Holnap rajtol az U16-os fiú Eb!

Holnap rajtol Bosznia-Hercegovinában, Szarajevó rendezésében az U16-os, B-divíziós fiú Európa-bajnokság. Az utánpótlás válogatottak közül utolsóként Horváth Imre csapata méretteti meg magát kontinenstornán. Az alábbiakban áttekintjük az elmúlt 5 év Európa-bajnoki szerepléseit, a magyarok felkészülését, a Eb-n rájuk váró ellenfelek sorát.

 

A Horváth Imre és Váradiné Szarka Ildikó által trenírozott U16-os fiú nemzeti csapat június végén, Nyíregyházán kezdte meg felkészülését. Július második hetében játszották az első tesztmérkőzést, 24 óra leforgása alatt kétszer mérkőztek meg az osztrák korosztályos válogatottal, Felsőőrön. Kezdésként vereséget szenvedtek a fiúk, ám a folytatásban visszavágtak vendéglátójuknak. Következett egy romániai, két meccsel tarkított "kirándulás", majd rövid itthoni tartózkodás után Csehországba utazott a válogatott. Opavában két mérkőzést játszottak fiaink, előbb 11 ponttal kikaptak a házigazdáktól, ám másnap nagy csatában győztek a magyar fiúk, visszavágtak az előző napi vereségért. A felkészülési találkozók sorát az európai elitbe tartozó szlovén csapat ellen zárták, idegenben. Július utolsó napján 20 pontos vereséget szenvedtek, másnap viszont sikerült koncentráltabban játszani, mely a vereség ellenére bizakodásra okot adó következtetéseket engedett levonni az Európa-bajnoksággal kapcsolatban. Az idegen környezet nem lesz meglepő fiainknak, ugyanis mind a nyolc felkészülési mérkőzésüket vendégként játszották le. Csapatunk a tegnapi nap folyamán elutazott az Európa-bajnokság helyszínére, így kipihenten várhatják a holnapi, Luxemburg elleni nyitómérkőzést.

A magyar csapat menetrendje:

Luxemburg - Augusztus 8., 18:00

Grúzia - Augusztus 9., 16:15

Ausztria - Augusztus 10., 16:15

Csehország - Augusztus 11., 20:45

Fehéroroszország - Augusztus 12., 20:00

Történelem:

Az Európa-bajnokságok tekintetében mozgalmas időszakot tudhat maga mögött az U16-os korosztály. Az elmúlt öt évben válogatottunk megélte az A-divízióból való kiesést, a második vonal élmezőnyétől való közvetlen lemaradást, s a feljutásról való lecsúszást egyaránt. Alábbiakban a 2008-tól 2012-ig megrendezett kontinenstornákat elevenítjük fel.

A U16-os fiú Európa-bajnokságok történetének kezdete egészen 1971-ig nyúlik vissza, azóta szerepel a korosztály a FIBA Europe hivatalos rendezvényei között, mint a legfiatalabb válogatottak számára kiírt eseménysorozat. 2003 óta rendezik meg évente a legjobb utánpótlás játékosok seregszemléjét, addig csak minden második esztendőben került sor a kontinenstornákra. Magyarország egy alkalommal már otthont adott a tornának, Székesfehérvár 1987-ben látta vendégül Európa tizenkét legjobb nemzeti együttesét. Akkor a magyar csapat győzelem nélkül, hét vereséggel a 12. helyen fejezte be a küzdelmeket.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2008 – A-divízió (Olaszország, Chieti – 15. hely)

A sorsolásnál Fortuna nem fogta a magyarok kezét, mivel a litván, a spanyol és az ukrán nemzeti csapatot sorolták be a mieink mellé. Az első meccsen rögtön nagy pofonba szaladtunk bele észak-keleti szomszédjainkkal szemben, akik már az első negyedben eldöntötték a találkozó sorsát. (49-68)  A második és harmadik mérkőzés maga volt a kín, hisz előbb a spanyolok mértek ránk egy hatalmas felütést (99-48), majd a Jonas Valanicunasszal felálló litvánok küldték padlóra csapatunkat (86-48). A csoportbeli három vereséget követően már csak arra maradt némi reménye csapatunknak, hogy megtartsa A-divíziós tagságát. A házigazda olasz, a lengyel és a grúz együttesek közül kettőt kellett volna legyőzni a biztos bent maradáshoz. Az első találkozón folytatódott a sorminta, annak ellenére, hogy fiaink a félidőig nagyon jól tartották magukat a lengyelek ellen (68-95). Két nappal később megtört a jég, 21 pontos verést mértünk a grúzokra (81-60), így az olaszok ellen dőlt el a sorsunk. A szurkolóik által hajtott taliánok azonban már az első negyedben egyértelműsítették, hogy ők nem adják olcsón a győzelmet, s végül 31 ponttal múltak felül bennünket (98-67). Az eddigi utolsó A-divíziós fellépését 15. helyen zárta válogatottunk és kiesett.

