Győzelemmel kezdett a férfi bajnok

Riválisaihoz képest pár hét késéssel, de megkezdte szereplését az egyetemi és főiskolai bajnokságban a férfi bajnok SzOESE. A szombathelyiek alaposan megizzadtak a győzelemért az ES Petőfi SE otthonában. Az ezüstérmes DEAC újabb fölényes idegenbeli győzelmet aratott, a hölgyeknél pedig hazai környezetben nyert biztosan a bajnok TF és - valamivel nagyobb küzdelemben - az ezüstérmes Közgáz. Idegenbeli veresége után összekapta magát és otthonában javított a MAFC és az Eger férfi csapata.

NŐI KELETI CSOPORT

Közgáz-MEAFC 74-52 (19-6, 21-14, 9-20, 25-12)

Közgáz: KOVÁCS P. 11/3, SHIRIAN 12, Vásárhelyi, 6, ABAHÁZY 15, IMRE 9. Cs: LÉGRÁDI 8, Bauer 8/6, Donkó 5.

MEAFC: Kostyó 5, Veres 4/3, Kovács 2, BAKOS 12, ARAD 22/6. Cs: Papp 7, Balogh.

Esélyeshez méltón 8-0-lal indított az előző kiírás ezüstérmese, amikor Bakos Eszter révén megszerezte első pontjait a MEAFC. A folytatásban Shirian Fatime erőteljes, dinamikus játékával növelte előnyét a Közgáz. A második szakasz 5 vendég ponttal kezdődött. Centereik, Abaházy Anna és Imre Nóra eredményessége révén újra egy 10 pont fölötti előnyt állandósítottak a hazaiak, a miskolci együttest Bakos, valamint a palánk alatt kifejezetten ügyesen játszó és távolról is veszélyes Arad Zsófia próbálta versenyben tartani. A félidő hajrájában Bauer Anna némiképp szerencsésnek mondató palánkos triplája megtörte a miskolciakat, Légrádi Réka labdaszerzések utáni kosaraival szünetre 20 pontra nőtt a hazai együttes előnye.

Szünet után "leült" a hazaiak játéka, s bár megvoltak a Közgáz helyzetei, azok rendre kimaradtak. A MEAFC ügyesen kombinált, Arad és Bakos jó dobóformával rukkolt ki. Elbizonytalanodott a Közgáz, a negyed második felében egy 10-3-as rohamot bemutatva 10-en belülre került a MEAFC. A záró etap elején Légrádi, valamint Abaházy és Imre jóvoltából egy 10-0-s futással végképp lerázta jól küzdő, ám ekkor kapkodó, több labdát is eladó ellenlábasát a Közgáz, s összességében biztosan nyert. Hazai részről Shirian ért el 12-12 pontos és lepattanós dupla-duplát, Arad Zsófia pedig 22 ponttal és 14 lepattanóval zárva az összecsapást, szintén "dupla-duplázott".

TFSE - EKF EVSI 110-19 (29-2, 32-4, 27-7, 24-6)

TF: Magyar B. 7/3, Mányoky 9/3, KARLÓCAI 15/9, NÉMETH A. 13/3, SÁNDORFI R. 10. Cs: BODNÁR 17/3, KOVÁTS G. 13, CZIVINGER 15/3, SÁNDORFI D. 11/3.

Eger: Takács P., Vincepap 6, Zsoldos 5/3, Druzsba 6, SZÖLLŐSI 2. Cs: Nádudvari.

Megmutatkozott a tudásbeli különbség a két csapat között, az egriek Vincepap Zsófia révén az első negyed utolsó percében, 26-0-s TF vezetésnél szerezték első pontjaikat. A címvédő együttesben mindenki sokat és nagy kedvvel játszott, a TF megtisztelte lelkes ellenfelét azzal, hogy bár a meccs gyorsan eldőlt, végig hajtott. Érdekesség, hogy mindkét Sándorfi nővér dupla-duplával zárta a találkozót, Réka 10-10 ponttal és lepattanóval, Dóra pedig 11 ponttal és 12 pattanóval.

NŐI NYUGATI CSOPORT

UNI Győr - NKE SE 73-64 (16-12, 23-14, 16-27, 18-11)

Győr: ERŐS 6/3, Vass F. 5/3, NAGY R. 12/6, TÖRÖK B. 18,  LÁSZLÓ 30. Cs: Vas J. 2, Lumniczer, Kiss Cs., Mádl, Papp R.

