Szombathelyé az U23-as aranyérem

Sejthető volt, hogy a SZOVA együttese megnyeri a Morgen Ferdinánd Emlékbajnokságot, ha azt nyújtja amit tud. A nyolc között és az elődöntőben is simán túllépett aktuális riválisán Váradi Attila alakulata, a végső fináléban azonban hosszabbítás is kellett ahhoz, hogy a MAFC csapatát legyűrjék Perlék. Sőt, igazából a fővárosiaknak állt a zászló a végjátékhoz közeledve, hiszen 56-47-re vezetett a MAFC a 37. percben, ám nagy hajrával kiharcolta az extra játékidőt a vasi együttes, majd lélektani fölénybe kerülve - illetve az ellenfél hibáit kihasználva - megszerezte a győzelmet. A budapestiek óriási lehetőség előtt álltak, még a rendes játékidő végén is volt több sanszuk a sikerre, de egymás után blokkolták őket a szombathelyiek, aztán következett a már említett plusz öt perc...

A harmadik helyet a Honvéd szerezte meg, miután az első negyedben robbantott a beragadó Pécs ellen, s ezzel megalapozta győzelmét. Az ötödik pozícióba a jászberényiek futottak be, bár ők egy mindössze 3 (!) berényi pontot hozó harmadik negyed után nehéz helyzetbe kerültek, de nagy hajrával megfordították a derbit a TF gárdája ellen. A hetedik helyért vívott meccsen pedig a Szolnok a végére felőrölte a tavalyi bajnok Kecskemétet, így érdekes módon a mezőny egyetlen nyeretlen alakulata a címvédő lett.

Morgen Ferdinánd Emlékbajnokság (2012/2013) - nyolccsapatos döntő (Szolnokon)

VASÁRNAP:

KTE Kosárlabda Klub - Pécsi VSK-PANNONPOWER 62-69 (15-16, 19-7, 7-19, 21-27)

Budapesti Honvéd SE - TOP COP Security Jászberény  65-63 (17-20, 14-19, 17-17, 17-7)

MAFC - TF-Budapest 53-45 (19-11, 15-8, 14-14, 5-12)

Falco-Szova KC - Szolnoki Olaj KK 60-44 (21-10, 12-15, 14-13, 13-6)

HÉTFŐ:

KTE Kosárlabda Klub - TF-Budapest 68-71 (17-16, 17-19, 15-11, 19-25)

Szolnoki Olaj KK  - TOP COP Security Jászberény 37-64 (6-18, 10-20, 8-12, 13-14)

Pécsi VSK-PANNONPOWER - MAFC 50-75 (13-11, 6-19, 25-19, 6-26)

Falco-Szova KC - Budapesti Honvéd SE 73-51 (15-17, 25-5, 13-14, 20-15)

KEDD (ÖSSZEFOGLALÓ A HARMADIK NAPRÓL):

