Célegyenesben

Lassan befejeződnek a csoportmérkőzések az egyetemi és főiskolai bajnokságban. Vannak csapatok, amelyek már régen biztosították a helyüket a felsőházban, mások viszont nagy erőkkel próbálnak odakerülni, és olyan csapatok összecsapásaira is sor került, amelyek már nem kerülhetnek a legjobbak közé. Női meccsen született félpályás tripla, egy alsóházi mérkőzésen pedig egy parádés egyéni teljesítmény, valamint egy nem igazán szokványos dupla-dupla. Nézzük a részleteket!

Nők, keleti csoport

Miskolci EAFC - NKE 47-102 (12-20, 11-21, 9-35, 16-26)

MEAFC: Kővári, Faragó, Zsoldos 7, Arad 7, KOVÁCS K. 24/9. Cs: Veres 9, Eisert,  Gyürék.

NKE: KOKAVECZ 17, GLAVINICS 30/15, TARNAI 16, Urbán 11/9, KARLÓCAI 17. Cs: BENEDA 7/3, Szabó N. 4, Bodnár.

Egységes csapatmunkát bemutatva az első negyed közepén 11-2-re vezettek a vendégek. A negyed második fele valóságos triplaesőt hozott, hazai részről Kovács Kinga dobott két triplát, a fővárosiaktól pedig Glavinics 2, Urbán pedig 1 hármast emelt be. A második szakasz elején Arad és Veres villanásaival 6 pontra feljött a MEAFC, ám a negyed középső szakaszában Kokavecz és Karlóczai vezetésével egy 15-2-es, döntő fontosságú rohamot mutatott be az NKE, amelyet követően csaknem 20 pontosra nőtt előnye.

Térfélcsere után Kovács villanásaival próbált felzárkózni a MEAFC. Állandósult a 20 pont körüli vendég előny. A hazaiak ebben a negyedben is a szakasz közepéig bírták, a 24. és a 28. perc között azonban sok-sok labdát eladtak, a vendégek pedig Glavinics-Karlócai duó ponterősségére építve egy 20-0-s rohammal végképp eldöntötték a meccset a maguk javára.

Némi statisztikai csemege az összecsapásról: a MEAFC ugyanannyi pontot szerzett, ahány lepattanót, ez utóbbi statisztikai kategóriában 47-40-re felül is múlta riválisát. A hazaiak végzetét az eladott labdák irdatlan nagy száma jelentette. A MEAFC azért jutott csupán 47 pontig, mert játékosai csaknem annyiszor, csupán eggyel kevesebbszer adták el a labdát, mint ahány pontot dobtak -  46 alkalommal.

ELTE-BEAC - Nyíregyházi Főiskola 36-53 (9-13, 11-10, 8-16, 8-14)

ELTE: Csajkó 7/3, Új, Wiesner 7/3, ÁRVAY 11, Wunderlich 8. Cs: Mangliár 3, Farkas.

Nyíregyháza: FÖLDESI 6, POPENKO 16, Gömze 4, SÁNDORFI 13, Páll 14. Cs: Soós, Szabó.

Nehezen pörgött föl az esélyes Nyíregyháza. Két sokat hibázó csapat közül valamivel a vendégek játszottak pontosabban, de a negyed közepének 3-7-es állása sokat elárul a színvonalról. A negyed második felében Földesi és Popenko villanásaival ellépett a vendégcsapat, ám a szakasz végén Wunderlich és Wiesner révén felzárkóztak a lelkes hazaiak. A második szakasz elején zónára álltak át a vendégek, ezt Csajkó dobta át triplával. Időkérés után felpörögtek a vendégek, akik Földesi és Gömze jóvoltából újra megugrottak a kapkodó, "túlpörgő", s emiatt több labdát is eladó ELTE csapatával szemben. A forgatókönyv hasonló volt az első negyedéhez: a hajrában a talán túlságosan is nyugodtan kosarazó vendégekkel szemben ezúttal Árvay villanásaival, valamint Wiesner triplájával feljött az ELTE-BEAC.

A második félidő Sándorfi és Árvay dobópárbajával kezdődött, a szakasz közepén továbbra is csupán 3 pont volt a vendégek előnye. A 25. perctől kezdett érvényre jutni a vendég együttes erőnléti fölénye. A szakasz hajrájában a szabolcsi lányok többször is leindították a hazaiakat, s Popenko vezérletével egy 8-0-s rohammal a negyed végére 10 pont fölé "duzzasztották" előnyüket. A záró szakaszban is lelkesen harcolt, küzdött az ELTE-BEAC csapata, de a nyíregyháziak a Páll-Sándorfi center kettős révén tovább növelték előnyüket, s végül egy küzdelmes, de nem igazán magas színvonalú mérkőzésen, a papírformának megfelelően biztosan nyertek.

