Egyetemi bajnokság: szoros csaták, nagy különbségek

Javában zajlanak az egyetemi és főiskolai bajnokság küzdelmei a hölgyeknél s az uraknál egyaránt. A közelmúltban lejátszott találkozók közül akadtak nagy küzdelmet hozó, szoros összecsapások és jelentős különbséggel végződő, helyeként egyoldalú mérkőzések egyaránt.

Nők, nyugati csoport

TFSE – PTE-PEAC 46-55 (10-20, 11-9, 7-10, 18-16)

TFSE: SZALAI 10/3, Balsay 7, Károlyi 4/3, Bíró 2, Sándorfi 5/3. Cs: Kubik, Tóth J. 3, Kovács A. 1, FÓRIZS 10/6, Bajnok 4.

PTE-PEAC: KOVÁCS P. 12/6, Ignácz 6, Orbán 6, Késői 7, SZABÓ E. 10. Cs: BAKA 7/3, Gaál, Végh 2, Fülöp 5/3.

Kiegyenlített játékkal indult a mérkőzés, ám az első negyed közepétől egyértelműen a tavalyi bajnokcsapat játékosainak akarata érvényesült. Kovács Petra vezérletével a szakasz végére 10 pontos előnyre tettek szert a vendég pécsiek. Ez, mint később kiderült, döntőnek bizonyult a mérkőzés végkimenetele szempontjából. A pécsiek végig vezettek, ám a hullámvölgyeiket elsősorban Szalai Dóra vezérletével rendre kihasználták a zónázó hazaiak, akik többször is felzárkóztak, szorossá tették az összecsapást.

Térfélcsere után küzdelmes játék folyt a pályán, a pécsiek ekkor vezettek egy-két ügyes akciót zóna ellen. A záró szakaszban újfent megkísérelte a felzárkózást a TFSE. Ismét sikerült izgalmassá, nyílttá tenniük az összecsapást a hazaiknak, ám a kritikus, kiélezett pillanatokban mindig tudott újítani a bajnokcsapat, amely végig vezetve szerezte meg újabb győzelmét.

Keleti csoport

USC Szeged - DEAC 51-59 (16-14, 5-10, 14-20, 16-15)

USC Szeged: Láng 4, Mocsai 2, Chvatal A.8, Tóth 4, MARTONOSI 13. Cs.: Rabi, Varga 4, Novák, Kurtoglu 7, Gönczi 6/6, Zsíros 3, Takács.

DEAC: Szabó 2, JÁVOR 15/3, Gál 12, Göttlinger 7, DARA 11/3. Cs.: Králik, Chvatal T. 3, Király 9, Papp, English.

Az összecsapás érdekessége, hogy a Chvatal testvérek, Anita és Tünde ellenfelekként néztek farkasszemet egymással. Kimondottan élvezetes, fordulatos játékot hozott az első negyed, amelynek a végén 2 ponttal a hazaiak vezettek. A második szakaszban a küzdelem dominált, ekkor a szegedi játékosok nem igazán tudtak kibontakozni a több Amatőr NB-s kosarast felvonultató debreceni csapat védekezésével szemben.

Térfélcsere után ismét élvezetes színvonalas lett a játék, a Martonosi vezette hazaiak fel-felzárkóztak, de a Jávor és Dara vezette vendégek mindig tudtak újítani, s a negyed végén 9 ponttal megléptek. Az "üldözőverseny" a záró szakaszban is folytatódott, a lelkes s helyenként ügyes megoldásokat bemutató hazaiaktöbbször is szorossá tudták tenni az összecsapást. de a kritikus pillanatokban valaki mindig villant a DEAC-nál, amely így nagy csatában felülkerekedett.

MEAFC - DEAC 44-83 (8-23, 8-13, 16-28, 11-20)

MEAFC: Kővári T. 2  Faragó F. 2, BAKOS SZ. 17, Lugosi Zs. 12,  Kovács K. 6.  Cs: Zsoldos A, Papp C. 4.

