Egyetemi kosár: 100 fölött a MAFC, a DEAC és a Nyíregyháza

A szegedi lányok két meccset játszottak a héten, s mindkettőt magabiztosan nyerték a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság női keleti csoportjában. A csoport fővárosi derbijén, színvonalas meccsen a Közgáz kerekedett felül. A nyugati csoportban a legnagyobb küzdelem Szombathelyen zajlott, ahol a hazaiak nagy csatában, hátrányból fordítva verték a pécsi együttest. Több csapat is elérte a napokban a 100 pontot a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság férfi keleti csoportjában, a MAFC-BME és a Nyíregyháza ráadásul idegenben jutott 100 fölé, a címvédő DEAC pedig a Miskolc ellen "szórta meg" magát. A nyugati csoportban Pécsett zajlott a legnagyobb küzdelem, izgalmas csatában a TFSE kerekedett felül.

Női keleti csoport

MAFC-BME - Közgáz 71-85 (21-20, 15-19, 20-17, 15-29)

Budapest, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport.

MAFC-BME: MIHÁCZI 15, Tarnai 2, FÜLEP 26/9, Vágvölgyi 7, Szabó V. 8/3. Cs.: Éder 3/3, Horváth A. 6, Stéger 2, Kanik 2, Kékesi, Stakbauer.

Közgáz: Kovács P., DOKTOR 24, KOCSIS 26/3, ABAHÁZY 20. Cs.: Balogh E. 6, Szekeres 4.

A záró szakasz közepéig színvonalas, élvezetes, látványos volt a fővárosi derbi. Addig a két csapat fej-fej mellett haladt, váltott vezetéssel. A hazaiak Fülep Csilla és Miháczi Dia vezérletével tartani tudták a lépést az előző években a négyes döntőig rendre eljutó Közgázzal. A meccs a záró szakasz közepén dőlt el, amikor 67-63-as vezetése után a Közgáz meglépett ellenfelétől - a vendégeknél Abaházy Anna (20 pont, 14 lepattanó) és Doktor Anna (20 pont, 12 lepattanó) egyaránt dupla-duplát ért el, utóbbi egyetlen szerzett labdával maradt le a tripla duplától, 9 "lopást" jegyzett. Kocsis Fanni is kitett magáért, ő 26 ponttal és 9 lepattanóval zárt, hármójukkal nem tudott mit kezdeni a "műszaki alakulat", így megérdemelt Közgáz siker született.

USC Szeged - MEAFC 74-49 (15-11, 18-7, 21-20, 20-11)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női keleti csoport, 40 néző.

Szeged: KŐHÁZI 6, KECSKÉS 12, Nagy L. 8/3, Fodor 5, FÖLDI 18/6. Cs.: Jáhni 8, HORVÁTH ZS. 17.

MEAFC: Juhász 3, Bakos 4, PAPP 9, Vasas 10, SIKORA 23/6. Cs.: Chvatal.

Az első negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok, a végén a hazaiak álltak jobban. A második szakaszban a Szeged dinamikus játékának köszönhetően elhúzott az ekkor sokat hibázó miskolci együttestől. A pihenő jót tett a vendégeknek, akik Sikora és Papp vezetésével ismét felnőttek a feladathoz, s partiban voltak a Szegeddel, egy izgalmas színvonalas, negyedet láthattak a nézők. A hajrára a vendégek elkészültek erejükkel, a miskolci alakulat nem tudta tartani a lépést a hazaiakkal, így a szegedi csapat megérdemelten szerezte meg a győzelmet.

EKE EVSI-Debreceni Egyetem 13-165 (7-32, 2-48, 1-55, 3-30)

Eger, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női, Keleti csoport, 10 néző. V.: Lengyel, Takács.

Eger: Hriczó 2, Zsoldos 5,  Szőllősi 4, Baráth 1,  Druzsba Cs: Nádudvari 0, Mizsér 1

Debreceni Egyetem: GÁL 16, Papp 9, FÖLDVÁRI 57, SZENDREI 13/3, SZABÓ E. 16 Cs: Szabó R, GYULAI 38.

