NKE: dupla diadal

Újabb mozgalmas héten vannak túl az egyetemi és főiskolai bajnokság csapatai. A legjobbak szombaton az All-Star gálán is megmutatták tudásukat, s remek mérkőzést játszottak a Tüskecsarnokban, ám azt megelőzően több érdekes mérkőzésre, rangadóra is sor került. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem csapatai remek hetet zártak, mind a női, mind pedig a férfi együttes győzni tudott. Lássuk a részleteket!

Nők, keleti csoport

DEAC – USC Szeged 87-76 (25-15, 17-28, 24-14, 21-19)

DEAC: Szabó R. 7/3, Papp A., GÁL 10/6, FÖLDVÁRI 16, GÖTTLINGER 32/18. Cs: KRÁLIK A 8, JÁVOR 8/3, Szendrei Fruzsina 2, Király A. 2, Chvatal T. 2, Bíró.

Szeged: Kőházi, KECSKÉS 23, MARTONOSI 13/6, FÖLDI 21/3, TÓTH C. 13/6. Cs: Kurityák 2, Szeverényi, Barabás, Balog.

Lehet, már unja egymást a két csapat, amely a közelmúltban szinte minden fronton összecsapott - amatőr NB I, Hepp Kupa. Az egyetemi bajnoki meccset a debreceniek kezdték jobban, s miközben a szegediek próbálták védekezésüket váltogatni, a DEAC Göttlinger Anna remek dobóformája révén előnyt szerzett. A második negyed viszont egyértelműen a szegedi csapaté volt, a vendégek ekkor támadásban szinte képtelenek voltak hibázni, s elsősorban Kecskés Fanny és Földi Alexandra eredményessége révén szünetre megfordították az állást.

A második félidőben a DEAC-nál többen is - elsősorban Földvári Anna - felnőttek a remek napot kifogó Göttlinger mellé. A harmadik negyed ismét a DEAC csapatáé volt, amelynek kispadjáról többen is érdemben hozzá tudtak tenni fontos pontokat a csapat összteljesítményéhez. A meccs nagyobb részében jobban játszó DEAC megérdemelten nyerte a tavalyi ezüst és bronzérmes, a két csapat rangjához méltó, magas színvonalú összecsapását.

EKF-EVSI - MEAFC 59-72 (20-14, 8-22, 11-17, 20-19)

Eger: NOVÁK Á. 28/15, Kovács Zs. 2, Takács Zs. 2, TÓBIÁS 21, Szőllősi. Cs: Sálek, Bódig, Mizser 4, Pócsik 2.

MEAFC: Eisert 6, HÁJER 33/6, KŐVÁRI 8/3, Zsoldos 6, KOVÁCS K. 10. Cs: Faragó 7/3, Gyürek 2.

A meccsről meccsre érezhetően előbbre lépő egri csapat jól kezdte a találkozót, s a Novák-Tóbiás kettős hatékony, eredményes játéka révén szinte állva hagyta a kissé megilletődött miskolci alakulatot. A vendégek 7 perc és 18-4-es egri vezetés után a Kovács Kinga - Hájer Tamara kettős vezérletével kezdtek "éledezni".

A második szakaszban aztán a remek napot kifogó Hájert képtelenek voltak tartani a hazaiak, egyértelműen átvette az irányítást a MEAFC a szakasz első 7 percét 20-2-re nyerve, és meg is fordította a meccset.

Térfélcsere után küzdelmes volt a játék, a vendég miskolciaknál ekkor többen is megvillantak, tovább nőtt a különbség. Az egri lányok - és ez is fejlődésüket jelzi - ezúttal nem estek szét a hajrára, a negyedik negyed nagy dobópárbajt hozott. A záró etapot ugyan ismét a hazaiak nyerték, de a miskolci győzelem nem forgott veszélyben.

USC Szeged - ELTE BEAC 83-42 (23-13, 18-6, 16-13, 26-10)

Szeged: SZABÓ B. 17/3, KECSKÉS 7/3, MARTONOSI 26, Földi 4, TÓTH C. 11. Cs: KURITYÁK 10, Barabás 4, Kőházi 2, Szeverényi 2, Török.

ELTE-BEAC: Csajkó 4, WIESNER 12, Mátravölgyi 4, Árvay 6, Wunderlich 8. Cs: Debreczeni 2, Erős 2, Farkas, Raik 4.

A mérkőzés elején még voltak villanásai a fővárosi együttesnek, ám a nagyobb játékerőt képviselő Szeged elsősorban Szabó Bettina és Martonosi Zita eredményessége révén fokozatosan elhúzott. A második negyedben támadásban nem tudott kibontakozni az ELTE-BEAC, szünetben 41-19-re vezetett a Szeged, amely egy félidő alatt lényegében el is döntötte a meccset a maga javára.

