Egyetemi bajnokság: Otthonában botlott a nyugati bajnok

"Nagyüzem" volt a héten a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban. A férfi mezőnyben fordulatos meccsen verte a BME-MAFC a MEAFC-ot, az Eger pedig 50 pont alatt tartva a Közgázt "húzta be" hazai meccsét. A TF valósággal "kiütötte" a tartalékos mosonmagyaróvári gárdát, a hét meglepetése pedig Szombathelyen született, a soproniak nyerni tudtak a nyugati bajnok otthonában

Férfi keleti csoport

DMSE - Közgáz 67-77 (18-17, 14-25, 15-11, 20-24)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 20 néző. V.: Kisházi, Hegedűs.

DMSE: E. ASSAF 17, A. ASSAF 17/9, Malkócs 10, Kőrösi 7, Mezei 4. Cs.: Papp M. 2, Velkey L. 5/3, Vidó 5/3.

Közgáz: VÖRÖS 28/9, Tóth Sz. 3/3, GŐCZI 15/6,  Kováts B. 4, Losonci 7. Cs.: HARSÁNYI 16/3, Szatmári 4.

A két Assaf vezérletével az első negyedben meglepte a Medikus csapat az erősen tartalékos, a találkozóra mindössze 7 játékossal elutazó Közgázt. A második 10 percben Vörös Miklós vezetésével egyértelműen a vendégek akarata érvényesült, szünetben 10 ponttal vezetett a Közgáz. A szívós hazaiak nem adták olcsón a bőrüket, szorossá tették a meccset, de a vendégek a kritikus helyzeteken Vörös vezérletével rendre úrrá lettek, így ők kerekedtek felül.

BME-MAFC - MEAFC 70-62 (15-24, 13-15, 22-9, 20-14)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 50 néző. V: Nepp, Horváth Cs.

BME-MAFC: Dobos 9/3, Szálas, Szemán 7, MIHALICS 24/3, KISS L. 19. Cs.: SCHAUL 5, Gergely, Bedőcs, ADÁNYI 6/6.

MEAFC: Jurányi, TAKÁCS 15/6, Szepesi 10/3, KOPASZ 16/12, LIPPAI 15. Cs.: Galló 4, Orliczki, Horváth M. 2, Sörlei.

Takács és Lippai révén a sérülés miatt az előző szezon pontkirályát, Orosz Bencét nélkülöző vendégek kezdtek jobban, ám Kiss és Mihalics jóvoltából utolérte ellenfelét a BME-MAFC. A negyed második felében hazai eladott labdák után Szepesi, valamint a palánkok alatt erőszakos és hatékony Lippai révén 9 pontos előnyt szerzett a miskolci gárda. A második negyedben elsősorban Takács triplái révén tartotta előnyét a MEAFC.

Szünet után óriásit fordult a játék képe. A hazai csapat igen agresszív védekezéssel többször is elérte, hogy a miskolciak ne tudjanak kosárra dobni támadóidejük alatt. Mihalics és a triplát dobó Adányi vezetésével egy 9-0-lal szorossá tette a meccset a BME-MAFC, sőt a negyed második felében Kiss L. erőtől duzzadó játékával fordított is. A záró szakasz elején Kopasz két triplájával visszaszerezte a vezetést a MEAFC, ám ezzel el is lőtte puskaporát. Kiss tarthatatlan volt, Mihalics új erőre kapott hazai részről, a vendégek viszont kapkodtak, több labdát eladtak támadásban.

Fontos pillanatban Adányi újabb triplát dobott, s a másik hazai cserejátékos, Schaul is villant, így az ellentétes félidők meccsén a vendéglátók győztek. Érdekesség, hogy a két csapat dupla-duplát elérő centere, Kiss Lajos (19 pont, 15 lepattanó) illetve Lippai Szabolcs (15-15 pont és lepattanó) nyáron az Európai Egyetemi Játékokon még debreceni színekben vállvetve küzdöttek a magyar sikerekért, most pedig egymás ellen vívtak kemény, magas színvonalú, remek kis centerpárbajt.

