Botlott a női, menetel a férfi bajnok

Az All Star gála után sem volt megállás, folytatódott az egyetemi és főiskolai bajnokság. A hét érdekessége, hogy amíg a férfi bajnok DEAC tovább menetel, s őrzi veretlenségét, addig a hölgyeknél a címvédő - igaz erősen tartalékosan - jókora verést kapott egyik trónkövetelőjétől. Jöjjenek a részletek!

Női keleti csoport

DEAC - ELTE BEAC 77-27 (18-6, 22-10, 21-5, 16-6)

DEAC: SZABÓ R. 7/3, Papp A. 7/3, JÁVOR 8, GÖTTLINGER 27/6, FÖLDVÁRI 9. Cs: Új E. 4, Schmiedt, Gál A. 7/3, SZENDREI F. 8, Chvatal T.

ELTE-BEAC: Csajkó 4, Wiesner, 8 Új A. 2, Farkas G., Wunderlich 9. Cs: Mátravölgyi 4, Roik.

Idegesen, kapkodva kezdett a két csapat, a nyitó szakasz közepén 5-2-re vezettek a hazaiak. Ezt követően elsősorban a DEAC jóvoltából megélénkült a játék, 7-4 után Szabó Réka triplája egy 9-0-s hazai roham kezdetét jelentette, amelynek köszönhetően 12 pontos előnnyel zárta a nyitó 10 percet a DEAC. A második negyed első 4 percében aztán lényegében el is dőlt a találkozó. Ekkor a hazaiak szinte átszaladtak ellenfelükön, egységes, jó csapatmunkával, 14-1-gyel indítva a negyedet 32-7-re vezetett a debreceni alakulat. Ezt követően ugyan egy Wunderlich Anna vezette 6-0-s "részhajrával" az ELTE is "villantott" valamit, s 20 ponton belülre került, de ez a fellángolás csak rövid ideig tartott.

Szünet után Gál Annamária villanásaival kezdődött a játék, majd "csatlakozott" hozzá Göttlinger Anna is. A szakasz első felét 14-2-re nyerve ekkor már fölényessé, szinte kiütésessé tette sikerét a mind létszámban, mind minőségben hosszabb kispaddal rendelkező DEAC. Közben egy "testvérpárbaj" is zajlott a játéktéren, a fővárosiaknál Új Annamária, a DEAC-nál Új Eszter játszott, s volt, hogy szembe is kerültek egymással. A hazai együttes végül kerek 50 pontos győzelmet aratott a fővárosiak ellen, akik bár lelkesen játszottak, csupán rövid időszakokra tudtak felnőni ellenfelükhöz.

Női nyugati csoport

SzOESE - TFSE 48-88 (17-23, 7-27, 14-20, 10-18)

SzOESE: CZINDER 17/9, Gyuricza, Handler 9/6, Uszkai 2, GUSZTAFIK 15. Cs: Bauer, Tóth T. 5, Gősi, Kukor.

TFSE: MIHÁCZI 14, MÁNYOKY 17/12, Lakatos 8, Németh A. 6 KARLÓCZAI 17. Cs: CZIVINGER 12, Bíró 2, Sándorfi R. 2, BALSAY 10.

Idegesen, kapkodva kezdtek a csapatok, az első percekben sok volt a hiba mindkét oldalon. A nyitó etap közepén 9-8-ra még a hazaiak vezettek, de a negyed második felében Mányoky Judit tripláival no meg Miháczi Diána és Karlóczai Julianna eredményes játékával fordított a TF.

A második szakaszban egyértelműen a vendég fővárosi alakulat akarata érvényesült. Fokozatosan húzott el ellenfelétől a TF, amelyben a kispadról Czivinger Lilla és Balsay Anna tett sokat azért, hogy már a szünetre megnyugtató előnyt szerezzen az első félidőt egy 14-2-es 5 perces rohammal lezáró TF.

