A házigazda Sopron nyerte az U16-os fiú országos döntőt

A házigazda Sopron nyerte az U16-os fiú országos döntőt, miután a ma délutáni döntőben megverték a Vasast - a bronz a Honvédé.

A 7. helyért
Körmendi Törpördögök/A - Budafok-CSOPA/MAFC 64-76 (16-13, 21-24, 16-17, 11-22)

A Körmend legjobb dobói: Zsebe 20/6, Oroszi Bence 17.
A Budafok-CSOPA/MAFC legjobb dobói: Jankovits 32, Stelczer 13, Nagy 10.

6-0-s körmendi kezdés után fordított a fővárosi együttes, de az első negyed nagy részében a vas megyei gárda akarata érvényesült. Így volt ez a második felvonás elején is, hiszen Érsek Marcell tripláját követően 26-17 volt az állás a Körmendnek a 13. percben, 30-21 után viszont egy komoly rövidzárlat következett a nyugat-magyarországi gárdánál, a végül 32 pontig és 15 pattanóig jutó Jankovits Benedek szinte egyedül fordított, Lados Erik és Stelczer Krisztián kosaraival pedig egy 14-0-s futást csináltak a budapestiek. Oroszi Bence és Zsebe Máté révén rendezték soraikat a körmendiek, egál volt az első félidő így (37-37).

A fordulást után már a fővárosi alakulat volt szinte végig előnyben Jankovits, majd Stelczer pontjaival, Oroszi Bence kosaraival tartotta azonban magát a Körmend, egyetlen ponttal voltak csak lemaraddva az utolsó 10 perc előtt (53-54). A 32-34. percben dőlt aztán el a találkozó, itt ugyanis 54-56 után Jankovits és Nagy Gergő két-két kosarával csinált egy 8-0-t a Budafok-Mafc, elléptek 10 ponttal, innen pedig a Körmend már nem tudott felállni.

Az 5. helyért
Szolnoki VSI - Nyíregyházi Sportcentrum KA/A 67-47 (21-14, 12-4, 13-15, 21-14)

A Szolnok legjobb dobói: Taiwo 13, Hajdu 13/3.
A Nyíregyháza legjobb dobói: Fazekas 25/6, Demeter 11/3.

Jobban kezdett a szolnoki együttes, négyen is betaláltak az első négy percben, így kisebb előnyt alakítottak ki a találkozó elején (12-4). A Nyíregyháza főként Demeter Ádám segítségével próbált kapaszkodni, és sikeresen tették ezt, a negyed utolsó perce előtt már csak két pont volt hátrányuk (16-14), amikor Hajdu Gábor és Nagy Dömötör is kosarakat szereztek a szolnokiaktól, így mégis nagyobb előnyt birtokolt csapatuk 10 perc után (21-14). A második negyed nem a kosárlabda szebbik oldalát mutatta, alig-alig esett pont mindkét oldalon. A Szolnoknak két hármas is beesett az utolsó négy percben, így megnyugtató, 15 pontos előnnyel mehettek a nagyszüntre (33-18).

A nagyszüntetet követően Bajkó Bence és Hajdu révén a 20 pontos differenciát is ostromolta a szolnoki együttes, Fazekas Csaba pedig mindent megpróbált, hogy 10 egység közelébe tornássza le csapata hátrányát. Vaskó második tripláját dobta a negyedben, mielőtt véget ért volna ez a 10 perc, így 13 pontra dolgozta le a különbséget a Nyíregyháza (46-33). A negyedik negyedben sikerült is 10 pontra visszajönniük, de Fazekas egyedül kevés volt, a Szolnoknál sokkal többen tettek a közösbe, így a záró 10 perc második felében megint elléptek ellenfelüktől és végül magabiztosan nyertek.

A bronzéremért
Szombathelyi Kosárlabda Akadémia - Budapesti Honvéd/A 52-71 (16-15, 13-25, 11-14, 12-17)

A Szombathely legjobb dobói: Dancsecs 14/6, Kovács 13.
A Honvéd legjobb dobói: Tichov 24/18, Bea 13.