NKE: SZABÓ A. 13/3, Urbán 5/3, Tarnai 12/6, Hájer 4, ARADI. Cs: TOGYERISKA 17/6,

Bár Szabó Anna jóvoltából még 3-2-re a vendégek vezettek, László Boróka vezérletével egy 7-0-s rohammal fordított s ellépett a győri együttes. A negyed hajrájában Vass Fanni és Togyeriska Zsanett váltott triplát, a nyitó 10 perc 4 pontos hazai vezetéssel zárult. A második negyed valóságos triplaesővel indult, Erős Csilla és Nagy Rebeka is betalált a 6,75-ös köríven túlról, majd ismét Togyeriska villant távolról az NKE részéről. Lászlóval nem tudtak mit kezdeni a vendégek, az U17-es vb-bronzérmes center nagyon "élt", vezérletével 13 pontos előnyt szerzett szünetig a Győr.

A második félidő elején Urbán Vanda, Tarnai Kata és Szabó Anna is beemelt 1-1-triplát, miközben a hazaiak több labdát eladtak. A negyed első 3 percét 12-5-re nyerő fővárosaik gyorsan szorossá tették a meccset. A szakasz hajrájában újabb hazai eladott labdák után a két Zsanett, Aradi és Togyeriska, valamint Szabó villanásaival egy 6-0-s "részhajrával" át is vette a vezetést az NKE csapata. A felvonás végén azonban Török Barbara és Nagy találataival visszaszerezte a vezetést a Győr. A befejező negyed első felében aztán eldöntötte a meccset a hazai csapat: Nagy és Török vezérletével 16-2-es rohamot futottak.

A statisztikából fényesen látszik a két csapat szerkezete, stílusa közötti különbség. A lepattanóharcot nagy fölénnyel, 60-39-re nyerő győrieknek mindössze 9 triplakísérletük volt, szemben a távolról 29 alkalommal próbálkozó alacsonyabb fővárosiakkal. László Boróka 30 pontos, 17 lepattanós, Török Barbara pedig 18 pontos, 22 lepattanós dupla-duplát ért el úgy - és ez picit ront az összképen -, hogy mind a 9 büntetőjét elrontotta. Erős Csilla jól szervezte a hazaiak játékát, ezt 11 gólpassza mutatja, Nagy Rebeka pedig közel volt a dupla-duplához (12 pont, 8 lepattanó). A vendégektől Aradi Zsanett ért el 14 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát.

SzOESE - Pannon Egyetem Petőfi SE 133-49 (33-16, 36-6, 23-11, 41-16)

SzOESE: Czinder 10/3, GYURICZA 19/3, GUSZTAFIK 11/3, USZKAI 14, FEIGL 20. Cs: KOVÁCS K. 13, Simon M. 12/6, SIMON C. 22/9, HAJDINÁK 12.

Veszprém: KANIK 10, Stier 10, Takács E. 2, Vass V. 4, GUTAI 23. Cs: Frank, Takács A., Nagy V.

A végeredményt látva talán meglepő, de kiegyenlített játékkal indult a mérkőzés, az első percekben fej-fej mellett haladt a két csapat. 16-13 után egy 15-2-es rohammal a szakasz végére megnyugtató előnyt szerzett a Szombathely az ekkor több labdát eladó veszprémiekkel szemben. A második negyedben lendületben maradt a hazai együttes, ebben a 10 percben valósággal átrohantak ellenfelükön a vasi leányok, a negyed első felét többnyire cserejátékosaik villogásával 20-2-re nyerve el is döntve a meccset. A folytatásban a végig nagy kedvvel játszó, pontosan, jól dobó szombathelyi lányok 130 pont fölé jutottak, a veszprémi együttes pedig elsősorban Gutai Flóra jóvoltából egyes időszakokban kiegyenlítetté tudta tenni a játékot.

A szombathelyieknél minden játékos dobott legalább 10 pontot, Simon Cintia 22 pontos és 10 gólpasszos dupla-duplával fejezte be a meccset, Kovács Krisztina (13 pont, 9 lepattanó) 1, a mezőnyből mind a 10 dobását értékesítő Feigl Fanni pedig 2 (20 pont 8 lepattanó) pattanóval maradt el a dupla-duplától. Veszprémi oldalon Kanik Alexandra 10 pontos, 10 lepattanós dupla-duplával zárt, s ugyan dupla-duplát ért el a messze legeredményesebb veszprémi, Gutai is, de a 23 pontja mellé ront az összképen a 11 eladott labda.

ELTE-BEAC - PTE-PEAC 42-69 (17-15, 10-18, 5-22, 10-14)

ELTE-BEAC: Csajkó 4, DEBRECZENI 9/3, Wiesner, Árvay 2, Wunderlich 6. Cs.: Wirnhardt 10, Roik 4, MANGLIÁR 6.