11 óra: Kecskemét - Szolnok (7. helyért) 61-74 (20-19, 12-16, 20-22, 9-17) STAT

A hetedik helyért szállt harcba a címvédő Kecskemét és a házigazda Szolnok együttese. Egyikük sem nyert még meccset a nyolccsapatos finálé során, így ha másért nem, azért mindenképpen érdemes volt hajtani, hogy ne kullogjon haza az ember teljesen üres kézzel, nyeretlenül. A KTE nekidurálta magát rendesen, és Pongóék 13-2, re majd még szintén az első negyedben 18-8-ra is vezettek. A Szolnok azonban igen hamar talpra állt, és Hegedűs Gergely sorozatos kosaraival visszaszállt a meccsbe. A második negyed már jóval "óvatosabb" módon zajlott, s nem tudott ellépni vetélytársától egyik gárda sem úgy igazán. Az első komolyabb elszakadás a harmadik játékrészre volt tehető, ekkor az Olaj szépen lassan 45-56-ra alakította az állást. Elég volt azonban két kecskeméti tripla a negyed végén, és máris újra nyílttá vált a találkozó. A záró negyedben aztán nem volt több kecskeméti felzárkózás. Pontosabban először még 56-59-re feljött a KTE, de Csaba György és Tóth Zoltán riadót fújt, s ennek látványos szolnoki végjáték lett a következménye. Érdekesség, hogy az Olaj 31 büntetőjével szemben a Kecskemét csak 7-et dobhatott, ami azért igen nagy különbség. Más kérdés, hogy a szolnokiak 12-t kihagytak ezek közül. Pontok terén Luca Markovics és Tóth Zoltán vitte a prímet a győztes együttesben - előbbi közel járt a dupla-duplához is. Akárcsak Csákvári, aki 10 pontja mellé 9 lepattanót is szedett. A Kecskemétben Kovács Barnabás, Mészáros Máté és a 8 asszisztig jutó Pongó Martin kosarazott átlagon felül.

13 óra: TF - Jászberény (5. helyért) 55-59 (22-15, 12-15, 12-3, 9-26) STAT

Az ötödik helyért a TF és a Jászberény csapott össze. A bajnokságban a fővárosiak nyertek kétszer is, így ezért is vissza akart vágni a jászsági alakulat. Az elején mégsem úgy tűnt, hogy ez megvalósul, mert 13-5-re elléptek ellenfelüktől Mihalicsék. Sőt, Franczva kosarával 20-9 is volt az állás, vagyis össze kellett kapnia magát rendesen az előző napon a Szolnokot szabályszerűen kiütő JKSE-nek. A második negyedben sikerült is egészen közel jönniük a TF-hez Szappanos és Török pontjaival  (26-25), ám Oluic triplája megtartott valamennyit a budapestiek előnyéből. A JKSE azonban fordítani tudott így is (Törököt játszották meg amikor csak lehetett), de a TF-ben volt annyi erő, hogy a nagyszünetig visszavegye a fórt. A harmadik negyed aztán valóságos vesszőfutás volt a jászságiak számára, hiszen csak 3 pontra futotta az erejükből. Szerencséjük, hogy a vetélytárs 12 pontja sem az az eget verő mennyiség, vagyis bár simán vezetett a negyedik etap előtt a TF, de nem volt behozhatatlan Szolevicsék hátránya (46-33). Szögi Ádám nagy hajrát vezényelt ekkor, és 3, majd 1 pontra hozta fel csapatát. Aztán Szolevics hármasával a vezetést is megszerezte a Jászberény, s végül kicsikarta a győzelmet. A végjáték egyértelműen e két jászsági kosarasról szólt: ők dobtak a negyedbeli 26 JKSE-pontból 24-et. Kijelenthető, hogy Szolevics és Szögi, a két villámléptű mezőnyember ha jó formában van, szinte tarthatatlan, ahogy ezen a mérkőzésen is így volt. Mellettük pedig Török ismét erős dupla-duplával jött elő (15 pont, 17 lepattanó). Ez a trió egy nagyon erős magot alkot, ami köré lehet építeni csapatot. A TF együttesében Franczva közelített egy gyengébb dupla-duplához, míg Moravcsik is egészen hatékony játékkal rukkolt elő, ám ő a 4 szerzett labdája mellett a statisztika szerint eladott 9 (!) labdát, ami borzasztóan sok. A büntetők terén az előző meccshez hasonlóan itt is elég nagy volt a különbség a két gárda között, hiszen a fővárosiak 9-szer próbálkozhattak a vonalról, míg a JKSE 24 alkalommal.

