U16: Izrael esélyt sem adott nekünk!

Esélyt sem adott Izrael válogatottja a magyar U16-os fiú nemzeti együttesnek a Szarajevóban zajló B divíziós Európa-bajnokság mai játéknapján. Hatalmas fölényben játszott a belső területeken az izraeli csapat és ilyen arányban is megérdemelten nyertek. Ezzel eldőlt, hogy csapatunk legjobb esetben a 13. helyen fejezheti be a tornát.

B-divíziós Európa-bajnokság, 9-16. helyért , H-csoport, 2. játéknap -  Szarajevó, 2013. augusztus 15.

Magyarország - Izrael 57-82 (12-24, 16-19, 10-24, 19-15)

Magyarország: Pongó 9, Horváth 15/12, Rudner 0,  Kereszty 0,  Zrinyi 6  Csere: Nemessályi 2, Mócsán 13/9, Somogyfoki 0, Buzsáki 2, Maronka 6/3, Demeter 2, Varga 2

Izrael legjobb dobói: Artzi 32, Huber 22/12, Blatt 8/3

A mérkőzés statisztikája erre a linkre kattintva elérhető!

Nagyon jól nyitotta a találkozót az izraeli gárda dobógépe, Huber. A 14 pontos átlaggal rendelkező dobóhátvéd két triplát és egy duplát süllyesztett el gyűrűnkben három perc alatt, mi pedig csak Kereszty és Horváth révén tudtunk pontokat írni az eredményjelzőre, nagyon hamar hátrányba kerültünk. (5-11) A negyedik perc végéhez közeledve továbbra sem ültek a dobásaink, ellenfelünk ellépett, ezért Horváth Imre időkéréssel próbálta felrázni a fiúkat. A rövid pauzát követően közel három percig tartottuk nulla ponton az ellent, ám mi is csak mindössze egy triplát tudtunk összehozni, melyet ismét Horváth szerzett. (8-15) Amikor Huber egy kicsit leállt a ponttermeléssel, akkor Artzi lépett örökébe, s az izraeli csapat csak távolodott tőlünk. A negyed végéhez közeledve még tettünk egy kísérletet, hogy bejöjjünk tíz egységen belülre. A próbálkozás sikeresnek bizonyult, még akkor is, ha csak 12-re faragtuk le a jóval nagyobb hátrányt. (12-24)

A második tíz perc elején tartottuk a különbséget, méghozzá úgy, hogy több mint kétszer annyi mezőnykísérletet jegyezhettünk fel ellenfelünknek, mint a magyar srácoknak. Artzi 2+1-es játéka újból a tetemes felé görgette a hátrányunkat. Sajnos a magyar csapatban nem akadt vezér, aki lendíteni tudott volna a csapaton. Így hiába hoztuk egálra a lepattanócsatát, az alig 17% mezőnymutató lehetetlenné tette a felzárkózást. A negyed derekán Blatt ziccerével - David Blatt, a Maccabi Tel Aviv vezetőedzőjének gyermeke - már a húsz pontot ostromolta a két gárda közötti differencia. Horváth harmadik triplája úgy kellett, mint éhezőnek egy falat kenyér, ám ez a kosár csak ahhoz bizonyult elegendőnek, hogy megtörje a magyar kosárcsendet. (21-37) Artzi-t nem tudtuk feltartóztatni, Nekrasevich duplájával pedig átlépte a lélektani, húsz pontos határt a különbség. A negyed vége nekünk sikerült jobban, 7-2-es utolsó három percet produkáltunk, így be tudtunk jönni húsz egységen belülre. (28-43)

Fájó, de nem kezdtük jól a harmadik negyedet sem. Bő egy perc alatt 7-2-es rohamot vezetett Izrael, a főkolompos természetesen Huber volt, aki Artzi-val karöltve már 19 pontnál járt. Horváth egy duplával és negyedik hárompontosával ismételten behozta a csapatot húsz ponton belülre, de nagyon egyedül maradt a pontszerzés terén. Rajta kívül csak Mócsán állt ötnél több ponttal (7). (35-52) Ellenfelünk azonban egy alig két perc alatt bemutatott 10-0-ás rohanással tudatosította bennünk, hogy ezen a mérkőzésen már ne legyenek vérmes reményeink a győzelmet illetően. Kegyetlen fölényben játszott az ellenfél a festékben, az onnan szerzett pontok aránya 38-18 volt a javukra. A negyed végére 29 pontos fórt építettek ki, eldőlt a mérkőzés.

Zrinyi és Pongó kosarainak köszönhetően 6-0-ás etappal nyitottuk a záró negyedet. Közel négy perc telt el, mire megszerezte ellenfelünk az első kosarat, sajnos ezt a luxust bőséggel megengedhették maguknak. Ám nem hagyták, hogy feljebb zárkózzunk, a két pontgyáros mellett nyugodtan szerepelhettek a cserék, Artzi már 30 pontnál és 10 lepattanónál járt. A több mint 20 eladott labda és a 30%-os mezőnymutató teljességgel lehetetlennél tette, hogy győzelmi esélyekkel számolhassunk, s már az 5. perctől fennálló tény. A negyedik negyedet megnyertük, ennyivel vigasztalódhattunk a lefújás után. (57-82)

Ezzel a vereséggel biztossá vált, hogy a 13-16. helyért játszhat már csak válogatottunk. Horváth Imre fiai szombaton, 13 óra 30 perctől Portugáliával találkoznak. Annak a találkozónak a győztese szállhat harcba majd a 13. pozícióért.