Nyíregyházi menetelés

Folytatódtak a küzdelmek, lassan a végéhez közelednek a csoportmérkőzések az egyetemi és főiskolai bajnokságban. A közelmúltban lejátszott mérkőzések többségén a papírforma érvényesült, de egy-két meglepetés is született. Jó periódusuk volt a nyíregyházi főiskolásoknak, a férfi és a női csapat is megnyerte mindkét legutóbbi mérkőzését. Nézzük a részleteket!

Nők, keleti csoport

ELTE-BEAC NKE 34-56 (9-17, 6-13, 10-16, 9-10)

ELTE-BEAC: Csajkó, Új 2, WIENSER 13/3, Árvay 4, Farkas G. 1. Cs: WUNDERLICH 13, Debreczeni 2, Mátravölgyi, Mangliár, Erős, Roik.

NKE: Glavinics 6, KOKAVECZ 8, TARNAI 10, RADÓCZ 4, KARLÓCZAI ZS. 10. Cs: SZABÓ N. 12, Urbán 2, Németh 4, Bodnár.

Jó védekezésének, valamint a Tarnai-Karlócai kettős eredményességének köszönhetően 10-2-vel indítottak a vendégek az idegesen, kapkodva, sok rossz dobással indító ELTE ellen. Küzdelmes játék mellett ezt az előnyét a negyed végig megtartotta a vendég NKE. A második negyed első 4 percében 1-1 kosár született, majd Wunderlich Anna és Szabó Nóra dobópárbaja következett, tartotta 8-10 pontos előnyét a látogató. A félidő egy jó Kokavecz büntetővel, majd két sikeres Szabó kosárral és "tenisz eredménnyel" (15-30), azaz 15 pontos NKE vezetéssel zárult.

Szünet után magára talált az ELTE első félidőben mind a 6 dobását elhibázó legeredményesebb játékosa, Wiesner Fanni. Hiába szórta azonban a kosarakat, a vendégeknek mindenre volt válaszuk, hol Glavinics, hol Tarnai, hol pedig a nagy mezőnymunkát végző Radócz villant. Ráadásul a negyed utolsó 3 perce 8-2-es NKE "futással" zárult, a záró negyed előtt már több mint 20 ponttal vezettek a vendégek, akik a harmadik negyed huszáros befejezésével eldöntötték a meccset a maguk javára, és összességében végig vezetve, a vártnál jóval biztosabban nyerték meg a női keleti csoport két fővárosi együttesnének összecsapását.

Nyíregyházi FSE - Miskolci EAFC 106-40 (22-5, 28-3, 34-12, 22-20)

Nyíregyháza: GÖMZE 8, POPENKO 15, FÖLDESI 24/3, PÁLL 16, SÁNDORFI 27. Cs: Szabó Zs. 2, TAKÁCS 14/6.

MEAFC: Hájer 4, Kővári 2, FARAGÓ 13/3, Zsoldos 13/3, Kovács K. 8. Cs: Eisert.

Az első félidő nagyon egyoldalú volt. A jól, nagy kedvvel játszó nyíregyháziak 9-0-lal kezdtek, és az első 20 percben egyértelműen rákényszerítették akaratukat a sok labdát eladó miskolci lányokra. A szünetben 50-8-as nyíregyházi vezetést mutatott az eredményjelző. Gömze és Páll amellett, hogy eredményesek  voltak, a mezőnymunkában is jeleskedtek.

Térfélcsere után ha védekezésben nem is, támadásban valamit javult a vendégek játéka, elsősorban Faragó és Zsoldos jóvoltából, igaz, a nagy különbségű vezetés miatt a lazított védekezésén a nyíregyházi együttes. Páll Vivien - ha nem is a hagyományos módon - tripla duplát ért el, 16-16 pontja és lepattanója mellé 11 labdát szerzett.

EKF EVSI - USC Szeged 16-116 (4-25, 4-32, 2-35, 6-24)

Eger: Mizser 4, Pócsik 2, Takács 8, Kovács Zs. 2, Szöllősi. Cs: Nádudvari.

Szeged: SZABÓ B. 24/12, BARABÁS 12, MARTONOSI 17/3, Boros 9/3, ZSÍROS 14/3. Cs: Balog 2, Földi, Szeverényi 8, TÖRÖK 22, Belak 8.