Popenko 16 pontos 10 lepattanós, Páll pedig 14 pontos, 15 lepattanós dupla-duplát ért el. Utóbbi, a jórészt közelről kísérletező center esetében ront az összképen a 7/19-es mezőnymutató.

Miskolci EAFC - EKF-EVSI 98-44 (27-16, 22-8, 24-12, 25-8)

MEAFC: HÁJER 24/12, Faragó 1, VERES 13/3, Kovács 8, ARAD 40. Cs: EISERT 12.

Eger: NOVÁK 13/6, Takács, Tóbiás 4, NAGY 15, Szöllősi 4. Cs: Mizser 6, Pócsik 2, Kovács Zs., Kovács B., Nádudvari.

A keleti alsóházi rangadón az első percek kiegyenlített játéka után fokozatosan vette át egyértelműen a játék irányítását a miskolci együttes. Az első szakasz hajrájában 10 pont fölé nőtt a Hájer-Arad kettős vezette MEAFC előnye. A második szakasz elején lendületben maradtak a hazaiak, a csereként beálló Eisert is ügyesen, eredményesen játszott. A második negyedet 15-0-s első 5 perccel kezdő MEAFC előnye szünetig 25 pontosra nőtt.

Térfélcsere után az egriek Novák és Nagy jóvoltából kiegyenlítetté tudták tenni a játékot a negyed első felében. Az utolsó 15 percben megint egyértelmű fölényben játszott a miskolci együttes, amely az utolsó 15 percet 39-12-re nyerte, s végül épphogy, de elmaradt a 100 dobott ponttól.

Arad Zsófia kiemelkedő egyéni teljesítményt nyújtott, 40 pontos és 25 lepattanós dupla-duplát ért el. Az egrieknél is volt egy dupla-dupla, ez Novák Ágnes nevéhez fűződött, aki 13 ponttal és 10 lepattanóval zárta az összecsapást.

Nők, nyugati csoport

TFSE - SzOESE 86-50 (19-6, 19-23, 25-10, 23-11)

TFSE: Miháczi 10/3, MÁNYOKY 21/3, KARLÓCAI 11, Varga 11, Németh 8. Cs: BALSAY 13, Czivinger 6, MAGYAR B. 8/6, Sándorfi.

Szombathely: GUSZTAFIK 17/3, GYURICZA 17/3, Simon 8/6, Tóth 1, Uszkai 7/3.

Az erősen tartalékos szombathelyiek 6-2-re vezettek a 2. percben, utána azonban labdaszerzéseket követő könnyed lerohanásokkal egy 17-0-s rohamot vágtak ki a hazaiak, akiknél szintén voltak hiányzók.

Nem tört meg a Szombathely, s a második szakaszt Gyuricza indításból szerzett kosara és kosár plusz büntetős akciója révén 5-0-lal kezdte. Hazai részről Balsay gondoskodott a 10 pont körüli előny megtartásáról. A félidő hajrájára Gusztafik is "belőtte magát", 10 ponton belülre került a Szombathely. Két oka volt annak, hogy nem került még közelebb a SzOESE a második negyedben magas emberei révén bizony sok közeli helyzetet "elszórakozó" TF-hez. Az egyik, hogy Karlócai azért meg-megvillant, a másik pedig, hogy a vendégek nagyon rosszul dobták a büntetőket, az első félidőben nyolcat hagytak ki.

Térfélcsere után egy igen harcos, agresszív TF jött ki a folytatásra, s a hazaiak egy 13-2-vel indítva a játékrést lényegében el is döntötték a meccset. Utána ugyan volt még egy 6-0-s fellángolása a Szombathelynek, de a negyed végén Magyar Bianka a dudaszó pillanatában dobott bravúros félpályás triplája végképp megtörte a vendég együttes ellenállását. A záró szakaszban Mányoky vezérletével fölényessé vált a TF sikere.

Közgáz-UNI Győr 86-46 (22-12, 15-14, 22-10, 27-10)

Közgáz: LANTOS 21/6, Légrádi 4, Gyimesi 11, SHIRIAN 17, IMRE 4. Cs: PÉTER 17, KOVÁCS P. 13/6.

