Egyetemi bajnokság: Óriási debreceni hajrá

Elindult a "nagyüzem" a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. A győriek nyerték a női északnyugati rangadót, a férfiaknál pedig a DEAC óriási hajrával fordított a Közgáz ellen.

Női keleti csoport

Nyíregyházi FSE - Közgáz 62-57 (21-4, 6-14, 16-17, 19-12)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 20 néző. V.: Gergely, Makrai.

Nyíregyháza: FEKETE D. 13/3, Szabó Zs., Bíró 8, VÁNYI 19, PÁLL 22. Cs.: Deák.

Közgáz: Szalay 4, Bauer, Szabó B. 6, DOKTOR 26, ABAHÁZY 12. Cs.: Donkó, BALOGH E. 9/6.

Talán a hosszú utazás miatt nehezen melegedett játékba az erősen tartalékos összeállításban pályára lépő vendég Közgáz, az első negyedet egyértelműen az ezúttal erős összetételben pályára lépő hazaiak irányították. A második negyed elején tartotta előnyét a hazai csapat, ám a félidő hajrájában a két Anna, Abaházy és Doktor vezérletével egy 10-4-es futással fordítottak a fővárosiak. A folytatásban ha szűken is, de jobbára a vendégek vezettek, egészen a befejező negyed közepéig. A végjátékban azonban a hazaiak a Fekete Dóra, Páll Vivien, Ványi Virág trió hatékonysága, eredményessége révén egy 12-4-es rohamot bemutatva a maguk javára fordították a mérkőzést.

DEAC-MEAFC 87-32 (23-13, 25-4, 19-7, 20-8)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport.

DEAC: GÁL 10/6, Papp A. 3/3, SZABÓ E. 8, GÖTTLINGER 13/3, FOLTIN 18. Cs.: Stekler 2, Gyulai 7/3, FÖLDVÁRI 20, Szabó R. 6, Új.

MEAFC: Juhász, Papp S. 4, Bakos 2, VASAS 14, SIKORA 10. Cs.: Kovács, Chvatal.

Az első negyed hajrájáig volt szoros a találkozó, 8 és fél percig tudta tartani a lépést a vendég miskolci együttes a hazaiakkal. Ekkor 17-13-as debreceni vezetést mutatott az eredményjelző. Az első negyed utolsó másfél, valamint a második szakasz első hat és fél percében el is dőlt a meccs, ezt a 8 játékpercet a DEAC egy 20-0-s "száguldással" hozta le, eldöntve ekkor a találkozót, amelynek második félidejében már végig nagy fölényben játszott.

Női nyugati csoport

Széchenyi Egyetem Győr - Szombathelyi Egyetem 70-57 (16-16, 21-14, 17-13, 17-14)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport, 50 néző. V: Vajda, Nagy.

Széchenyi Egyetem: CHROMÉJ 24, Horváth D. 9/6, GOSZTOLA 12, Nagy R. 2, TÖRÖK B. 10. Cs.: GYÖNGYÖSI 8, Szűts B. 5/3.

Szombathely: CZINDER 13, Jakubovics 6, GUSZTAFIK L. 10, Feigl 4, USZKAI 9. Cs.: Plózer 5, Simon 10/6, Orsós-Bogdán, Kovács K.

Az első negyed kiegyenlített játékot hozott, végig fej-fej mellett haladtak a csapatok.  A második negyed közepén az összehangolt védekezésének és Chroméj, valamint Török eredményességének köszönhetően megfordította a mérkőzést a győri csapat. A harmadik negyed küzdelmes, kiegyenlített játékkal kezdődött. Kisebb hazai hullámvölgy után 5 pontra feljött a Czinder vezette Szombathely, de a szakaszt 7-2-vel zárták, így a záró etap előtt 10 ponttal vezettek a győriek. A negyedik negyedben Gusztafik kipontozódása eldöntötte a mérkőzést. Megérdemelten nyert az akaratát ellenfelére a mérkőzés nagyobb részében rákényszerítő Győr.

Veszprémi ESC - TFSE 38-126 (2-36, 15-35, 6-22, 15-33)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport, 10 néző. V.: Pécsi, Rácz.

VESC: SZABÓ ZS. 15/9, Takács A., Nagy 3/3, GERGÁCZ 15, Gutai 5  Cs.: Frank.

TFSE: MÁNYOKY 25/21, Gereben 7/3, KARLÓCAI 18/6, SÁNDORFI D. 14/6, VARGA B. 30/3,  Cs.: CZIVINGER 9/3, SZELI 23/3.