Szünet után már jóval több lehetőséget kaptak a hazaiaknál a cserejátékosok, velük szemben a jórészt büntetőkből eredményes Wiesner Fanni vezérletével kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a lelkesen harcoló ELTE. A befejező 10 perc aztán ismét egyértelmű szegedi fölényt hozott, a hazai padról Kurityák Csenge kifejezetten ügyesen játszott. Összességében érvényesült a papírforma, a Szeged érvényre juttatva nagyobb tudását lényegében egy félidő alatt eldöntötte a meccset a maga javára.

NKE SE - ELTE BEAC 68-41 (22-5, 18-12, 13-9, 15-15)

NKE: GLAVINICS 7/3, KOKAVECZ 9/3, Urbán 6/6, TARNAI 34/6, Szabó N. 2. Cs:  BENEDA 6, Németh R. 2, Nagy D. 2, Bodnár.

ELTE-BEAC: Új 6/3, WIESNER 10, Debreczeni 4, Árvay 6 Farkas 5. Cs: Mangliár 8/3, Erős.

Az első negyedben, ahogy mondani szokás, csak egy csapat volt a pályán. A rendkívül felpörgetett hangulatban kezdő NKE valósággal állva hagyta az ELTE csapatát. Tarnai Kata vezérletével 11-2-vel indítottak, s minden tekintetben felülmúlták tompának, fásultnak tűnő riválisukat. A vendégek nem valószínű, hogy olyan harcos, akaratos, agresszív védekezésre számítottak, mint amilyet kaptak Gyarmati István tanítványaitól. Abban, hogy a ELTE-BEAC játékosai visszafogottabban teljesítettek, a hét eleji szegedi összecsapás fáradalmainak is  lehetett szerepe. A második negyedben már futotta egy-két szép megoldásra az ELTE erejéből, de továbbra is a hazai csapat irányított, Tarnai az első félidőben 20 pontnál járt - többet dobott, mint a teljes ELTE-BEAC az első 20 percben.

Szünet után kiegyenlített lett a játék, az elsöprő lendülettel kezdő NKE győzelmét semmi veszély nem fenyegette. Tarnai 34 pontos és 15 lepattanós, igen mutatós dupla-duplával zárta a találkozót, de dicséretes Kokavecz Anna 9 pontos, 6 gólpasszos, valamint Glavinics Judit 7 pontja mellé szerzett 6-6 labdája és lepattanója.

Férfi keleti csoport

NYFSE - DEAC 74-98 (19-25, 14-23, 18-21, 23-29)

NYFSE: CZURA 25/15, Szondi K. 5, Oláh 15, Gáspár 4, SZONDI Á. 17. Cs: FÖLDESI 8/3, Soltész, Horányi, Cserny.

DEAC: NAGY BENEDEK 8/6, NAGY BOTOND 17/15, Pék 2, SZARKA 13/9, REIZER 10. Cs: Gál K. 7, LIPPAI 24, Szendrei 9, Assaf 4, Bács 4.

A hazai zóna ellen elsősorban triplákkal operált a DEAC, és elsősorban Nagy Botond, valamit Szarka Dávid vezérletével a nyitó szakasz közepére 5 pontos előnyt szerzett, amelyet a negyed végéig tartani is tudott. A második negyed elején rátettek még egy lapáttal a vendégek, egy 9-2-es rohammal 10 pont fölötti előnyt szereztek, gyengén dobtak ekkor a hazaiak, a korábban távolról igen veszélyes Oláhnak nem volt jó napja, nem talált be távolról. Félidőben 15 ponttal vezetett a DEAC.

Térfélcsere után nagy dobópárbaj mellett fokozatosan nőtt a különbség. Hazai oldalon a távolról jól dobó Czura Attila és Szondi Ákos mellett Földesi is meg-megvillant, debreceni oldalon viszont egész egyszerűen nem akadt gyenge pont, a cserepadról érkező összes játékos szépen hozzátette a maga teljesítményét, de elsősorban Lippait kell kiemelni eredményességéért. Végeredményben  a DEAC csapatként bajnokhoz méltó játékot mutatva fölényesen verte a helyenként jól játszó Nyíregyházát.

EKF SE - MEAFC 82-58 (29-15, 21-18, 23-10, 9-15)

Eger: SZABÓ P. 21/9, Csabák 4, Varga 4, JAKAB 9/3, NEMES 23/3. Cs: Frey, PONGRÁCZ 17/6, Gyurcsó, Kis S., Megyes, Bürgés.

