U16 Eb: Fordulatos meccsen hosszabbításos vereség

Két győzelemmel a háta mögött várta a magyar fiú U16-os válogatott a B-divíziós Európa-bajnokság első csoportkörének harmadik játéknapját, amelyen Ausztria volt az ellenfelünk. A tegnapi fordulóban hatalmas csatában, nagy hátrányból fordítva nyertek a srácok Grúzia ellen - ma az első félidőben meg is látszódott, hogy az nem volt egy egyszerű meccs, szinte végig hátrányban kosaraztak a magyarok az első 20 perc alatt. A második félidő hatalmas hullámzás volt végig - hol fordítottunk, hol az osztrákok mentek el megint több ponttal -, a rendes játékidőben pedig döntés nem született. A hosszabbításban mi kezdtünk jobban, de az osztrákok centere, Neugebauer elintézte a végjátékot az ellenfél számára, így kikaptunk.

B-divíziós Európa-bajnokság, D-csoport, 3. játéknap

Szarajevó, 2013. augusztus 10.

Magyarország(2-1) - Ausztria(2-1) 71-76  h.u. (11-16, 11-10, 27-27, 11-15, 7-12)

Magyarország: Pongó 13/6, Mócsán 8/3, Demeter 8, Maronka -, Zrínyi 3. Cs.: Horváth 11/3, Kereszty 16, Rudner 4, Somogyfoki 6, Nemessályi -, Buzsáki 2.
Edzők: Horváth Imre és Váradiné Szarka Ildikó

Ausztria: Schmit 6, Krämer 27/15, Linortner 6, Andjelkovic 4, Neugebauer 6. Cs.: Poljak, Ernst 17/6, Primosch 1, Deutsch 5/3, Mayerl 2, Ellinger 2.

A mérkőzés teljes statisztikáját ezen a linken megtaláljátok!

Kapkodó játék jellemezte a csapatokat az elején, percenként egy-egy kosár született az első három minutumban - szerencsére szempontunkból kedvezően. Még észak-nyugati szomszédaink szereztek vezetést Linortner révén egy perccel a kezdő sípszót követően, a második perc végén azonban Demeter Attila egy ziccerrel volt eredményes, a harmadik perc végén pedig Mócsán Bálint köszönt be távolról, így három egységgel ekkor még vezettünk (5-2). Sajnos jó ideig ez volt az egyetlen pont, ahol jobban álltunk az osztrákoknál. A sógorok fél percen belül fordítottak - előbb Linortner, majd Krämer szerzett duplát -, mi pedig kicsit szétszórtan kezdtünk el játszani. Három eladott labdánk is volt alig több, mint egy percen belül, míg Ausztria együttese pontosan és eredményesen játszott. Andjelkovic kettesével és Krämer triplájával kevesebb, mint két perc alatt futottak egy 9-0-ás szakaszt, és 11-5-re vezettek.

Nem ez volt a legnagyobb különbség, ugyanis a csereként beálló Kereszty Domos kosarára megint Krämer válaszolt, megint egy triplával, így kialakult a legnagyobb távolság a két fél között a hatodik perc végére, hét egységgel voltunk ekkor lemaradva (7-14). Azt túlzás lenne állítani, hogy ezek után összeszedte magát a magyar együttes, hiszen továbbra is sok volt az eladott labda - csak az első negyedben 5 ilyen állt a nevünk mellett -, és összesen négy egységet sikerült termelni négy perc alatt, de az osztrákok is teljesen szétestek azok után, hogy volt három igen jó percük - nekik a dobások nem mentek ekkor, semmi nem akart sikerülni, amit ráemeltek. Kereszty újabb duplája, és Horváth Kristóf kétpontosa után a 9. perc közepén már csak hárommal voltunk elmaradva (11-14), de az utolsó szót Ausztria mondta ki, a harmadik mezőnykosarát jegyző Linortner révén öt pontos előnnyel mehettek a szünetre az első negyed végén (11-16).