5-0-val kezdett a SZoKA, és gyakorlatilag ebből az előnyből táplálkoztak az egész első negyedben - túl nagy fórt nem tudtak kiépíteni, de folyamatosan ellenfelük előtt jártak (16-15). A második felvonás első percei azonban a Honvédé voltak: Tichov Dominik 6, Pendert Balázs pedig 4 pontot szerzett, így egy 10-0-t repesztett a budapesti együttes, át is vették a vezetést természetesen (16-25). Tichov megállíthattlan volt ekkor - még négy, a negyedben összesen 5 hármast dobott, és összesen 20 egységig jutott csak ebben a 10 percben. Az ő vezetésével 11 ponttal vezetett a Honvéd a félidőben (29-40).

A fővárosiak a fordulást követően már egyetlen pillanatra sem engedték ki kezükből a győzelmet, nem engedték 10 pont alá sem ellenfelüket. Tichov visszavett (egy hármast még dobott a negyedik negyed elején, így összesen 6 tripláig jutott), de a többiek gyakorlatilag kivétel nélkül hozzátették a magukét, magabiztosan tartották az előnyt, amely a 22 pontot is elérte egy időben, végül pedig 19 lett. A Honvéd ezzel az U20-as döntő után megint a dobogón végzett.

A döntő
Soproni Sportiskola/A - Vasas Akadémia/A 87-76 (22-24, 14-16, 23-19, 28-17)

A Sopron legjobb dobói: Papp 23/6, Werner 23, Németh 20/6, Soós 12/3.
A Vasas legjobb dobói: Katona 33/6, Ábrahám 14, Schafarek 12, Somogyi 11/9.

Papp Barna és Németh Márk kosaraival 4-0-val nyitott a Sopron, a 3. perc végén pedig Werner Viktor is betalált - ezzel feliratkozott a pontszerzők közé a mérkőzés három hazai főszereplője. A vendégek kiemelkedően legponterősebb mai játékosa, Katona Bence úgy ahogy tartotta a Vasast (13-8), de Somogyi Ádám két hármasa nagyon kellett, hogy a fővárosiak jobb helyzetbe kerüljenek. Bényi Máté kosarával a fordítás is megvolt, és hiába egyenlített Németh, Katona két büntetőjével a Vasas állt jobban 10 perc játék után (22-24). A második negyed elején is jobban kezdtek a budapestiek, a házigazda 22-30 után ébredt Németh és Werner révén. Végig előnyben játszott a Vasas, de nem túl nagyban (36-40).

A fordulást követően megint ellépett 8 pontra a fővárosi gárda, Katona révén tartotta is ezt, Somogyi triplájával pedig 11 pontra növelte fórját a 25. percre (42-53). Itt változott meg a mérkőzés összképe. Németh kosarára még Katona válaszolt, Polgárdy Ádám és Papp triplái után viszont Werner 3 és Németh 5 pontja érkezett, így egy 14-0-s szakasszal fordított is a Sopron (58-55). Katona és Ábrahám Martin kosaraival megvolt még az egyenlítés a negyed végére a Vasasnak (59-59), de oda lett a pár perccel korábban birtokolt nagyobb előny. A záró felvonásban Werner dupláival és Papp hármasával meglépett a vendéglátó (66-61). Itt még felállt a Vasas, Somogyi, Schafarek Boldozsár és Ábrahám egy 8-0-s szakaszt produkáltak (66-69), Papp azonban 2+1-es akcióval egyenlített. A büntetőzésből ezután jobban jött ki a Sopron, a végjátékban pedig fokozatosan húztak el ellenfelüktől Werner, Soós Bence és Papp pontjaival.

Végül 87-73-ra győzött, ezzel országos bajnok a Sopron, amely összesen 7 embert használt a döntőben - közülük egy összesen 2 percet játszott -, de három húszpontos embert is fel tudtak vonultatni, a kezdőötösük nagyon összeszokott volt. A túloldal hiába forgatott több játékost és hiába jutottak szintén négyen 10 pont fölé, harmadik negyedben elpuskázott 10 pontos előnyük megbosszulta magát, a végjátékot jobban bírta a Sopron fejben.

A döntő összes meccséről képeket, nyilatkozatokat ezen a linken találtok!