2009 – B-divízió (Portugália – 7. hely)

A színeinket képviselő csapat a „D” jelű kvartettbe került, Anglia, Szlovákia, és Hollandia társaságába. A nyitómérkőzést az angolok ellen játszottuk. Sajnos a két középső, különösen a harmadik negyedet nagyon elrontottuk, s hiába kezdtünk látványos feltámadásba a záró tíz percben, a szigetországiak Devon Van Oostrum (22 pont, 8 lepattanó, 9 gólpassz, 6 szerzett labda) vezetésével bezsebelték a győzelmet (80-72). A folytatás viszont sokkal jobban sikerült a magyar srácoknak. A második találkozó meghozta az első győzelmet A hollandok nagyon jó dobóformát mutattak, mi kevésbé (41,6%), ám 26 labdaeladásra kényszerítettük őket, s a második harmadik negyedben megfordítottuk a találkozó állását, a negyedik felvonásban pedig nagy csata után, a záró négy percben bebiztosítottuk a győzelmet.  Szlovákia ellen, a továbbjutásról döntő összecsapáson jól kezdtek a mieink, de a második negyedben 16 ponttal jobbnak bizonyultak északi szomszédjaink. A harmadik tíz perc meghozta a magyar egyenlítést, fordítást, köszönhetően Dobos és Sömenek ponterős játékának, így győztesen hagyhattuk el a parkettet, mellyel kivívtuk a középdöntőbe jutást. (87-77) A legjobb nyolc között az angolok elleni vereséget vittük magunkkal abba a négyes csoportba, ahol még a szlovénok és a svédek vártan ránk. A szlovénok ellen sajnos sokat nem ért, hogy az első és a záró negyedet egálra hoztuk, mivel a középső húsz percben 22 egységet vertek fiainkra. (91-69) Az északiak ellen hiába kezdtük jól, a harmadik tíz percben nagyobb előnyre tettek szert, s hiába egyenlítettünk három perccel a lefújás előtt, ők gyűjtötték be a győzelmet. (80-86) Az 5-9. helyekről döntő mérkőzéseket első felvonását mi vívtuk, Finnországgal. Az első félidő nagyon jól sikerült a magyar fiúknak 16 pontos fórra tettek szert. Ám a finnek nem adták fel, tíz pontot ledolgoztak hátrányukból. Dobosék két és fél perccel a lefújás előtt 8 ponttal vezettek, ám a győzelmet a finnek szerezték meg. Történt, hogy Misek 24 másodperccel a vége előtt két büntetővel előnybe hozta a csapatot, ám kisvártatva Seppällä triplájával megszerezték a győzelmet az északiak. Misek még a végső dudaszó pillanatában elengedhetett egy duplát, ami azonban kimaradt. (64-65) Így Romániával mérkőztünk a 7. helyért. Pontszegény mérkőzést produkáltak a felek, ismét jól kezdtünk, a félidőben már tíz pontos magyar előnyt mutatott az eredményjelző, ám a keleti szomszédok visszajöttek a meccsbe. Szerencsére fiaink jól bírták a végjátékot, s a lefújásig öt pontot megőriztek előnyükből. (55-50) A minimális különbségű győzelem azt jelentette, hogy nemzeti együttesünk a torna 7. helyét kaparintotta meg.

Csapatunk legjobbja Dobos László volt, aki 25,1 perc meccsenkénti játékidővel 15,1 pontot (59,7% mezőnyből), 7,9 lepattanót, 2,1 blokkolt dobást átlagolt. Mellette Jakab Péter (12,6 pont, 46,7 % mezőnyből) és Sömenek Martin (12,1 pont, 48,6% mezőnyből) játszottak húzóemberként a kontinenstornán.

2010 - B-divízió (Észtország, Tallin - 6. hely)

Sikerrel nyitotta a Balti-tenger közelében rendezett tornát a magyar csapat. A szombathelyi Bognár Kristóf 18 perc alatt 10 lepattanót, 4 szerzett labdát, 3 blokkolt dobást jegyzett, mezőnymunkával elévülhetetlen érdemeket szerzett a házigazdák legyőzésében. (61-56) Másnap azonban a hollandok tettek arról, hogy rögtön a folytatásban meglegyen csapatunk első veresége. Mindössze 44 dobott ponttal fejezték be a fiúk az összecsapást, a fájó az, hogy a hollandok 62-vel zártak. (44-62) Mint később kiderült, ezen a kudarcon múlt a csoportelsőség. Ugyanis hiába győztük le a finneket, és vertük tönkre a norvégokat, nem tudtuk megelőzni a észtekkel szemben alulmaradó németalföldieket. A középdöntőbe vittük magunkkal a Hollandia elleni vereséget, s az ott lejátszott két találkozón két komoly vereséget szenvedtünk. Előbb Grúzia győzött le bennünket 83-56-ra, majd Szlovénia is felülkerekedett fiainkon (49-65). Ezzel eldőlt, hogy az 5-8. helyek valamelyikéért szállhatunk csak harcba. A soron következő ellenfél Szlovákia volt. Fiaink nagyon jól kezdtek, s a második negyedbeli hullámvölgy sem tudta őket kizökkenteni, második félidei jó védekezésükkel kiharcolták a győzelmet. (74-68)  A záró napon azokkal a grúzokkal meccseltek a fiúk az 5. helyért, akik korábban 27 ponttal verték el őket. Hiába kezdtük jól a mérkőzést, a végén Grúzia kaparintotta meg a győzelmet (71-76), fiaink pedig a 6. helyen fejezték be a tornát. 