MEAFC: Nádasi 6/3, Szepesi 16/3, Sörlei 5, HADHÁZI 8, Veres 3. Cs: TAMÁS 14, Horváth M. 4, Jurányi.

Tartalékosan utazott el  MEAFC az egri találkozóra, Kiss és Takács hiányát az első percekben meg is érezték a borsodiak. Az ellentmondást nem tűrően kezdő egri legénység 5 perc alatt a támadó gépezet teljes arzenálját felvonultatva Szabó Péter és druszája, Nemes vezérletével 18 pontig jutott, a MEAFC csak hetet dobott válaszul. A negyed második felében tovább nőtt a különbség. A második szakasz már kiegyenlített játékot hozott, a vendégek ekkor tudták tartani a lépést a sokat cserélő egri együttessel.

Szünet után még rátett egy lapáttal az Eger, amely egy lehengerlő, 16-2-es rohammal kezdve a második félidőt végképp eldöntötte a meccset a maga javára. A hazai kispadról Pongrácz Gergely tett sokat a magabiztos EKF-sikerért. Végeredményben a jó egri kezdés meghatározta az egész mérkőzés menetét, az EKF végig vezetve magabiztosan győzött.

USC Szeged - ELTE-BEAC 95-73 (22-16, 23-22, 29-22, 21-13)

Szeged: GYURICSKÓ 11, VERBA 24/12, TAKÁCS 29/6, Fehér 9/3, JÁHNI 10. Cs: Simon, Marok, SZŐKE B. 8, Liszkai, Szőke T.

ELTE-BEAC: Jakucs 10/3, Varga 11/3, Szabari 21/3, MOLNÁR B. 9, MAYER 9. Cs: KERESZTI 13/3.

Kiegyenlített, küzdelmes játékkal indult a találkozó, a nyitó szakasz közepén 9-9-re állt a meccs. A szakasz második felében a Gyuricskó András által jól "pörgetett" Szeged elsősorban a Verba Barna - Takács Gergely kettős eredményessége révén megugrott. A második negyed elején lendületben maradt a Szeged, s a 15. percben már 12 ponttal vezetett. A mindössze 6 játékossal érkező, továbbra is erősen tartalékos fővárosiak azonban nem adták olcsón bőrüket. Az ELTE-BEAC egységes csapatmunkával 7 pontra felzárkózott szünetig.

A harmadik negyed közepéig tartotta a lépést a hazaiakkal a felszabadultan s helyenként jól is játszó budapesti gárda, látványos, kosarakban gazdag volt a találkozó. Az utolsó 15 percben a játékosait folyamatosan frissítő Szeged fokozatosan őrölte fel ellenfele ellenállását. A döntő csapást a záró szakasz első felében mérte ellenfelére a hazai csapat, amely ekkor egy 14-2-es futással 14 pontról 26-ra növelte előnyét.

DMSE - NKE SE 68-82 (17-20, 12-17, 24-25, 15-20)

DMSE: Oláh 4, HANZEL 16/3, PALI 12/9, MEZEI 14, Varnyú 12 Cs: Vidó 6, Kőrösi 4, Bujdosó.

NKE SE: Szőke 2, Mikecz 4, FÜLÖP12, BALLA 33, SZAKÁCS 19 Cs: MUZSIK 10/6, Bozó 2, Horváth.

Az első percekben felváltva vezetett a két gárda. A 9. percben még a hazaiaknál volt az előny - mint később kiderült, a mérkőzésen utoljára... De ne vágjunk az események elé. Amíg a hazaiaknál szépen megoszlottak a terhek a kosárszerzés tekintetében, addig az NKE SE gárdáját a parádésan kosarazó Balla Soma "vitte a hátán". A vendégek tartottak előrébb, és a hazaiak futottak az eredmény után. Az első negyedben megszerzett 3 pontos előnyt a második negyedre 10 pontra tudta növelni az NKE SE, elsősorban annak köszönhetően, hogy Balla mellé "felnőtt" Szakács és Muzsik. A hazaiakat elsősorban Varnyú és Mezei palánk alatti játéka révén próbálta versenyben tartani.  A félidőre 8 pontos különbség alakult ki a két csapat között.

A harmadik negyedben öt gyors ponttal megközelítette ellenfelét a debreceni gárda. Ekkor azonban újra "beindult" Balla, és 16 pontot szerezve "konzerválni" tudta a két együttes közti távolságot. Hiába próbáltak meg mindent a hazaiak, hiányzott egy kicsi plusz ahhoz, hogy megfordítsák a mérkőzést. Kritikus helyzetekben a rengeteg eladott labda okozott problémát a DMSE gárdájának.