Teljes csapatukkal sem lett volna sok esélyük az egyetemi bajnokságban újonc egrieknek a tavalyi bronzérmessel szemben, ám betegség miatt két legjobb játékosuk hiányzott. Így nagyon kidomborodott egyik legjobbjukat egyébként hasonló okok miatt szintén nélkülöző szegediek tudásbeli fölénye. A lelkes hazaiak minden kosaruknak nagyon örültek, szegedi részről pedig ezúttal mindenkinek bőven adhatott lehetőséget csapatából Domokos Mihály, a tapasztalt szakvezető.

Miskolci EAFC - ELTE-BEAC 26-92 (8-20, 6-18, 4-27, 8-27)

MEAFC: Hájer 6, Eisert 5/3, Faragó 4, Zsoldos 5, KOVÁCS 6.

ELTE: Csajkó, WIESNER 18/3, Debreczeni 10/3, FARKAS 12, WUNDERLICH 20. Cs: Uj 3/3, MÁTRAVÖLGYI 17/3, ÁRVAY 12.

A miskolciak hazai környezetben is csak 5 játékossal álltak fel. A vendégek kezdettől fogva magassági fölényük kihasználására törekedtek, irányították a játékot. A miskolci lányoknak csak felvillanásokra futotta, azokra is főleg az első félidőben. Az ELTE-BEAC csapatában több jó egyéni teljesítmény is akadt, az idő múlásával egyre nyomasztóbbá vált a vendég együttes fölénye.

Térfélcsere után a fáradó miskolci lányok nagyon sok labdát adtak el, még egyoldalúbb lett a mérkőzés, mint az első félidőben volt. Az ELTE-BEAC csapatában a kispadról is voltak, akik sokat tudtak hozzátenni a csapat összteljesítményéhez. A lepattanóharcot 63-22-re nyerő vendégcsapatban Wundelich Anna (20 pont, 12 lepattanó), Wiesner Fanni (18 pont, 13 lepattanó) és Farkas Gabriella (12-12 pont és lepattanó) egyaránt dupla-duplát ért el. Megérdemelt, magabiztos ELTE-győzelem született.

NKE KTK - Nyíregyházi Főiskola 55-82 (10-22, 12-18, 23-24, 10-17)

NKE: Glavinics 9/3, Kokavecz 8/3, Tarnai 6, Radócz 6, KARLÓCAI ZS. 12. Cs: Németh R. 2, Szabó N. 4, URBÁN 8/6.

Nyíregyháza: GÖMZE 6, POPENKO 8,  Földesi 13, PÁLL 13, SÁNDORFI 37. Cs: Soós 4, Szabó Zs.

Megilletődötten kezdtek a hazaiak, s az esélyes nyíregyházi lányok Sándorfi vezérletével 12-4-re vezettek a nyitó szakasz elején. A szakasz második felében Karlócai jóvoltából kiegyenlítetté tudta tenni a játékot az NKE, de Sándorfit képtelenek voltak megállítani a hazaiak. A második szakaszban tovább nőtt a különbség. Bár voltak felvillanásai a hazaiaknak, a végig egyenletesen játszó, jobban lepattanózó nyíregyházi lányok szünetben már közel 20 ponttal vezettek.

A harmadik negyed egyetemi szinten kifejezetten színvonalas, látványos, élvezetes játékot hozott. Oldódott a görcs a hazaiaknál, többen is ügyes megoldásokkal vétették magukat észre, de támadásban a nyíregyháziak is kitettek magukért. A záró negyedben a hazaiak beletörődtek, hogy jobb, erősebb csapattal kerültek szembe, de összességében jól küzdöttek, a Nyíregyháza pedig a 37 pontig jutó Sándorfi, valamint a 13 ponttal, 11 lepattanóval és 5 blokkal záró Páll vezérletével végig vezetve magabiztos győzelmet aratott.

Nők, nyugati csoport

Pannon Egyetem Petőfi SE - Közgáz 64-74 (10-18, 21-16, 16-22, 17-18)

Pannon Egyetem: FÖLDI 22/9, Kacskó 8, STIER 27, Kanik 5, Gutai. Cs: Krámli 2, Nádori, Takács, Vass.

