Nyugaton a helyzet fokozódik - Búza 46/21-et szórt!

Újabb játékhéten van túl az egyetemi és főiskolai bajnokság mezőnye. A leginkább érdekesen a férfi nyugati csoport küzdelmei alakulnak, a héten ugyanis a TFSE otthon, a tavalyi nyugati bajnok Szombathely pedig Sopronban vesztette el veretlenségét - ott óriási lesz a harc a négy közé, azaz a felsőházi rájátszásba jutásért!

NŐI NYUGATI CSOPORT

PTE-PEAC - ELTE BEAC 51-36 (12-8, 17-15, 12-8, 10-5)
Pécs, egyetemi és főiskolai bajnokság, nők nyugati csoport.

Pécs: Kovács P. 12, IGNÁCZ 2, Orbán 4, Késői 8/3, SZABÓ 16. Cs: Végh 3/3, Baka 4, Priol 2, Molnár, Raus, Fülöp.

ELTE: Winderlich 2, Mangliár 2, SZABOLCSI 14/6, Halász 4, Wiesner 7. Cs: Horváth K. 1, Szekeres 6, Csajkó, Rojik.

Küzdelmes de nem túl színvonalas játékot hozott a két hasonló nevű együttes, s PEAC és a BEAC ütközete. A mérkőzésen a védekezés dominált, támadásban mind a két oldalon sok volt a hiba.

A bajnoki címvédő valamivel pontosabban játszott szívósan küzdő, harcos budapesti ellenfelénél. A pécsiek szekerén a kritikus helyzetekben Ignácz és Szabó rendre lendíteni tudott, a fővárosiaknál támadásban egyedül Szabolcsi tudott átlagon felül teljesíteni. Az előnyét szép lassan, fokozatosan növelő pécsi együttes végül ha a vártnál talán valamivel nehezebben is, de összességében gond nélkül fektette két vállra a jól küzdő ELTE-BEAC csapatát.

UNI Győr Széchenyi Akadémia - ELTE BEAC 49-55 (22-18, 8-10, 12-10, 7-17)
Győr, egyetemi és főiskolai bajnokság, női nyugati csoport

Győr: Kiss, Májusi 12/6, ERŐS 6/6, Fekete 10/3, JAKUBOVICS 13/3. Cs: Czirják 2, Papp 6.

ELTE: WIESNER 22/3, WUNDERLICH 9, Csajkó 7/3, Hangliár 6, HORVÁTH K. 8. Cs: Rojik 3.

A hazai csapat kezdett jobban, és Fekete vezérletével uralta is a játékot az első negyedben. A győriek eredményesen kezdő játékosának azonban a 9. percben kifordult a bokája. Ez megtörte a hazaiak lendületét, feljött az ELTE együttese. A két középső negyedben kemény küzdelem, nagy harc folyt a pályán kevés kosárral. A második és a harmadik negyedben fej-fej mellett haladt a két csapat.

A záró szakaszban aztán a harcosabb, a sikert talán jobban akaró, érte jobban küzdő, többet tevő fővárosi csapat a hazai együttes fölé kerekedett, s Wunderlich vezérletével végül megérdemelten nyert.

NŐI KELETI CSOPORT

USC Szeged – NKE SE 72–39 (14–11, 15–8, 29–6, 14–14)

USC Szeged: MOCSAI 15/3, VARGA 6, MARTONOSI 17/3, Novák 4, Zsíros 4 Cs.: Gönczi 4, Pékó 5, Tóth 4

NKE SE: Jászay 18, Hodos, Glavinics 6, Urbán 8, Kokavecz 5/3 Cs.: Benkő, Horváth 2

Küzdelmes, kiegyenlített játékot hozott az első negyed, fej-fej mellett haladtak a csapatok, Jászay révén tartotta a lépést a szegediekkel a fővárosi társaság. A második szakaszban valamit javult a hazai csapat védekezése, Martonosi vezérletével növelték előnyüket a vendéglátók.