15 óra: Pécs - Honvéd (3. helyért) 48-62 (5-20, 19-14, 11-14, 13-14) STAT

Az első meccs volt a nap során, amelyen nagyon kevés büntető esett. A harmadik helyért csatázó Pécs 4, ellenfele, a Honvéd 9 esetben dobhatott büntetőt (nagyjából a felét ki is hagyták a srácok). A Honvéd remek nyitányában nagy szerepe volt a fővárosi tripláknak (Haris kétszer, Kwame egyszer talált be távolról), s ezzel 2-18-ra megszöktek a baranyaiaktól. Az előző napon a MAFC-tól, tehát egy másik budapesti gárdától elég nagy pofont kapó Pécs talán még nem tette túl magát azon a találkozón, mindenesetre rögtön az elején úgy festett, hogy megint kapitulál, így a számukra pompás első nap után, amikor is legyűrték Bíróék a címvédőt, két jóval gyengébb meccs következik. Említett kosaras, Bíró Olivér második, majd harmadik triplájával próbált meg zárkózni a PVSK a második negyedben, de odaát is elég jól céloztak a srácok, s 13-32-re vezetett hamarosan a Honvéd alakulata. Stefán, Tursics és Kwame húzta leginkább a fővárosiak szekerét, s végül mindannyian dupla-dupla közeli mutatóval zártak. A pécsieknél egyedül Horváth Balázs tudott valamilyen komolyabb pontszámot összehozni, s az ő révén, illetve Halász és Csernák kosarával a harmadik negyed végén hosszú idő után először ismét tízen belülre került a PVSK (35-42). Ám Tursics Krisztián rögvest beszórt két hármast, ami vélhetően elvette a pécsiek kedvét. A szünet után ugyanis a negyedik negyed elején is a Honvéd dominált, s ezúttal Kwame Robert pontjaival összesen egy 10-0-s szakaszt ment csapata, amivel gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést (35-52), már hét perccel a lefújás előtt. A Pécs gárdájában Horváth 14 pontján (közte 4 triplával) kívül Bödör viszonylag hasznos játékát lehet megemlíteni, valamint az ezúttal csak 4 pontot dobó, de 11 gólpasszt adó Halász Ákost. A Honvédnál a fenti trió, Kwame, Tursics és Stefán volt a vezérürü. Ezzel a sikerrel a Honvéd fellépett a képzeletbeli dobogó legalsó fokára (ahol már ott "találtuk" a másik budapesti alakulatot, a MAFC-ot és a szombathelyieket is, csak ekkor még azt nem tudtuk, hogy melyikük állhat legmagasabbra).

17 óra: MAFC - Szombathely (dőntő) 61-66 (10-9, 18-24, 10-4, 19-20, hosszabbítás: 4-9) STAT

Több kérdés is válaszra várt. Fővárosi (MAFC) vagy Vas megyei (SZOVA) alakulat nyeri a felnőtteké utáni legelső fiú bajnokságot, vagyis az U23-as versenysorozatot 2012/2013-ban? Az NB I "A" csoport kapitulál a "B" csoport előtt? Az alapszakasz győztes szombathelyiek érvényesítik-e a papírformát, s az U18-as küzdelemsorozat után begyűjtik az U23-as aranyat is?

