Egyetemi bajnokság: A Szeged legyőzte a Debrecent

Szegeden a tavalyi ezüstérmes, a jelenlegi évadban eddig veretlen Debrecen, Győrben pedig az előző kiírás a 4. helyezettje, a PEAC-Pécs kapott ki a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság legutóbbi fordulójában a hölgyek mezőnyében, a TFSE viszont - elsősorban a 40 pont közelébe jutó, 9 triplát beemelő Mányoky Judit vezetésével - újabb könnyed győzelmet aratva továbbra is őrzi makulátlan mérlegét. Rangadót nyert Nyíregyházán a címvédő Debrecen, az ezüstérmes Eger pedig drámai végjátékban, Tóth Zoltán vagányságának köszönhetően győzött a MAFC-BME otthonában a férfiaknál. Nyugaton a soproniak - udvariatlan vendégekként - alaposan "megszórták" a mosonmagyaróvári gárdát, a TFSE pedig tartalékosan is nyerni tudott Debreceni Dávid "izmos" dupla-duplája révén Veszprémben.

Női keleti csoport

USC Szeged- Debreceni Egyetem 69-52 (17-10, 19-12, 17-16, 16-14)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 50 néző

USC Szeged: Horváth Zs. 4, KŐHÁZI 26/18, KECSKÉS 17/3, FÖLDI 6, JÁHNI 5. Cs.: Fodor 7, Kálló 2, Zsíros 2.

Debreceni Egyetem: Papp 2, Gál 8, Szendrei 6, SZABÓ 13/9, FÖLDVÁRI 17. Cs.: Stekler 4, Új 2.

A szegediek elsősorban a remek dobóformát kifogó Kőházi Fanni (6/8 tripla) és a 17 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát elérő Kecskés Fanny jóvoltából a mérkőzés elejétől fogva irányították a játékot a még veretlen, de két kulcsjátékosát, a sérülés miatt hónapkora kidőlő Göttlinger Annát, valamint Foltin Biankát nélkülöző, tavalyi ezüstérmes debreceni együttessel szemben. Az első félidőt "uraló" szegedi lányok szünetre megnyugtató, 14 pontos előnyt szereztek.  A második félidőben a debreceniek Szabó Réka és Földvári Anna révén ugyan kiegyenlítetté tették a játékot, de az első félidő kitűnő teljesítményének köszönhetően a Szeged magabiztos győzelmet aratva fosztotta meg veretlenségétől a debreceni lányokat.

Közgáz - Miskolci Egyetem 66-63 (24-9, 11-18, 14-18, 17-18)

Kinizsi u., Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport.

Közgáz: KATONA B. 17/3, Kovács P. 7/3, DOKTOR 13, Donkó 9/3, ABAHÁZY 18. Cs.: Vásárhelyi, Filipowicz 2.

Miskolc: Juhász 3/3, Bakos, PAPP SZ. 17, SIKORA 26/6, VASAS 14. Cs.: Chvatal 4.

Az első negyed második felében átrohant a vendég miskolci együttesen az esélyeshez méltón kezdő, Katona Bianka, valamint a két dupla-duplázó Anna, Abaházy (18 pont, 10 lepattanó) és Doktor (13 pont, 10 lepattanó) vezette Közgáz. Ezzel bizonyos mértékig, úgy tűnt, a hazaiak lerendezettnek is gondolták a találkozót. Nem úgy a fokozatosan magukra találó miskolciak. A vendégek a szintén dupla-duplát elérő Vasas Orsolya (13 pont, 14 lepattanó), valamint az ettől egy-egy lepattanóval elmaradó Sikora Emőke (26 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz) és Papp Szonja (17 pont, 9 lepattanó) jóvoltából felzárkóztak, s a hajrára szorossá tették a meccset. Végül a Közgáz ha nehezen is, de 3 pontot megtartott az első negyedben szerzett nagy előnyéből.