A záró szakasz elejét nagyon "megnyomták" a hazaiak, akik utolérték egy nagy rohammal a végig vezető ellenfelüket. Sőt, több lehetőségük volt a vezetést is átvenni, de ekkor megremegtek a hazai kezek. A végjátékban aztán kiderült: a DMSE remekül küzdő játékosaiból főleg fejben rengeteget kivett, hogy végig futottak az eredmény s a NKE csapata után. Egy totális debreceni rövidzárlatnak, valamint Szakács 8 pontjának köszönhetően a végjáték 20-6-os NKE-rohanást hozott, így 14 pontos vendéggyőzelem született, amely azonban korántsem volt sima, és amelyért nagyon meg kellett dolgozniuk Szabó Antal tanítványainak.

Férfi nyugati csoport

SMAFC - Pannon Egyetem Veszprém 72-52 (14-12, 13-14, 31-14, 14-12)

SMAFC: NAGY G. 8, SZABÓ N. 10, Jávor 7/3, Berneczei 13/3, TÖRÖK 10. Cs: BALI 6/6, Czeller, FORRAI 18/12, Szála.

Veszprém: Kelemen 2, Novák 3, Gáll 8/6, SIPOS 11/3, TAKÁCS 19. Cs: Bagó, Czakó 4, Kacskó 2, Szeifer 3/3

Az első félidő küzdelmes, kiegyenlített, de mindkét fél részéről sok hibával, rossz dobással tarkított játékot hozott. A fogcsikorgató küzdelemben, amelyben inkább a védekezés dominált, fej-fej mellett haladtak a csapatok. Az eddigi mérkőzéseken bizonyos mértékig mindkét csapatra jellemző volt, hogy szünet után játékosai a kelleténél kicsit "tovább maradnak az öltözőben", legalábbis fejben.

Ezúttal a SMAFC nagyon "élesen" jött ki a második félidőre, s Forrai Dániel személyében akadt egy nyerő emberük a kispadról. Az ő remek dobóformája, valamint a hatalmas mezőnymunkát végző, 17 lepattanót megkaparintó Szabó Norbert hasznos játéka révén ebben a szakaszban szinte "állva hagyta" a veszprémi csapatot, s lényegében eldöntötte a meccset a maga javára a SMAFC, amely zsinórban második meccsét nyerte meg.

Szombathelyi ESE - TF SE 89-78 (24-27, 29-24, 10-11, 26-16)

Szombathelyi ESE: TÓTH D. 14, Simon. 5, Mészáros 11/3, KARAGITY 18, SZABÓ B. 12. Cs: Földesi M. 5; PERÁK 13; Horváth A. 6/, Bereczki, Zsebe Á. 5/3.

TFSE: Palánk 10, HARIS R. 27/18; Oláh 13; Jókai 4, BÓDI B. 14/6. Cs.: Krajnyák L. 2; Világi K. 8.

Az előzetes eredmények alapján a nyugati-csoport rangadójának ígérkezett a mérkőzés. A TF több meghatározó játékosa nélkül érkezett Szombathelyre, míg a hazaiaknak Simon Kristófot kellett nélkülözniük.

Álmos védekezéssel kezdett a SZOESE. A TF könnyű kosarakat szerzett befutásokból és gyors indításokból míg a hazai támadójáték időnként akadozott. A kis szünetben sikerült felrázni csapatát Kéri Péternek. Egy lényegesen agresszívebb védekezéssel kezdte a második 10 perces játékrészt a szombathelyi csapat, és egy 8-0-ás rohammal átvette a vezetést. A TF időkéréssel rendezte sorait, és a folytatásban felváltva estek a kosarak. Hazai oldalon Perák hozott színt a játékba, míg a vendégeknél Haris vitte a vállán a csapatát. Kétpontos szombathelyi vezetéssel zárult a félidő, amelyben - finoman szólva - nem a védekezés dominált.

A nagyszünet után sokat változott a játék képe. A harmadik negyedben kemény védekezésre váltottak, ekkor már jóval inkább az "elhárítás" dominált. Hatékonyan is védekeztek a felek, kevés volt a kosár, ez a negyed 11-10-es TF "szakaszgyőzelmet" hozott. Ennek köszönhetően teljesen nyílt volt a mérkőzés az utolsó negyedre. Ebben a hazai csapat felőrölte a rövid kispaddal rendelkező TF-et. Perák és Mészáros pontjaira Haris próbált válaszolni, de ekkor már a vendégek nem tudták tartani a lépést a SZOESE csapatával, így megérdemelt, 11 pontos sikerével a szombathelyiek megőrizték  veretlenségüket.