Szünet után Czinder Adrienn és Gusztafik Lilla jóvoltából időnként kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a hazai együttes, de az utolsó 5 percet egy 10-2-es futással záró TF idegenben is fölényesen nyert.

TFSE-Közgáz 108-50 (28-5, 27-11, 30-13, 23-21)

TF: Miháczi 4, MÁNYOKY 15/9, Bodnár 10, NÉMETH A. 14, KARLÓCZAI 7. Cs: MAGYAR B. 14/6, Balsay 4, VARGA B. 22, Sándorfi 3, VUKOV 11/3, Bíró, Czivinger 4.

Közgáz: Szamosi 11/9, Légrádi 4, GYIMESI 20, Filipowicz, Vásárhelyi 11. Cs: Kovács, Szabó.

Mányoky Judit duplája majd az ő és Szamosi Rita triplaváltása után igen egyoldalú lett a játék. Tény, hogy a bajnok Közgáz erősen tartalékos volt, s igazán magas, palánk alatti kosaras nélkül állt fel, de néhány meghatározó játékosa játszott. Azonban ők sem nagyon tudtak mit kezdeni a TF remek lábmunkával "alátámasztott" védekezésével. Nehezen alakítottak ki tiszta helyzeteket, s több labdát eladtak a vendégek, a TF szinte átrohant a bajnokon, sok könnyű kosarat szerzett. Felállt védelemmel szemben pedig a hazaiak még rossz dobásaik után is rendre visszaszerezték a lepattanókat. A TF egy lehengerlő, 15-0-s futást mutatott be, s végül 20 pont fölötti előnnyel zárta a negyedet.

Magyar Bianka remek megmozdulásai révén a második szakaszban tovább növelte előnyét a hazai együttes. Varga Barbara és Bodnár Fanni is csatlakozott hozzá. A második negyedet 11-2-vel nyitó TF előnye 30 pont fölé nőtt. A Közgáz a félidő hajrájában Gyimesi Krisztina néhány ügyes megmozdulásával tudta kiegyenlítetté tenni a játékot.

A második félidő elején Varga villogott, a lepattanózás tekintetében pedig továbbra is nyomasztó volt a TF fölénye - e kategóriában végül 63-21-re bizonyultak jobbaknak a hazaiak. Tovább nőtt a távolság a két csapat között, a tartalékos bajnokcsapat kevés ellenállást tudott kifejteni. A záró szakasz nagy dobópárbajt hozott, a hazai játékosok már időnként cifrázták, próbálták a közönséget kiszolgálni. Mányoky balkezes, hát mögötti átadása is ilyen "látványelem" volt. Összességében a TF egy igen nívós erődemonstrációval jelezte az erősen tartalékos bajnoknak: a trónjára törne...

Férfi keleti csoport

DEAC - ELTE-BEAC 117-76 (35-17, 24-10, 31-22, 27-27)

DEAC: NAGY BENEDEK 9/6, NAGY BOTOND 8/3, PÉK 11/3, SZARKA 13/3, Reizer 12. Cs: KALUHA 11/9, LIPPAI 20, Szendrei 8, BOBEK 8/6, Aman 4, Bács 5/3, Gál 8.

ELTE-BEAC: Jakucs 3, VARGA 25/6, SZABARI 25, Molnár 8, Mayer. Cs: Kereszti 8, Vajda 7.

Bátor, ügyes játékkal kezdtek a mindössze 7 játékossal érkező vendégek a bajnok otthonában, s elsősorban Varga Zsolt ügyes és eredményes játéka révén a 3. percben még 10-9-re vezettek. Ekkor azonban "bajnoki üzemmódba" kapcsolt a címvédő, és egy egészen parádés, 21-2-es rohamot mutatott be, agresszív védekezéssel hibákra kényszerítve a fővárosiakat. A Nagy-fivérek ezúttal remekül szervezték, pörgették a DEAC játékát, a társak kiszolgálásában jeleskedtek. A többiek pedig hozták a pontokat, s e huszáros roham révén megnyugtató előnnyel zárta az első negyedet a bajnok. A második szakasz elején állandósult a 20 pont körüli különbség. A szakasz közepén ismét jött egy parádés "DEAC-dübörgés" egy 13-1-es roham formájában, amelyből több cserejátékos is kivette részét a hazaiaknál.