Az első játszott az utolsóval, veretlen a nyeretlen ellen, nem volt kérdés, hogy ki nyeri a találkozót. Az egriek ráadásul sérülések, betegségek miatt erősen tartalékosan tudtak kiállni, igaz debreceni részről is kidőlt - félő az egész évadra - egy kulcsjátékos, az Amatőr NBI-es mérkőzésen súlyos sérülést szenvedő Göttlinger. A hazaiak az első negyed közepéig tudták tartani a lépést (5-6 volt az állás) a debreceni lányokkal, utána beindult a "vendég henger", és a végig maximális koncentrációval játszó látogatók meg sem álltak 165 pontig. Több osztálynyi különbség volt a két csapat között.

USC Szeged - Nyíregyházi FSE 105-22 (31-9, 33-7, 15-3, 26-3)

Szeged: KECSKÉS F. 12, Nagy L. 2, Kőházi, FÖLDI 8/6, JÁHNI 10. Cs.: BALOG B. 24, FODOR F. 14, HORVÁTH ZS. 19/3, KARLÓCAI 12.

Nyíregyháza: FEKETE 14/3, Szabó Zs., Deák, Papp 3, Moldován. Cs.: Zajácz 1, Bakó 4, Tóth S.

A 4. percben még 5-4-re a Fekete Dóra vezette vendégek vezettek. Az első negyed közepétől aztán már kiütközött a két csapat közötti különbség, és ettől kezdve a szegediek végig rá tudták kényszeríteni akaratukat ellenfelükre. A vendég nyíregyházi csapat egy szerethető, lelkes gárdával érkezett, akik a nagy különbség ellenére sem törtek meg, végig hajtottak a mérkőzésen, és ez becsületükre válik.

Női nyugati csoport

TFSE - ELTE-BEAC 90-40 (27-4, 24-10, 27-17, 12-9)

Budapest, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport.

TFSE: MÁNYOKY 18/12, Gereben 10/3, KARLÓCAI 11, NÉMETH A. 15, VARGA B. 15/3. Cs.: SZELI 12, Sándorfi R. 7/3, Czivinger 2.

ELTE-BEAC: Gaál 8, Hájer 9/3, KOKAVECZ 11/3, Kulcsár 7/3, Regedánszki 5. Cs.: Fodor, Schaffer, Hájer 9/3.

Címvédőhöz méltó, lehengerlő játékkal kezdett a TF, amely az első negyed "erődemonstrációjával lényegében 10 perc alatt eldöntötte a meccset tartalékos fővárosi riválisával szemben. A folytatásban is fölényben játszottak a hazaiak, és 50 pont különbségű győzelmet arattak. A TFSE csapatából Karlócai Julianna 11 pontos, 17 lepattanós, 10 gólpasszos tripla-duplával zárta a találkozót, Varga Barbara pedig 15 ponttal és 17 lepattanóval dupla-duplát ért el.

Szombathelyi ESE - PTE PEAC 66-61 (10-19, 16-17, 11-7, 29-18)

Szombathely, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport.

SzoESE: Orsós-Bogdán 4/3, Simon 18/6, GUSZTAFIK 18, FEIGL 10, Uszkai 7. Cs.: PLÓZER 7, Kovács K. 2.

PTE-PEAC: HERENDI 13/9, Raus 12/6, GYURICZA 10, Szabó E. 4, KÉSŐI 15/3. Cs.: Kóbor, Molitor 7/3.

