Hazai siker a szolnoki EYBL-torna nyitónapján

Honti Viktor tanítványai magabiztosan verték a Bayernt, pályára lépett, de vereséggel nyitott a Soproni Sportiskola és a MAFC is.

A kosarsport.hu beszámolója:

Bayern Munchen (D) – Soproni Sportiskola 61 – 54 (14-10, 13-14, 11-18, 23-12)

A szolnoki EYBL-forduló nyitómérkőzésén a német Bayern Munchen és a Soproni Sportiskola nézett farkasszemet. A bajorok hozták el a labdát a feldobást követően, és igazi villámrajtot vettek – két és fél perc játék után 10-2 állt az eredményjelzőn a javukra, köszönhetően Darian Djukic 7 pontjának. Nem adta azonban magát könnyen a Sopron, zárkózni kezdtek Csátaljay Barnáék – 14-10-es német vezetéssel zárult az első negyed. A folytatásban többször is közel került ellenfeléhez a magyar csapat, de egyenlítenie nem sikerült Meszlényi Róbert tanítványainak. A vendégek viszont újabb jó periódust futottak, meg is léptek 25-16-ra, innen azonban újfent visszakapaszkodott a Sopron - 27-24-re sikerült feljönniük félidőre.

A fordulás után két gyors kosárral már a magyaroknál volt az előny (27-28), sőt 30-30 után egy 10-2-es etappal 40-32-re is elléptek Simon Balázsék.  Jött azonban az újabb zárkózás, csak ezúttal a Bayerntől – 38-42-ig jöttek vissza Florian Wedell fiataljai a játékrész végére. A negyedik negyedben a vendégek akarata érvényesült jobban, hamar visszavették a vezetést (45-44), és a lefújásig nem is engedték ki a kezükből azt a fejben talán kissé elfáradó Sopron ellen - a 20 pontos Djukic vezetésével hétpontos győzelmet arattak a lepattanócsatát 47-30-ra megnyerő németek. A magyar csapatból Schöll Richárd teljesítményét érdemes kiemelni, 14 pontja mellé 5 szerzett labdája is volt a fiatal játékosnak.

USK Praha (CZ) – Sykky (FIN) 82-59 (19-18, 25-5, 21-16, 17-20)

A csehek kezdték jobban a játéknap második derbijét, magassági fölényüket kamatoztatva csakhamar 10-4-re léptek el - a finnek jobbára csak szabálytalanság árán tudták megakadályozni a magasabb kerettel érkező prágaiakat. 18-6 után úgy nézett ki, hamar szert tehet egy tetemesebb előnyre az USK, de az első mérkőzéshez hasonlóan itt is szinte azonnal jött a zárkózás – mindössze 19-18-ra nyerte a játékrészt a Vit Petrak által vezetett cseh csapat.

A második negyedre azonban kifulladt a Sykky, mindössze 5 pontot szereztek a játékrészben, a csehek pedig eredményesen dolgoztak mindkét palánk alatt – centerük, Kristian Kocab (8 pont, 10 lepattanó) eredményes játékának köszönhetően 44-23-mal fordultak a csapatok. A folytatásban már nem adott lehetőséget a felzárkózásra az USK, magabiztosan őrizték előnyüket -  sportszerű mérkőzésen, remek játékvezetés mellett 23 pontos győzelmet aratott a cseh gárda. Kocab végül 18 perc alatt 14 pontot és 15 lepattanót jegyzett, a másik oldalon Mikko Savvolainen 25 pontos, 11 lepattanós dupla-duplával zárt.

KK Mladost Zemun (SRB) – MBA Prievidza (SK) 57-77 (20-15, 15-26, 12-17, 10-19)

A szerb – szlovák összecsapás első félideje kiegyenlített játékot hozott, a gyors, rohanós támadójátékot zónavédekezéssel kombináló Prievidza nem tudott komolyabb előnyt kiharcolni a nagyszünetig (35-41).

