U18 Eb: Középszakasz a 9-16. helyért

Szerdán és csütörtökön is 14.15-től játszik a magyar fiú U18-as válogatott Macedóniában, a csoportkör utáni helyosztókon. Zsoldos András vezetőedző a két nap pihenő után ma a norvégok, holnap a németek ellen vezetheti csapatát. Elvileg ma van több sanszunk a sikerre. Ez fontos is lenne, mert ez esetben gyakorlatilag biztossá válna, hogy a legjobb 8-ba éppen csak be nem kerülő magyar válogatott a 9-16. helyekért való küzdelemben azért a jobbfajta pozíciókért csatázik ezután. Lesz ugyanis még két találkozója Velkeyéknek a most szerdai és csütörtöki derbi után is (majd kiderül, hogy kivel). Összesen tehát 4 meccs még a "B" divíziós Eb számunkra.

Hajrá, srácok!

"Menekülés a győzelembe" - ezzel a címmel vezette fel még a finnek elleni utolsó csoportmeccsbéli sikerünket Zsoldos András. Először is nézzük, mit gondolt a szakember arról a találkozóról!

"Mivel a dánok nagy meglepetésre megverték a macedónokat, ismét az életben maradásért kellett küzdenie U18 válogatottunknak. Amennyiben kikapunk a finnektől az alsóházba kerülünk. Ennek tudatában kellett pályára lépni a fiúknak és újfent bizonyítani, hogy a teher pozitívan hat küzdeni tudásunkra. Extázisban kezdtük el a mérkőzést, zavart okozva a jobb szerkezetű, magas, atlétikus finn válogatottnak. Megleptük őket a 2-2 védéssel, sorra szedtük a lepattanókat, gördülékenyen támadtunk és jó százalékkal dobtunk 27 pontot tíz perc alatt. A második negyedben a finnek agresszív védekezéssel többször is labdaeladásba kergettek minket és két pontra felzárkóztak a félidőre. A második félidő hihetetlen küzdelmet hozott, nem esett sok kosár, de srácok oroszlánként küzdöttek, amit mi sem jelez jobban, mint hogy 46-33ra vertük  a magasabb ,erősebb finneket lepattanóban. Golomán uralta a palánk alatti területet élményszámba menően, bőkezűen osztogatta a sapkákat, amit a még a statisztikaírók sem tudtak követni. Számításaink szerint tripla duplát ért el. Néhány perccel a vége előtt az északiak 4 pontos előnyre tettek szert, de ekkor sem zuhantunk össze, Bazsó 3 pontosával, majd Golomán gól jó-plusz-egy akciójával már megint mi vezettünk. A végjátékban egy pontos előnyünknél a finnek vezették az utolsó támadást, a dobást elhibázták, a támadó lepattanó utáni kísérletüket Golomán blokkolta, megkoronázva teljesítményét és jelet adva az eufórikus ünneplés kezdetének. A csapat ezzel bizonyította, hogy hatalmas a küzdeni tudása és a külső körülményeket is leküzdve képes kiharcolni a győzelmet. Kijelenthetjük, hogy a csapat eddigi szereplése a „halálcsoportban” bravúrosnak tekinthető, figyelembe véve két meghatározó játékosunk kiesését. A fiúk nekik ajánlották a tegnapi győzelmet."

Mint tudjuk, Váradi Benedekről és Perl Zoltánról van szó, akikkel egyértelműen még többre lenne hivatott ez a magyar válogatott, ám nélkülük is igyekeznek helytállni a fiúk. A finn-magyar meccs tudósítása egyébként IDE kattintva olvasható el.

Zsoldos András még ezt is hozzátette a fentiekhez: - Több mint húsz éves edzői pályafutásom során sok bajnoki címet ünnepelhettem, de ez a győzelem mindig életem egyik legkatartikusabb élménye és egyik legnagyobb sikere marad, köszönöm ezt a szép estét a csapatnak és a stábnak.”