Az ellentétes félidők mérkőzését a vendégek kezdték jobban, akik a nyitó szakasz közepén elsősorban Gyuricza eredményessége révén 9-3-ra vezettek. Bár a folytatásban kiegyenlítetté tette a játékot a hazai csapat, a félidőben a pontosabban játszó vendég pécsiek a jó dobóformát kifogó Herendi, valamint a végül 15 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát elérő Késői vezérletével 10 ponttal vezettek. A küzdelmes harmadik negyedben határozottabbá váló védekezése révén faragott hátrányából a hazai együttes. A pécsiek a záró szakasz közepéig tartották 5 pont körüli előnyüket, ám 50-44-es PEAC vezetés után a hazaiak Gusztafik és a távolról addig rendre pontatlanul célzó, ám ekkor egy triplát beemelő Simon vezérletével egy 14-2-vel fordítottak. A végjátékban Simon újabb triplájával eldőlt ez a remek, fordulatos találkozó, amelyen Feigl Fanni 10 pontos, 13 lepattanós dupla-duplával járult a lepattanóharcot 45-38-ra megnyerő hazai együttes sikeréhez.

Széchenyi Egyetem Győr - Veszprémi ESC 60-25 (18-1, 18-6, 15-6, 9-12)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, női nyugati csoport.

Győr: CHROMÉJ 15, Horváth D. 2, Gosztola 4, NAGY R. 11, TÖRÖK 14. Cs.: Erős, GYÖNGYÖSI 4, Tóth T. 3, Boronkay 3/3, Balla 2.

Veszprém: Deák, Takács A. 3, Frank 2, Gergácz 6, GUTAI 14.

Az első negyedben egyetlen pontot engedve ellenfelének a győri csapat gyorsan eldöntötte a maga javára a találkozót. A folytatásban Barthalos mester építhette csapatát, bőven adhatott lehetőséget csapata korábban kevesebb szerephez jutó játékosainak, a biztos győri győzelem egy pillanatig sem forgott veszélyben a lelkes veszprémi együttessel szemben.

Férfi keleti csoport

DMSE - MAFC-BME 31-120 (6-24, 9-24, 13-30, 3-42)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 30 néző. V.: Balogh Gy., Bács.

DMSE: Velkey L. 6/6, Papp M. 3, Kőrösi, MALKÓCS 13/3, Bogdán. Cs.: Mészáros, Rácz, Mászlé 2, Kalas, Mezei L. 2, Gyalog 2.

MAFC-BME: DOBOS 21/3, Balogh, HORVÁTH M. 19/9, Fekete 4, Kiss L. 5. Cs.: VARGA E. 16, TÓTH L. 17, SZÁLAS 24/9, SCHAUL 7/3, Somodi, Tálos 5/3, Lukács 2.

Jó hangulatú mérkőzésen a jóval nagyobb tudású vendég fővárosiak könnyed győzelmet szereztek a debreceni medikusok ellen. Végig kiütközött az osztálykülönbség a két csapat között, egy pillanatra sem tudta feltartóztatni a hazai gárda az erősebb, képzettebb, nagyobb tudású játékosok alkotta budapesti egyetemistákat.

DEAC-MEAFC 101-72 (25-11, 35-19, 11-21, 30-21)

Debrecen, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport

DEAC: KÓSA 16/6, JÁVOR 21/9, PÉK 14/12, OPRE 18/6, BAK 13. Cs.: Ben Kane 2, Szűcs B. 4, KOZÁK 9, Urbán 2, Oláh 2, Szarka.

MEAFC: TAKÁCS 19/6, SZEPESI 10/6, Kopasz 9, LIPPAI 16, GALLÓ 14. Cs.: Orliczki 2, Jurányi 2.

Parádézott a címvédő debreceni gárda kezdő ötöse, az első félidőben 60 pontnál jártak a hazaiak, akik közül Opre Roland 18 pontos, 15 lepattanós dupla-duplát ért el. Pék Dávid ugyanettől csupán egyetlen gólpasszal maradt el, ő 21 pontja mellé 9 asszisztot  jegyzett. A 60-30-as első félidőt követően a második 20 perc formalitásnak tűnt, a vendég miskolciakat dicséret illeti, mert nem estek szét, a 3. negyedet, s összességében a második félidőt megnyerték, bár a meccset igazán szorossá tenni az egyoldalú első félidőt követően nem volt esélyük. A vendégektől ki kell emelni Galló Márkot, ő is dupla-duplát ért el 14-14 ponttal és lepattanóval.