A második felvonás eleje semmivel nem alakult jobban szempontunkból, mint az első negyedé, nagyon hasonlított a játék képe ahhoz, amit az előző négy percben láthatott a szarajevói közönség. Eladott labdák és kihagyott dobások között azért Rudner Gábor megszerezte első kosarát, de erre Mayerl azonnal válaszolt a 11. perc végén, Pongó Marcell pedig Rudnerhez hasonlóan szintén első két pontjával jelentkezett a 14. perc elején, így megint háromra zárkóztunk (15-18). Ami a második negyed első felében történt még ezen kívül, mindenképpen zárójelbe kell raknia majd a csapatoknak - eladott labda itt-ott, kihagyott ziccerek, triplák mindkét oldalon, és az előbb említett három mezőnykosáron kívül 0, azaz nulla elért pont. Előbb az osztrák mester érezte úgy a 13. perc közepén, hogy ez így nem mehet tovább, de annak sok foganatja nem volt, majd Horváth Imréék kértek időt a játékrész felénél, megunva azt, ami a pályán zajlott.

Azonnal jelentkezett a magyaroknál az edzői fejmosás eredménye. Előbb Pongó harcolt ki két büntetőt - és értekesítette mindkettőt -, majd Zrínyi Viktor saját kihagyott dobása után szedte vissza a támadópattanót, és neki is odaütöttek. Mivel ő is értékesítette mindkét egypontost, így több, mint 12 perc játék után újra Magyarországé volt az előny (19-18)! Sajnos nemcsak a második negyed elején láthattunk hasonlóságokat az első negyedhez viszonyítva, hanem a végén is. Jött ugyanis az eddigi két meccsén összesen két hármast értékesítő Krämer, és előbb egy duplát vágott be, majd miután erre még Demeter válaszolt, a 18. és a 19. perc végén is betalált a triplavonal mögül, ezzel egyébként már négy trojkánál és 16 pontnál járt ekkor, az osztrákok pedig öt egységgel vezettek újfent, mintha mi sem történt volna az előző 9 percben (21-26). Demeter még a félidő végén bedobott egy büntetőt, de így is egyetlen ponttal sikerült mindössze csökkenteni az első negyedbeli hátrányt, négy ponttal vezetett 20 perc után Ausztria (22-26).

Félidőben jobban álltunk a kétpontosokat (7/16 vs. 7/22), a lepattanókat (22-19) és a büntetőket (5/6 vs. 0/1) tekintve is, de az osztrákok - illetve leginkább csak Krämer - jobban céloztak kintről (1/10 vs. 4/12), kevesebb eladott labdájuk volt (11-7) és jobban dolgoztak össze, mivel náluk 6 gólpasszt volt, nálunk pedig a statisztikusok szerint egy sem!

A fordulást követően teljesen másképp lépett parkettre a magyar csapat, sokkal összeszedettebbek voltak, mint az első félidő során bármikor. A két cserejátékos, Horváth és Kereszty 5-5 pontot szórt mindössze kettő és fél perc alatt - ennél 1-1 egységgel ért el többet az egész válogatott az előző két negyed során, 10-10 minutumban -, így hiába jött egy-egy kosár Andjelkovictól, majd Krämertől, a 23. perc közepén fordítottunk, megint nálunk volt az előny, sőt, Pongó kintről becsengetett, így a 24. perc elején a legnagyobb előnyünket tudhattuk magunkénak (30-34). Hogy micsoda hullámzás ment egész meccsen, azt jól mutatja ez a periódus is. A harmadik felvonásban eddig a pontig kitűnőnek jellemezhető támadójáték teljes csődöt mondott a következő négy percben, az osztrákok pedig a semmiből támadtak fel megint, előjelek, időkérés, vagy bármilyen nagyobb intő jel nélkül.