HOGYAN TOVÁBB?!

A „B” divíziós Európa-bajnokság (fiú, U18) csoportköre tehát véget ért. A magyarok hétfőn pihentek (ahogy kedden is), de a többieknek volt még egy-egy meccse hátra. Ezeken kiderült, hogy a lengyelek veretlenül lettek elsők, mögéjük pedig felzárkózott a házigazda macedón válogatott. Előzetesen reméltük, hogy netán a finnek elkapják a macedónokat (akkor mi értünk volna oda a 2. helyre és ezzel a legjobb nyolc között meccselhetnénk tovább). Ám az északiak végül – bár megnehezítették Macedónia dolgát – kikaptak, így mi csak a 9-16. helyekért szállunk „ringbe” ezután. Lehetett volna jobb is, rosszabb is. Előzetesen ezt aláírta volna a vezetőedző, de így, hogy volt sansz a legjobb nyolcra, kicsit bosszantó, hogy például rögtön az első meccsen találkoztunk a házigazdákkal. Ott ugyanis még nem nagyon álltunk össze, ha később van az a derbi, talán elkapjuk a macedónokat (nem hisszük, hogy jobb lenne a mi válogatottunknál), s ez esetben irány a legjobb 8. Ráadásul a végén ugye a finnek révén még mindig bekerülhettünk volna az elitbe, de itt sem kedvezett nekünk a sors. Azért a két győzelem dicséretes csapatunktól!

A 9-16. helyért való játék során eleinte egy újabb négyes csoportban vívjuk meccseinket. Elsőre Norvégia lesz az ellenfél, majd Németország. A negyedik csapattal, Finnországgal nem játszunk, mert ővelük már találkoztunk a kezdő csoportunkban, s ezt az eredményt visszük ellenük (ami egy győzelem szerencsére). Magyarán itt a középszakaszban a 2. helyről várjuk a folytatás. Mi és a németek egyaránt 1-1 győzelemről indulunk, a finnek és a norvégok meg 1-1 vereségről. Alapfelállásnak ez nem is olyan rossz.

Szerdán és csütörtökön is 14.15-től kezdődik a magyar fiú U18-as válogatott mérkőzése.

Egyébként míg mi a saját kezdő csoportunkban a 3. helyen végeztünk 2 győzelemmel és 2 vereséggel, addig a finnek mögöttünk 1 sikerrel és 3 vereséggel lettek negyedikek. A másik csoportban nem 5 (mint nálunk), hanem 6 gárda vetélkedett egymással, tehát ők eggyel több találkozón vannak túl. Szóval itt a németek 4 győzelemmel és 1 vereséggel is csak a 3. helyre voltak jók (hárman, Észtország, Hollandia és Németország körbeverték egymást, s ebből a germánok jöttek ki a legrosszabbul). Mögöttük negyedikek lettek a norvégok. Az ő mutatójuk 2 győzelem és 3 vereség volt, tehát lényegesen rosszabb, mint a németeké.

A papírforma szerint a norvégok ellen lehet több keresnivalónk, míg a németek elég erősnek tűnnek (csak a balszerencséjükön múlt, hogy nem játszhatnak akár a feljutó helyekért szerdától). Mindenesetre a lebonyolítás lényege, hogy ha itt a „G” jelű csoportunkban az első két helyen végzünk, akkor a másik, „H” jelű csoport első kettőjével még összekerülünk. Ha pedig itt csak a 3. vagy 4. pozícióban zárunk, akkor a másik csoport szintén 3-4. helyű alakulataival csapunk össze. Előbbi esetben a 9-12. helyekért, utóbbi esetben azonban csak a 13-16. helyekért. Egy dolog azonban biztos: a 17. helynél már biztosan előrébb végzünk. Jó lenne azonban, ha nem csak éppen hogy, hanem jócskán előrébb kerülnénk. Meglátjuk…