Közgáz: LÉGRÁDI 19/12, Szőnyi 11, AUGUSZTIN 16/6, PÉTER 14, Vásárhelyi 5. Cs: Kovács D., Magyar 2, Szalár, Bodnár 2.

4-0-ra még a Veszprém, ám 16-6-ra elsősorban az ebben az időszakban 2 triplát is beemelő Légrádi jóvoltából már az egyébként erősen tartalékos Közgáz vezetett. A második negyedtől "beindult" a Földi-Stier kettős a hazaiaknál, a Közgázt is egy duó, jelesül a Szőnyi-Augusztin páros "húzta", de fokozatosan csökkent a vendégek előnye.

Térfélcsere után tartotta szűk előnyét a Közgáz a kétemberes Veszprémmel szemben, a fővárosiaknál ekkor Péter villogott. A szakasz végén egy-egy Légrádi és Augusztin triplára építve egy 8-2-es rohammal 9 ponttal ellépett a Közgáz. A befejező negyed elején Földi villanásaival 4 pontra még feljött a Veszprém, ám ekkor Légrádi negyedik triplája egy 8-0-s fővárosi roham kezdetét jelentette, s ez megtörte a jól küzdő hazaiak ellenállását.

Férfiak, keleti csoport

DMSE - DEAC 39-124 (9-25, 11-35, 9-31, 10-33)

DMSE: Pali, File 2, Bujdosó 5/3, Kőrösi 2, VARNYÚ 20/3, Cs: Máté 5/3, Dajka 5/3.

DEAC: NAGY BOTOND 9/3, Nagy Benedek 10/6, Gál K. 4, Pék 8, LIPPAI 18. Cs: SZARKA 20/6, ASZTALOS 14/6, BÁCS 11/3, Kiss L. 10, SZENDREI 5, Gál B. 8, BOBEK 8/6.

A tartalékos medikusok Varnyú vezérletével az első negyed közepéig tudták tartani a lépést bajnok városi riválisukkal. 10-6-os DEAC vezetés után "robbantott" a címvédő, a negyed hátralévő részét 15-3-ra hozta. Lendületben maradt a bajnokcsapat, amely a második negyedet 13-0-lal indította, előnyét közel 30 pontosra növelve. A folytatásban is igen egyoldalú volt a játék, Varnyút leszámítva a DMSE játékosai elég kevés ellenállást fejtettek ki a játékot nagyon élvező, nagy kedvvel, lendületesen, mégis pontosan kosárlabdázó DEAC-cal szemben.

Nyíregyházi FSE – Miskolci EAFC 82-76 (20-23, 16-19, 23-15, 23-19)

Nyíregyháza: CZURA 14/6, OLÁH 21/3, Földesi 7/3, SZONDI Á. 23, Gáspár 12,. Cs: Szondi K. 5, Soltész, Szarvas.

MEAFC: Kiss 4, NÁDASI 21/9, Sörlei, SZEPESI 17/3, TAKÁCS 27/12. Cs: Veres 7.

A miskolciak - köztük is elsősorban Takács és Nádasi - kifejezetten jó dobóformát nyújtottak a csoportból való továbbjutás szempontjából fontos mérkőzésen. Az első félidőben a vendégek akarata érvényesült, ha szorosan is, de nyerték az első szakaszt. A második negyedben is szoros volt az állás, Oláh vezérletével próbált versenyben maradni a Nyíregyháza. A félidő vége a MEAFC csapatának sikerült jobban, szünetben 6 pontos vendég vezetést mutatott az eredményjelző.

Térfélcsere után már kevésbé (s)ültek a miskolciak távoli dobásai, a hazaiak a palánk alatti magassági és erőfölényét kihasználó Szondi Ákos vezetésével nemcsak ledolgozták a hátrányukat, de a negyed végén a maguk javára is fordították az állást. A befejező negyedben sem "eresztették" egymást a felek, végig szoros volt az állás, izgalmasnak ígérkezett a végjáték. Ebben aztán a nyíregyháziak a meccs addigi részében a MEAFC jóvoltából szépen "féken tartott" dobógépe, Czura Attila lépett elő, két triplájával a hazai csapat javára döntötte el a küzdelmes, fordulatos mérkőzést.