MAFC-BME - USC Szeged 20-0

Tüskecsarnok, Nemzezi Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport. 30 néző, V.: Nepp, Czupi.

Bár erős kerettel érkeztek a szegediek, s egy jó meccsre volt kilátás, a játékvezetők csak 3 szegedi játékos sportorvosi igazolását fogadták el. E három játékos nevét írták be a jegyzőkönyvbe, s a meccset 20-0-lal a BME-MAFC javára igazolták. Ezek után futó órával nem hivatalos jelleggel amolyan edzőmeccset játszott a két csapat, amelyet 70-37-re a hazaiak nyertek.

USC Szeged - Nyíregyházi FSE 74-101 (20-18, 19-29, 23-26, 12-28)

Szeged, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi keleti csoport.

Szeged: HORVÁTH R. 17/9, Brenyó 4, Fehér 8/6, KERESZTY 19/3, LISZKAI 10/3. Cs.: Kamenik, SZEGEDI A. 7, Halász 2, Masa 7.

Nyíregyháza: BUS 17/3, CZURA 25/3, OLÁH 20, Kovács Z. 6, GÁSPÁR 25. Cs.: Szondi K., FÖLDESI 8, Marin, Jánkfalvi.

A nézők egy jó ritmusú első negyedet láthattak, majd a hazai csapat kisebb hullámvölgybe került, s ennek köszönhetően a Nyíregyháza a félidőben 8 pontos vezetésre tett szert. A második félidőben ismételten magára talált a hazai gárda, ám egy sérülés megzavarta a vendéglátókat, s ez a folytatásban rányomta a bélyegét a mérkőzésre. A nyíregyházi gárda végül magabiztos győzelmet aratott.

Férfi nyugati csoport

ELTE-BEAC - Szombathelyi Egyetem 61-73 (12-21, 9-18, 15-18, 25-16)

Tüskecsarnok, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, 20 néző. V.: Major, Szájer.

ELTE-BEAC: MOKOS 2, Gyurcsányi 2, Czimer  6/6, DÉVÉNYI 14, Mayer. Cs.: CZIBULA 22, Bognár 9/3, Jakucs, Szentesi, Sterczer, Debreceni J. 2, Koncz P. 3.

Szombathely: Kovács B. 8/6, Gábor 5/3, FÖLDESI 13/3, MÉSZÁROS M. 17/3, PERÁK 13. Cs.: Balogh R., KOZMA 9/6, Horváth B. 3/3, Novák B. 5.

Bár a végeredmény akár szoros összecsapást is sejtethet, gyorsan eldőlt a találkozó. A SzoESE egységes csapatmunkával a meccs elején állva hagyta a vendéglátókat, az első negyed közepén 16-2-es vendég vezetést mutatott az eredményjelző. A szakasz második felében Czibula vezérletével 10 ponton belülre került az ELTE-BEAC. A második szakaszban  ismét a Szombathely akarata érvényesült, félidőben 39-21-re vezettek a vendégek. A második félidő már kiegyenlített játékot hozott, de a Mészáros, a dupla-duplát elérő Perák (13 pont, 10 lepattanó) és Földesi vezette vendég együttes győzelmét nem fenyegette veszély. A záró szakaszt a szombathelyi kiegészítő játékosokkal szemben ugyan megnyerte az ELTE-BEAC, "kozmetikázva" veresége mértékén, de Dévényiék igazán szorossá nem tudták tenni a találkozót.