DEAC: Szabó R. 8, Jávor R.7/3, GÖTTLINGER A. 24, DARA L. 18, English L. 4. Cs: Králik A. 4, Chvital T. 4, Király A. 4, PAPP A.11/6.

A debreceni lányok hamar tudatosították vendéglátóikkal, győzni érkeztek a miskolci egyetemi csarnokba. Az első negyedben egyértelműen a vendégek akarata érvényesült, a hazaiak nem igazán tudtak kibontakozni. A második negyed sok hibával tarkított, alacsony színvonalú játékot hozott.

A szünet mindkét csapatnak jót tett, a harmadik negyed kifejezetten látványos, élvezetes volt. Ebben a remek dobóformát mutató s amúgy is képzettebb, nagyobb tudású játékosokból álló debreceni együttes a Göttlinger Anna - Dara Lilla kettős vezérletével végképp eldöntötte a maga javára a találkozót, amelyet végig vezetve, magabiztosan nyert meg.

Férfiak, nyugati csoport

SMAFC-NYME - TF 60-73 (19-18, 11-17, 11-19, 19-19)

SMAFC: Karácsonyi 5/3, Horváth D., JÁVOR 23/15, BERNECZEI 17/3, Dobrovics 6. Cs: Gaál, Nagy G. 7, Czeller 2.

TF: Bódi 2, TAKÁCS 20/6, MISEK 16/3, Bognár 5, MÁCSAI 24. Cs: Győri, Világi 6, Laki.

Az lendületes Takács eredményessége révén kezdetben a vendégek vezettek. A negyed közepén a soproniaknál Jávor kapta el a fonalat, elkezdte szórni a triplákat, s távoli találatainak köszönhetően fordítottak a hazaiak. A második negyedben ugyan Jávor és a SMAFC lendületben maradt, ám a vendégek Mácsai energikus, ponterős palánk alatti játékával tartani tudták a lépést a hazaiakkal. A félidő  végén a soproniak eladott labdáiból, könnyű kosarakkal pár pontos előnyre tett szert a TF.

Szünet után zónára állt át a vendég gárda, s ez ellen a hazaiak tanácstalannak bizonyultak, több ízben is gondot okozott nekik a támadóidőn belül kosárra dobni. A vendég együttest ekkor Misek vette vállaira, s kosaraival 10 pont fölé nőtt az új rendszerű MEFOB-on most debütáló TF előnye. A záró szakaszban Berneczei közeli kosaraival egyszer még 6 pontra felküzdötte magát a szívósan küzdő soproni gárda, ám ekkor egy Misek dupla, majd egy Takács tripla megpecsételte sorsukat.

Széchenyi Egyetem Győr - ELTE BEAC 106-83 (24-23, 34-15, 26-20, 22-25)

Győr: PALAVICS 13/3, GÁLL 27/12, PÉTERFAI 14, VIDA 18, Papp 8. Cs: Földi H. 5, Erdész 4, Káli, BARUTA 13, Hrinyánszki 2, Oláh 2.

ELTE: FÖLDI 24/3, VARGA 11, Beri 9, Vajda 9/3, MARJAY 12. Cs: Szentesi 4, Takács 6, Szabari 5, Jakucs 3/3.

A tartalékosan érkező vendégcsapat kezdett jobban, és a mind a játék szervezésében, mind pedig pontszerzésben jeleskedő Földi vezérletével vezetett is a nyitó szakasz hajrájáig. Ekkor elkapták a rimust a hazaiak, és a távolról remekül célzó Gáll, valamint Vida vezérletével előbb ledolgozták hátrányukat, majd a második negyedben remek csapatjátékot nyújtva tetemes előnyre tettek szert, szinte állva hagyva a fővárosiakat.