A címvédő gyorsan eldöntötte az összecsapást, a TF játékosai nagy kedvvel, gyorsan, pontosan játszottak, s az első negyed után több mint 30 ponttal vezettek. A második és a negyedik negyedben elsősorban Szabó és Gergácz ponterőssége révén a lelkes hazaiak is vezettek pár ügyes akciót, de a TFSE gond nélkül hozta a számára kötelező jellegű győzelmet.

Férfi keleti csoport

EKE Eger - Miskolci Egyetem 69-54 (14-19, 19-14, 17-11, 19-10)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi, Keleti csoport, 30 néző. V.: Domán, Jobbágy.

EKE Eger: TÓTH Z. 16/9, Csabák 6, Megyes, Illés 2, CSÁKVÁRI 7. Cs: Veres 9, Szabó 9, UNGI 6, Beák 2,VARGA 12.

MEAFC: TAKÁCS 16/9, Orosz 10,  Kopasz 6, Szepesi 2, LIPPAI 13. Cs: Orliczki B 3, Orliczki M, Horváth 4, Jurányi.

A vizsgaidőszak miatt a megszokottnál kevesebben voltak kíváncsiak a szomszéd egyetemek összecsapására. Az egri egyetemisták némi meglepetésre elveszítették az őszi forduló utolsó két mérkőzését, így lecsúsztak a Keleti csoport éléről. A találkozó esélyesei ők voltak, ennek ellenére elég visszafogottan, álmosan kezdték a mérkőzést, amit a miskolciak ki is használtak, és az első negyed végére ötpontos vezetésre tettek szert. A kisszünet után a hazai csapat ritmust váltott, keményítettek a védekezésen, gyorsították a támadásukat, és a játékrész közepére kiegyenlítettek. Elhúzni nem tudtak, mert a vendégeknek mindig volt válaszuk az újabb kosarakra, így döntetlennel zárult az első félidő.

A nagyszünet után tovább fokozta a tempót az EKE, és két perccel a negyed vége előtt már tíz pont fölé nőtt az előnyük. Utána viszont csak a MEAFC talált be, így a vendégek "látótávolságban" maradtak, hisz 6 egység volt csak a hátrányuk. A záró negyedben kijött a két csapat közti különbség, a hazai egyetemisták érvényesítették a papírformát, egy közepes színvonalú mérkőzésen. A győzelmet elsősorban "hosszabb" kispadjának köszönhette az Eger, amelynek cserejátékosai a csapat pontjainak több mint a felét dobták.

DEAC-Közgáz 82-77 (23-26, 22-16, 11-25, 26-10)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport.

DEAC: KÓSA 21/18, JÁVOR 15/9, PÉK 16/9, Szarka 2, Opre 6. Cs.: BAK M. 12, Kozák 2, Oláh, Törköly 2, Szűcs M. 4/3, Ben-Kane 2.

Közgáz: SZALAY 12/3, Vörös 8/3, VÁGVÖLGYI 14/6, Bea 2, Sebők 5. Cs.: Lakosa 8/6, Harsányi, Szatmári, NAGY SZ. 24/15, Kováts B. 4.

Az első félidő hullámzó, fordulatos játékot hozott. A remek dobóformával kezdő vendégek a szakasz közepén már 9 ponttal is vezettek, de a negyed hajrájában feljött a címvédő DEAC. A Közgáz a második negyed közepéig tartotta előnyét. Ekkor a hazaiak egy Kósa és Bak vezette 9-0-lal fordítottak, sőt el is léptek 6 ponttal. A Közgáz egységes csapatmunkával, egy 7-0-lal visszavette a vezetést, de a félidő két hazai kosárral, s 4 pontos debreceni vezetéssel zárult.

A harmadik negyed közepéig fej-fej mellett haladtak a felek. A játékrész második felében Nagy Szabolcs parádézott, a szakasz hajrájában beemelt 3 triplájával egy 16-2-es rohamot vezényelt a Közgáznak, amely így 11 pontos előnnyel várhatta a befejező 10 percet. Előnyét a hajráig tartotta a vendég együttes, amely a 37. percben még 77-66-ra vezetett. A hajrában azonban Kósa, Pék és Jávor révén négy akciót is triplával zárva fordítottak a hazaiak, mivel közben nem érkezett "pontos" válasz fővárosi részről. A DEAC huszáros, 16-0-s utolsó 3 percével szinte a sírból hozta vissza ezt a fordulatos összecsapást, amely remek hírverése volt az egyetemi kosárlabdának.

Férfi nyugati csoport

SzoESE - TFSE 71-67 (18-19, 11-21, 15-9, 27-18)

Szombathely, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport

SzoESE: Gábor 9, Novák 4, Földesi 7/3, MÉSZÁROS 17, PERÁK 13. Cs.: Horváth B. 9, Kozma, BERECZKI, Láng, Balogh R., NÉMETH A. 10/6.