SMAFC-NYME - Veszprémi ESC 86-59 (26-12, 20-18, 24-12, 16-17)

Sopron, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, 40 néző. V.: Hernicz, Rokob

SMAFC: NAGY G 14, FORRAI 16/9, Horváth 9, BERNECZEI 21/3, ÉLŐ  19/6. Cs.: Oláh 7, Széplaki, Szegedi, Hidvégi

Veszprém: NOVÁK 27/12, Szűcs 9/3, Nagy 5,  Frond, TAKÁCS 18/3.

Hasonló volt a koreográfia, mint az ELTE-Szombathely mérkőzésen, azzal a különbséggel, hogy ezúttal a hazai gárda aratott rajt-cél győzelmet. 11-3-ra, majd 17-5-re is vezetett a lendületesen kezdő SMAFC. A folyatásban hiába sziporkázott időnként Novák, s ért el dupla-duplát 18 ponttal és 11 pattanóval Takács, a mindössze 5 játékossal érkező vendégek egy pillanatig sem tudták kétségessé tenni a hazai sikert. Soproni részről Élő (19 pont, 11 lepattanó) és Forrai (16 pont, 15 lepattanó) zárt dupla-duplával.

Mosonmagyaróvár Széchenyi Egyetem MOGAAC - PTE-ES Petőfi SE 89-65 (22-10, 19-23, 22-22, 26-10)

Győr, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport

Mosonmagyaróvár: PALAVICS 7, KÁLI 16/3, Tompa, KÁMÁN 16/6, HORVÁTH Á. 12. Cs.: BARUTA 29/21, Erős 6/3, Bali 1, Nagy B. 2, Iváncsics, Németh B.

Petőfi SE: Koller 9/3, Szavai P., Riskó 6, PUNGOR 16/6, SÜMEGI 9. Cs.: Kovács D. 4, Mészáros M. 11/3, Szavai B. 7/3, Borka 3/3.

Az első negyed közepén 8-7-re még a vendégek vezettek, ám a szakasz második felében a Káli, Kámán, Palavics trió révén egy 15-2-vel megnyugtató előnyt szerzett a mosonmagyaróvári gárda. Talán túlságosan meg is nyugodtak a hazaiak, a második negyed első felét 16-2-re nyerve fordított a Petőfi SE. A félidő hajrájában Baruta tripláira építve visszaszerezte a vezetést a hazai gárda, amely 8 pontos előnnyel térhetett pihenőre. A harmadik negyedben végig tartotta 10 pont körüli, 7 és 13 pont közötti előnyét a Mosonmagyaróvár. A meccs a záró szakasz elején dőlt el, ezt 9-0-lal kezdte a hazai együttes, s a végén Baruta újabb tripláival fölényessé tette sikerét.

PTE-PEAC - TFSE 70-74 (21-20, 15-17, 12-15, 22-22)

Pécs, Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfi nyugati csoport, V.: Mintál, Danka.

PTE-PEAC: NAGY B. 21/9, Popgyákunik 7/3, BERKICS B. 14, Kis 4, BÖDÖR 12. Cs.: Bokor 2, Bíró L. 6, Füzy M.

TFSE: Sinkovits 5, Petrucsik, BOINITZER 24/3, KARAGITY 11, MOHAY 25. Cs.: Takács M. 6, Világi 3, Erdész, Németh K., Faragó.

Kemény, küzdelmes, nagy iramú, végig szoros összecsapáson kerekedett felül a TFSE ellenfelén. A pécsi csapat abszolút felnőtt a tartalékos összetételben pályára lépő fővárosiak szintjére. A két együttes szinte végig fej-fej mellett haladt, többnyire szűk vendég vezetés mellett, a szívósan küzdő PTE-PEAC három Bence, Nagy, Berkics és a 12 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát elérő Bödör vezérletével azonban "tapadt" a TF együttesére. A vendégek azonban elsősorban a Mohay, a dupla-duplázó (24 pont, 13 lepattanó) Boinitzer, Karagity trió tagjai jóvoltából a kiélezett, kritikus helyzetekben mindig újítani tudtak, így egy nagyon kemény, izgalmas meccsen végül fontos és értékes győzelmet arattak.