A szünet után, a harmadik negyedben talán kijött az az NKE SE játékosain, hogy öt nap alatt ez volt a harmadik mérkőzésük. Ez a szakasz lényegében egy hosszú rövidzárlat volt a részükről, ráadásul kevesebben is voltak. Ebben a tíz percben a szegediek egész egyszerűen átszaladtak a budapesti lányokon, a vendégek eladott labdáiból könnyű indításos kosarak sorát szerezve eldöntötték a mérkőzést. A záró szakaszban a NKE csapatában volt annyi tartás, hogy kiegyenlítetté tegye a játékot, de a harmadik negyed szegedi miatt már jóval a befejezés előtt eldőlt az összecsapás.

NKE SE - MEAFC 75-43 (14-11, 19-8, 18-14, 24-10)

NKE: GLAVINICS 17/3, URBÁN 14/6, KOKAVECZ 16/9, JÁSZAY 14, HÉGELY 8. Cs: Hodos 4, Benkő 2, Horváth.

MEAFC: BAKOS 22, Zsoldos 6, Faragó 5/3, Kovács 4, Papp 4, Cs: Kővári 2,

Fáradtan kezdett az NKE, látszott a csapaton, hogy az előző nap kemény, kimerítő meccset játszott a DEAC ellen. Faragó Fanni révén szép triplával kezdett a MEAFC, majd 3 percig nem esett kosár. Glavinics Judit törte meg a kosárcsendet, majd Jászay Kata révén a vezetést is átvette, az NKE - igaz csak rövid időre. Bakos Szimonetta gondolkodott az újabb fordulatról -  kiváltva ezzel egy hazai időkérést. Urbán Vanda hárompontosával visszavette a vezetést az NKE, amire Faragónak volt válasza. Mint kiderült, 9-8-ra vezetett a MEAFC utoljára. Hégely Sára és Kokavecz Anna pontjaival fordított a negyed végén az NKE.

A második negyedet egy 6-0-s rohanással kezdte a hazai csapat. Kovács Kinga és Bakos révén még visszakapaszkodott 5-re a MEAFC, de egy újabb, ezúttal 7-0-s NKE futás után már 10 pont fölé kúszott a hazai előny. A félidő végén  Kokavecz két hárompontossal tette ezt már-már megnyugtatóvá szünetre.

A harmadik negyed Bakos  pontjaival indult,  Jászay szép center kosara volt a válasz. Bakos egyedül próbálta versenyben tartani a miskolciakat, de Kokavecz  harmadik hárompontosa egy újabb 7-0-s NKE roham kezdete volt. Zónára váltott a MEAFC, ami megzavarta az NKE csapatát és Bakos valamint Papp pontjaival közelebb jött ellenfeléhez a látogató. A harmadik negyed végén 51-33 állt az eredményjelzőn.

A negyedik negyed Papp egy bedobott büntetőjével indult, amire válaszul egy olyan 13-0-s rohamot mutatott be az NKE végleg eldöntve ezzel a meccset, amelyben minden pályán lévő játékos keze benne volt. A záró szakasz Glavinics jutalomjátéka volt, az NKE utolsó 11 pontját ő szerezte

Összességében az NKE  remek csapatteljesítményének köszönhetően megérdemelten nyerte meg a mérkőzést, megszerezve ezzel első győzelmét az idei sorozatban.

FÉRFI KELETI CSOPORT

USC Szeged - Nyíregyházi Főiskola 71-85 (17-24, 20-18, 8-12, 26-31)

Szeged: Zsom 6/6, Rozs 2, Horváth J.. 2, Szőke 2, KÁTAY 12. Cs: SIMON 14, Gura 3/3, MASA 22/15, Gyuriskó 4.

Nyíregyháza: CZURA 24/3, SZONDY Á. 13, OLÁH 22/6, Gáspár 9/3, FARKASINSZKI 15. Cs: Földesi N. 2.

Jó iramú játékkal kezdődött a mérkőzés. Egy ideig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A negyed hajrájában a vendégek játéka pontosabbá vált, s egy-két szegedi megingást kihasználva előnyt szereztek a nyíregyháziak. A második szakasz kiegyenlített játékot hozott, a szegediek két cserejátékosuk, Simon és Masa révén próbáltak felzárkózni, szünetben 5 ponttal vezettek a nyíregyháziak.