A mérkőzés 20 perc alatt el is dőlt. Szünet után már nem nagyon volt védekezés, látványos, nagy dobópárbajt hozott a második félidő. A bajnok DEAC fölényes sikerét nem fenyegette veszély, a továbbra is tartalékos ELTE lelkes csapatát pedig azért illeti dicséret, mert az első félidőben összeszedett nagy hátrány dacára szünet után helyenként látványos, eredményes támadójátékot produkált. A pontok mellett talán a legnagyobb különbség a gólpasszok tekintetében volt a két csapat között, ebben a statisztikai kategóriában 34-8-ra múlta fölül a DEAC a fővárosi együttest.

EKF ESE - DMSE 93-55 (22-7, 20-11, 20-16, 31-21)

Eger: PONGRÁCZ 17/6, Csabák 2, JAKAB 18/6, VARGA 9, NEMES 12. Cs: FREY 10/6, Gyurcsó, Kis S. 7/3, Bürgés 3/3, MEGGYES 8, Szabó D. 4.

DMSE: PALI 14/4, Vidó 4, Dajka 2, Bartus 4/3, VIDÓ 13. Cs: Bujdosó 12, File 6.

Óriási lendülettel s nagy kedvvel kezdett az esélyes Eger, amely 12-3-ra vezetett a nyitó szakasz közepén. A folytatásban sem tudott sok ellenállást kifejteni a tartalékos debreceni társaság. Magabiztos, 15 pontos előnnyel zárta a nyitó 10 percet az Eger. A második szakaszban már több villanásra telt a vendég debreceni orvosegyetemiek erejéből, de ebben a játékrészben is egyértelműen az egri együttes akarata érvényesült.

A szünetben 42-18-ra vezető Eger a második félidőben már sokat cserélt. Térfélcsere után már a vendégek is vezettek néhány szép és ügyes támadást, miközben hazai részről már kevésbé volt szoros s koncentrált a védekezés. A záró szakasz nagy dobópárbajt hozott, ekkor már mindkét gárda felszabadultan játszott. Végeredményben érvényesült a papírforma, magabiztosan nyert az Eger.

Férfi nyugati csoport

TFSE - Közgáz 70-72 (22-23, 17-16, 10-18, 17-9, 4-6)

TF: Palánk 9/6, Jókai 4/3, OLÁH 16/3, BÓDI 12/6, VILÁGI 15. Cs: Krajnyák, Takács 5, Bognár 9/3.

Közgáz: SARP 8/3, VÁGVÖLGYI 25/6, Tóth Sz., Kardos 1, Dinnyés 10. Cs: LOSNONCZI 9, Szatmáry 8, Orbán, Fazekas 6/3, Németh 2.

Mindkét csapat tartalékosan, NB I B-s játékosai nélkül állt fel a fővárosi derbire. A hazaiak kezdtek jobban, s a Bódi-Világi kettős révén 12-4-re elhúztak. A negyed közepén aztán Tóth Szabolcs és Vágvölgyi Ádám is beemelt egy-egy triplát a TF zónája ellen, s ez lökést adott a Közgáz csapatának, amely a negyed végén utóbbi duplájával fordított. A második negyedben nagy küzdelem folyt a pályán. A csapatok nem eresztették egymást, fej-fej mellett, váltott vezetéssel haladtak, a félidő igazságos döntetlennel zárult.