Szünet után folytatódott a győri parádé, s ekkor már helyenként a fővárosiak is felnőttek a feladathoz, látványos, élvezetes volt a játék. A záró szakaszban hazai részről már jobbára a cserejátékosok szerepeltek. A vendégeknek volt tartásuk, megnyerték a befejező negyedet, de a második negyedben szédületeset játszó győri együttes második mérkőzését is magabiztosan nyerte.

Szombathelyi ESE – Veszprémi ESC 127-71 (38-18, 21-20, 34-15, 34-18)

Szombathelyi ESE: TÓTH D. 14; Mészáros M. 10; Földesi Á. 28/15; KARAGITY M.17; Szabó B. 2. Cs.: Horváth A. 13/9; Simon B. 8/6; Tömböly D. 5; Földesi M. 6;  Horváth B. 10; Zsebe Á. 5/3; Novák B. 8.

Veszprémi ESC: Horváth O. 1; Pintér Á. 7; CZAKÓ T 26 ; Csaba M. 1; TAKÁCS A. 12/6. Cs.: Kelemen B. -; Huszár G. -; Bagó L. 14; Csejtei G. 2; Csaba T. 8.

A tavalyi nyugati bajnok látta vendégül a Veszprémi ESC csapatát. A szombathelyi gerince együtt maradt, de azért volt némi mozgás, 2 játékos távozott, ugyanakkor 4 új fiú érkezett. A hazaiak ellentmondást nem tűrő ritmusban kezdték a mérkőzést, amihez egy kiváló dobóforma is társult. Földesi Ádám, valamint a padról beszálló Horváth Attila és Simon Bence 2-2 triplával terhelte a veszprémi csapat gyűrűjét. Az első negyed végére így már 20 pontos előnyt szereztek a parádésan kezdő hazaiak. A második negyed kiegyenlített játékot hozott, Kéri Péter, a hazaiak edzője csapata minden játékosát igyekezett játékba hozni. A vendég veszprémiek ekkor a Czakó-Takács centerpáros pontereje révén tudták tartani a lépést a szombathelyi együttessel. A szünetre 21 pontos hazai előnnyel vonultak a csapatok.

Térfélcsere után a hazaiak rátettek még egy lapáttal, s megőrizték jó dobóformájukat. Ennek köszönhetően helyenként örömjátékkal a második félidő elején hamar eldöntötték végképp a maguk javára az összecsapást. A mérkőzés a nyugati bajnok részéről felért egy kiadós erődemonstrációval, 56 pontos különbséggel nyert a 11 triplát beszóró SZOESE.

Nyíregyházi Főiskola SE - Debreceni Medikus SE 93-56 (21-20, 30-12, 19-8, 23-16)

Nyíregyháza: CZURA 33, SZONDI Á 11, FARKASINSZKI 21, Oláh 7, Szondi K. Cs: Nagy I, 2, Szarvas R. 6, Soltész 2, Földesi 6, Gáspár 5/3.

Medikus: HANZEL 14/3, Pali 9/6, Dajka, Vidó, Varnyú. Cs: Juhász 4, KALAS 16, Bartus 5/3, Ayeni 5. File 3/3.

A bátran, ügyesen kosarazó, az új rendszerű egyetemi bajnokságban újonc medikusok legjobb negyedüket produkálták az első tíz percben. Fejlődésüket jelzi, hogy ekkor partiban voltak a kissé könnyelműen, álmosan kezdő hazaiakkal. A második és a harmadik negyedben aztán az első negyedben nyújtottnál keményebb, agresszívebb védekezésre váltott a hazai együttes. Ezzel nem tudtak mit kezdeni a vendégek, a Nyíregyháza ekkor Czura és Farkasinszki eredményességére alapozva elhúzott. Az is zavart okozott a vendégeknél, hogy a nyíregyháziak gyakran váltogatták védekezésüket. Végeredményben a hazai csapat szép számú közönség előtt, "nehézkes" kezdés után magabiztos győzelmet aratott.