A harmadik negyed a védekezésről és ennek következtében sok-sok pontatlan dobásról szólt. A vendégek hibáztak kevesebbet, így növelni tudták előnyüket.

A záró szakasz viszont óriási dobópárbajt hozott. A Masa, Kátay, Simon trió vezetésével próbált felzárkózni a Szeged. Úgy tűnt lehet is rá esély, hiszen míg a hazaiaknál Szablics Péter 9 játékost forgatott, addig a túloldalon Hegedűs Ferenc csupán egyet. A kritikus helyzetekben azonban Czura, Oláh vagy Farkasinszki mindig tolt egyet a szabolcsi szekéren. Nem lankadtak, nem fáradtak a vendégek, s miután a hazai csapat összes felzárkózási kísérletét visszaverték, végül 14 ponttal nyertek, fontos idegenbeli győzelmet aratva.

USC Szeged - NKE SE 90-43 (15-13, 16-14, 29-11, 30-5)

Szeged: GURA 10, Horváth 2, MASA 10/3, Szőke 8, Simon 7. Cs: KÁTAY 22, ZSOM 11/3, ZAB 12, Liszkai 4, Csúcs 4, Takács I.

NKE: Nagy J., BALLA 11, Baranya 1, Horváth 6, Szakács 8. Cs: Mikesz 3, Szűcs 2, BOZÓ 11/3, Szilágyi 2.

Gura és Szakács dobópárbajával indult az összecsapás. Ha szűken is, de jobbára a hazaiak vezettek, ám a helyenként ügyesen kombináló vendégek Szakács és Balla vezérletével tapadtak rájuk. És csak azért nem a fővárosiak játszottak előnyben, mert játékosaik sorra hagyták ki büntetőiket.

A második negyed elején Szőke és Kátay villanásaival megugrott a Szeged, ám a félidő hajrájában Bozó duplájával, majd hármasával ismét szoros lett a mérkőzés. Úgy vezetett 4 ponttal félidőben a Szeged, hogy a vendégcsapat játékosai 12 büntetőt hagytak ki.

A második félidő elején Balla próbálta versenyben tartani a NKE csapatát. A harmadik negyed közepén, 40-35-ös hazai vezetésnél előbb Zsom majd Masa dobott triplát, a különbség pedig 10 pont fölé nőtt. Ez megtörte a vendégek ellenállását, ettől kezdve egyoldalú lett a játék, s az utolsó 15 percben Kátay és Zab eredményes játéka révén végül fölényes győzelmet arattak a szegediek.

MEAFC - DEAC 55-82  (18-18, 14-26, 12-23, 11-15)

MEAFC: Kiss 8, Nádasi 3/3, Takács 10, BAPTISZTA 17, Hadházi. Cs: SZEPESI 11/3, Veres 6, Sörlei, Urszin, Jurányi.

DEAC: NAGY BOTOND. 19, Pék 7/3, BÁCS 7, VAS 21,  REIZER 10. Cs: GÁL 6, Nagy Á. 2, Balogh 6, Mezei 4, Nagy Benedek., Helgasson.

Nem tisztelte a címvédőt a miskolci csapat, hanem "nekiesett" az önmagához képest tompán, pontatlanul, gyengén dobva kezdő debreceni csapatnak. Az első negyedben Baptiszta vezérletével szinte végig a hazaiak vezettek. A második szakaszban Vas Viktor eredményes palánk alatti játékával, valamint szerzett labdák utáni könnyű kosarakkal kezdte érvényre juttatni nagyobb tudását a DEAC.

Az összecsapást végleg a harmadik negyedben döntötte el a védekezésén tovább szigortó címvédő. Támadásban ekkor már nem tudtak kibontakozni a hazaiak, a DEAC fokozatosan növelve előnyét végül magabiztos győzelmet aratott.

FÉRFI NYUGATI CSOPORT

SMAFC-NYME - Szombathelyi ESE 86-69 (21-12, 25-22, 22-22, 20-13)

Sopron: NAGY G. 24/3, Karácsonyi G. 4, JÁVOR 18/9, BERNECZEI 19/3, Czeller 2. Cs: HERCZEG 10/6, Horváth D., Gaál 6, Bali 5/3.

