Idegenben, mégis otthon botlott a címvédő az ezüstérmes ellen

Debrecenben járt és csúcsrangadókat is játszott az előző kiírás második helyezettje, a Közgáz a két cívis városi együttessel szemben a pályaválasztói jogot felcserélve 2-2 meccsét a múlt hét végén lejátszó együttese. Az igazán nagy csata a második Közgáz-DEAC meccsen alakult ki, amelyen az ezüstérmes hosszabbítás után legyőzte a címvédőt. Az idei egyetemi és főiskolai bajnokságban eddig történtek alapján rangadónak tűnt a két TF-Győr összecsapás. A nagy izgalmak elmaradtak, mind a hölgyeknél, mind pedig az uraknál sima hazai siker született

DEBRECEN, EGYETEMI ÉS FŐISKOLAI BAJNOKSÁG, FÉRFI KELETI CSOPORT

DEAC - Közgáz SC és DSK 88-61 (23-17, 25-15, 16-17, 24-13)

DEAC: NAGY BOTOND 34/15, KALUHA 24/9, Balogh A. 2, Bács, Vas 4. Cs: Szarka 6/6, Gál, Mezei 2, Nagy Benedek 6/6, Pék 3/3, Szendrei 1, HELGASON 6.

Közgáz: Szécsényi 6/6, Vágvölgyi 7/3, Kardos 3, K. Bence 6, Nagy Sz. 9. Cs: Tóth 5, DINNYÉS 21/3, Fazekas 2, Nagy Z. 2.

A bajnok és az ezüstérmes két felvonásos csatájának első összecsapásán a bajnok DEAC Nagy Botond és Kaluha Csaba vezérletével szinte nekiesett a Közgáznak. A hazaiak nagyon fegyelmezett, pontos csapatjátékot s jó dobóteljesítményt nyújtottak. A rangadón már a szünetben közel 20 ponttal vezettek a vendgélátók. Bár a harmadik negyedben Dinnyés jóvoltából kiegyenlítetté tette a meccset a Közgáz, de a záró szakaszban, mivel szinte minden debreceni cserejátékos is hozzá tudott tenni valamit a csapat összteljesítményéhez - köztük a nagy kedvvel kosarazó izlandi fiú is - , egyértelmű, fölényes győzelmet aratott a DEAC.

DMSE - Közgáz SC és DSK 54-96 (7-27, 19-23, 9-22, 19-24)

DMSE: Hanzel 5, Oláh 5 , Vidó 9/3, Varnyú 5, Pali 10/6. Cs: File 6/6, Dajka 2, Ayen Bernard 2 , Bartus 6, Kancsev, Kalas 4.

Közgáz: VÁGVÖLGYI 15/9, LAKITS 15/6, Nagy Z. 5/3, Liptai 8/3, Nagy Sz. 3/3. Cs: DINNYÉS 25, Szécsényi 4, Kardos 7, Korzitska 6, Tóth 5/3, Fazekas 3/3.

Bár aznap már egy mérkőzést lejátszott Közgáz, egy pillanatig sem hagyott kétséget a felől, hogy jobb, összeszokottabb, szervezettebb csapat az újonc medikusok együttesénél. A fővárosiak sokkal gyorsabb és tapasztaltabb játékosokból álló gárdájával nem tudja felvenni a versenyt az újonc debreceni gárda. Sem mezőnyben, sem a palánkok alatt nem volt egy olyan hazai játékos sem, aki megnehezíthette volna a vendégek dolgát. A Közgáz lényegében már az első negyedben eldöntötte a mérkőzést, és Dinnyés Dávid vezérletével magabiztos győzelmet aratott a gyengén dobó MDSE ellen.

Közgáz SC és DSK - DEAC 96-90 (26-16; 21-22; 12-19; 21-23; 16-10)

Közgáz:  Szécsényi 10/6, VÁGVÖLGYI 27/12, LAKITS 21, Kardos 11, Nagy Sz. 10/6. Cs: DINNYÉS 15, Vittay 2, Nagy Z.

DEAC: NAGY BOTOND. 39/15, KALUHA 12/6, Balogh 2, Pék, Vas 7. Cs: Szarka, Nagy Benedek 8/6, Nagy Ádám 8, Pall 10, Bács 4.

Bár a Közgáz jelentősen erősödött az előző napi ütközethez képest Lakits "színre lépésével", talán tudat alatt az előző napi, közel 30 pontos siker is szerepet játszhatott abban, hogy az otthon, papíron mégis a pályaválasztói jog felcserélése miatt "idegenben" játszó DEAC elég fásultan kezdett. Ezt a nagyon összeszedetten kosarazó, szervezett, pontos játékkal kirukkoló vendég együttes Szécsényi, Vágvölgyi és Nagy Szabolcs révén triplákkal büntette, s kerek 10 pontos előnye tett szert az első negyed végén.

A DEAC szívós védekezéssel, valamint Nagy Botond parádés egyéni teljesítménye révén a harmadik negyed közepére ledolgozta hátrányát. A hazaiak nem csak a vezetést, a játék irányítását is átvették, ám a rendes játékidő hajrájára a saját maguk által diktált iramtól elfáradtak, s játékosai több hibát is elkövettek. Új erőre kapott az ekkor Lakits vezette Közgáz, amely a rendes játékidő utolsó pillanatában az amúgy is óriásit játszó Vágvölgyi Ádám visszalépős-palánkos triplájával egalizált. A hosszabbításban pedig az ettől a demoralizáló kosártól jelentős léketani előnybe kerülő Közgáz jobbnak bizonyult, és egy remek, fordulatos találkozón legyőzte a bajnokot.

Közgáz SC és DSK-DMSE 75-55 (11-17, 27-11, 22-16, 12-11)

Közgáz: Kardos 2, DINNYÉS 24, NAGY Sz. 10/6, Vittay 5/3, KORZITSKA 12/3. Cs: Szécsényi 8/6, Nagy, Tóth 8, Fazekas 6/6.

DMSE: VIDÓ 8, Varnyú 8, PALI 13/6, File 3/3, Dajka 5/3. Cs: Ayen Bernard 2, BARTUS 10/6, Kancsev 5/3, Kalas 2.

A Közgáz két nap alatt immár a negyedik mérkőzését játszotta, és ez a mérkőzés elején bizony látszott is fáradtan mozgó játékosainak teljesítményén. Az újonc - esélyt érezve - meglepetésre megnyerte az első negyedet, és egészen a 13. percig vezetni tudott a nagyobb tudású ellenfelével szemben. A tartalékosan felálló fővárosi együttes Dinnyés, Korzitska és Nagy Sz. vezetésével megfordította a találkozót, ez a mecccs azonban jóval szorosabb, "élesebb" parti volt, mint az előző napi, messze nem volt olyan lehengerlő a Közgáz fölénye, mint egy nappal korábban. A lelkes, Vidó, Pali és Bartus által vezetett debreceniek helyenként kifejezetten ügyesen játszottak, és az, hogy csupán 20 ponttal maradtak alul a tavalyi ezüstérmessel szemben, mindenképpen dicséretes számukra, még akkor is, ha a Közgáz tartalékosan állt fel, és játékosain  látszott az erőltetett menet miatti fáradság.

SZÜLETÉSNAPI SZIPORKÁZÁS

Budapest, egyetemi és főiskolai bajnokság, nők, nyugati csoport

TFSE - UNI Győr 79-48 (15-12, 23-12, 18-17, 23-7)

TF: SZALAI 13/3, Tóth J. 2, MAGYAR B. 11/9, SÁNDORFI 10, NÉMETH A. 16. Cs: BALSAY 16/6, Kovács A. 6, Károlyi D. 4/3, Fórizs 1, Bíró.

Győr: HORVÁTH R. 17/6, Jakubovics 4, Kiss 2, Fekete 8, MÁJUSI 7/3. Cs: Erős 4, Papp R. 5, Lumnitzer 1.

A meccs napján a születésnapját ünneplő Szalai Dóra duplát, majd triplát dobott, s ezzel egy 12-3-as hazai kezdésnek adott alapot. Győri időkérés után Horváth Rebeka vezérletével egy 6-0-s rohammal feljött a Győr és a második szakasz közepéig ott lihegett a hazaiak nyomában. Ekkor Magyar Bianka triplája egy 12-0-s TF-futás kezdetét jelentette, Sándorfi Réka és Balsay Anna is "besegített" neki . A félidő vége valóságos triplazáport hozott, hiszen hazai részről Magyar és Balsay, a győriektől pedig Horváth emelt be két triplát.

A harmadik negyed remek játékot hozott, a TF a feljavuló Németh Alma és Balsay vezérletéve tartotta úgy is 15 pont körüli előnyét, hogy közben több meghatározó játékost is pihentetett a szakvezetés. A győrieket ekkor magas játékosai, Fekete Fruzsina,  Májusi Eszter és Papp Renáta próbálta versenyben tartani. A záró szakaszra frissen tértek vissza a hazaiak kulcsjátékosai, a győriek pedig elkészültek erejükkel, rosszul dobtak, sok labdát eladtak, a hazaik pedig könnyű ziccerekkel végül 30 pont fölé növelték előnyüket.

VÉGIG VEZETVE NYERTEK A HAZAIAK

TFSE - Széchenyi István Egyetem Győr 82-63 (24-16, 25-16, 15-19, 18-12)

TF: Sinkovits 5/3, Takács G. 8/6, MISEK 18/3, BÓDI 8, MÁCSAI 16. Cs: Máté M. 8/6, ARATÓ 11, Laki 6, Bognár, Világi.

Győr: Palavits 11, Vida 3, Gáll 3/3, PÉTERFAI 11, BARUTA 12/6. Cs: Erdész 7, Káli 9/6, Bartalus, Kellner, Hlinyánszki, Oláh, Földi 4.

Misek és Mácsai eredményessége révén 9-2-vel indított a TF, s gyakorlatilag ezt az előnyt tartani tudta a negyed végéig. Drámaibb lett volna a helyzet, ha a vendégeknél van a pályán egy III. Richárd, ugyanis a vendégeket a két e keresztnévre hallgató center, Péterfai és Baruta tartotta versenyben - a többiek nem jelentettek sok veszélyt a hazai kosárra. A második szakaszban Máté tripláival s Mácsai energikus palánk alatti játékával tovább nőtt a két csapat közötti különbség, szünetben 17 ponttal vezetett az időnként kifejezetten szellemes akciókat vezető TF.

Térfélcsere után Miseket lábbal továbbra sem tudták követni a győriek, akiket ekkor Palavics próbált versenyben tartani. A negyed második felében egy kis Káli-show zúdult a hazaiak nyakába, két tripla formájában, így a záró szakasz előtt 13 pontra feljött a Győr. A befejező negyedet azonban a hazai cserecenter, Arató Balázs ügyes és eredményes játékára alapozva 10-0-lal nyitotta a TF. A különbség 20 pont fölé nőtt, eldőlt a meccs, a végén mindkét csapatban a kiegészítő játékosok játszottak.