EKF Eger SE - USC Szeged 80-67 (29-18, 20-13, 14-24, 17-12)

Eger: TÓTH Z. 17/6, Kis 4, JAKAB 15/3, NEMES 18, Varga 6. Cs: FREY 10, Gyurcsó, Horváth R. 2, Bürgés 5/3, Tasnádi, Meggyes 2, Fülöp 1.

Szeged: Masa 9, TAKÁCS 23/12, Fehér 3/3, Jáhni 10, Szőke 2. Cs: Horváth R. 5, SIMON 8, Márok, Halász, Kéri 3/3.

Jakab vezérletével egy 11-2-es 4 perccel indítottak a hazaiak. Fehér próbált triplával "ébresztőt fújni" szegedi részről, s ez leginkább Takácsra hatott, aki elkezdte szórni a kosarakat. A vendégek védelme azonban az első 10 percben szinte átjáróház volt, a negyed hajrájában elsősorban Nemes eredményessége révén 10 pont fölé nőtt a hazai előny. A második szakasz Frey és Takács pontpárbajával kezdődött. A szegediek ekkor nagyon sok büntetőt hibáztak, fokozatosan nőtt a hazai előny. A félidő végén Tóth Z. találatainak köszönhetően már csaknem 20 pontnyi "szakadék" tátongott a felek között.

Nagyon "megnyomta" a második félidő elejét a Szeged, a két triplát szerző Takács, valamint Simon vezérletével egy 16-3-as száguldást bemutatva 5 pontra feljöttek a vendégek. Ekkor azonban a meccs elején már oly eredményes Nemes-Jakab duó villant, s egy 9-2-es "részhajrával" ismét 10 pont fölé nőtt az egri előny. Nem adták fel a szívós szegediek, a negyed végén 8 pontra feljöttek. A záró etap elején Frey és Tóth lépett elő hazai részről, kettejük kosaraival újfent 10 pont fölé nőtt a hazai gárda előnye, s erre már nem tudtak lépni, nem volt válaszuk a szegedieknek, akik végig futottak az eredmény, s ellenfelük után.

Miskolci EAFC - ELTE BEAC 104-66 (33-10, 28-20, 23-18, 20-18)

MEAFC: KISS (18/3), NÁDASI (18/6), SÖRLEI (14/6), SZEPESI (17/3), TAKÁCS (24/6). Csere: HORVÁTH (13), Jurányi, Tamás, Pavlik.

ELTE-BEAC: Földi (6), Jakucs (7/3),  Varga (6), Vajda P. (7), MARJAY (12). Csere: GYURCSÁNYI (24/12), Szabari (2), Soltész (2), Kereszti, Mayer.

A két együttes emlékezetes, hosszabbításos meccset játszott ősszel Budapesten, amelyet a nagy hátrányból "felálló" ELTE-BEAC nyert meg. Határozott, lendületes és pontos játékkal kezdett a MEAFC, amely 16-6-ra vezetett az első szakasz közepén. A miskolciak egységes játékkal, remek csapatteljesítményt nyújtva a nyitó 10 perc második felében még rátettek egy lapáttal, a szakasz második felét 17-4-re nyerték a magassági fölényben lévő, ám meglehetősen enerváltnak tűnő fővárosiakkal szemben. A második negyedben Gyurcsányi tripláival kiegyenlítetté tudtak tenni a játékot a vendég együttes, ám a Kiss Balázs vezette, s csapatként nagyon "együtt lévő" MEAFC-hoz nem tudott közelebb kerülni. Szünetben több mint 30 ponttal vezettek a hazaiak.

Térfélcsere után már nem volt akkora különbség a két csapat között, mint az első 20 percben, de a MEAFC ezúttal vigyázott arra, hogy ne történjen meg, ami Budapesten. A hazaiak "féken tartották" az ELTE két kulcsjátékosát, Földit és Vajdát, így hiába ért el dupla-duplát Marjay Ádám (12-12 pont és lepattanó), ezúttal esélye nem volt az ELTE-BEAC csapatának. Kiss Balázsnak, a MEAFC irányítójának egyetlen gólpassz hiányzott a tripla-duplához, 18 ponttal, 14 lepattanóval és 9 gólpasszal zárta az összecsapást.