Szombathely: Simon 5, Mészáros 4, FÖLDESI Á. 12/6, Földesi M. 5, KARAGITY 12. Cs: HORVÁTH A. 12/3, Szabó 2, Horváth B. 7/3, Novák 5/3, Tömböly 1, Koszogovits.

Ideges, kapkodó első percek után a hazaiak Nagy és Berneczei kosaraival 12-5-re elhúztak, szombathelyi részről kezdetben csak Karagity volt veszélyes kosárra. A negyed második felében Jávor is elkapta a fonalat, tripláival tovább nőtt a különbség- Úgy tűnt, a nyugati bajnokcsapatot meglepte a hazaiak bátor, jó játéka.

A második szakasz elején még Herczeg is beszállt a kosárgyártásba soproni részről. A vendégeket ekkor a két Horváth próbálta versenyben tartani. A szakasz közepén 35-19-re ellépett a SMAFC, ám ekkor egy 6-0-s futással 10-re küzdötték fel magukat a vendégek. A félidő végén azonban Nagy Gergő remek betörések után szerzett kosaraival meghiúsította a vendégek további felzárkózási kísérleteit.

Földesi Ádám triplájával kezdődött a második félidő, belelendült a szombathelyi "dobógép". A másik oldalon azonban kosaraira rendre jött válasz vagy Nagytól, vagy Herczegtől, vagy Balitól. Nem tudott érdemben közelebb kerülni a hazaikhoz a nyugati bajnok, sőt a szakasz második felében a pihenőről visszatérő Berneczei révén megint megnyugtató lett a soproni előny. A negyed végén Karagity hozta vissza 10 pont környékére.

A záró szakasz elején Horváth B. triplájával 10-en belülre kerültek a szombathelyiek, ám ezt követően Jávor és Berneczei révén egy 10-0-s rohamot mutatott be, s végképp eldöntötte a meccset a maga javára a SMAFC.

A soproniak  teljesen megérdemelten nyerek. A nyugati bajnok nem tudott igazán felpörögni  a meccsre, hazai oldalon viszont nem akadt gyenge pont, akadtak, akik a pontszerzésben jeleskedtek, s ehhez ügyes játékkal a padról is hozzátett Gaál és Bali, mások a védekezésben labdaszerzésekkel (Karácsonyi) vagy blokkokkal, lepattanókkal (Czeller) vették ki részüket a sikerből.

TFSE - ELTE-BEAC 78-88 (19-16, 18-24, 24-20, 17-28)

TF: Sinkovits 13, Takács G. 11/6, Máté 10/3, BÓDI 13, MÁCSAI 13/6. Cs: Bognár, Kerényi, Laki, Jókai 3, Arató 14.

ELTE: Földi 5/3, BUZA 46/21, Takács M. 3, VAJDA 12/3, Marjay 3. Cs: Frankovits, Varga Zs. 12, Szentesi 7, Jakucs, Szabari.

Parázs pesti presztízscsata! Két tartalékos csapat feszült egymásnak.  A hazaiak kezdtek jobban,  s ha szűken is, de végig vezettek az amúgy feszült légkörű első negyedben. A feszültség továbbra is vibrált, de a második tíz percben ritmust váltott a vendégcsapat, s Búza Dániel  vezérletével fordított.

Szünet után agresszív védekezéssel s szervezett egységes csapatmunkával ledolgozta hátrányát a TF, amelyben Mácsai Károly a pontok mellett a lepattanók megszerzésében is jeleskedett. Fej-fej mellett váltott vezetéssel haladtak a csapatok. A záró szakasz előtt egyetlen ponttal a hazaiak álltak jobban. Fordítottak, majd a negyedik negyed közepén a mezőny addig is legjobb játékosa, Búza feltette a koronát addigi teljesítményére, a 32. és a 36. perc között bemutatott, a kitűnő találkozót lényegében eldöntő 12-4-es ELTE rohamból 3 triplával kivéve részét, győzelemre vezette a vendégcsapatot.