PTE-PEAC: HERENDI 8/3, Pécsi 4, Oros 2, TROJÁK 25/12, KÉSŐI 13/3.Cs.: RAUS 11/9, Rick 6.

Mozgékony kisemberei, Debreczeni Zsófia, valamint a csereként érkező Wirnhardt Júlia jóvoltából kezdetben a BEAC vezetett. Troják-trojkákkal próbálta tartani a lépést a hazaiakkal a PEAC, ám a pécsi együttes játékénak nem igazán volt ritmusa, gyengén dobtak a vendégek a hazai zóna ellen. Egy-két gyors ellencsapással mégis feljöttek a vendégek, ám a negyed végén Mangliár Vanda találatával a hazaiaknál volt az előny. A második 10 perc - némi túlzással persze - Raus Barbara show-t hozott. A pécsiek 3 évvel ezelőtti bajnokcsapatában is szereplő kosaras szinte ugyanonnan, jobbról, 45 fokos szögből három triplát is beemelt, s az ő eredményességének jelentős szerepe volt abban, hogy a pécsi együttes előnnyel zárta a félidőt. Hazai részről Wunderlich Anna tett sokat azért, hogy a BEAC versenyben maradjon, palánkos dupláival. Raus utolsó triplája, amelyet a félidő lejártát jelző dudaszó pillanatában dobott, igazi demoralizáló találat volt.

Sokkolta is a hazaiakat, akik a térfélcsere után hátrányban kapkodtak, siettették az akciók befejezését s nagyon pontatlanul játszottak, dobtak. Zónájukat újfent átdobták Trojákék trojkákkal, így emberfogásra váltottak. Az ellen pedig a hatalmas mezőnymunkát végző Késői Melinda (13/3 pont, 17 lepattanó, 6 gólpassz, 4 blokk) vezérletével, okos játékkal tovább növelte előnyét a PEAC. A befejező szakasz elején kicsit lazábbra vették a védekezést a pécsiek, a hazaiak ezt Mangliár vezérletével kihasználták, állandósult a 20 pont körüli különbség, majd a végére az erejével elkészülő hazaiakkal szemben közel 30-ra növelte a végén előnyét a PEAC.

FÉRFI KELETI CSOPORT

EKF SE 2 - TFSE 41-103 (15-34, 11-22, 9-16, 6-31)

Eger: Gyurcsó 5/3, Ribár 5, Tasnádi 4, Szűcs 6, Marton 4. Cs: Sárosi 2, Perczel, KATHI 9,Tuba 2, Nagy P., Bíró B. 4.

TFSE: MOLNÁR B. 13, NÉMETH K. 20/3, RÉPÁSI 21/12, PETRUCSIK 25, VILÁGI 14. Cs: Krajnyák 8, Baksa 2.

A Petrucsik Bence-Répási Richárd kettős vezetésével 14-0-lal indított a TF, majd hazai időkérés után egy 9-2-es rohammal Tasnádi Bence találataira épíve megfelezte hátrányát az egriek második csapata. 18-11-es vezetése után egységes csapatmunkával egy újabb nagy rohamot, ezúttal egy 13-0-s futást bemutatva 20 pontra növelte előnyét a TF. A mérkőzés ezzel lényegében el is dőlt, a folytatásban is a fővárosi együttes akarata érvényesült, az egriek a végére teljesen elkészültek erejükkel.

EKF SE - NyFSE 79-66 (24-12, 19-16, 23-14, 14-24)

Eger: Tóth Z. 9/3, Csabák 2, JAKAB 16, VARGA I. 18, CSÁKVÁRI 16. Cs: UNGI 8, Szabó D.1, Kis S. 3/3, Megyes 4, Beák 2, Fülöp.

Nyíregyháza: Bus 13/6, Vida 6, CZURA 19/12, Oláh 9, Szondi Á. 10 Cs: FÖLDESI 9/6, Szondi K.

A hazaiak kezdtek jobban, Csákvári Csaba és Tóth Zoltán vezérletével 8-3-ra vezettek. Miután Jakab Zsolt és Ungi Keve is" besegített" a hazaiaknál a pontszerzésbe, 18-9-re vezetett az egri legénység. Az előző héten a Közgázon alulmaradó egriek szinte minden támadásukat kosárral befejezve jelentős előnyt szereztek, a vendégeknek csupán felvillanásokra futotta - ilyen volt pládul a csereként érkező Földesi Norbert triplája. A második negyed első felében felváltva estek a kosarak, tartotta 10 pont körüli előnyét az Eger. A negyed végén egy 7-2-es "részhajrával" 15 pontosra növelte előnyét a hazai gárda, s ezzel mehetett pihenni.