Győr: Sipos 4, Erős 10/6, Jakubovich 2, TÖRÖK B. 24, Papp 2, Cs: Dobronyi 2, Mádl, Lumniczer.

Lantos és Shirian vezérletével lendületes, jó játékkal kezdett a címvédő, amely 15-6-ra vezetett a nyitó szakasz közepén. Ezt követően rendezte sorait a Győr, amely Török Barbara vezérletével az első félidő hátralévő részében kiegyenlítetté tudta tenni a játékot.

Térfélcsere után hamar döntése vitte a dolgot a Közgáz, amely a harmadik negyed első felében egy 14-2-es száguldást "repesztett". Ebben jelentős szerepet játszott két cserejátékos, Kovács és Péter, valamint a hazai védekezésnek stabilitást adó, nem éppen szokványos dupla-duplát (10-10 pont és blokk) elérő Imre. A záró szakaszban a vereségbe beletörődő győriekkel szemben fölényessé tette győzelmét a Közgáz.

TFSE -UNI Győr 88-20 (23-4, 21-4, 16-4, 28-8)

TFSE: MIHÁCZI 8, Mányoky 7/3, Bodnár 6, Sándorfi 6, NÉMETH A. 12. Cs: Karlócai 9/3, Rakolczai 4, VARGA B. 14, BALSAY 7/3, MAGYAR 8/6, CZIVINGER 7/3.

Győr: Sipos 2, Erős, Jakubovics 4, Mádl, Papp 3. Cs: LUMNICZER 7/3, Kiss Cs. 1, Dobronyi 3.

Nem úgy indult a mérkőzés, hogy nagyon egyoldalú lesz. Az első percekben kapkodott a TF, s a szakasz közepén csupán 8-4-re vezetett. Ezt követően a félidő következő 15 perce egyértelműen a hazai csapatról szólt. Mindkét csapatban minden játékos bőven kapott lehetőséget, az első 5 perc után az első félidő hátralévő részében 32-4-es "száguldást" produkált a TF csapata. A Győr játékosai nem tudtak mit kezdeni a hazai csapat védekezésével, az első félidőben a vendégek nem kevesebb mint 21 alkalommal adták el a labdát.

A meccs eldőlt, térfélcsere után a TF játékosok koncentrációja csökkent, és ez elsősorban a támadások befejezésénél érződött. A 25. és a 30. perc közötti időszak részeredménye 4-2 volt a hazaiak "javára". A negyedik negyed elején a győrieknek elsősorban a csapat egyetlen tripláját ekkor szerző Lumniczer révén akadt egy-két felvillanásuk, de összességében a TF egy nagyon egyoldalú meccsen fölényes győzelmet aratott. Varga Barbara 14 pontos és 11 lepattanós dupla-duplát ért el, s 6 szerzett labdája, valamint 4 gólpassza is volt még.

Férfiak, keleti csoport

NKE - DMSE 74-49 (10-8, 20-15, 23-14, 20-12)

NKE: Mérkőly 3/3, MUZSIK 13/3, BALLA 29/3, Fülöp 3, SZAKÁCS 18. Cs: HORVÁTH L. 4, Somodi 4, Nagy.

DMSE: Dajka 3, Bartus 9/6, OLÁH 7/3, File 6, VARNYÚ 20. Cs: Mészáros 4.

Ideges, csapkodó-kapkodó játékkal kezdődött az alsóházi rangadó, a nyitó szakasz közepén 2-2 állt az eredményjelzőn. A negyed második felében kissé megélénkült a játék, jobbára a vendégek vezettek, ám a szakasz hajrájában Balla révén fordított a NKE. A folytatásban is fej-fej mellett haladt a két gárda egészen a második negyed közepéig. 17-16-os vendég vezetés után a hazaiak Szakács vezetésével egy 12-2-es rohammal megugrottak, s ennek a jó periódusuknak köszönhetően szünetben 7 ponttal vezettek.

Szünet után jól kezdett a két alapemberét is nélkülöző DMSE, amely 4 pontra megközelítette a hazai együttest. A Varnyú vezette debreceniek ezúttal a szakasz hajrájáig bírták erővel, koncentrációval. A 28. percben 43-37-re vezettek a vendéglátók, akik Balla és Muzsik vezérletével egy 13-0-s huszáros hajrával zárták a harmadik negyedet. Ez a roham megtörte a vendég debrecenieket, akik közül a záró szakaszban már gyakorlatilag csak Varnyú volt veszélyes a hazai kosárra. Fokozatosan nőtt a különbség, végül 25 ponttal nyert, de alaposan megdolgozott ezért a nagy különbségű diadalért az NKE.

