Rajt - egyoldalú mérkőzésekkel

A héten megkezdődött az egyetemi és főiskolai bajnokság (MEFOB). Az első héten egyetlen aránylag szoros mérkőzésre került sor, a női keleti csoportban viszont több mint 100 pont volt a különbség a felek között.

Nők, keleti csoport

DEAC-MEAFC 123-15 (28-1, 36-4, 31-7, 28-3)

DEAC: Szabó R. 10, Gál, Gaszner, Göttlinger 8, FÖLDVÁRI 17. Cs: GYULAI 23, STEKLER 16, MÁRIÁS 16/6, PAPP A. 12, Új.

MEAFC: Kostyó 2, Eisert 2, Veres 3/3, Balogh 2, Kovács 2.

Hamar kiderült, hogy nincs egy súlycsoportban a két együttes. Az évek óta a MEFOB közvetlen élvonalában szereplő debreceniek 16-0-s 5 perccel indtottak a mindössze 5, közülük is 1 nem teljesen egészséges játékossal érkező miskolciak ellen. A DEAC végig nagy fölényben játszott, a tudásbeli különbség megmutatkozott. A hazai edző, Kovács Imre sokat cserélt, minden játékosának bőven adhatott lehetőséget, csapata nagy különbségű győzelemmel kezdte a szezont.

NyFSE - Egri VSI 133-15 (28-3, 28-6, 35-2, 42-4)

Nyíregyháza: GÖMZE 6, FEKETE 25, TAKÁCS A. 22/12, SOÓS 39/9, Páll 8. Cs: LIZÁK 7/3, Szabó Zs. 8, DOMOKOS 18.

Eger: Takács P. 2, Vinczepapp, Szőllősi 1, Mizser, Győrösi 4. Cs: ZSOLDOS 8, Kovács B., Nádudvari.

Már az első félidőben látszott, hogy a két csapat nem tartozik azonos kategóriába. A hazaiak könnyedén szerezték pontjaikat, sok hibába, eladott labdába belehajtva a lelkes egrieket. Szünet után ha lehet, még egyoldalúbb volt a játék, a végén közel 120 pont lett a különbség a két csapat között. Soós Réka a hazaiaknál amellett, hogy 39 pontot dobott, leszedett 10 lepattanót, szerzett 9 labdát, s kiosztott 8 gólpasszt társainak.

Férfiak, keleti csoport

MEAFC-EKF SE 35-68 (9-20, 6-12, 12-16, 8-20)

MEAFC: Horváth M. 10, OROSZ 17/3, Sörlei 3/3, Koroknei 2, Tamás 1. Cs: Pavlik 2, Eke, Nagy.

Eger: Kis S. 5/3, FREY 7/3, Csabák 4,JAKAB 14/3,  Varga I. 4. Cs: Beák 3/3, HORVÁTH R. 6, SZABÓ G. 8/6, Tóth Z. 6/3, Csákvári 5, Fülöp 4, Szabó D. 2

Az előző évadban az új rendszerű egyetemi bajnokságban debütálva a négyes döntőbe jutó egri legénység a meccs elején állva hagyta a nyáron jelentősen átalakuló, s a jelek szerint még nem igazán összeszokott miskolci együttest. A nyitó etap közepén 13-2-es vendég vezetést muttott az eredményjelző, s a hamar szerzett előnyét meg is tartotta a negyed végéig a vendégcsapat. A második 10 perc mindkét fél részéről igen sok hibával tarkított, alacsony színvonalú játékot hozott.

Térfélcsere után elsősorban az egri kosárra a hazaiak közül egyedül igazán veszélyes Orosz Bence jóvoltából kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a MEAFC, de a gyenge dobóteljesítmény miatt a hazaiaknak nem volt esélyük szorossá tenni a meccset. A befejező 10 percben az egriek hosszabb kispadjukat kihasználva fölényessé tették győzelmüket a végére elfáradó miskolci legénységgel szemben.

Férfiak, nyugati csoport

MAFC - ELTE-BEAC 68-54 (21-7, 16-20, 19-9, 12-18)

MAFC: BARTA 4, DOBOS 19/6, MIHALICS 21/15, Szálas 6/3, Gergely 2. Cs: Miháczi 2, Bedőcs 3, Szemán 4, Máté, TÓTH L. 7.

ELTE-BEAC: Cseri 1, BUZA 24/6, Gyurcsányi 9/3, Mayer. Cs: Toppantó, Czermann 2, MOKOS 13/3.

Meglepően szép számú közönség előtt kezdődött a fővárosban a 2015-16-os egyetemi bajnokság. A műegyetemieken nyoma sem volt semmiféle debütálás okozta lámpaláznak, Dobos és Mihalics vezérletével nagy lendülettel nekiesett a MAFC az ELTE-BEAC jelentős mértékben átalakuló együttesének. 7-0-s MAFC vezetésnél időt kért a korábbi játékosból edzővé előlépő Varga Zsolt. 11-0-s MAFC vezetésnél, közel 4 perc elteltével Gyurcsányi révén szerezte első pontjait az ELTE-BEAC csapata. A negyed közepén 14-2-nél percekig "befagyott" az eredményjelző, egymás hibáiból éltek a csapatok. A szakasz végén 14 ponttal "ment" a MAFC.

