U20 Eb: A lengyelekkel nem bírtunk

A magyar U20-as nemzeti együttes Lengyelországot egy negyeden át tudta tartani, aztán a közelről igen hatékonyan dobó, emellett sokkal jobban lepattanózó vetélytárs ellépett tőlünk és bezsebelte második sima sikerét. A magyarok mutatója két játéknap után 1-1.

Az első napról (a mi csoportunkból) még tartozunk a lengyel-román derbi eredményével. Nos, itt a polák alakulat elég szépen elpáholta Romániát (92-62), vagyis komoly erődemonstrációt tartott az egyébként 11 hármast szóró csapat. Ma éppen ők következtek a magyarok ellenfeleként. Lássuk, hogy bírtunk a lengyelekkel!

"B" divíziós fiú U20-as Európa-bajnokság, csoportkör, 2. nap
2013. július 13. Pitesti, Románia

MAGYARORSZÁG – LENGYELORSZÁG

53-80 (17-19, 15-24, 7-20, 14-17)

Magyarország: Polyák 7/3, Sinkovits 5/3, Allen 11, Markovics 9, Dobos 6. Csere: Kovács Á. 9/3, Bognár K. 4, Simon K., Pongó Má., Jakab P. 1, Czinger, Varga M. 1. Vezetőedző: Váradi Attila.

Lengyelország: Grochowski 8, Michalak 2, Ponitka 18/3, Gielo 5/3, Karnowski 13. Csere: Trojan 9, Kowalczyk, Koelner 1, Matczak 12, Bonarek, Karolak 2, Borowski 10. Vezetőedző: Mariusz Niedbalski.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA!

Váradi Attila: - 16 percig nagyon jól megoldottuk feladatunkat, az ekkori egál állás után ellenfelünk nagyobb fokozatra tudott kapcsolni amit mi nem tudtunk követni és a következő periódusban már az ő akaratuk érvényesült. Nagyon erős csapat a lengyel, de a második félidőben mutatottnál nagyobb ellenállást kell tanúsítani egy ilyen ellenfél ellen. Mind támadásunkban mind védekezésünkben tudtunk előre lépni a tegnapi mérkőzéshez képest.

MECCSTUDÓSÍTÁS

A meccs elején a lengyelek domináltak, de nem szakadtak el nagyon a magyaroktól, csak vezettek szinte végig a nyitó negyedben. Nagyobb baj volt, hogy Dobos percek alatt már két faultnál járt, ami nem volt jó ómen. Igaz, a másik oldal szintén termetes centere, Karnowski is ugyanígy állt, vagyis ebben a „kategóriában” ikszre állt a meccs, hiszen a két nagyember rendesen osztotta egymást, aminek jó sok személyi hiba lett a következménye.

Az viszont jó volt, hogy az előző napon Romániának 4 triplát dobó Ponitka egyelőre nem szórta meg magát. Más kérdés, hogy később bebizonyította, nem csak a hathetvenötös vonalon túlról tud eredményes lenni.

Mindenesetre a magyar alakulat már az első negyedben szorosan tapadt ellenfelére, sőt, a végén fordítani is tudott Polyák révén. A második etapot sem kezdtük rosszul, és Bognár két, valamint Kovács egy jó megmozdulásával őriztük csekély előnyünket (23-21).

Karnowski és Ponitka azonban kezdett beindulni, és ez tartós lengyel vezetést eredményezett (32-37). Pedig Kovács Ádám triplájával még 32-33-ra jöttek fel a mieink, ott beragadtunk, és a nagyszünetig nem szereztünk kosarat, ellenfelünk viszont igen (32-43).

A harmadik negyedben folytatódott a magyar zárlat, és ismét Karnowski, valamint Ponitka tett arról, hogy immár kezdjen kellemetlen lenni a különbség (32-51). A mieink – ha az előző negyed utolsó bő két percét is idevesszük – immár több mint 5 perce nem dobtak kosarat, a lengyel válogatott pedig már majdnem hússzal vezetett, ami előtte nem volt benne a mérkőzésben. Jött is Váradi Attila időkérése.

Egy gyors statisztikát nézve egyik gárda sem dobta jól a hármasokat, viszont a lengyelek 69%-os kétpontos mutatója kiváló volt, főleg a mi 40%-unkkal szemben. A másik lényeges dolog, hogy Lengyelország 24 lepattanónál járt a harmadik negyed derekán, míg Magyarország 12-nél.

Végül összesen cirka 9 (!) percesre duzzadt a mieink kosárcsendje, ami borzasztó nagy előny adás az ellenfélnek. Ők meg naná, hogy kihasználták üresjáratunkat.

Allen dobott egy duplát végre valahára, majd Polyák triplával köszönt be, de a közte 20 maradt (37-57). Nagy javulásnak kellett volna bekövetkeznie ahhoz, hogy ezt a csoportmérkőzést ne veszítse el a magyar U20-as válogatott.

Mondjuk azt jegyezzük meg, Ponitka a lengyel 4. helyezett Gdynia 20 perces meccsátlaggal rendelkező profija (8,7-es pontátlaggal), Karnowski meg az amerikai Gonzaga (NCAA) együttesében átlagolt bő 5 pontot (10 perces meccsátlag alatt) az előző idényben. Tehát nem ugrómókusok alkotják a lengyel U20-as válogatottat, ám azért – főleg az első negyed után – nem gondoltuk, hogy így alakul a találkozó a későbbiekben.

Pedig a lengyelek továbbra is förtelmesen dobták a triplákat, de közelebbről annyira hatékonyan kosaraztak, hogy ezt is elviselték. A negyedik negyed Matczak és Dobos kosárváltásával indult, de megint a lengyel csapat tudott eredményesebben játszani, és így elkezdhettünk megbékélni vele, hogy itt ma kikapunk. Erős vetélytárstól, ez igaz, de végül elég simán.

A magyar együttesben mindenki pályára lépett, és Jakabon kívül mindenki 10 percnél többet kapott edzőjétől, ráadásul senki sem volt túljátszatva sem, ami jó dolog. Maga a meccs viszont vélhetően jócskán szolgál tanulsággal, hiszen láthattuk ma, az előző nap általunk simán lelépett Luxemburg megnehezítette a britek dolgát, viszont mi meg indokolatlanul nagy különbséggel kaptunk ki a lengyelektől. Tehát minden nap más, el kell kapni a megfelelő pillanatot, s akkor jól játszani, amikor szükséges.

További mai napi (csoportbéli) eredmény: Nagy-Britannia – Luxemburg 106-92, a román-szlovák derbi később kezdődik.

Holnap (vasárnap) az „A” csoport meccsei: Lengyelország – Luxemburg (nagy különbségű lengyel siker várható), SZLOVÁKIA – MAGYARORSZÁG (16.15 magyar idő szerint – van esély a mi győzelmünkre, de nem a mai játékkal), Románia – Nagy-Britannia (akár hirig meccs is lehet, de talán a britek esélyesebbek a diadalra).

Fotó: fibaeurope.com (a luxemburgi-magyar meccsről, Polyák László pirosban)

Edzői nyilatkozatot elküldte: Horváth Orsolya