Krämer természetesen ennek is részese volt, három büntetőjével zárkóztak a sógorok, amit Ernst egy 2+1-gyel, Deutsch egy hármassal, majd Ernst egy újabb triplával fejelt meg, így négy perc alatt kaptunk összesen 12 pontot, ami borzasztóan soknak tekinthető egy ilyen pontszegény első félidő után, ráadásul ez idő alatt mi csak három ponttal jelentkeztünk, megint kezdhettük elölről a kapaszkodást. Primosch büntetője után hat, sőt, mivel Buzsáki Bence kettesére Ernst megint egy hármassal válaszolt, így hét ponttal vezetett a 28. perc elején Ausztria (39-46). Mócsán és Horváth kosaraival próbáltunk zárkózni, de Schmit ötöt vállalt zsinórban a túloldalon - 43-51-nél volt a legnagyobb a hátrányunk az egész meccsen. A negyed végét sikerült megnyomni: Somogyfoki Péter négy pontot vállalt, és hiába talált be 12 másodperccel a 3. felvonás vége előtt az ebben a negyedben tarthatatlan Ernst - 11 egységet termelt ebben a szakaszban -, Kereszty még tudott válaszolni, a félidőben meglévő négy pont volt ezzel a hátránya a magyaroknak 10 perccel a vége előtt (49-53).

A negyedik negyed megint a mi szempontunkból indult jobban, hiszen másfél perc alatt ledolgoztuk a hátrányunkat Rudner és az ezen a délutánon a legjobbunknak mondható Kereszty dupláival (53-53). Az osztrák edző időt kért, de ahogyan a második negyedben, úgy most sem volt túl sok látszata ennek, tovább folytatódott ellenfelünk pontszegény játéka, míg mi a 34. perc végén Pongó és Somogyfoki pontjaival négy egységre húztunk el ismét (53-57). Ilyenre volt példa már a harmadik negyed közepén is, és sajnos ugyanaz lett most is a folytatás. Az osztrákok az első öt percben nem tudtak pontot szerezni, ám két legjobbjuk azonnal megvillant, amint úgy tűnt, hogy nagyobb előnyre tehetünk szert - Krämer ötödik hármasát dobta, Ernst pedig két duplát szerzett egy percen belül, így a 37. minutumot már három pontos osztrák előny nyitotta (57-60).

Pongó egy hármassal egalizált, de Ellinger egy kettessel megint Ausztriát juttatta előnyhöz, most Horváth Imréék kértek időt nem egész három perccel a vége előtt. Egy-egy elhibázott támadást követően Mócsán két büntetőt harcolt ki, és egyenlített is segítségükkel, majd egy osztrák eladott labdát követően Horváth pontjaival már nálunk volt az előny, az izgalom a tetőfokára hágott. Krämer kihagyta a hármast, mi viszont nem tudtuk átvinni a labdát 8 másodperc alatt a félpályán, így megint az osztrákok jöhettek támadással. A másik osztrák hős, Ernst is tudott hibázni, Mócsán viszont eladta a labdát - fél perc még mindig vissza volt, amikor az osztrák tréner időt kért. Pongó odaütött Ersntnek, aki mindkét büntetőjét értékesítette, ezzel 11 másodperccel a vége előtt egyelő volt az állás (64-64). Horváth Imre időkérést követően hármassal próbálkozunk, ami nem jött be, jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás első percében Pongó és Zrínyi 1-1 büntetőjével vezettünk, de Deutsch gyorsan kiegyenlített, Krämer pedig egy 2+1-gyel három pontos osztrák előnyt alakított ki a 42. perc végére (66-69). Sokat faultolt ekkor az ellenfél, így Demeter is két büntetőhöz jutott, mind a kettő be is verte, de Neugebauer a hosszabbítás 3. percében megszerezte első pontjait, Demeter pedig a következő két büntetőből csak egyet dobott be (69-71). Sajnos az osztrák center be is indult - jobb későn, mint soha alapon -, és három támadás alatt még két kettest dobott, így Kereszty duplája ellenére is elúszni látszott a meccs (71-75) fél perccel a vége előtt. Nem is történt már csoda sajnos, Schmit még egy büntetőt értékesített, ezzel öt ponttal nyertek az osztrákok (71-76).