Térfélcsere után rátett még egy lapáttal Váczi Péter legénysége, amely a negyed első felét 14-3-ra nyerve 26 pontosra hízlalta előnyét. Bus Ivánnak, aki eddig, amikor játszott, rendre remekelt a nyírségeiknél, ezúttal nem volt jó napja, Czura Attila tűnt egyedül igazán "élesnek" a vendégek közül. A befejező negyed előtt 23 ponttal vezettek a vendéglátók, s talán már ők is elhitték, hogy "zsebben" a meccs. A nyíregyháziak viszont Bus és Czura nélkül kezdve a negyedet, Oláh Zoltán és Szondi Ákos vezérletével egy 12-0-s 3 percet "repesztettek". A hosszabb hazai kosárcsendet Csákvári törte meg, ám Földesi újabb triplájával a negyed közepén 10 pontra zsugorodott az Eger a negyed előtt még 23 egységnyi előnye. Ekkor azonban a Jakab-Ungi kettős eredményességére építve egy 7-1-es futással végképp eldöntötte a meccset a maga javára az Eger, a Nyíregyházából igen sokat kivett az, hogy ledolgozva jelentős hátránya több mint a felét, 10 pontra felzárkózott.

Az egriek mindkét kezdő magasembere dupla-duplát ért el, Varga Imre 18 ponttal és 11 lepattanóval, Csákvári Csaba pedig 16-16 ponttal és lepattanóval zárta a találkozót.

MEAFC-DEAC 57-112 (17-29, 12-21, 14-26, 14-36)

MEAFC: Orliczki 6, Horváth M. 5, OROSZ 27, GALLÓ 9, Tamás 4. Cs: Sörlei 2, Pavlik, Jurányi, Djahin 4.

DEAC: NAGY BOTOND 28/15, NAGY BENEDEK 16/9, Pék 15/3, PATKOVICS 18, LIPPAI 16. Cs: Szarka 4, Jávor 6/3, SZAKÁCS 9.

Egységes csapatmunkával, lendületes, pontos játékkal 13-3-ra vezetett a vendég DEAC a nyitó szakasz közepén. A játékrész második fele látványos játékot hozott, szinte minden akció kosárral ért véget, Orosz Bence vezérletével próbálta tartani a lépést a DEAC-cal a MEAFC. A második negyedben is Orosz vitte vállain a MEAFC csapatát, a DEAC pedig tartotta 10 és 15 pont közötti előnyét. A félidő végén Nagy Botond villanásaira építve egy 7-0-lal 20 pont fölé növelte előnyét a debreceni gárda.

A harmadik negyedben a szakasz hajrájáig kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a MEAFC, 25 pont körüli előnyt állandósított a DEAC. A szakasz egy 10-0-s vendég rohammal ért véget, így a záró negyed előtt megnyugtató előnye volt a DEAC gárdájának, 33 ponttal vezetett dr. Nagy Ágoston legénysége. Ez a huszáros debreceni roham végképp megtörte a MEAFC ellenállását, a záró 10 percre elkészültek erejükkel a hazaiak, nagyon egyoldalú volt a játék, s ellenfele ellenállását felőrölve újabb fölényes győzelmet aratott a debreceni együttes.

FÉRFI NYUGATI CSOPORT

BME MAFC - SMAFC 90-60 (28-15, 14-12, 23-9, 25-24)

MAFC: BARTA 1, DOBOS 6, SZÁLAS 18/12, MIHALICS 22/12, GERGELY 11. Cs: Bedőcs 3, Balogh Á. 6, TÓTH L. 10, Horváth M. 5/3, Nebahaj 4, Szemán 4.

SMAFC: NAGY G. 18/3, Forrai 6/3, Oláh 2, Berneczei 13/3, TÖRÖK 17. Cs: Szála 2, Szávik, Tukovits 2, Szegedi.

40-50 éve még a magyar felnőtt élvonalban számított rangadónak egy MAFC-SMAFC meccs, most az egyetemi bajnokság nyugati csoportjában két 3-1-es mérleggel álló gárda feszült egymásnak. Berneczei és Mihalics pontpárbajával kezdődött a meccs, majd a nyitó negyed közepétől egyoldalú lett a játék, a MAFC Dobos indításból és Gergely a palánk alól szerzett kosaraival, valamint Mihalics és Szálas tripláival elhúzott. A második negyedben a küzdelem dominált, a SMAFC Nagy Gergő eredményessége és Török Balázs hatékony védőmunkája révén próbált versenyben maradni.