EKE EVSI-MAFC BME 38-142 (10-48, 10-30, 4-28, 14-36)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női, Keleti csoport, 15 néző. V.: Lónáth, Takács

Eger: Zsoldos 2, Szőllősi 4, Surmann 8, Druzsba 8, Domoszlai 4 Cs: Hriczó 2, Baráth 4, Zay 6, Papp 0

MAFC-BME: Horváth 12, MIHÁCZI 20, FÜLÖP 16,TARNAI 39/12, SZABÓ 25/12, Cs: VÁGVÖLGYI 18/6, Éder 2, Stéger 11/3.

Jobb szereplésben reménykedett a múlt héten első győzelmét megszerző egri együttes, ám az ellentmondást nem tűrően kezdő vendég fővárosiak a remek dobóformát kifogó Tarnai Kata és Szabó Vivien, valamint a játék szervezése mellett eredményesen is játszó Miháczi Diána jóvoltából az első negyedben 48 pontot szerezve jelezték, nyerni utaztak Egerbe. A MAFC-BME csapata végig nyomasztó fölényben játszva aratott végül 104 pont különbségű győzelmet.

Női nyugati csoport

TFSE - Szombathelyi Egyetem 88-44 (24-17, 19-15, 27-5, 18-7)

Alkotás u., Nemzeti Egyetemi Bajnokság, női nyugati csoport.

TFSE: MÁNYOKY 37/27, Gereben 2, KARLÓCAI 18, NÉMETH A. 10, VARGA B. 15. Cs.: Szeli 3, Fábián 3/3.

Szombathely: Orsós-Bogdán 6/6, Simon 9/3, GUSZTAFIK 11/6, Uszkai, Feigl 4. Cs.: Plózer 4, Fekete 5/3, Kovács K. 5.

Az első félidőben még Gusztafik Lilla vezérletével jól tartotta magát a vendég szombathelyi együttes. A harmadik negyedben azonban három remeklő, egyaránt dupla-duplát elérő egyetemi B3x3-as világbajnoki bronzérmes játékosa, Mányoky Judit (37/27 pont, 9/21 tripla,12 gólpassz), Karlócai Julianna (18 pont, 16 lepattanó) és Varga Barbara (15-15 pont és lepattanó) jó játéka révén egy címvédőhöz méltó 10 percet produkálva végül a papírformának megfelelően fölényes győzelmet aratott a TFSE.

Széchenyi Egyetem - PTE PEAC 73-62 (13-17, 22-15, 22-15, 16-15)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport, 50 néző. V.: Surányi, Nagy J.

Széchenyi Egyetem: CHROMÉJ 24/3, SZŰTS R. 2, NAGY R. 21/3, Gyöngyösi, TÖRÖK B. 21. Cs.: Horváth D. 3/3, Tóth T., Erős Cs., Gosztola 2, Boronkay.

PTE-PEAC: Herendi 4, RAUS V. 17/3, Raus B., SZABÓ E. 12/3, KÉSŐI 9/3. Cs.: MOLITOR 10/6, Rick, Varga A. 3/3, Gyuricza 7/3.

A remek, színvonalas összecsapás első egyedében inkább a Raus Vivien, valamint a dupla-duplától 1-1 ponttal, valamint lepattanóval elmaradó Késő Melinda (9 pont, 14 lepattanó) és Szabó Enikő (12/3 pont, 9 lepattanó) vezette pécsi csapat akarata érvényesült. A második negyedtől a Szűts Boglárka jóvoltából a védekezésén keményítő győri lányok támadásban jobb ritmust kaptak el, a végül dupla-duplát elérő Török Barbara (21 pont, 15 lepattanó), valamint Chroméj Hajnalka és Nagy Rebeka jóvoltából átvették az irányítást, már a félidő végén fordítani tudtak, s végül jó játékkal értékes győzelmet arattak, bebiztosítva 2. helyüket a nyugati csoportban.

Veszprémi Egyetem - ELTE BEAC 45-69 (9-17, 19-18, 11-15, 6-19)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport.

Veszprém: Deák D. 7/3, Szabó Zs. 9/3, TAKÁCS A. 9/3, Frank, GUTAI 10. Cs.: Kacskó 10, Nagy.

ELTE-BEAC: GAÁL 7, KULCSÁR 19/9, Farkas G. 6, SALL 8/3, Regedánszki 6. Cs.: HÁJER 23/6, Fodor.

A csoport alsóházi rangadóján a két középső negyedben abszolút egyenrangú ellenfele volt a vendéglátó veszprémi együttes a tartalékos ELTE-BEAC-nak, ám a jól kezdő vendégek a végén Hájer Tamara és Kulcsár Bianka ponterő játékának köszönhetően biztossá tették sikerüket.

Férfi keleti csoport

DMSE - Nyíregyházi FSE 44-97 (8-29, 10-28, 17-18, 9-22)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 10 néző. V.: Kisházi, Hegedűs.

DMSE: Malkócs 7/3, VELKEY 14, Papp M. 4, Gyalog 2, MEZEI 9. Cs.: Rácz, Mészáros 4, Kalas.

Nyíregyháza: BUS 11/3, OLÁH 34/12, Szondi K. 2, FÖLDESI 18, GÁSPÁR 9. Cs.: JÁNKFALVI 15/9, Marin 3/3, Liszkai 3.

A nagyobb tudású nyíregyháziak a játékukat ügyesen szervező Bus Iván, valamint a roppant eredményesen játszó Oláh Zoltán vezérletével az első félidőben eldöntötték a meccset a maguk javára. Szünet után a vendégeknél már több lehetőséget kaptak a korábban kevesebb szerepet kapó játékosok, s a harmadik negyedben a hazaiak is vezettek pár ügyes támadást, ekkor felnőve a szabolcsi legénységhez.

USC Szeged Miskolci Egyetem 49-88 (15-36, 12-22, 4-17, 18-13)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 60 néző

USC Szeged: Horváth 2, Brenyó 4, Fehér 8/6, Kereszty 0, Gruda 9. Cs.: Halász 2, Kamenik 1, Kéri 2, Liszkai 8, Masa 5/3, Szegedi 8.

MEAFC: TAKÁCS 25/21, OROSZ 20/12,  KOPASZ 16/3, Szepesi 5/3, GALLÓ 14. Cs.: Horváth 4, Jurányi 0, Orliczki 4.

Takács Dániel és Orosz Bence jóvoltából az ellenállhatatlanul kezdő miskolciak az első negyedben alaposan "megszórták" triplákkal a vendéglátó szegedi együttest. A második 10 perc küzdelmesebb játékot hozott, de ekkor is a látogatók akarata érvényesült, a félidőben 58-27-re vezetett a miskolci gárda. Szünet után, a 3. negyedben támadásban szinte semmi sem sikerült a szegedi csapatnak, de a záró negyedet - amikor már a vendégektől több kulcsjátékos is pihent - néhány tetszetős támadást vezetve megnyerte a Szeged, ám összességében az első 3 negyedet "uraló" vendégek fölényes győzelmet arattak.

MAFC BME - EKE Eger 68-69 (19-19, 15-20, 19-19, 16-11)

Tüskecsarnok, 80 néző. V.: Szilágyi, Nagy L.

MAFC-BME: Dobos 3. Szálas 10, MIHALICS 12/9, Kiss L. 8, TÓTH L. 17. Cs.: SCHAUL 13/3, Bedőcs 2, Szántó 3, Horváth M.

Eger: TÓTH Z. 23/15, CSABÁK 10/3, Szabó G. 6/6, Varga I. 4. Csákvári 9. Cs.: Illés 4, FÜLÖP G. 10, Veres, Beák, Megyes.

Szűknek bizonyult a Tüskecsarnok edzőterme, illusztris vendégek - Mányoky Judit és Varga Barbara egyetemi B3x3-as vb bronzérmes játékosok, valamint Garai Péter, a MAFC NB I-es férfi csapatának szakvezetője - is kilátogattak a szenzációs hangulatú, a végletekig kiélezett izgalmas összecsapásra. A kiegyenlített első negyedben váltott vezetéssel haladtak a felek, a két Tóth volt a főszereplő, a hazai center, Lóránt, valamint az egri irányító, Zoltán. A második negyed közepéig küzdelmes játék zajlott, fej-fej mellett haladtak a felek, időnként mindkét csapat "túlpörgött", s ekkor sok volt a hiba. A félidő hajrájában az egriek cserejátékosuk, Fülöp Gergő néhány villanásával elléptek, s a szünetben 5 ponttal vezettek.

A második félidő elején Tóth Z. és Mihalics "váltottak" triplát, majd előbb 2 pontra feljöttek a hazaiak, ám utána Csabák Balázs villanásaira építve egy 9-2-vel ismét megnyugtató előnyt szerzett az Eger, amely 6 pontos előnnyel fordult a záró etapra. Ez igazi katlan hangulatban kezdődött, a hazai szurkolók buzdítása hatására a két triplát "vágó" Mihalics Gábor, valamit Schaul Levente néhány remek megmozdulásának köszönhetően egy szédületes, 11-1-es száguldással a negyed közepére 4 pontos előnnyé változtatták a hazaiak a szakaszt megelőző 6 pontos hátrányukat. A  vendégek Csákvári Csaba villanásaival visszaszerezték a vezetést, ám Szálas Gábor 2+1-es akciója új erőt adott a hazaiaknak. Tóth Lóránt is villant, s az utolsó percben 4 ponttal vezettek a hazaiak. Ekkor lépett elő Tóth Zoltán, aki egy bravúros, visszalépéses triplával 1 pontra hozta föl övéit, majd egy elkapkodott hazai akció után 2 másodperccel a befejezés előtt büntetőkből a győzelmet jelentő pontokat is megszerezte az ezüstérmes vendég egri együttesnek. Remek hírverése volt a találkozó az egyetemi kosárlabdának.

Nyíregyházi FSE - Debreceni Egyetem 84-96 (27-24, 27-33, 18-29, 12-10)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 30 néző. V.: Makrai, Tóth.

Nyíregyháza: BUS 22/3, CZURA 26/6 Földesi 7, KOVÁCS Z. 16, GÁSPÁR 10/3. Cs.: Marin 3/3, Szarvas, Jánkfalvi, Szondi K.

Debrecen: KOZÁK 27/3, Jávor 3/3, PÉK 17/6, SZARKA 20/12, OPRE 11. Cs.: BAK 11, Oláh M. 2, Szűcs M. 5/3, Ben Kane, Törköly.

Mindkét csapatból hiányzott 1-1 meghatározó játékos, hazai részről Oláh, a debreceniektől pedig Kósa. Az első félidő óriási dobópárbajt hozott, a vendégek a második negyed első felében bemutatott 19-8-as rohamuknak köszönhetően zártak 3 pontos előnnyel. A második félidő első felében a Bus-Czura duó vezetésével még tapadt ellenfelére a Nyíregyháza, ám az elsősorban a Kozák-Szarka kettős által "húzott" címvédő debreceni legénység a 3. negyed második felében egy 18-6-os rohammal eldöntötte a színvonalas, remek találkozót a maga javára.

Nyugati csoport

ELTE-BEAC - PTE PEAC 82-72 (27-23, 20-17, 17-15, 18-17)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 15 néző. V.: Gyurka, Nagy I.

ELTE-BEAC: SZEKERES 9/3, GYURCSÁNYI 20/18, Jakucs 6/6, Czimer 1, MAYER 10. Cs.: KONCZ 11/3, Debreceni J. 4, Mokos 7/3, Bognár 6/6, Szentesi 2, Del Corral 2, Soós-Nagy 1.

PTE-PEAC: Bokor Z. 7, FARKAS P. 16, Berkics B. 11, POPGYÁKUNIK 16/3, KIS M. 19. Cs.: Fűzy 4.

Az első negyedben Szekeres Ábel ügyesen szervezte a hazai csapat játékát, amely a remek dobóformát kifogó Gyurcsányi Péter (6/10 tripla) hárompontosai mellett Mayer Patrik eredményes palánk alatti játéka révén állandósított látványos, kosarakban gazdag játék mellett néhány pontos előnyt a Farkas Péter és Kis Milán vezette, mindössze 6 játékossal érkező pécsi legénységgel szemben.  A folytasban Koncz Péter lépett elő hazai részről, de Popgyákunik Balázs révén tartotta a lépést a BEAC-cal a PEAC.

Szünet után is folytatódott az üldözőverseny, de amikor igazán közel kerülhettek volna sokat cserélő vendéglátójukhoz, rendre hibáztak, többször közelről, ziccerhelyzeteket kihagyva a vendég pécsiek. A meccs a záró szakasz közepén dőlt el, Szekeres Ábel két triplája törte meg a jól küzdő pécsi gárda ellenállását. Volt már 19 pontos is a hazai előny, a végén egy 9-0-lal 10 pontra feljött a PEAC, de összességében a játékot végig irányítása alatt tartó hazai együttes megérdemelt győzelmet aratott egy látványos, színvonalas mérkőzésen.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC - SMAFC-NYME 76-114 (15-25, 14-36, 31-29, 16-24)

Mosonmagyaróvár, Nemzeti Egyetemi Bajnokság, férfi nyugati csoport.

Mosonmagyaróvár: Káli 4, Kámán 13/3, Iváncsics 4, BARUTA 20/18, HORVÁTH Á. 24/6. Cs.: Tompa, Nagy B. 2, Németh B. 7/3, Erős L. 2.

SMAFC: NAGY G. 35/15, HORVÁTH CS. 9, FORRAI 31/21, BERNECZEI 27, Tukovits 5. Cs.: Oláh 4, Szegedi 4, Széplaki.

Ez a találkozó sem nélkülözte a "látványelemeket", összesen 20 hárompontos találat született. A soproni legénység az első félidőben eldöntötte a meccset a maga javára, három kulcsjátékosa, Nagy Gergő, Forrai Dániel és Berneczei László egyaránt remek napot fogott ki, hárman csaknem 100, egészen pontosan 93 pontot "termeltek", Horváth Csaba pedig ügyesen dolgozott a kezük alá. Persze ehhez a hazai együttes nem túl hatékony védekezése is kellett, így hiába emelt be 6 triplát is Baruta Richárd és ért el 24 pontot hibátlanul dobva Horváth Ádám, a hazaiaknak esélyük sem volt nemhogy nyerni, egy igazán szoros meccset játszani sem.

Veszprémi Egyetemi SC-TFSE 60-77 (20-24, 15-24, 9-15, 16-14)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Szöcs, Sebesi

Veszprém: KÁLLÓ 17, Novák 17, Frond, NAGY 12, Takács 14.

TFSE: FARAGÓ 4, Kathi, Karagity 21, Világi 8, DEBRECENI 26. Cs: Takács 6, JÓKAI 12/3, Erdész.

Az ismét 5 játékossal felálló Veszprém és a tartalékos TFSE küzdelmes mérkőzést játszott. A vendégek Debreceni Dániel (26 pont, 18 lepattanó) remeklése, Faragó ügyes szervezőjátéka és cserepadról érkező Jókai hasznos játéka mellett azért annak is köszönhették a sikerüket, hogy a veszprémi gárda két húzóembere, Novák és Takács ezúttal elég nagy hibaszázalékkal kosarazott.

Fotók: Práczki Péter