TFSE: SINKOVITS 7/3, PETRUCSIK 11, Kerkai 8, Világi 2, MÁCSAI 28/3. Cs.: KATHI 7/3, Karagity 4, Erdész, Szollár.

Ellentétes félidők mérkőzésén a kiegyenlített első negyed után a nagy kedvvel, eredményesen játszó Mácsai Károly ponterőssége, valamint Sinkovits Dániel hatékony szervezése jóvoltából magához ragadta az irányítást a vendég TF, és szünetig 10 pont fölötti előnyt szerzett. Szünet után nagyot javult a hazai gárda védekezése. Fokozatosan közelített ellenfeléhez a SzoESE, s a záró szakasz közepén Németh Armand triplájával utol is érte. Egy ideig váltott vezetéssel haladtak a felek, majd a végjátékban Mészáros Máté és Perák Denis eredményessége révén a maga javára fordította ezt a fordulatos mérkőzést a hazai gárda, a végére a TF-ből pontszerzés terén Mácsai magára maradt.

Szombathelyi ESE - Veszprémi ESC 77-72 (17-20, 26-14, 15-22, 19-16)

SzoESE: Horváth B. 2, NOVÁK B. 10, FÖLDESI 13/3, Mészáros 6, PERÁK 13. Cs.: NÉMETH A. 11/6, KOZMA 22/18, Balogh R., Gábor.

Veszprém: NOVÁK B. 28/3, Faragó, KÁLLÓ 15, Szűcs P. 9, TAKÁCS A. 20. Cs.: Frond.

A vendégek kezdtek jobban, s 11-10-es vezetésük után Takács András vezérletével egy 6-0-lal megugrottak, de Németh Armand villanásaival a negyed végén feljöttek a hazaiak. Kozma Norbert parádéjával indult a második negyed, 3 triplával s egy duplával zsinórban 11 pontot "vágva" lényegében egymaga fordította meg az állást, s szerzett eredményessége révén megnyugtató előnyt a Szombathely - amelyet a félidő végéig meg is tartott. A szünet jót tett a 6 játékossal érkező vendég együttesnek, amely Novák Patrik néhány remek megmozdulására építve a negyed hajrájára ledolgozta hátrányát. A szakasz végén újítani tudtak a hazaiak, s 2 pontos előnnyel várhatták a záró szakaszt. Ebben érvényre jutott a hazaiak számbeli fölénye, hosszabb kispadja. Fokozatosan elhúzott a hazai gárda, amely a záró szakasz közepén 10 pont fölötti előnyt épített fel magának. A veszprémi gárdát dicséret illeti, mert nem tört meg, az utolsó pillanatig küzdött, egy nagy hajrával, egy 9-2-es utolsó 3 perccel szorossá tette a meccset.

SMAFC-NYME - PTE PEAC 101-60 (27-11, 29-22, 23-13, 22-14)

Sopron, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 40 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: NAGY G. 11/3, HORVÁTH CS. 13/6, FORRAI 24/12, BERNECZEI 24/3, ÉLŐ 18. Cs.: Szegdi 2, OLÁH 6, Hídvégi, Széplaki 3/3.

PTE-PEAC: Bokor 2, Nagy B. 10, SOÓS 16/12, FÜZY 13/3. KIS 19.

A nagy kedvvel, jó játékkal kezdő soproniak az első perctől uralták a játékot az erősen tartalékosan, mindössze 5 játékossal érkező pécsi együttes ellen. A SMAFC szinte végig nagy fölényben játszott, Élő Bálint 18 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát ért el a hazaiaknál, a vendégek kiemelkedően legjobb játékosa, Kis Milán 19 pontot és 13 lepattanót szerzett. A lepattanózást 55-33-ra nyerték a soproniak, akik igazi csapatként játszva 27 gólpasszt osztottak ki egymásnak, szemben a 15 pécsi assziszttal.

Szombathelyi Egyetem - PTE PEAC 82-74 (20-21, 21-18, 21-16, 20-19)

Szombathely, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport.

Szombathely: KOVÁCS B. 20/6, Novák 4, Gábor 2, MÉSZÁROS 11, PERÁK 10. Cs.: KOZMA 13/9, Horváth B. 5/3, Németh 5/3, FÖLDESI M. 12/3, Balogh R.

PTE-PEAC: BÍRÓ 13/6, NAGY B. 18/3, POPGYÁKUNIK 18/3, Füzy 8, KIS M. 16. Cs.: Bokor 1.