NKE KTK - Nyíregyházi FSE 70-86 (15-24, 17-20, 27-20, 11-22)

NKE: Muzsik 9/3, Mikecz 4, BALLA 32/15, Fülöp 7, Szakács 14. Cs: Mérkőly 2, Horváth L. 2, Nagy J.

Nyíregyháza: CZURA 32/12, Oláh 4, Szondi K. 6, Gáspár 5, SZONDI Á. 15. Cs: MAJOR 20/12, Szarvas 4, Solltész.

Czura vezetésével a vendégek kezdtek jobban, majd ügyes akciókat vezetve egy 6-0-s futással fordított az NKE. Letámadásra tért át a Nyíregyháza, s ezzel bele is hajszolta több eladott labdába a hazaiakat, amelyekből könnyű kosarakat szerezve elhúzott. Czura mellé a második szakasz elején Major is felnőtt, találataival tovább nőtt a különbség. A negyed közepén aztán elkapta a fonalat az addig jobbára pontatlanul célzó Balla, akinek egy kosár plusz büntetős akciója, majd egy triplája után ismét a 10 pont körüli lélektani határon mozgott a vendégcsapat előnye, s ez így is maradt a félidő végéig.

Térfélcsere után óriási elánnal kezdett az NKE, és a Balla, Mikecz, Szakács trió tagjainak ügyes játékával egy 12-2-vel indítva a második félidőt hamar szorossá tette a meccset. Major triplája jókor jött a szabolcsiaknak, egy 11-4-es "részhajrával" lélegzethez jutott a Nyíregyháza. Ballát azonban ekkor nem lehetett tartani, újra felhozta 2-re az NKE együttesét, miközben a szabolcsiak elvesztették védelmük "pillérét", a 3 blokkot és 4 szerzett labdát felmutató Gáspárt, aki egy támadó hibája után reklamált is, amiért technikait is kapott - előbbi a 4., utóbbi pedig az 5. hibája volt. E kritikus helyzetben Czura villant a nyírségieknél, akik 5 pontos előnnyel várhatták a záró negyedet..

Erre aztán "elfogyott" az NKE, magasemberei, Fülöp és Szakács kipontozódtak, a dobások pedig nem jöttek, illetve nem mentek be. A Nyíregyházát a hajrában Szondi Ákos vette széles vállaira, vezérletével a záró szakaszt 9-2-vel kezdve el is döntötte a meccset a maga javára a Nyíregyháza a jól küzdő, s helyenként jól is játszó NKE-vel szemben. Bár Szakács Ádám 14 pontos, 11 lepattanós dupla-duplát ért el a hazaiaknál, időnként "túlpörgött", és ennek is köszönhetően 6 labdát eladott.

Férfiak, nyugati csoport

ÁOK-Petőfi SE - Szombathelyi ESE 50-111 (14-29, 16-33, 8-28, 12-21)

ÁOK: Sashegyi 11/3; Gustavson 3/3; Klein 2; Czétány 11/3;  Reitschuster 4. Cs: Schmidbauer 4; Cambellin 2; Martin 3/3; Szűcs 2; Schönborn J. 6.

Szombathelyi ESE: TÓTH D. 12/3, Simon B. 7/3, MÉSZÁROS M. 18, Karagity 5/3.; Földesi M. 10. Cs: Simon K. 7/3; SZABÓ B. 16; HORVÁTH A. 12/6, Perák D. 9, Zsebe Á. 6, Bereczki 7/3.; Balogh R.

Az előző héten még az influenza tizedelte a szombathelyi csapatot, amiért el is halasztotta a Veszprém elleni meccsét. Pécsre azonban már teljes kerettel érkeztek a vendégek, akik így egyértelmű esélyeseknek számítottak. Az első 5 perc azonban kiegyenlített játékot hozott. Rendezték védekezésüket a szombathelyiek és a negyed hátralévő részében csak 2 pontot engedve ellenfelüknek, elhúztak.

A második negyedben is a szombathelyi akarat érvényesült a pályán, bár a vendégek védekezése időnként felpuhult, és így a hazai csapat is 16 pontot szorgoskodott össze a játékrészben. A vendégek támadójátékával szemben azonban a pécsi védelem tehetetlen volt, így szünetben több mint 30 ponttal 62-30-ra vezetett a SzOESE.