2011 - B-divízió (Macedónia, Strumica - 5. hely)

A 22 nemzetet felvonultató torna sorsolása nem alakult szerencsésen a magyaroknak. A két lehetséges hatos csoport egyikébe kerültek, így eleve egy plusz meccsel a hátuk mögött vetették bele magukat az előkelő helyekért folytatott harcba. Zsoldos András fiai magabiztos játékkal tudták le első négy csoportmérkőzésüket, s csak az utolsón (már a biztos csoportelsőség tudatában) jött össze egy hat pontos siker a svédek ellen. Örményországot 20, Írországot 33, Szlovákiát 21, Svájcot 12 ponttal múlták felül a fiúk. A középdöntő első összecsapásán nagyon hamar faltproblémákba ütközött és hátrányba került a csapat Izrael ellen, s hiába vágtak ki elképesztő negyedik negyedet, a győzelmet már nem sikerült megszerezni. (68-82) Mint később kiderült, ezen a meccsen múlott a legjobb négy közé kerülés. Románia válogatottja következett a sorban, melyet felejthető első negyed után, Perl, Vrana és Golomán vezetésével bedarált a magyar együttes. (69-62)  Az ezt megelőző évhez hasonlóan, ismét az ötödik helyért lépett parkettre nemzeti csapatunk az utolsó játéknapon. Ám ami egy évvel korábban nem jött össze, az most igen, válogatottunk 65-52-re diadalmaskodott Örményország felett az 5. helyért kiírt mérkőzésen, így jó szájízzel távozhatott Macedóniából.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012 - B-divízió (Románia, Bukarest – 4. hely)

Hatalmas győzelmekkel kezdte meg szereplését a Peresztegi Nagy Ákos által vezetett csapat. A nyitónapon Norvégia legjobbjait ütötték ki közel 50 ponttal (90-41), másnap pedig Ausztriát múlták felül 31 egységgel. (88-57) A lendület azonban nem bizonyult elegendőnek Portugáliával szemben, s csapatunk elszenvedte első vereségét. (54-64) Ezt követően viszont nagyszerű menetelésbe kezdte Golomán Györgyék. Előbb Hollandiával szemben bizonyultak jobbnak (66-55), majd jött a Svájc felett aratott sikert (65-46) és máris a legjobb nyolc között találta magát a magyar csapat. Méghozzá úgy, hogy oda már egy mérkőzéses plusszal érkeztek a fiúk, hisz míg az ottani ellenfelek négy, addig ők öt csoportmérkőzést vívtak meg. Azonban ez nem jelentett akadályt a fiúknak. A torna egyik legnagyobb esélyese ellen nagyon jó védekezést bemutatva diadalmaskodtak, Montenegró csapatát 12 egységgel győzték le. (54-42) A nagy győzelemből újabba ugrottak bele a fiúk, Bosznia-Hercegovina ellen újabb győzelmet értek el (63-52), mely a legjobb négy közé juttatta őket. A fáradtság azonban a legrosszabbkor, az elődöntőben érte el a fiúkat. Belgium (48-50) magassági, fizikai fölényben volt a mieinkkel szemben, ők azonban minden erejüket latba vetve próbálták kicsikarni a feljutást érő győzelmet, ami sajnos nem jött össze. A bronzmeccsem még elérhették volna az A-divíziót érő harmadik helyet, azonban a pihentebb svédek (55-79) átrobogtak rajtuk, esélyt sem adtak nekik a győzelemre, így Magyarország a 4. helyen végzett, s azzal vigasztalódhatott, hogy Golomán Györgyöt beválasztották az All-Star csapatba.

 

A kezdő5.hu kiemelten foglalkozik az U16-os fiú csapat Európa-bajnoki szereplésével, nyomon követve minden mérkőzésüket. Szurkoljunk együtt a magyar csapat sikeréért.

HAJRÁ MAGYAROK!

 

Fotó (1.) - Zentai Levente

Fotó (6.) - Dr. Popgyákunik Péter

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus