DEAC, Közgáz: két-két csapattal a négyes döntőkben

Lejátszották a negyeddöntőket az egyetemi és főiskolai bajnokságban (MEFOB). Mind a hölgyeknél, mind pedig a férfiaknál eldőlt: mely csapatok harcolhatnak a végső győzelemért a négyes döntőkben. A kuparendszerű negyeddöntőkben a legnagyobb küzdelem a szombathelyi és a debreceni lányok párharcában alakult ki. Lássuk a részleteket!

Nők

SzOESE - DEAC 64-69 (14-21, 8-26, 21-13, 21-9)

SzOESE: CZINDER 26/6, Gyuricza 5, GUSZTAFIK 20, Uszkai 2, Tóth 2. Cs: Németh 4, Handler 5.

DEAC: GÁL 14/3, Szabó R. 4, Jávor 2, GÖTTLINGER 23/6, FÖLDVÁRI 17. Cs: Új 3/3, Papp, Chvatal 4, Máriási 2.

A vendégek kezdtek pontosabban, határozottabban, s a nyitó szakasz közepére 10-5-ös előnyre tettek szert. A negyed második felében kiegyenlített volt a játék, 7 pontos debreceni vezetéssel zárult a nyitó 10 perc. A második szakaszban egyértelműen a Gál, Göttlinger, Földvári trió vezette debreceni csapat akarata érvényesült, különösen a félidő hajrájában játszott nyomaszutó fölényben a két Imre, Kovács és Szűcs csapata. A félidő utolsó 5 percében egy 14-3-as "száguldást" bemutatva szünetben 25 ponttal "ment" a DEAC, nemcsak a mérkőzés, a négyes döntőbe jutás sorsa is eldőlni látszott.

Talán így is gondolták a debreceni lányok - ellentétben a hazaiakkal. A Szombathely elsősorban a Czinder-Gusztafik kettőt támadásban mutatott hatékonysága jóvoltából egy 11-2-es rohammal kezdte a második félidőt, ám a harmadik negyed második felében "kapcsolt" a DEAC, s megnyugtatónak mondható, 17 pontos előnnyel várhatta a záró 10 percet. Ebben a vendégek egyik legjobbja, Gál megsérült, s hiányát meg is érezte a debreceni együttes. Ahogy a második félidőt, úgy a záró 10 percet is egy 11-2-es futással kezdte a Szombathely, s ezzel 10 ponton belülre került a hazai együttes az egyre inkább elbizonytalanodó DEAC-cal szemben. A végjátékban még közelebb került a tavalyi ezüstérmeshez a hazai együttes, ám 5 pontot végül megőrzött az első félidőben szerzett nagy előnyéből a DEAC.

Amennyiben a szombathelyiek elhiszik, hogy lehet keresnivalójuk Debrecenben, és ugyanolyan elszántan, eredményesen játszanak, mint tették a második félidőben, akkor érdekes lehet a visszavágó.

Közgáz-NyFSE 74-53 (20-14, 20-17, 17-7, 17-15)

Közgáz: SZAMOSI 16/6, Lantos 4, GYIMESI 14, SHIRIAN 15, Hoffmann 2. Cs: VÁSÁRHELYI 7/3, Imre 4, KOVÁCS P. 7/3, Légrádi 5/3, Péter.

Nyíregyháza: TAKÁCS 15/9, Gömze, Popenko 9, SÁNDORFI 15, Páll 6. Cs: SOÓS 8.

A Közgáz a Nyíregyházán megszerzett 6 pontos előnnyel kezdte a visszavágót, s Gyimesi két duplával gyorsan 10 pontosra növelte - összesítésben - a címvédő előnyét. Ezt követően azonban egységes csapatmunkával, s jó dobóteljesítményt nyújtva egy 14-4-es rohammal egyrészt fordítottak a vendégek, másrészt pedig ledolgozták összesített hátrányukat. A hazai csapatnak jót tett Vladár Csaba időkérése, sikerült rendeznie a sorokat a címvédőnél. A negyed második felében Shirian és Vásárhelyi jól tartották a nyírségiek két ponterős magas játékosát, Pállt és Sándorfit, akiknek nem igazán ízlett a kemény védekezés. Shirian ráadásul támadásban is jeleskedett, betörésekből, középtávoli dobásokból elért kosaraival egy huszáros, 12-0-s rohamot vezényelt a hazaiaknak. A második negyed az első 10 perc végén időn túli találatot elérő Lantos érvényes kosarával kezdődött. A folytatásban váltva estek a kosarak, Takács tripláira építve próbálta tartani a lépést a Közgázzal. Hazai oldalon ismét Gyimesi lépett elő, találatainak köszönhetően egy 10 pont körüli előnyt állandósított a címvédő.

