerték meg a női csúcsrangadót, érződött, hogy magasabb osztályban, erősebb riválisok ellen edződnek.

Érdekességként említjük meg, hogy a két csapat őszi, budapesti összecsapásán 55-46-ra a pécsiek nyertek, tehát az egymás elleni összevetésben egyetlen ponttal, 100-99-re a PTE-PEAC a jobb...

Férfi keleti csoport

Nyíregyházi FSE - DEAC 80-121 (20-33, 22-34, 21-25, 17-29)
Nyíregyháza: OLÁH 26/6, Szondy K. 2, Gáspár, FARKASINSZKI 24, Szondy Á. 17.  Cs: Soltész 6, Földesi 1, Szarvas 4.
DEAC: NAGY BOTOND 24/12, NAGY BENEDEK 14/12, PÉK 20/12, Bács 7, Vas 9. Cs: Szarka 2, Szendrei, Mezei 6, Gál 3/3, Helgasson 7, Balogh 7, REIZER 22.

A vendég debreceniek gyors, pontos mezőnyjátékukkal tiszta helyzeteket teremtve a két Nagy fivér és Pék jóvoltából triplákkal alaposan megszórták a hazai csapatot. A nyíregyháziak Oláh és Farkasinszki révén időnként kifejezetten ügyesen, tetszetősen kosárlabdáztak, de akadtak időszakok, amikor igen sok labdát eladtak. Ezeket a bajnok könyörtelenül büntette könnyű kosarakkal. A nagy dobópárbajt hozó összecsapáson a talán szezonbeli legjobb játékát nyújtó DEAC 120 pont fölé jutva ilyen különbséggel is megérdemelten győzött, s e sikerével megnyerte a keleti csoportot.

MEAFC - NKE 85-46 (19-8, 21-18, 22-9, 23-11)

MEAFC: SZEPESI 29/18, PAPP 11, Baptiszta 6, Takács 6, Hadházi 7.  Cs: NÁDASI 9/3, Horváth 6, Veres 5, Tamás 6.

NKE: Szakács 10, Balla 7, Mikecz 4, BARANYA 11/3, Muzsik 6.  Cs: Bozó 3/3, Horváth 5.

A nem túl színvonalas első 10 percben a pontosabban játszó hazaiak 10 pont fölötti előnyt szereztek. A második 10 percben Szakács és Baranya révén a helyenként ügyesen kombináló vendégek kiegyenlítetté tudták tenni a játékot, de Szepesivel nem tudtak mit kezdeni.

Térfélcsere után a miskolciak rátettek még egy lapáttal, fokozatosan növelték előnyüket. Mivel a hazai csapat több kosarast tudott bevetni a padról, a fáradó fővárosiakkal szemben a végére közel 40 pontra növelte a különbséget a Szepesi kiemelkedő egyéni teljesítményére alapozó miskolci együttes.

USC Szeged - Közgáz SC és DSE 66 - 73 (13-17; 23-20; 14-18; 16-18)
Szeged, egyetemi és főiskolai bajnokság, férfi keleti csoport

Szeged: FELLEGI 11/3, Gura 2, MASA 8/6, VARGA D. 22, Szőke 6. Cs: Gura 2, Simon 2, Rozs 6, Kátay 7.
Közgáz: SZALAY Á 19/3, LAKITS 16/6, Korzitska 11/3, KARDOS 14, Dinnyés 6. Cs: Nagy Z., Fábián 3/3, Tóth Sz., Orbán 4.

Varga és Kardos dobópárbajával kezdődött a meccs, aztán az első negyed második felében a Közgáz játszott inkább csapatként, s Szalay és Korzitska egy-egy triplájának köszönhetően a negyed hajrájában pár pontos előnyt szerzett.

A második negyed elején tartotta szűk előnyét a vendég együttes. A hazai csapat első 25 pontjából 16-ot jegyzett Varga, de amikor társai, Masa és Fellegi is megvillantak, rögtön felzárkózott a Szeged, s szünetben csupán egyetlen pont volt a hátránya.

A második félidő elején Kátay kosaraival át is vették a vezetést a hazaiak, ám a szakasz második felében, 45-41-es szegedi előnynél Szalay vezérletével egy 12-3-as 3 percet "repesztett", s visszaszerezte a vezetést a Közgáz. A befejező negyedben aztán Szőke, Gura és Rozs ügyes megmozdulásaival visszaszerezte a vezetést a hazai együttes. A hajrában azonban Lakits két Közgáz-támadást is triplával fejezett be, s e két hárompontos találat szerves részét képezte a fordulatos mérkőzést eldöntő 10-0-s vendég rohamnak.

