Jókora meglepetések a MEFOB negyeddöntők első meccsein

Több váratlan, igencsak meglepő eredmény született  az egyetemi és főiskolai bajnokság (MEFOB) első negyeddöntőin. A hölgyeknél a bajnok PEAC saját pályáján került hátrányba, a nyíregyházi lányok pedig 25 pontos verést mértek a TF csapatára. A férfiaknál - ellenkező előjellel, mint a hölgyeknél - szintén a TF szolgáltatott nem kis szenzációt, méghozzá a Közgáz "kivégzésével", a bajnok DEAC pedig alaposan megszenvedett a sikerért egy remek meccsen Győrben. Lássuk a részleteket!

NŐK

PTE-PEAC - USC Szeged 56-58 (9-19, 9-11, 23-15, 13-15)

PEAC: Kovács, IGNÁCZ 16, Orbán 7, Végh 5/3, Szabó 4. Cs: Fülöp 3/3, Raus 2, BAKA 19/9, Gaál, Monár, Priol, Varga.
Szeged: Martonosi 7, Mészáros 2, FÖLDI 11, SZABÓ 15/6, TÓTH 8. Cs: Oroy 8, Barabás 2, Zsíros L. 5, Láng, Zsíros K.

Nagyon görcsösen, idegesen kezdett a női címvédő hazai együttes, amelyből hiányzott az egyik meghatározó játékos, Késői Melinda. Az összeszokott szegedi csapat könyörtelenül kihasználta az első negyedben a hazaiak idegességét, és nyugodt, pontos játékkal 10 pontos előnyre tett szert.

A második 10 percben bár támadásban továbbra is pontatlanul játszottak a pécsi lányok, a védekezésüket rendezték. Ebből egy fogcsikorgató küzdelemben zajló, igen kevés pontot hozó negyed alakult ki.

Szünet után egy egészen más bajnokcsapat játszott, mint az első félidőben. Felpörgött a pécsi csapat játéka s a csereként remek dobóformát elkapó Baka Zsófia vezérletével fokozatosan dolgozta le hátrányát a PEAC. A szegediek ekkor nem tudták megakadályozni a pécsi lányok felzárkózását, bár támadásban akadtak ügyes egyéni megmozdulásaik.  A hazaiak a harmadik negyedben több pontot szereztek, mint az egész első félidőben s 4 pontra megközelítették ellenfelüket.

A záró szakaszban végig fej-fej mellett haladt a két együttes, elkeseredett küzdelem folyt a győzelemért, amelyet végül a meccs nagy részben vezető s a végjátékban is valamivel higgadtabb szegedi együttes szerzett meg.

A visszavágóval kapcsolatban egy dolog valószínű: ott is egy izgalmas, a végletekig kiélezett mérkőzés várható...

Nyíregyházi Főiskola - TFSE 77-52 (25-9,14-19,20-9,19-15)

Nyíregyháza: GÖMZE 8/3, POPENKO 22, Domokos, SÁNDORFI D. 33, PÁLL 15. Cs: Ozsváth.
TFSE: Szalai 2, Szabados 9/3, BALSAY 18/6,  CZIVINGER 9/3, NÉMETH A. 11. Cs:  Bíró 7/3, Kovács A., Sándorfi R.

Mindkét együttesben akadtak hiányzók, ugyanakkor a két csapat játékosainak többsége az amatőr NB I-ből ismerheti egymást. Nagy meglepetésre az első 10 perc igen egyoldalú játékot hozott, a nyíregyháziak hatékony védekezést és remek dobóformát bemutatva szinte átrohantak a TF csapatán. A második negyedben rendezte sorait a fővárosi együttes, amely Balsay Anna vezérletével szünetig faragott hátrányán, így izgalmasnak ígérkezett a második félidő.

És mégsem olyan lett. Szünet után ismét jött a már korábban is igen eredményes Páll Vivien, Popenko Karolina, Sándorfi Dóra trió, amelynek tagjai szinte "szétlőtték" a TF védelmi állásait. A hazaiak játékához a jó dobóforma mellé hatékony védekezés is párosult. A keleti csoport harmadik helyén végző nyíregyházi lányok végül váratlanul nagy verést mértek a TF csapatára, 25 ponttal nyertek és a négy közé jutás egyértelmű esélyeseként utazhatnak a budapesti visszavágóra.

SzOESE - DEAC 67-77 (22-13, 11-26, 19-26, 15-12)

Szombathely: BAUER 16, GUSZTAFIK 20/3, Handler 9/3, TÓTH T. 6, USZKAI 16. Cs: Gősi, Honzik-Tóth.
DEAC: Király 2, GÁL 19, GÖTTLINGER 20/6, Szabó 4, CHVATAL 10. Cs: MÁRIÁS 9, Papp 3/3, ÚJ 10/6.

A hosszú utazást követően elég fásultan, tompán kezdő debrecenieket alaposan meglepte a szombathelyi csapat gyors és pontos játéka. Az első negyedben egyértelműen jobban játszott a hazai csapat. A második 10 percet kemény, agresszív letámadással kezdték a fokozatosan magukra találó vendégek. Ez ellen a hazaiak nem igazán tudtak mit kezdeni, sorra adták el a labdákat, a DEAC pedig sok könnyű kosarat szerezve fordított.

Szünet után összekapták magukat a hazaiak, jól kezdték a második félidőt. A vendég együttes játékosai közül azonban szinte mindenki remek dobóformát mutatott ebben a szakaszban, ráadásul hamar összeszedték a 4 csapathibát a szombathelyi lányok, sok büntetőt is dobhatott ekkor a DEAC. A küzdelmes záró szakaszban a hazaiak 10 pontra küzdötték fel magukat, de a visszavágón az amúgy is előnyt szerző s hosszabb kispaddal rendelkező debreceni együttesnek áll a zászló.

ELTE - Közgáz SC és DSK 53-82 (11-21, 10-15, 14-29, 18-16)

ELTE: CSAJKÓ 11/3, Halász 9, Mangliár 2, SZEKERES 12/3, Wiesner 9. Cs: Horváth K. 2, Új, Wunderlich 8.
Közgáz: LANTOS 10, GYIMESI 19, HOFFMANN 20, Légrádi 1, HEVESI 23. Cs: BALOGH 14/3, Bodnár, Füge 6.

Az első percek kiegyenlített játéka után a nyitó szakasz utolsó 4 és a második negyed első 3 percében a Közgáz elsősorban Hevesi eredményessége révén szinte állva hagyta a hazai csapatot. A 6. percben 8-6-ra még az ELTE vezetett, ám a 13.-ban 25-11-re már a Közgáz, azaz ekkor egy 19-3-as rohanást mutattak be a vendégek. Utána egységes csapatmunkával ugyan kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a hazai csapat, de tisztes távolból követte ellenfelét.

Szünet után még rátettek egy lapáttal a vendégek, akik 42-25-ös vezetésük után elsősorban a Gyimesi, Hoffmann, Balogh trió eredményessége révén egy 13-4-es rohammal nemcsak a meccset, gyaníthatóan a továbbjutás kérdését is eldöntötték. Az ELTE becsületére legyen mondva, nem tört meg, nem esett szét, hanem meg tudta nyerni a záró szakaszt.

FÉRFIAK

USC Szeged - Szombathelyi ESE 75-92 (23-21, 17-25, 21-29, 14-17)

USC Szeged: GYURICSKÓ A. 15/6, GURA N. 15/6, Rozs T. 4, Varga D. 12, Szőke B. 8. Cs: Horváth  R. 2, Simon B. -, Masa T. 5/3, KÁTAY CS. 14,

Szombathelyi ESE: TÓTH D. 17, SIMON B. 2., FÖLDESI  Á. 30/18, Karagity M. 6, Földesi M. 8/3. Cs: MÉSZÁROS M. 17/3, Horváth A. 2, Zsebe Á. 8, Szabó B. 2, Novák B. Edző: Kéri Péter

Az első negyedben érződött, hogy a csapatok igyekeztek feltérképezni a másikat, megpróbáltak alaposan felkészülni a rivális játékából. Felváltva estek a kosarak, a negyed 2 pontos hazai vezetéssel zárult.

A második negyed elején a cserepadról érkező Kátay Csaba adott lendületet a hazai együttesnek, eredményességének köszönhetően a szakasz közepén 8 pontos szegedi vezetést mutatott az eredményjelző. Időt kért a vendégek edzője, Kéri Péter, és sikerült rendeznie a szombathelyi sorokat. Földesi Ádám és Tóth Dávid elkapták a fonalat, előbbi "belőtte" magát. Elsősorban kettejük ponterősségének köszönhetően fordított s szünetre 6 pontos előnyt szerzett a vendégcsapat.

Térfélcsere után egy ideig kiegyenlített volt a játék, tartotta néhány pontos előnyét a Szombathely, a Szeged tapadt a nyugati csoport élén végző ellenfelére. A szakasz hajrája aztán a vendégeké volt, a remek dobóformát mutató Földesi Ádám mellé ekkor Mészáros nőtt fel, a szombathelyi együttes megnyugtató, 14 pontos előnnyel (61-75) várhatta a záró periódust.

Az utolsó negyed elején Gyuriskó és Gura tripláival egyszer még 10 pontra feljött a Szeged, de a szombathelyiek rendezték védekezésüket és taktikus játékkal a végén ismét rákényszerítették akaratukat a szegediekre, végül megnyugtatónak mondható, 17 pontos előnyt sikerült kiharcolniuk a visszavágóra.

TFSE - Közgáz SC és DSK 93-62 (13-18, 21-21, 30-14, 29-9)

TF: SINKOVITS 12/3 SZOLLÁR 31/15, Laki, Bódi 6, MÁCSAI 17. Cs: Bognár 6/6, HARIS 17, Takács 7/3, Arató 4.
Közgáz: Szalay Á. 15/3, Szécsényi 5, KORZITSKA 8, Nagy Sz. 12/3, Dinnyés 6. Cs: Kardos 5, Tóth Sz., Nagy Z. 6/6, Fábián , Orbán 1, Losonczi 2.

A Közgáz irányította a játékot a meccs elején, a vendégek uralták a palánkok alatti területet. A látogató együttes magabiztosan játszott, a hazaiak kapkodtak. A nyugodtabb, pontosabban kosarazó vendégcsapat az első 20 percben 9-cel több lepattanót szedett mint a TF, szervezettebbnek tűnt a látogató együttes játéka.

Szünet után óriást változott a játék képe. A TF elsősorban két villámgyors kisembere, Sinkovits és a káprázatosan kosarazó Szollár vezérletével nagyon felpörgette a játékát, s ekkor már Mácsai is jobban "élt" a palánkok alatt.. A hazai csapat harcos, agresszív védekezése ellen az elbizonytalanodó közgázosok sorra adták el a labdákat. A légkör is feszültté vált, technikaikat is ítéltek a játékvezetők. A záró szakaszban aztán a hazaiaknak szinte minden sikerült, a cserejátékosaik is ügyesen, eredményesen kosaraztak, s végül óriási meglepetésre a TF több, mint 30 pontos előnyt szerzett a visszavágóra.

Széchenyi Egyetem Győr - DEAC 83-85 (21-19, 17-23, 24-19, 22-24)

Győr: Káli 2, Sipos Á. 4, GÁLL 24/12, BARUTA 20, Papp 4. Cs: PÉTERFAI 25/3, Erdész 4.
DEAC: NAGY BENEDEK 11/9, NAGY BOTOND 39/15, Pék 5/3, Vas 7, Reizer 3. Cs: SZARKA 7/3, Szendrei 2, Balogh A. 7, Mezei, Helgasson 4.

A vendégek kaptak hamarabb lábra, s a meccs elején meg is ugrottak. A hazai együttes egy időkéréssel rendezte sorait, s a negyed végén már győri vezetést mutatott az eredményjelző. A második szakasz helyenként elég csapkodó játékot hozott, a győriek vétettek néhány "ki nem kényszerített" hibát. Szünetben a két Nagy-fivér remek dobóformájának köszönhetően 5 ponttal "ment" a bajnok.

Káprázatos harmadik negyedet produkált a két együttes, gyors, nagy iramú játék mellett mindkét oldalon remek megoldásokat láthattak a nézők. A Győr a Gáll, Baruta, Péterfai trió eredményességének köszönhetően utolérte ellenfelét, döntetlen állásról kezdődhetett a negyedik negyed. Ebben végig fej-fej mellett haladt a két csapat, a végjátékban a Nagy Botond vezette vendégek voltak pontosabbak, s talán a nagyobb tapasztalat is az ő javukra döntött. Noha nyert és lépéselőnybe került, nagyon megszenvedett e sikeréért a bajnok, és amennyiben a győriek Debrecenben is ugyanezt a játékot tudják majd nyújtani, akkor a visszavágó is érdekes lehet..

Nyíregyházi Főiskola - ELTE 59-79 (14-21, 21-14, 12-24, 12-20)

Nyíregyháza: OLÁH 11/3, Szarvas, Földesi 8, Gáspár 7/3, SZONDI Á. 20. Cs: MAKRAI 11/9, Soltész, Cserny, Szondy K., Tárnok.
ELTE: BERI 7/3, BUZA 20/9, Varga 5, VAJDA 21/9, MARJAY 10. Cs: Debreceni 2, Szentesi 7, Takács 4, Szabari 2.

Mindkét csapatból hiányzott a legeredményesebb játékos, a hazaiaktól Farkasinszki deréksérülés miatt, az ELTE-ből pedig Lakosának NB I B-s mérkőzése volt. A vendégek kezdtek jobban, vezettek is, ám a csereként érkező Makrai, valamint Szondi Ákos ügyes, eredményes játékával szünetre ledolgozta hátrányát az ekkor hatékonyan is védekező hazai csapat.

Térfélcsere után egy ideig még fej-fej mellett haladtak a csapatok, majd a fáradni látszó hazaiaknál jött egy rövidzárlat, több eladott labdával. A hosszabb kispaddal rendelkező ELTE Buza labdaszerzéseire és kosaraira alapozva egy 10-0-s rohammal megléptek a vendégek. A záró szakaszban Vajda és Buza révén több triplát is beemelt az ELTE csapata, játékosai elkapták a fonalat, s jobb második félidei játékuk alapján megérdemelten szereztek előnyt a visszavágóra.