U16 Eb: Most a pár pont a javunkra döntött

A magyar fiú U16-os válogatott visszavágott Ausztriának, és megszerezte a 13. helyet a "B" divíziós Európa-bajnokságon. Végig izgalmasan alakult a derbi, amelynek az utolsó 5 percében 5, illetve 1 pontot szereztek a csapatok (szerencsére a miénk volt az öt), tehát alakulhatott volna bárhogy a csata. Az újabb szoros, kiizzadt győzelem azonban vélhetően jót tesz a srácok és a szakmai stáb önbizalmának, amiből sosem lehet elég Magyarországon, ha kosárlabdázásról van szó.

„B” divíziós fiú U16-os Európa-bajnokság, 13. hely

2013. augusztus 18. Bosznia, Szarejevo

MAGYARORSZÁG – AUSZTRIA
60-57 (21-20, 14-13, 12-14, 13-10)

Magyarország: Pongó Marc. 11, Horváth K. 13/9, Demeter 2, Maronka , Zrínyi 7. Csere: Rudner 6, Mócsán 12/6, Buzsáki 2, Kereszty 5, Nemessályi , Somogyfoki P. 2. Vezetőedző: Horváth Imre.

Ausztria: Schmit 16, Kramer 11/3, Ellinger 4, Linorter 7, Neugebauer 6. Csere: Deutsch, Mayerl, Primosch, Ernst 2, Poljak 11/3, Vezetőedző: Bernd Wimmer.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA

Előző naphoz képest Demeter bekerült a kezdőbe, Mócsán pedig ki onnan, ám ez jót tett Mócsánnak, aki – később kiderült – valamivel hatékonyabban támadott, mint előző napon. Az osztrákokkal volt egyébként némi elszámolnivalónk, hiszen ezen a kontinensviadalon egyszer kikaptunk már tőlük, méghozzá hosszabbítás után, ami többek között azt eredményezte, hogy egy hellyel előttünk végeztek a csoportban. Mint láthatjuk, mégis ugyanoda jutott mindkét gárda, vagyis a 13. helyért csatázhatott egymással: immár másodszor találkozva a tornán.

Hogy még egy kicsit visszanézzünk az akkori magyar-osztrákra, az első derbin a lepattanókat egyformán szedték a csapatok, viszont jobban dobtak messziről a szomszédok, és a mieink kihagytak elég sok büntetőt is (megérne egy külön posztot az, hogy gyakorlatilag minden magyar férfi vagy fiú korosztályos válogatott rosszul dobja a büntetőket a tétmeccseken (kivéve néhány alkalmat, de általában így van sajnos…).

Ezúttal a lepattanókat jobban szedték valamivel az osztrákok, mint a mieink, viszont nagyon rosszul sült a kezük messziről (köszönjük meg szépen nekik). Fontos volt az is, hogy a szombaton nulla ponton maradó Zrínyi, csapatunk legmagasabb tagja (206 cm) most jóval sikeresebben támadta az ellenfél gyűrűjét, és lepattanóival is jobban segítette csapatát, mint tegnap. Igaz, Pongó Marcellnak nem engedték, hogy annyira ficánkoljon (nyilván az osztrákok tanultak abból, amit a portugálok ellen művelt), így "csak" átlagosan dobott, viszont Horváth és Mócsán is hozta magát. Emellett a kulcspillanatokban több jó megoldásunk született, így miénk lett a siker.

Ezzel megvan a 13. hely a szarajevói Eb-n, egyúttal visszavágtunk Ausztriának egy újabb szoros, kiélezett, izgalmas összecsapáson.

TUDÓSÍTÁS

Az elején ismét rosszul kezdtünk, mint tegnap. 0-6, majd 5-14 volt az állás a meccs elején. Érdekes azonban, hogy miként szombaton a portugálokat 16-16-nál, úgy most az osztrákokat is szinte ugyanakkor értük utol, hiszen 16-18-ig zárkózott Horváth Imre vezetőedző gárdája. Horváth, Kereszty és Mócsán vezetésével aztán még az első szünet előtt át is vettük a vezetést, így bizakodhattunk a folytatást illetően (21-20).

A második negyedben sokáig gólcsend uralkodott a pályán, az edzők pedig cserélgettek, hogy megkavarják csapataikat. A több mint 3 perces labdamasszírozásból a magyar gárda jött ki jobban, legalábbis mi kaptunk hamarabb lábra. Horváth Kristóf már nem első tripláját szórta, és 28-22-nél az addigiakhoz képest mondhatni nagyobb előnyt birtokolhatott a magyar együttes. Sőt, ugyanő ismét távolról volt pontos, ám nem nyugodhattunk meg, hiszen Poljakék csökönyösen tapadtak ránk (35-31).

A harmadik negyed legelején Neugebauer horogdobása beakadt, ezzel egyenlített is Ausztria, s innentől kezdve tömény izgalom volt a meccs. A vezetést is visszavették az osztrákok (39-42), de érdekes, hogy kevés hármasunkat gyakorlatilag mindig fontos pillanatokban szereztük, ezúttal Mócsán volt az, aki távolról egalizált, s ezzel lehűtötte vetélytársunk harci kedvét egy pillanatra.

A negyedik negyednek is egyenlő állásból futottak neki a felek, de Rudner és Horváth révén néggyel elszaladt Magyarország, amit azonban kétszer is annullált Ausztria. Az utolsó öt percnek pedig már 55-56-ról veselkedhettek neki a fiúk, tehát eggyel mentek Linorterék. Ekkor azonban az addigiaknál is jobban bevarrták a kosárgyűrűk száját, hiszen ezalatt a hátralévő nem éppen kevéske idő alatt a két gárda összesen 6 (!) pontot szedett össze. Más kérdés, hogy mi vettük ki ebből jobban a részünket, így megfordítottuk a meccset, majd a srácok megtartották kicsinyke előnyüket a lefújásig. Pongó duplájára, Linorter egy jó büntetővel felelt, majd Mócsán Bálint meccset eldöntő triplát dobott. Még volt majdnem 2 perc a mérkőzésből, de minden kísérlet célt tévesztett. Érdekesség, hogy Ausztria inkább kettesekkel, míg mi, akiknek nem kellett annyira a pont, hiszen ekkor már vezettünk hárommal, triplákkal kísérleteztünk, de semmi sem ment be.

Ez mondjuk senkit sem zavart nagyon, hiszen így is győzött a magyar U16-os válogatott.