U20-as Eb: Vereség a nyitómeccsen

Vereséggel kezdte meg szereplését a szófiai U20-as B-divíziós Európa-bajnokságon a magyar leány válogatott, miután 79-71-re kikapott Németországtól.

Magyarország – Németország 71-79 (15-20, 25-20, 12-18, 19-21)
Szófia, U20-as B-divíziós Eb, 1. forduló

Gorjanácz Ágnes kosarával indult a magyar csapatnak a kontinensviadal, mégis az A-divíziótól szintén tavaly búcsúzó német válogatottnak kezdődött jobban a találkozó. A mieinknél főleg a 2+1-et is jegyző Szamosi iparkodott leginkább pontszerzésben, így 5-11 után a 6. percben sikerült végre befogni a németeket. Miközben mindkét szakvezető sűrűn rotálta csapatát sajnos a vezetést nem sikerült átvenni, a negyed végén 20-15-re „mentek” a németek.

A folytatásban Papp Klaudia kosaraival közelített a magyar csapat, a küzdés pedig meg is hozta az eredményét, Nagy Dóra faultos kosara után 23-22-nél újra nálunk volt az előny. Sokáig nem örülhettünk neki, mert az irányítója, Brodersen által vezérelt szívós német csapat 32-28-ra vezetett a 17. percben. Úgy festett Gáll Tamás időkérése alaposan felrázta a mieinket: Raus hármasa egy 9-0-s magyar rohanást zárt le (37-32). A félidő utolsó percei igazi triplaparádét hoztak – bár Brodersen megkapta harmadik hibáját is, végül 40-40-es állással mehettek pihenőre a csapatok.

Sajnos a nagyszünet után kissé beragadtak a lányok, még két perc sem telt el, amikor Gáll Tamásnak máris időt kellett kérnie. Úgy tűnt rendezi is sorait a magyar együttes, de a játékrész derekán a megtáltosodó Rouault pontjaival 55-46-ra ellépett Németország. Barnai érkezett újra a pályára és center első kosarával zárkóztunk, ráadásul Szabó Fanni is végre betalált: 52-55-nél gyorsan időt is kértek a németek. Bejött a szándékuk, ugyanis mindez megtörte a lányok lendületét, a negyed utolsó két percében nem született magyar kosár, néhány büntető is kimaradt, így 52-58-cal érkeztek a felek a záró szakaszra.

Szabó Fanni triplája mint egy falat kenyér úgy kellett a mieinknek a negyed elején, Gáll Tamás pedig az addig még nem játszó Fejes Fruzsinát is a pályára küldte. Ezután Vukov pillanatai következtek: a bedobó előbb támadóhibát harcolt ki, majd tempójával hozta három pontra a csapatot (57-60). Apró lépésekkel, de fokozatosan dolgozta le hátrányát a magyar együttes, ezért is volt kellemetlen Hartmann 2+1-es kosara, amely után ráadásul Szamosira ítéltek támadóhibát – 62-66-nál, négy és fél perccel a lefújás előtt Gáll Tamás időt is kért. A végjátékhoz közeledve Gülich volt rendre eredményes, a német centerrel nem bírtak a mieink, a különbség pedig szinte pillanatok alatt ismét 9 pontra ugrott (64-73). Sajnos a büntetőkkel továbbra is hadilábon álltunk, ám Szabó Fanni negyedbeli harmadik hármasával az utolsó szalmaszálba igyekeztünk belekapaszkodni. Nagy és legjobb magyar Szamosi is gyorsan gyűrűbe talált az utolsó fél percbe fordulva, de az öt pontos hátrányt ennyi idő alatt már nem sikerült ledolgozni, mivel a németek a kulcspillanatokban nem nagyon hibáztak a büntetővonal mögül.

Magyarország: Nagy D. 9, Gorjanácz 5, Szabó F. 11/9, Szamosi 15, Barnai 2. Csere: Pap R. 4, Böröndy V. 2, Studer Zs. 2, Papp K. 10/3, Raus 7/3, Vukov 4, Fejes F.

Németország: Brodersen 12/3, Dzirma 13, Hartmann 10/3, Degbeon 6, Gülich 16. Csere: Rouault 12, Meinhart 2, Mihályi 3, Müller 2, Wischnitzki, Dietrich 3/3, Stiller.

Személyi hibák: 26 – 19

A pihenésre nincs sok idő, holnap (pénteken) magyar idő szerint 12:45-kor Portugália lesz az ellenfél. A portugál csapat az első napon rendkívül magabiztosan, 74-47-re verte Romániát. A magyar csapat számára természetesen semmi nincs veszve, a német csapat hasonlóan a mieinkhez a feljutást, pontosabban a visszajutást célozta meg, ehhez ezúttal ők tettek egy lépést előre.

Érdekesség, hogy a két évvel ezelőtti U20-as B-divíziós Eb-n szinte kísértetiesen hasonló meccsen, 76-71-re győzött Németország ellenünk – akkor mégis feljutott az A-divízióba a magyar csapat, reméljük ez idén is hasonlóan alakul…