U18 Eb: Remek siker a finnek ellen

Nagyon izgalmas meccsen nyert egyetlen ponttal a magyar U18-as fiú válogatott, így a finneket várhatóan megelőzi majd csoportjában, a "B" divíziós Eb-n. A többi hely még kérdéses - csak a lengyelek csoportgyőzelme biztos -, mert még két meccset rendeznek hétfőn, amikor a magyarok pihennek.

„B” divíziós fiú U18-as Európa-bajnokság, csoportkör, 4. meccs

2013. július 21. Strumica, Macedónia

FINNORSZÁG – MAGYARORSZÁG

55-56 (14-27, 18-7, 11-9, 12-13)

Finnország: Hirvonen 11/3, Hanninen, Michelsen 13/9, , Bjerregard 2, Ventoniemi 4. Csere: Wuorenjuuri, Aidoo, Alanen 3, Hopkins, Henttonen 22/9, Kortelainen. Vezetőedző: Ray Alius.

Magyarország: Velkey 10/6, Bán 2, Bazsó 12/6, Fülöp 5/3, Golomán 13. Csere: Illés 3/3, Kósa 1, Benke 4, Brenner, Boinitzer 6. Vezetőedző: Zsoldos András.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK!

A magyar válogatott kiválóan indította el a meccset. Bazsó kosarára még feleltek a finnek, de Velkey, Golomán, majd Fülöp - utóbbi triplából - talált be (2-9). Az északiak, akik első meccsükön nagyon elverték Dániát (mi, ugye csak szűken kaptuk el őket), majd egy jó tízessel alulmaradtak a lengyelekkel szemben (mi viszont eléggé kikaptunk tőlük), nagy falatnak tűntek előzetesen, ám a magyarok pompás rajtjával nem tudtak mit kezdeni.

Többször is felzárkózott egy-két pontra Finnország, de a negyed hajrájához közeledve egy 11-0-s szakaszt fakított Magyarország, és 12-13 után 12-24 volt máris az állás, ami felülmúlta előzetes várakozásainkat.

Illés hármasa koronázta meg az első tíz percet, majd a második elején Benke két jó büntetőjét követően már 14-29-re mentünk.

A finnek azonban összekapták magukat, és most ők tudhattak magukénak egy jó sorozatot (9-0). Ezzel lőtávolba értek, de még maradt a magyar fórból (23-29). Golomán és Velkey igazította vissza a különbséget kerek tízre, de ez a negyed mégis a finneké volt. Henttonen hármast és kettest is dobott, majd Michelsen is betalált, s máris csak kettővel vezettünk.

A harmadik negyed tehát egál közeli helyzetből indult. A finneknél az előbb említett két úriember volt a legeredményesebb 11 és 10 ponttal, a magyar válogatottnál Golomán 9, Velkey 7 pontig jutott egy félidő alatt.

Ventoniemi kiegyenlített a második félidő első percében. Ezzel korábbi tetemes előnyünk eltűnt. Sőt, a vezetést is megszerezték az északiak, de Velkey, majd Golomán és Bazsó visszavették azt. 39-43 után azonban már csak a finnek dobtak kosarat és iksz volt az állás az utolsó felvonás előtt.

Jobban szedtük a lepattanókat (Golomán György már 11 pontnál és 11 lepattanónál járt – dupla-dupla), viszont a 17 eladott labdánk sok volt bő három negyed alatt. Viszont a vezetést megint mi szereztük meg, s ez volt a legfontosabb. Bazsó hármast dobott, Kósa egy büntetőt, Fülöp meg egy duplát (43-49). Pillanatok alatt fordított azonban a finn gárda, amelynek Henttonen volt a vezére, és Zsoldos Andrásnak 50-49-nél, 7 perccel a lefújás előtt időt kellett kérnie.

Rontott triplakísérletek következtek ezután mindkét oldalon, majd Golomán ellen három másodpercet fújtak. Egyébként a mieink magasembere már 5 (!) sapkát kiosztott eddig a meccsen, ami kivételes teljesítmény. A percekig tartó bakiparádéból egy-egy hármassal jöttek ki a csapatok Henttonen és Bazsó révén, tehát maradt az egypontos finn vezetés, és már csak 4 és fél perc volt hátra.

Azután megint a védekezés kapott főszerepet, illetve a rontott kísérletek, három perccel a vége előtt még mindig annyi volt az eredmény, mint legutóbb. Aztán ismét mi vezettünk! Bazsó, aki kiváló meccset ment, immár 12. pontját szerezte (53-54). Ismét meddő támadások következtek, majd Hirvonen 38 másodperccel a lefújást megelőzően a finneket tette győztes pozícióba (55-54), Zsoldos András időt is kért. Jegyezzük meg, Hirvonen tripla-dupla közelében járt, hiszen 11 pontja mellé adott 10 gólpasszt és szedett 8 lepattanót!

Aztán Kósa passzából Golomán volt eredményes (55-56), de a plusz egy büntető sajnos kimaradt. Ám nem tudott mit kezdeni a finn válogatott a hátralévő idővel (Boinitzer még betakarta Ventoniemit), s jöhetett a magyar öröm.

Sikerült, srácok! Nyertetek!

A magyarok így csoportjukban 2 győzelemmel és 2 vereséggel végeztek, a finneknek 1 sikere és 3 veresége van, ha netán nyernek az utolsó körben, ők - hacsak nem lesz totális körbeverés - akkor is mögöttünk fejezik be a csoportot.

Hétfőn a magyarok pihennek, de a csoportban játszanak a többiek. A lengyelek már csoportgyőztesként mérkőznek meg a dánokkal (ha nyernek a lengyelek, ha nem, Dániát is megelőzzük), a hazaiak, vagyis Macedónia pedig mai ellenfelünkkel, Finnországgal csap össze (a finnek esetleges sikerükkel kikaparnák nekünk a gesztenyét, hiszen akkor akár a 2. helyre is odaérhetünk). Mivel a lengyelek mögött közel egyformán áll minden csapat, még nem tudni most, hogy a magyarok hányadik helyen végeznek, de szerencsés esetben akár bejuthatunk a legjobb 8 közé is, amire nem is számítottunk akkor, amikor kiderült, hogy Váradi és Perl sem áll a válogatott rendelkezésére sérülés, illetve betegség miatt.

fotó: marcaliportal.hu
slide: vaol.hu