A második félidő Szamosi "sziporkákkal" indult, az irányító gyorsan beemelt két triplát, s e távoli találatokkal a mérkőzést s egyben a továbbjutás kérdését is végképp eldöntő 12-1-es Közgáz-száguldást indított el. Ez lélekben is megtörte a nyíregyháziakat, a Közgáznál pedig az utolsó 15 percben már a kiegészítő játékosok játszottak. A vendégek részéről Sándorfi, valamint a kifejezetten ügyesen játszó, jó dobóteljesítménnyel kirukkoló Soós tett a legtöbbet azért, hogy az igazán súlyos vereséget elkerülje a vendég együttes, amelyből a hajrára kivált a kisebb sérülést szenvedő Páll. Szamosi Rita 16 pontja mellé - irányító létére - 10 lepattanót is megkaparintott, ráadásul ötöt a vendégek palánkjánál, s 5 gólpasszt is kiosztott társainak. A vendégeknél Sándorfi Dóra 15 pontja mellé - igaz ezt 5/16-os mezőnymutatóval érte el - 13 lepattanót szerzett.

Továbbjutott: Közgáz kettős győzelemmel.

DEAC-SzOESE 65-67 (14-20, 19-16, 15-12, 17-19)

DEAC: Gál 3, SZABÓ 12/6, Jávor 4, GÖTTLINGER 18/6, FÖLDVÁRI 17. Cs: Chvatal 6, Papp A. 2, Szendrei 3, Új.

Szombathely: CZINDER 22, GUSZTAFIK 17, HANDLER 11/3, Uszkai 6, NÉMETH 8. Cs: Gyuricza, Kovács, Tóth T. 3.

Úgy szerzett 5 pontos előnyt a hazai visszavágóra Szombathelyen a tavalyi ezüstérmes DEAC, hogy a félidőben már 25-tel vezetett. A debreceni találkozó kiegyenlített játékkal indult, majd a nyitó szakasz második felétől meglepetésre a vendégek akarata érvényesült. A hazaiak görcsösen kosaraztak, kapkodtak, bizony az "odavágó" első félideje után nem gondolták volna, hogy akár veszélybe is kerülhet a négyes döntőbe jutásuk. Pedig veszélybe került, olyannyira, hogy az első negyed végén a szakasz második felét 11-5-re nyerő, a 22 pontos 10 lepattanós dupla-duplát elérő Czinder, valamint Gusztafik vezette SzOESE állt továbbjutásra. És a helyzet a második negyed közepére sem változott, 28-22-re vezetett ekkor a Szombathely. A félidő hajrájában többek között két beemelt triplával sikerült ezt a hátrányt megfelezniük a hazaiaknak, így szünetben 2 pont különbséggel a DEAC állt továbbjutásra.

Térfélcsere után továbbra is az 5 pont környékén "billegett" a meccs, a 3. negyed közepén  4 ponttal vezetett, s összesítésben 1 ponttal állt rosszabbul a vendég szombathelyi együttes. A szakasz hajrája a két dupla-duplát elérő játékosa, Göttlinger (18 pont, 11 lepattanó) és Földvári (17 pont, 13 lepattanó) vezette hazai csapaté volt, a záró negyed előtt 48-48-at mutatott az eredményjelző. A záró szakaszra is maradt bőven izgalom, ennek közepén szintén "egálra" álltak a küzdő felek, összesítésben 5 ponttal "ment" a DEAC. Fokozta az izgalmakat az egyetlen beeső szombathelyi tripla, amelyet Handler vágott be. Idegölő volt a végjáték, a vendégeknek volt esélyük 5 pontnál nagyobb előnyt kicsikarni, ám ez végül nem sikerült. Csapat vereség után nem volt oly boldog mint a DEAC, s győzelem után oly, szomorú, mint a SzOESE. Mindkét együttes megérdemel minden dicséretet, óriási negyeddöntőt produkáltak!

Továbbjutott: DEAC 134-131-gyel.