EKE Eger - Közgáz 69-47 (17-9, 18-9, 25-12, 9-17)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi, Keleti csoport, 100 néző. V.: Lengyel, Takács

EKE Eger: Illés 4, VERES 7, Csabák 7/3 TÓTH 24/18, Csákvári 4 Cs: Szabó 7/3, VARGA 2, Beák 3/3, Megyes 3/3, FÜLÖP 6/6, Kathi, Koroknai 2

Közgáz SC: VÖRÖS 14/6, Gőczi 4, Tóth 3/3, Bea 6, BÁNOS 12 Cs.: Szatmári 8

Nézőcsúcs született Egerben, sokan voltak kíváncsiak az ezüstérmes és a fővárosi együttes összecsapására. Nos, a Közgáz erősen tartalékosan érkezett az összecsapásra, mindössze 6 játékossal. Az egri csapat kemény védekezésével szemben gyakran voltak tanácstalanok, tehetetlenek a fővárosiak, akik az első félidőben 20 pont alatt maradtak. Szünetig az Eger a jó dobóformát kifogó Tóth Zoltán vezérletével megnyugtatónak mondható, 17 pontos előnyt szerzett.

Térfélcsere után a hazaiak rátettek még egy lapáttal, egységes csapatjátékot nyújtva a 3. negyed végére 30 pontos előnyt építettek ki. A záró szakaszban hazai oldalon már többnyire a kevesebb lehetőséghez jutó játékosokat szerepeltette Váczi Péter, a Közgáz Vörös és Bános vezérletével valamit "kozmetikázott" veresége mértékén.

Nyíregyházi FSE - DMSE 89-64 (31-12, 25-15, 20-15,13-22)

Nyíregyháza, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport, 40 néző, V.: Zalai, Tóth K.

Nyíregyháza: BUS 28/3, FÖLDESI 10, OLÁH 17/3, Szondi K. 4/3, GÁSPÁR 11/6. Cs.: Márin 7/3, Horányi 6/6, Jánkfalvi 6.

DMSE: PAPP M. 14/6, VELKEY L. 14/9, Mezei L. 4, Markócs 5/3, Gyalog B. 7/3. Cs.: Kőrösi 6, Vidó 1, Kalas 9, Mászle 4, Mészáros.

Mindkét csapat tartalékosan állt fel a találkozóra, kulcsjátékosok hiányoztak mindkét oldalon. A Czurát nélkülöző hazaiak Bus Iván vezérletével közel 20 pontos előnyt szerezve lényegében az első negyedben eldöntötték a meccset a két Assaf nélkül érkező debreceniekkel szemben. A folytatásban kiegyenlítettebb lett a játék, a vendégek is vezettek pár ügyes akciót. A záró szakaszban hazai oldalon már a korábban kevesebb szerepet kapó játékosok szerepeltek, velük szemben a DMSE "kozmetikázott" kicsit a vereségén, de a nyíregyházi siker egy pillanatig sem forgott veszélyben.

Férfi nyugati csoport

TFSE - Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC 108-41 (29-6, 31-18, 14-9, 34-8)

Alkotás u. Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 40 néző. V: Pohánka B., Oláh.

TFSE: Petrucsik 6, SINKOVITS 4, HORVÁTH 22/12, MOHAY 15/3, MÁCSAI 15/3. Cs.: BOINITZER 18/6, Kerkai 8, Szollár 0, Takács 2, Világi 4, KARAGITY 12, Tóth 2.

MOGAAC: Silva 8/6, Kámán 4, NAGY 11, Palavics 4, Horváth 2, Cs.: Iváncsics 2, Bali, Guti 5, Erős 2, Bosnyák 1, Szlávik 2

A TF rögtön az első negyedben eldöntötte a mérkőzést fegyelmezett védekezéssel, amiből könnyű kosarakat tudott szerezni. A bő és erős hazai keret mélysége lehetővé tette, hogy a hazai szakvezetés folyamatosan forgassa a csapatot, a TF részről mindenki, aki pályára került hozzá tudott tenni a csapatjátékhoz. A vendégek támadásban a második negyedben vezettek néhány ügyes akciót, ám szünetre így is közel 40 pont volt a jó dobóformát mutató TF előnye, amelyből Horváth, Mácsai és Mohay is magas százalékkal értékesítette a helyzeteket, Petrucsik és Sinkovits pedig a kiszolgálásukban jeleskedett. A padról érkező Kerkai és Karagity is agresszívan támadta a gyűrűt és ponterősen szállt be a játékba. A harmadik negyedben esett a színvonal, kevés kosár született, a záró negyedre már teljesen elkészült erejével a vendég csapat, a hazai pedig rátett még egy lapáttal, s nagyarányú győzelmet aratott.

PTE-Esély a Sportra Petőfi SE - PTE-PEAC 56-61 (8-11, 15-9, 15-21, 18-21)

Kozármisleny, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző, V.: Felischmann, Danka.