A mindössze 6 játékossal érkező pécsiek jól kezdtek, s ügyes támadójátékot bemutatva egy negyed után még vezettek. A folytatásban is jól tartották magukat a vendégek, de fokozatosan érvényre jutott a hazai együttes "hosszabb kispadja". A szombathelyiek szép lassan felőrölték a pécsi csapat ellenállását, a hajrában már 13 pont is volt a hazai gárda előnye, amelynek megérdemelt győzelmét a végén már nem fenyegette veszély.

PTE- ES Petőfi SE - ELTE-BEAC 69-60 (10-11, 26-10, 15-17, 18-22)

Pécs, egyetemi és főiskolai bajnokság, férfi nyugati csoport, 30 néző, V.: Minál, Fleischmann.

PTE-Petőfi: FÖLDES 14/9, SZAVAI P. 14/9, MÉSZÁROS 11/6, Győr 2, PUNGOR 9/3. Cs.: Sümegi 3, Koller,, Szavai B. 7/3, Riskó 8, Kovács 1.

ELTE-BEAC: Mokos 5/3, JAKUCS 18/6, Czimer 4, DÉVÉNYI 12/3, Mayer 1. Cs.: GYURCSÁNYI 16/6, Sterczer 2,  Bognár 2, Szentesi , Ivkovic.

A hazai csapat jól kezdett, viszont a negyed végére a vendég csapat rendezte védekezését, ettől feljavult a támadójátéka, s fordított. A második negyedben a Petőfi SE megtalálta dobóformáját, szerzett labdák utáni könnyű kosarakkal és sikeres távoli dobásainak köszönhetően 15 pontos előnyt harcolt ki magának. Szünet után nagy volt az iram, amiből kapkodás, sok eladott labda született. A vendég BEAC játszott valamivel pontosabban, de a hazai gárdának így is maradt 10 pont fölötti előnye a záró szakasz előtt. A negyedik negyed hullámzó játékot hozott. Ezt a felvonást is "elvitték" a vendégek, de a második negyed remek játéka és az akkor szerzett jelentős előnye elég volt a magabiztos győzelemhez a Petőfi csapatának.

TFSE - SMAFC-NYME 79-57 (19-11, 17-22, 26-9, 17-15)

Alkotás u. Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 40 néző. V.: Szájer, Nagy I.

TFSE: SINKOVITS 11/9, Petrucsik 3, HORVÁTH K. 14/9, MOHAY 15/3, MÁCSAI 23/3. Cs.: Takács M. 3/3, Németh K., Karagity 6, Világi 4.

SMAFC: HORVÁTH CS. 9/3, Nagy G. 2, FORRAI 18/12, Szegedi 3/3, BERNECZEI 20. Cs.: Széplaki 4, Hídvégi.

Sinkovits vezérletével lendületes, pontos játékkal, s 11-3-mal kezdett a TF. A negyed második felében Berneczei vezérletével feljött a SMAFC, de a szakasz hajrájában Mácsai villanásaival visszaállította a 8 pontos különbséget a TF. A második szakasz Forrai két triplájával kezdődött, ami óriási lökést adott a soproni együttesnek. A félidő hajrájában fordítottak az ekkor ügyesen játszó, jól dobó soproniak. A félidő végén azonban ismét Mácsai, valamint Horváth lépett elő a TF-nél, s egy 10-3-as rohammal a szünetben 3 ponttal vezetett a hazai együttes. Térfélcsere után elsősorban a hosszabb sérüléséből felépülő Mohay remek megmozdulásainak köszönhetően egy 19-4-es 5 percet "repesztve" eldöntötte a meccset a maga javára a TF, amely végül gond nélkül juttatta érvényre a papírformát.

Veszprémi Egyetemi SC - Mosonmagyaróvári Széchenyi Egyetem MOGAAC 81-89 (13-19, 21-23, 21-22, 26-25)

Veszprém , nemzeti egyetemi kosárlabda bajnokság, férfi nyugati csoport, 10 néző. Vezette: Rácz, Sebesi.

VESC: KÁLLÓ 24/3, NOVÁK 23/3, Frond 2, Nagy G. 12, TAKÁCS 20.

MOOGAC: KÁLI 16/6, PALAVITS 13/3, KÁMÁN 19/9, Guti 4, NÉMETH Á. 25. Cs: Erős 2, Tompa 6, Németh Cs. 4, Szlávik, Bali.

Jobban kezdtek a vendégek, s az első negyedben 6 pontos előnyt szereztek. A folytatásban felpörgött a hazai csapat játéka, a veszprémiek többször is szorossá tették a találkozót. Szünet után a kritikus helyzetekben több ízben megmutatkozott a vendégek létszámbeli fölénye, mindig akadt egy-egy friss ember a mosonmagyaróvári gárdában, aki átlendítette a holtponton Kozma Tamás együttesét, amely egy látványos, nagy iramú mérkőzésen szinte végig vezetve győzött.