A harmadik negyedben fáradni látszott a Nikola Mircic (10 pont, 11 lepattanó) által húzott Zemun, a szlovákok pedig mind triplákból, mind labdaszerzések után eredményesek voltak – megnyugtató, 11 pontos előnnyel fordultak a záró etapra Martin Blaho fiai (47-58). Nem hozott meglepetést a végjáték, továbbra is gyors kosárlabdát játszott az MBA, és a 28 pontja mellé 5 labdaszerzést jegyző Patrik Lukac vezérletével magabiztos, 77-57-es győzelmet aratott.

MAFC Budapest – STP Stellazzurra Roma (I) 61 – 87 (10-32, 18-20, 16-27, 17-8)

A masszív felépítésű olasz csapat hamar eldöntötte a MAFC elleni derbit, 32-10-es első negyedet futottak Lorenzo Gandolfi tanítványai. Bár a második játékrészben partiban volt ellenfelével a budapesti gárda, ez csak arra volt elég, hogy ne nőjön tovább a különbség – a félidőben 52-28-at mutatott az eredményjelző.

A szünet után agresszívebb védekezésre váltottak Vittay Ambrus fiai, válaszul az olaszok is fentebb kapcsoltak – bár voltak szép magyar megmozdulások, nem forgott veszélyben a Roma vezetése (79-44). Veron Eze Chinedou sokoldalú játékára (19 perc alatt 18 pont, 5 lepattanó, 6 gólpassz, 3 labdaszerzés) támaszkodva aratott megérdemelt győzelmet a Stellazzurra, a MAFC legeredményesebb játékosa pedig Herló György (17 pont, 3-3 lepattanó és gólpassz) volt.

Szolnoki Sportcentrum – Bayern Munchen (D) 73 – 44 (18-12, 23-12, 16-8, 16-12)

Magabiztosan kezdte a tornát a házigazda Szolnok, mind a négy negyedet megnyerve gyűjtötték be első győzelmüket Honti Viktor tanítványai.  Szépen eloszlottak a terhek, négy játékos is 10 pont fölött dobott, míg a németeknél újfent csak a már fentebb említett Darian Djukic (14 pont, 7 lepattanó) emelkedett ki. Verba Szabolcs (11 pont, 11 lepattanó) és Csornai Bence (15 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) voltak a húzóemberek hazai oldalon, de gyakorlatilag minden pályára lépő szolnoki hozzátette a magáét – 18 szerzett labdával zártak a fiúk a szépszámú kilátogató közönség örömére.

Soproni Sportiskola – USK Praha 53 - 68 (8-18, 14-16, 15-20, 16-14)

A játéknap zárómeccsén az első, Bayern elleni derbihez hasonló Sopront láthattunk – viszonylag simán elveszített nyitónegyedet követően zárkózás a második játékrészben, majd kisebb-nagyobb kihagyásokkal tarkított második félidő, és tisztes vereség.

A cseh csapatból ezúttal is kiemelkedett Kristian Kocab (19 pont, 18 lepattanó), de Daniel Plasil (21 pont, 4 gólpassz) is remekelt. Meszlényi Róbert leginkább a Csátaljay Barna – Schöll Richárd duóra támaszkodhatott, előbbi 11 pontja mellé 9 lepattanót és 5 gólpasszt jegyzett, míg utóbbi 12 ponttal, 8 lecsorgóval és 4 blokkal zárt.

Az első napot tehát két győzelemmel indította az USK Praha együttese, míg a házigazda Szolnoki Sportiskola, szakmai partnerük, a Stellazzurra Roma, valamint az MBA Prievidza 1-1 győzelmet zsebeltek be. A Bayern Munchen 1-1-es mérleget tud felmutatni, a MAFC és a KK Mladost Zemun 0-1-gyel állnak, míg sajnos a Soproni Sportiskola két vereséggel rajtolt a Tisza-parti kosárvárosban rendezett tornán.

A forduló eredményei ezen a linken is megtekinthetőek!

fotó: kosarsport.hu/