PTE- ES Petőfi SE: FÖLDES 19/9, Koller 15/3, Szavai 3/3, Mészáros 4, KŐVÁGÓ-LASKA 6. Cs.: Sümegi 4, Riskó 4,,Győr 1, Borka.

PTE-PEAC: BÍRÓ 7, DRAGASEVIC 22/9,  BERKICS 12/6 ,, Bödör 8 , Bokor. Cs.:  Nagy B. 5,  Farkas 2,  Kárpáti,  Füzy 2, Kis M. 2.

Küzdelmes játék mellett a második negyed közepéig ha szűken is, de a vendégek vezettek a baranyai rangadón. A félidő hajrájában a hazaiak egy 6-0-lal átvették a vezetést, de az első félidő eredményéből (23-20) is látszik, hogy elég rossz százalékkal dobott mindkét csapat. Szünet után is fej-fej mellett haladtak a felek, majd a harmadik negyed hajrájában a PEAC agresszív egészpályás letámadásával átvette a vezetést. A záró szakaszban is végig szoros volt az állás, s a pontosabban játszó PEAC kerekedett fölül.

Veszprémi ESC - ELTE-BEAC 67-82 (14-22, 22-17, 17-24, 14-19)

Veszprém, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 25 néző. V: Pécsi, Rácz.

VESC: Novák 15, Naményi M. 11, KÁLLÓ 20/3, Frond 2, TAKÁCS 19.

ELTE BEAC: MOKOS 8, GYURCSÁNYI 15/12, Bognár 8, SZEKERES Á. 8/3,  DÉVÉNYI 13. Cs.: Czimer 8, Sterczer, Del Corral 8, Mayer 2, Soós-Nagy 8/6, Alcon 2, Debreceni 2.

Korábban többször is extra napot fogott ki több veszprémi kosaras, így bár nincsenek túl sokan a VESC-ben, értek már el figyelemre méltó eredményeket. Az ELTE-BEAC ellen esélyeseknek is számítottak a hazaiak, ám az ötös fogatukból most csupán az igen "izmos", 19 pontos, 20 lepattanós dupla-duplával jelentkező Takács, valamint Kálló nyújtott átlagon felüli teljesítményt. Az első félidőben még partiban volt az 5 emberrel játszó Veszprém a 12 kosarast "forgató" vendégekkel. Szünet után azonban a hatalmas mezőnymunkát végző Mokos (8-8 pont és lepattanó, 9 szerzett labda), valamint az okosan szervező Szekeres (8 pont, 9 gólpassz), a közelről veszélyes Dévényi, valamint a távolról be-betaláló Gyurcsányi és Soós-Nagy révén fokozatosan elhúztak, s végül biztosan győztek a vendégek A 29 labdát eladó veszprémi gárdával szemben.

SzoESE - SMAFC-NYME 74-84 (13-23, 18-22, 20-11, 23-28)

Szombathely, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 120 néző. V.: Tóth K., Esztergályos.

Szombathely: Horváth B. 8/6, Novák 10, FÖLDESI 14, MÉSZÁROS 24, Perák 4. Cs.: Kozma 5/3, Gábor 2, Németh 3.

SMAFC: NAGY G. 18/6, Szegedi, FORRAI 39/21, BERNECZEI 25/3, Tukovits. Cs.: Pongrácz 2, Széplaki.

Házi rangadót játszott a SZoESE és a SMAFC csapata, amely előtt Dr. Németh István rektorhelyettes dobta föl a labdát. Minden évben izgalmas mérkőzéseket játszik egymással a két csapat, és ez most sem volt máshogy. Az első félidőt a vendégek irányították. A hazai csapat gyenge védekezése mellett pontatlanul és kapkodva támadott a soproni zóna ellen. Bár a vendégek gyakorlatilag csere nélkül játszottak, mégis a SMAFC tűnt végig frissebbnek. A félidőben sikerült rendet tenni a szombathelyi fejekben, és fokozatosan dolgozta le hátrányát a hazai együttes. A harmadik negyedben 6 percig nem találtak be a soproni egyetemisták, és a mérkőzés ritmusát is a hazaiak diktálták ekkor. Azonban amikor két pontra felzárkózott a SZOESE, ismét átadta az irányítást a soproniaknak akik ki is használták a lehetőséget, és új erőre kapva megnyerték a mérkőzést. A hazaiaknál Mészáros Máté (24 pont, 10 lepattanó), a vendégeknél az ex-szombathelyi Forrai Dániel (39 pont) alkotott emlékezetes teljesítményt.

BME-MAFC - MEAFC: Fotó: Botár László
SzoESE-Sopron: Fotó: Kéri Péter