Szünet után kezdett érződni, hogy a vendégek több játékost tudnak "forgatni", fáradni látszott a TF, s jó néhány a padról érkező találatnak (Losonczi Gergely, Szatmáry Barnabás) köszönhetően apránként, fokozatosan elhúzott a Közgáz. A TF azonban nem adta olcsón a bőrét, "nem volt hajlandó" nagyon leszakadni. Mindkét csapat játékosai rengeteg büntetőt rontottak, ez a vendégeket a nagyobb előny megszerzésében, a hazaiakat pedig a találkozó még szorosabbá tételében akadályozta. A 33. percben 10 pontosra hízott a vendégcsapat előnye. Ekkor újra előlépett a TF-nél a meccs elején sziporkázó Bódi-Világi kettős, előbbi két triplával lendített sokat csapatán. A hazaiak Palánk triplájával egy 13-2-es 5 perces rohamot bemutatva fordítottak. Izgalmas lett a végjáték, új erőre kapott, s fordított a Közgáz, de Bognár Kristóf fölöttébb jól időzített hármasa után ismét TF-vezetést mutatott a tábla. Az utolsó percben Szatmáry egy sikeres büntetőjével egyenlített a Közgáz - jöhetett a hosszabbítás.

Ez Losonczi révén azonnal Közgáz duplával indult. Sarp egy értékesített büntetővel 3 pontosra növelte a vendégek előnyét. Oláh Olivér duplája fokozta az izgalmakat, majd Sarp kosarára már mezőnyből nem volt válasza a TF-nek, így egy nem túl színvonalas, ám a végletekig kiélezett, roppant izgalmas és fordulatos meccsen Közgáz diadal született.

Szombathelyi ESE – Széchenyi Egyetem Győr 98-57 (23-16, 28-12, 23-6, 24-23)

Szombathelyi ESE: Tóth D. 1, SIMON B. 12/6., Mészáros M. 14/6, KARAGITY  21, SZABÓ B. 17. Cs: Földesi M. 11, Simon K. 1, HORVÁTH A. 6/6, Bereczki M. 4, Zsebe Á. 4, Perak D. 5,  Kerekes G. 2.

Széchenyi Egyetem Győr: Erdész D. 3, Káli 8, HLINYÁNSZKY  9/9, Kovács T. 6, Baruta 8. Cs.: Horváth M. 2, Bosnyák 8/3, Bartalus E 2, Horváth Á. 6, Van Der Meer 7/3.

A korábbi eredmények alapján hazai győzelmet ígért a papírforma. Az első percekben a játék képén nem látszott a különbség, felváltva este a kosarak. Karagity eredményes játékát Erdész és Baruta igyekeztek ellensúlyozni. A negyed utolsó perceiben azonban 7 pontos előnyt sikerült kiharcolniuk a szombathelyieknek. A második negyedben ritmust váltott a SZOESE. 8-0-ás etappal kezdtek és 15 pontra növelték előnyüket a vendéglátók 3 perc alatt. Látványos játékkal szórakoztatta a szurkolókat a hazai gárda és védekezésben is hatékonyak voltak a szombathelyiek. Az utolsó 3 percben 16 hazai pontra csak 3 érkezett válaszként, így 23 pontos hazai vezetéssel vonultak pihenőre a csapatok.

A harmadik negyedben nem változott a játék képe. Kéri Péter minden játékosának lehetőséget tudott adni, miközben a győriek egyre pontatlanabbul játszottak. A hazaiaknál az "elhárítás" továbbra is jól működött, a negyedben mindössze 6 pontot engedtek vendégeiknek, és ennek köszönhetően 40 pontos előnnyel zárták a játékrészt. Az utolsó negyedben minden játékos sok lehetőséget kapott. A hazai védekezés a jelentős előny birtokában lazult, de nem engedték közelebb ellenfelüket. A mérkőzés végére már csak az maradt kérdés: eléri-e a SZOESE a 100 pontot. Bár az utolsó másodpercben még próbálkoztak egy dobással, de az elkerülte a gyűrűt.

Fotó: Práczki Péter