U20 Eb: Egyértelmű magyar siker

A magyar U20-as válogatott a meccs szinte egészében uralta a szlovákok elleni derbit, s végül magabiztosan hozta második győzelmét a harmadik játéknapon („B” divíziós Eb). Ellenfelünknél egy ismerős nevű srác, Kosuth Artúr nem lépett a pályára, de ezt annyira nem bántuk, hiszen a siker volt a lényeg, meg a pozitív élmény a lengyelek elleni sima vereség után. Hétfőn szünnap, kedden és szerdán fejezzük be a csoportkört a románok és a britek ellen. Van sansz arra, hogy a jobb helyekért szálljanak harcba a magyarok.

„B” divíziós fiú U20-as Európa-bajnokság, csoportkör, 3. nap

2013. július 14. Pitesti, Románia

SZLOVÁKIA – MAGYARORSZÁG

63-79 (17-23, 16-18, 16-23, 14-15)

Szlovákia: Tot 13/3, Michalek 7/3, Mesarc 3/3, Brodziansky 4, Juricek 22/6. Csere: Hrabcák 4, Novysedlák, Cekovsky 10, Dedecek. Vezetőedző: Ivan Kurilla.

Magyarország: Polyák 12/6, Sinkovits 3, Markovics 14, Allen 15, Dobos 14. Csere: Kovács Á. 10/6, Bognár K., Varga M. 4, Simon K. 3, Pongó Má., Czinger 3, Jakab P. 1. Vezetőedző: Váradi Attila.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA!

Váradi Attila: - Felkészültünk ellenfelünkből és a megbeszélteket szinte maradéktalanul végre is hajtottuk. Végig vezetve megérdemelt győzelmet arattunk.  Innen csak a soron következő feladatra koncentrálunk. Gratulálok a csapatnak!

MECCSTUDÓSÍTÁS

Polyák triplájával, majd Dobos saját rontott dobása után visszaszerzett lepattanóját követő duplájával nyitottunk. Aztán Allen is bepakolt két kettest a közösbe, sőt, ismét Dobos volt eredményes, így 4-11-gyes vezetéssel gyógyítottuk előző napi lelki sebeinket. Hamarosan már 7-19 állt a táblán, vagyis erős magyar rajtot írhattunk fel képzeletbeli jegyzetfüzetünkbe.

A szlovákok azonban nem hagyták a dolgot annyiban, és valamelyest felzárkóztak az első szünetre, visszatérve a meccsbe.

Nagyon elemében volt odaát Tot, aki saját 9. pontjával ötre hozta fel övéit a második negyed elején, sőt, 25-28-nál már nagyon közel voltak hozzánk a szlovákok. Rosco Allen és Markovics Luka azonban igen eredményesen kosarazott, s a félidőig majdnem visszaállt a tízpontos magyar fór.

Ellenfelünk nem szakadt le, ezért is volt fontos, hogy ezen a meccsen a lepattanókat jobban szedték a mieink. A triplákat viszont továbbra sem ontja a magyar válogatott, igaz, most aktuális vetélytársunk még nálunk is visszafogottabban termelt messziről, ami szintén nem jött rosszul nekünk.

A negyed derekához közeledve maradt a közte tíz (40-50), de a 14-ből kimaradt 8 büntető volt az egyik oka, hogy nem lehettünk nyugodtabbak a folytatást illetően. Polyák Lászlónak azonban beakadt második hármasa is, majd Varga és Kovács is eredményes volt (Polyák és Kovács is 2/2-t dobtak a triplavonal mögül, más rajtuk kívül nem szerzett távoli kosarat a csapatunkból addig), így a negyed hajrájára már tisztességes előnnyel értünk oda (44-64). Michalek és Tot faragott a szlovák hátrányból még, így nem dőlt el egyértelműen a derbi a záró negyed előtt, „csak” erősen a mieinknek állt a zászló.

Az utolsó tíz percben Szlovákia teljesen takarékra került, s a mieink sem ontották a kosarakat egy idő után. Ekkor már kétszer annyi lepattanót gyűjtöttek be a magyarok (25-50 a javunkra), ami sok mindent elárul a palánkok körül uralkodó erőviszonyokról.

A mai napon (vasárnap) előttünk játszották a lengyel-luxemburgi meccset a mi csoportunkban, s ahogy várható volt nagyon egyértelmű lengyel siker született (84-34), amivel eddig 3/3 az észak-európaiak mutatója, míg a nyugat-európai kisállam még nyeretlen. A román-brit derbit ezután játsszák.

Holnap (hétfőn) pihenőnap következik.

Kedden azonban folytatódnak a küzdelmek. A mi csoportunkban Luxemburg – Szlovákia (északi szomszédaink vélhetően megszerzik első sikerüket), Nagy-Britannia – Lengyelország (brit-bánat várható a derbi végén), és a nap vége felé, a program utolsó előtti mérkőzésén (magyar idő szerint 18.30-tól) MAGYARORSZÁG – ROMÁNIA találkozót rendeznek. A mieink esélye elég nagy a diadalra, ám nem szabad abból kiindulni, hogy a felkészülés alatt húsz felett vertük a románokat. Ez másik meccs lesz, de egyértelműen behúzható.

A 3 kör utáni állásról, a várható további esélyekről hétfőn külön cikkben írunk itt a Kezdő5.hu-n.

Előzetesen jegyezzünk meg annyit, hogy a lengyel csoport elsőségre óriási sansz van, hiszen vélhetően az egyik legerősebb gárdát ők vonultatják fel ebben a mezőnyben. Mögöttük azonban – anélkül, hogy túl nagy terhet raknánk a magyar fiúk vállára – leginkább a mieinknek kellene végezni. Hiszen úgy tűnik, hogy a románoknál és a szlovákoknál egyértelműen jobbak vagyunk (bár még a románok ellen ezt a gyakorlatban bizonyítani is kell), Luxemburgnál álmunkból felkelve is, a briteket meg – az utolsó csoportkörben – szintén reális esélyünk lesz legyűrni (bár a labda gömbölyű). S ha ez megtörténik, akkor egyfelől a lengyelek mögött simán bejutnánk a legjobb nyolc közé, másfelől a másik csoport harmadik helyezettjével futnánk össze az egyenes kieséses szakaszban, ami talán nem jelentene leküzdhetetlen akadályt a számunkra. Persze mindez csak elmélet.

Pár nap, és kiderül, mit ér az okoskodás, logikázás…

Fotó: fibaeurope.com (magyar u20-as válogatott csapatkép)

Edzői nyilatkozatot elküldte: Horváth Orsolya