Férfi nyugati csoport

Széchenyi Egyetem Győr - Veszprémi Egyetem 117-46 (26-15, 22-5, 33-11, 36-13)

Győr: PALAVICS 8/6, GÁLL 16, PÉTERFAI 32/3, Kovács 6, PAPP 18. Cs: ERDÉSZ 13/3, Káli 8, Geszler, Hlinyánszki 3/3, OLÁH 13/3.
Veszprém: Huszár 2, Horváth O, 11/3, PINTÉR Á. 19/3, Csaba T. 4, Kelemen 6/3. Cs: Bagó, Csejtei 2, Mónus, Csaba M. 2

Mindkét csapatból hiányoztak meghatározó játékosok, kulcsemberek. Az első negyed színvonalas játékot, nagy dobópárbajt hozott, a hazaiak közel 10 pontos előnyt szereztek a szakasz végére. A folytatásban ismét kiderült: ebben az összetételben a Veszprém gyakorlatilag egy negyedes csapat. A második szakasztól hihetetlen egyoldalúvá vált a mérkőzés, gyakorlatilag egy csapat volt a pályán. Ellentétben a veszprémi csapat múlt heti TF elleni mérkőzésével, a győriek nem trükköztek, nem "haltak bele" a szépségbe. A hazaiak végig nagy akarással, koncentráltan kosárlabdázva több, mint 70 pontos verést mértek a Veszprémre. Úgy tűnt, a vendégeket viselte meg jobban két centerük, két legeredményesebb játékosuk,  két magas emberük,Takács és Czakó hiánya, mint győri részről Baruta és Vida, valamint Sipos távolléte.

NYME-SMAFC - ELTE BEAC 79-84 (23-17, 15-22, 20-17, 21-28)
NYME: KARÁCSONYI 11/3, JÁVOR 21/12, BERNECZEI 24/12, Herczeg 7/3, Czeller 2. Cs: Nagy G. 9/3, Horváth 5.
ELTE: FÖLDI 18/6, Buza 9/6, LAKOSA 23, VAJDA 15/9, MARJAY 12. Cs: Varga 2, Takács, Bak 3, Szentesi 2, Szabari, Mayer.

Vajda és Jávor dobópárbajával indult a roppant fontos mérkőzés, amelyet a vendégek bebiztosíthatták helyüket az első 4 között, a hazaiak viszont esetleges győzelmükkel életben tarthatták volna reményeiket. Az első 2 és fél percben mindketten 6-6 pontot szereztek, előbbi két tripla, utóbbi pedig egy kosár plusz büntetős akció, majd egy hárompontos formájában. 10-9-es hazai vezetésnél megálltak a csapatok, majd Jávor villant újra, a vendégektől Marjay büntetőkkel törte meg a hosszabb kosárcsendet. A szakasz hajrája a hazaiaké volt, Karácsonyi és Nagy is triplát dobott, 6 ponttal vezetett a  SMAFC. Sőt Herczeg kosarával 8-ra nőtt a soproni előny, éppen annyira, amennyivel a fővárosban az ELTE nyert. Úgy látszik, ez volt a jel Lakosának, aki a második negyedben vállaira vette csapatát, betöréseit nem igazán tudták megállítani a hazaiak, ha pedig mégis, akkor szabálytalanul. Földi is felnőtt a feladathoz, s a védekezés is feljavult fővárosi részről, így szünetben 1 ponttal már a vendégek vezettek a kapkodó soproni csapattal szemben.

A második félidőt elszántan, s Berneczei vezérletével igen jól kezdte a soproni csapat. Az ő és Karácsonyi remek megmozdulásaival visszaszerezte a vezetést a soproni csapat, sőt pár pontos előnyt állandósított. A második félidő elején a vendégek Marjay ügyes, eredményes centerjátékának köszönhették, hogy nem szakadtak le jobban, de a 8 pontos határt közelítette a soproni előny. A harmadik negyed hajrájában aztán felzárkózott Földi és Vajda tripláival felzárkóztak a vendégek.

Berneczeit továbbra sem tudták tartani a vendégek, a bedobó távolról s közelről egyaránt igen eredményes volt. A36. percig vezérletével tartotta néhány pontos előnyét a SMAFC. A végjátékban azonban Lakosa beindult, Földi is megvillant, a hazaiak pedig ekkor ismét kapkodtak, több labdát eladtak, s a tiszta helyzeteiket is kihagyták. A 36. és a 39. perc között az ELTE egy 17-3-as futást produkálva eldöntötte a meccset a maga javára, az utolsó percben Berneczei és Jávor triplája már csak a "kozmetikázást" jelentette a SMAFC-nak egy remek, fordulatos meccs végén, amelynek kritikus időszakában az ELTE egyértelműen ellenfele fölé kerekedve nyert s e győzelmével a hátralévő meccsek eredményeitől függetlenül biztosította helyét a legjobb 4 között, azaz a negyeddöntőben.