A hazaiaktól Balla (29 pont, 14 lepattanó) és Szakács (18 pont, 15 lepattanó) ért el dupla-duplát, a vendégeknél pedig Varnyú (20 pont, 14 lepattanó) mondhatja el magáról ugyanezt.

ELTE-BEAC - USC Szeged 61-90 (10-26, 18-24, 14-21, 19-19)

ELTE-BEAC: FÖLDI 18/3, Varga 13/6, Szabari 6/3, MOLNÁR 10, Marjay 4. Cs: Kereszti 4, Mayer 2, Gyurcsányi 4, Soltész.

Szeged: Gyuricskó 13/3, TAKÁCS 30/3, FEHÉR 13/9, JÁHNI 9/3, SZŐKE B.10. Cs: Horváth R. 8, Masa 3/3, Halász 4, Szőke T.

Elátkozott szezon az idei a tavalyi bronzérmes ELTE-BEAC-nak. Az egész szezon során sérülések sújtotta csapat mezőnysorából esett ki Jakucs személyében egy fontos láncszem térdsérülés miatt a közelmúltban. Rossz szokásává vált az együttesnek a "lassú", sőt, nagyon lassú kezdés. Ezúttal sem történt ez másként, a Szeged valósággal átszaladt a fővárosiakon az első negyedben. Amúgy két igen precíz csapatról beszélhetünk, a két gárda szépen két egyenlő, 13-5-ös ötperces periódusra osztotta a nyitó negyedet, amelynek során végig a Takács és Fehér vezette szegediek uralták a játékot, Jáhni és Szőke Bence pedig kapkodták szépen a lepattanókat.

A második szakasz első fele valóságos kosáresőt hozott, kezdett "éledezni" a Földi és a bátran, de nem túl jó hatásfokkal vállalkozó Varga vezette ELTE-BEAC, ugyanakkor a szegediek sem csökkentettek a tempón, a szakasz első felét 14-11-re nyerték a vendégek, akik szünetig 20 pont fölé "hizlalták" előnyüket.

Az ELTE-BEAC rossz szokásáról már szóltunk, volt egy jó is: a szezonban a harmadik negyede gyakran volt nagyon erős a gárdának. Ezúttal is "bekezdtek" Földiék, a szakasz első felét 10-6-ra megnyerve, s ezzel 20-on belülre kerülve. Az ígéretes kezdést azonban nem követte a jó folytatás, nagyjából eddig tartott az ELTE-BEAC lendülete. A második félidő elején kisebb hullámvölgybe kerülő szegediek új erőre kaptak, Takácsék lendületes, pontos játékukkal újra "ízekre szedték" a hazai együttes nem túl acélos védekezését. A negyed második felében egy 15-4-es "száguldással" az USC Szeged a harmadik 10 perc végére el is döntötte a meccset a maga javára, s a vártnál jóval nagyobb különbséggel, magabiztosan győzött.

Miskolci EAFC - EKF ESE 73-78 (16-12, 22-24, 15-17, 20-25)

MEAFC: KISS 19, NÁDASI 14, SZEPESI 20/3, Takács 7, Tamás. Cs: VERES 7, Horváth M. 4.

Eger: TÓTH Z. 16/6, CSABÁK 14, FREY 17/9, JAKAB 15/9, VARGA 10. Cs: Nemes 4, Bürgés, Meggyes, Horváth R. 2.

A miskolciak számára a csoport 3. helyének megszerzése szempontjából döntő fontosságú összecsapás első két percében nem született kosár. Frey triplájával a vendégek szereztek vezetést. A következő percek Frey és Nádasi dobópárbajának jegyében teltek, ha szűken is, de a vendégek vezettek. A negyed hajrája a miskolci legénységé volt, a MEAFC egységes csapatmunkával 12-8-as egri vezetés után egy 8-0-s rohammal fordított.

A második negyed elején Szepesi vette vállaira a miskolci gárdát, eredményessége révén 7 ponttal ellépett a MEAFC, ráadásul a vendégek addigi legjobbja, Frey közben a 4. személyijét is begyűjtötte. 26-19-es hazai vezetés után négy egri játékostól is érkezett 1-1 dupla, s e 8-0-s "részhajrával" fordítottak az egriek. Izgalmasan alakult a félidő hajrája, Jakab tripláját, majd Tóth dupláját követően a játékrész vége a mérkőzés első percei után ismét előlépő Nádasi vezérletével a hazai együttesé volt, amely 2 pontos előnnyel várhatta a folytatást.