A kis szünetben a vezető csapat játékosai ültek le, a második negyed elején játékával is ez történt. Mokos és Búza felpörgette az ELTE-BEAC játékát, 9-0-lal indított a vendégcsapat. A MAFC közel 4 perc elteltével szerezte első pontjait, s ez megnyugtatta az együttest, gyorsan "repesztett" egy 9-0-t, visszaállítva az első negyed végi különbséget. A BEAC Mayer személyi hibái miatt kénytelen volt szinte "lilliputi" ötössel játszani, s ez bejött. Az alacsony szerkezet pattogós zónája gyakran kényszerítette hibákra a MAFC-ot. A félidő vége Búza és Mihalics dobópárbaját hozta, szünetben 10 ponttal vezetett a MAFC.

A harmadik negyedben aztán döntésre is vitte a dolgot. Barta vezetésével nagyon kemény, agresszív védekezésből, labdákat szerezve, gyors ellencsapásokkal a szakasz végére megduplázta félidei előnyét a MAFC. Barta amellett, hogy hatékonyan védekezett, jól is szervezte csapata játékát.

A záró negyed elején talán túlságosan is megnyugtatta a MAFC-ot a 20 pontos előny. A szívós ELTE-BEAC nem adta fel. Igaz gyakran egyéni játékkal ismét jött a "Dániel-duó", azaz a Mokos-Búza kettős, és a szakasz közepén a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötte fel magát az ELTE. Ennél közelebb azonban nem tudott kerülni, s egy nem túl magas színvonalú, de küzdelmes mérkőzésen a MAFC kezdte győzelemmel az idei egyetemi bajnokságot.

PTE-PEAC - SMAFC 102-63 (23-15, 28-16, 28-13, 23-19)

PTE-PEAC: NAGY B. 22/9, ANTONI 16/9, Tálos 5, AL FARHAT 6, Füzy 11. Cs: BERKICS 10/6, Marczi, Thán 6/6, BUDAY-SÁNTHA 14/6, Koltai 7/3, Kis 3.

SMAFC: Gaál 2, SZŐKE 13/9, Oláh 6, BERNECZEI 12/3, TÖRÖK 11. Cs: Forrai 13/3, Szlávik, Szála 2, Szegedi 2, Tukovits 2.

Az első percek kiegyenlített játéka után a nyitó etap második felében több hazai játékos is "belőtte" magát távolról, így triplákkal elléptek a vendéglátók. A második szakaszban Török és Szőke révén próbálta tartani a lépést a pécsiekkel a SMAFC. A félidő hajrája a hazaiaké volt, a szünetben már kerek 20 ponttal vezetett a PTE-PEAC. Szünet után már végig a távolról remek dobóformát kifogó pécsi csapat akarata érvényesült, a harmadik negyedben Antoniék hármasokkal "szétlőtték" a soproniak védelmét. Végeredményben a triplákat 50% fölött dobó (13/25, 52%) PTE-PEAC végül magabiztos győzelemmel kezdte a szezont.

EMES-Petőfi SE - PE Veszprém KK 87-78 (18-16, 29-18, 22-23, 18-21)

EMES-Petőfi SE: Farkas 4, MOÓSZ 21/9, Koller, SOMOGYFOKI 20, Bödör 7. Cs: DRAGISEVIC16/6 , Sütő, KŐNIG 8/6,  Földes 3/3, Győr 8, Pölöske,

Veszprém: Kacskó 5/3, Herbel 6, NOVÁK 29/6, CZAKÓ 10, TAKÁCS 26/3. Cs: Blaskovits 2, Mónus, Kovács D.

Fordulatos, változatos első negyedet követően a második 10 perc elejét nagyon "megnyomta" a hazai, pécsi együttes: 18-18 után Moósz Milán két triplájára alapozva egy 12-0-s száguldást "repesztettek" a hazaiak, akik  lényegében az ekkor szerzett előnyüket tartották meg szünetig.

A második félidő elején próbáltak rátenni még egy lapáttal a hazaiak, akik Dragisevic vezérletével szünet után egy 10-2-vel indítva 20 pont fölé növelték előnyüket. Ez talán túlságosan is megnyugtatta, kényelmessé tette a pécsi legénységet, a Veszprém viszont nem adta fel. Novák Patrik és Takács András eredményessége jóvoltából egy 14-5-ös "részhajrával' a negyed második felében a 10 pontos lélektani határ közelébe küzdötték fel magukat a vendégek. A szakasz Moósz "gyilkos" triplájával, s 14 pontos hazai vezetéssel zárult.

A záró szakaszban bár mindent megpróbált, nem tudott igazán közel kerülni ellefeléhez a Veszprém, a hazaiak tartották 10 és 15 pont közötti előnyüket, sőt nem sokkal a befejezés előtt volt már 17 is a javukra. A  találkozó végén egy 8-0-lal sikerült "kozmetikázni" az eredményen, s 10 ponton belülre kerülni a vendégeknek. A hazai csapatban két játékos is dupla-duplát ért el, Dragisevic 16 ponttal és 12 gólpasszal, Somogyfoki Szabolcs pedig 20 ponttal és 11 lepattanóval.

Fotó, Slide: Farkasinszki Gyula