Térfélcsere után a Szálas-Mihalics duó triplákkal ismét "szétzúzta" a soproniak védelmét, amikor pedig nem találtak be a hazaiak, rendre visszaszerezték a lepattanókat, összesen 36-ot a soproni palánk alatt... A SMAFC jáékosai egyénileg erőlködtek, ritkán lehetett csapatjátékra utaló jeleket felfedezni a vendégeknél. Ennek megfelelően a 3. negyed végére el is dőlt a meccs, a záró 10 perc már szinte védekezés nélküli nagy adok-kapok játékot hozott. Tóth Lóránd a hazaiaknál a cserepadról 18 perc alatt hozott egy 10 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát. A vendégek messze legjobb játékosának, a 40 percet végig hajtó-küzdő Török Balázsnak 2 lepattanó hiányzott egy elég speciális tripla-duplához, a korábbi U20-as válogatott soproni center 17 ponttal, 10 blokkal (!) és 8 lepattanóval zárt. A lepattanó csatát úgy nyerte 70-36-ra a MAFC, hogy éppen annyit pattanót szedtek a soproni palánk alatt, amennyit a SMAFC játékosai - összesen...

ES Petőfi SE - SzOESE 92-98 (19-21, 24-22, 19-23, 30-32)

Petőfi SE: Dragisevics 16, MOÓSZ 11/3, FÖLDES 18/12, Sümegi 9. SOMOGYFOKI SZ. 19. Cs: Koller 7/3, SÜTŐ 8/3, GYŐR 4.

Szombathely: SIMON B. 6, MÉSZÁROS M. 25/6, FÖLDESI M. 12/6, Novák B. 9/3, Szabó B. 5/3. Cs: BAZSÓ 29/9, GÁBOR M. 8, Perák 2, Németh A. 4, Kozma.

Remek iramban kezdődött a mérkőzés, váltva estek a kosarak, s ennek megfelelően váltott vezetéssel haladtak a csapatok. Hazai részről Moósz Milán, a címvédőtől pedig Novák Bence villogott az első percekben. A szakasz közepén Veljko Dragisevics és Somogyfoki Szabolcs vezetésével egy 6-0-lal ellépett a Petőfi SE, de a negyed hajrája a vendégeké volt, akik Bazsó Brúnó vezérletével előbb felzárkóztak, majd Mészáros Máté hármasával a negyed végén át is vették a vezetést. A második szakasz elején Bazsó is dobott egy triplát, ekkor a Petőfi üldözte a címvédőt, Dragisevics és Somogyfoki révén tapadt a Bazsó-Mészáros kettős vezette SzOESE-re. A szakasz közepén Sütő Attila egyenlítést jelentő triplája egy 12-2-es hazai roham kezdetét jelentette, 7-tel meglépett a Petőfi. Mészáros Máté és Szabó Bence egy-egy triplával hozta vissza a bajnokot, a remek első félidő döntetlennel zárult.

A második félidő elején is fej-fej mellett haladtak a felek, majd 5 ponttal megléptek a szombathelyiek. A hazai gárda a triplát dobó Koller Tamás, valamint Somogyfoki révén ismét üldözőbe vette a SzOESE csapatát. Erre azonban két vasi tripla volt a felelet, Földesi Marcell, majd Bazsó Brúnó is betalált távolról. Somogyfoki ekkor szinte egymaga tartotta a lelket a hazaiakban, ám Földes Dániel tripljával egalázált a Petőfi SE. Ahogy azonban az első kettő, úgy a 3. negyed vége is a vendégeké volt, akik büntetőkkel 4 pontos előnnyel várhatták a befejező 10 percet.

Ezt 6-0-lal kezdve hamar visszavette a vezetést a Petőfi SE. Nagy dobópárbaj közepette a negyed közepéig ha szűken is, de a hazaiak vezettek, majd Mészáros Máté remek megmozdulásaival ismét fordult a kocka. 76-74-es hazai vezetés után a SzOESE egy 10-2-es rohammal fordított. A végjátékban ugyan Földes szinte emberfelettit nyújtva 3 triplát is bevágott, ám a bajnokcsapatnak elsősorban Gábor Máté, illetve Bazsó révén mindenre volt válasza, így egy remek meccsen a kritikus időszakokból rendre jobban "kijövő" SzOESE megérdemelten kerekedett végül dicséretesen küzdő riválisa fölé.

Fotó: Botár László