A második félidőben Kéri Péter edző bátran adott játéklehetőséget minden játékosának, akik ezt meg is hálálták. Fokozatosan nőtt a különbség, a szombathelyiek végül látványos támadójátékkal, de helyenként szellősebb védekezéssel is 111-50-re győztek.

Pannon Egyetem Veszprémi ESC - Közgáz 72-61 (16-21, 16-12, 23-10, 17-18)

Veszprém: SIPOS 17, Novák 9/3, Gáll 10/6, TAKÁCS 12, CZAKÓ 13. Cs: MÓNOS 9/3, Nagy, Szeifert.

Közgáz: SZALAY 12/6, Sarp 5/3, Vágvölgyi 12/3, Szatmáry 1, KARDOS 9. Cs: Tóth 5/3, Fazekas 6/6, NÉMETH 8/6, Papp.

Czakó eredményességének köszönhetően a Veszprém kezdett jobban, de a negyed második felében Szalay két, valamint Sarp egy triplájával fordított a Közgáz. A második negyed hullámzó, küzdelmes játékot hozott. Egységes csapatmunkával a szakaszt 6-1-gyel kezdve ledolgozta hátrányát a Veszprém, ám két Németh, majd egy Tóth tripla után ismét a vendégek ugrottak meg. A félidő végén Mónos villanásaival jött föl szünetig 1 pontra a Veszprém.

És lendületben is maradt szünet után, Gáll és Novák 1-1 triplájával átvette a vezetést - majd megtorpant. Ezt kihasználva a Közgáz Vágvölgyi remek sorozatával visszavette a vezetést. Ezt követően azonban a negyed második felében a Veszprém Gáll és Takács vezérletével egy pazar, 13-0-s futást produkálva megnyugtatónak mondható, 12 pontos előnyt szerzett a negyed végére. A záró szakaszban a fővárosiakban már nem volt annyi, hogy szorossá tegyék a fordulatos találkozót.

SMAFC-Széchenyi Egyetem Győr 76-61 (19-20, 24-4, 22-13, 11-24)

SMAFC: Nagy 8,  Szabó 2, JÁVOR 15/9 Török 5, BERNECZEI 23/12. Cs: BALI 9/3, Czeller 6, Szála 3, Forrai, Gaál 5. Edző Barlai Tamás

Győr: Palavics 11/3, Hlinyánszky 3/3, BARUTA 17/3, KOVÁCS 9, Horváth Á. 9/3. Cs: Bokor 6, Bosnyák 3/3, Bartalus 3/3, Horváth M.. Edző: Csaplár-Nagy Ervin

Bár Jávor triplájával kezdődött a meccs, a vendég győriek kaptak előbb lábra a megyei rangadón. Baruta irányításával azonban egy 7-0-al válaszolt a Győr, és továbbra is lendületben maradt a vendég gárda, Palavics duplája után már 14-7-es vendég vezetést mutatott a Krasznai-csarnok eredményjelzője. Nagy és Berneczei büntetőivel próbált zárkózni a SMAFC, de a negyed végéig egyetlen pontot megőrzött előnyéből a Széchenyi Egyetem csapata.

A második negyedet szédületesen kezdte a SMAFC, Bali, Berneczei és Jávor alaposan megszórták triplákkal a vendég győrieket, a hazai csapat jó ideig nem is tudott kinti dobást hibázni, miközben támadásban leblokkoltak a látogatók. Egy 21-0-s etapot produkáltak a soproniak, amivel meg is alapozták a mérkőzés hátralévő részét. A vendégeknél Palavics faultproblémák miatt a cserepadra kényszerült. Támadásban érezte is irányítója hiányát a vendég alakulat, amelynek erejéből mindössze 4 pontra futotta a második tíz perc alatt.

A harmadik negyedben magabiztosan őrizte, sőt, növelte előnyét a jól játszó SMAFC-NYME. Az utolsó negyedben már mindkét oldalon a cserejátékosok kaptak több lehetőséget. A  vendég győriek kicsit "kozmetikáztak" vereségük mértékén, végeredményben biztos hazai siker született.