A második félidő első perceiben Kiss és Jakab vívott változatos dobópárbajt. A szakasz közepén 8 ponttal ellépett a MEAFC. Az első 9 (!) hárompontos kísérletét elrontó Tóth Z. két sikeres triplája keltette életre az egri reményeket. A játékrész végén Csabák ügyes megmozdulásaival át is vette a vezetést a 10-1-es rohamot "kivágó" Eger. A szakasz a hasznosan játszó Veres egy jó büntetőjével döntetlen állással zárult.

A befejező negyed elején váltott vezetéssel haladtak a csapatok, miközben mindkét csapatban több játékos is 4-4 személyivel állt. A szakasz közepén Varga kipontozódott, az egri játékos 10-10 ponttal és lepattanóval zárt. Frey és Csabák találataival mégis a vendégek léptek el 5 ponttal a negyed közepén. A Varga helyére érkező Horváth R. két blokkal és egy duplával vétette magát észre, 7 pontra nőtt a vendégek előnye, kezdett érződni, hogy a MEAFC lényegében 6, az Eger viszont 7 emberrel játszotta végig a meccset. A sok büntetőt rontó miskolci gárdát Kiss és Szepesi próbálta "visszahozni". Jakab triplája 2 és fél perccel a befejezés előtt ismét 7 pontos vendég vezetést eredményezett, de az utolsó előtti percben Szepesi is hármast dobott. Csabák is kipontozódott az egrieknél, de a végjátékban az addig is gyengén büntetőző miskolciak 6-ből 4 alkalommal hibáztak a vonalon, Tóthnak és Freynek viszont nem remegett meg a keze. Az utolsó percben Frey is kipontozódott, de ez is "belefért" a vendégeknek, akik egy remek mérkőzésen, elsősorban a hazai csapat gyenge büntetőzésének (16/33) köszönhetően kerekedtek ellenfelük fölé.

Férfiak, nyugati csoport

Közgáz-Széchenyi Egyetem Győr 78-57 (19-22, 16-11, 23-12, 20-12)

Közgáz: Sarp 1, VÁGVÖLGYI 17, KORZITSKA 10/6, Losonci 4, Dinnyés 5. Cs: JURÁSZIK 13/6, ORBÁN 16, Kardos 2, Tóth 6/6, Németh 2, Papp, Bános 2.

Győr: PALAVICS 24/6, Erdész 6, Kovács T., Horváth Á., BARUTA 17/9. Cs: Hlinyánszky 6/6, Bartalus 4, Fodor, Horváth M., Bosnyák.

Baruta-parádéval indult a meccs, a győri center 5 perc alatt beemelt egy duplát, majd 3 triplát. Remeklésének köszönhetően 15-5-tel indítottak a vendégek a betegsége miatt első számú irányítóját, Szalay Ákost nélkülöző, támadásban körülményes Közgázzal szemben. Nagyot lendített a vendéglátók szekerén, hogy Korzitska vette át Baruta őrzését, valamint hogy irányítóként pályára lépett a Közgáz MEFOB-csapatában most debütáló Jurászik. Az ő szervezése és a hazai csapat feljavuló védekezése mellett Orbán eredményességének köszönhetően csökkentette hátrányát a hazai együttes. Hogy maradjon a győri előnyből, arról a negyed hajrájában Hlinyánszki gondoskodott egy triplával.

A második negyedben Jurászik eredményes is volt, igaz, játékába be-becsúszott egy-két eladott labda. Fej-fej mellett haladtak a csapatok az egész negyed során. A küzdelem dominált, mindkét csapat gyengén dobott távolról, a negyed közepén fordított a Közgáz. A Győr Baruta villanásával és Hlinyánszki újabb triplájával maradt versenyben, Orbán azonban továbbra is nagy kedvvel, eredményesen játszott, szünetben 2 pontos hazai vezetést mutatott az eredményjelző.

Szünet után a győri csapatból gyakorlatilag egyedül Palavics jelentett veszélyt a hazai kosárra, Baruta dobásai ekkor már nem jöttek - illetve mentek - be. Hazai oldalon Vágvölgyi "rázta meg" magát, Korzitska már támadásban is sokat tett hozzá csapata teljesítményéhez. Jurászik és Orbán pedig továbbra is jól és eredményesen kosarazott. A csapatként működő hazai együttes fokozatosan növelte előnyét a második félidőben eléggé "egyemberes" csapat benyomását keltő győriekkel szemben, így végül biztosan győzött.

Fotó: Sándor Ádám.