A döntő mérkőzésen első alkalommal 4-7-nél regisztrálhattunk "nagyobb" előnyt, de Gorzsás rögtön egalizált egy hármassal. Magyarán egymás mellett haladtak a csapatok, nem volt olyan rajtja egyiküknek sem, mint az előző derbiken. A másik három mérkőzésen mindig volt olyan alakulat, amelyik állva hagyta a másikat - más kérdés, hogy nem minden esetben az nyert, aki jó startolt -, de itt nem. A második negyedben Lakits András egymás utáni 5 pontjával aztán 15-9-re ellépett kissé a MAFC, ám hamarosan már 15-16 állt az eredményjelzőn, tehát a menetrend nagyjából ugyanaz volt, mint addig: egyik csapat sem épített nagyobb előnyt. A negyed második felében aztán Bán, Perl, Blaskovits, majd Bozsó, végül Bakk először tornászta tíz fölé a vasi előnyt (18-29). Ismét Lakits, illetve Lakosa tudtak erre megfelelően (pontokkal) reagálni, így nem dőlt el semmi a nagyszünetig (28-33). A harmadik negyed aztán fordulatot hozott, hiszen több mint 5 percig nem talált be a SZOVA, viszont Csapai, Misek és Lakosa vezetésével a MAFC többször is, és már a fővárosiak vezettek 36-33-ra. Ami külön érdekesség, az ebben a negyedben végül csak 4 (!) pontig jutó "Falco" mezőnykosarat nem ért el, Bognárnak és Váradinak volt 2-2 jó büntetője, más semmi. A vasiak szerencséje, hogy a MAFC a hátralévő percekben csak egy Csapai-kosarat tudott felmutatni, tehát nem volt vészes a helyzet Hódiék számára. A torna utolsó negyedének tehát előnnyel futhatott neki a MAFC, s az egypontos fór Lakosa triplája, majd Gorzsás duplája után elkezdett növekedni (43-37). Vasi időkérés után többnyire Blaskovits tartotta versenyben a SZOVA csapatát, de Gorzsás Krisztián elkapta a fonalat, és miután Hódival triplapárbajt vívtak, még többször is betalált, s a 37. percben már 56-47-re mentek a MAFC-osok. Hódi Patrik azonban ismét trojkát hintett odaát, amit közelebbi kosárral is megtoldott, s ezzel 4 pontra jött fel a Szombathely. Perl Zoltán fontos pillanatban dobott faultos kosarat, majd a büntetőt is értékesítette, aztán az utolsó percben Bán egyenlített, amire nem tudott válaszolni a MAFC (kísérlet lett volna, de "érkezett" Hódi sapkázása). Hosszabbítás következett (57-57). Ezt Váradi Benedek egy hárompontossal nyitotta, majd Bognár, illetve Perl is betalált (előbbi büntetőkből). Csapai Péter kétszer is visszahozta a MAFC-ot a meccsbe, de ezután - hárompontos szombathelyi vezetésnél - két percen át tartó gyürkőzés volt a pályán, eladott, illetve szerzett labdákkal és kihagyott dobásokkal. A végén Perl két büntetőt is elsüllyeszett még, amivel bebiztosította a SZOVA győzelmét (Nagy Balázs távoli kísérlete még kimaradt, a támadólepattanót szedő Gorzsást pedig Bognár betakarta). A meccsen Perl Zoltán annak ellenére is kimagasló produkciót nyújtott, hogy 4-ből egy hármast sem dobott be, illetve 5 labdát eladott. A serpenyő másik felében ugyanis egy nagyon szép tripla-dupla szerepel! 14 dobott pont, 10 lepattanó (irányítóról beszélünk), 12 gólpassz. pazar. Ezek mellé 4 szerzett labda, 8 kierőszakolt fault és 25-ös VAL érték. Bognár Kristóf közel járt a dupla-duplához, de 8 pontja mellé a 15 lepattanó igazán remek teljesítmény, amit a 21-es VAL is mutat. Mellettük Váradi Benedek (16 pont, 7 lepattanó, 17 VAL), illetve Hódi az, akit kiemelhetünk. Utóbbit nem csak a 8 pontja miatt, hanem mert fontos pillanatokban volt eredményes, illetve védekezett hasznosan. Az ezüstérmest is megilleti a dicséret. A MAFC csapatában Lakosa Zsolt 16 pontot szerzett, volt 8 lepattanója és 5 asszisztja. Lakits András, Misek Levente és Gorzsás Krisztián olyan időszakokban volt eredményes, amikor nagy szükség volt a fővárosi pontokra, de hibáik is voltak. Akárcsak Csapai Péternek, aki 14 ponttal zárt és 7 lepattanóval, de a nagyon jó kezű magasbedobó 6 alkalomból egyszer sem tudott triplát dobni, ami bizony hiányzott a végelszámolásnál.

Fotó: vaol.hu (Perl Zoltán látható a képen)
Slide: falcokc.nyugat.hu