U20 Eb: Érdekességek a magyar bronzról

Vasárnap délután nagy öröm érte a magyar kosárlabda utánpótlást, hiszen a fiú U20-as válogatottunk bronzérmes lett a "B" divíziós Európa-bajnokságon és ezáltal feljutott az "A" divízióba. Az utolsó csata során a csoportját még veretlenül megnyerő, aztán a románok ellen négy közé kerülő (hat siker zsinórban), de később az elődöntőben a torna legjobbjától, Lengyelországtól kikapó Belgium várt a mieinkre, és bár őrületes izgalmak közepette ért véget a derbi, a mieinknek helyén volt a szíve, okosan játszottak és az ilyenkor elengedhetetlenül szükséges szerencse is melléjük állt.

Az Eb végén Rosco Allen bekerült a torna legjobb kezdőötösébe!

A torna előtti kvázi (s nem publikus) esélylatolgatás során felvetődött, hogy ez a magyar U20-as válogatott, ezzel a megerősödött kerettel akár a legjobb helyekért is harcba szállhat majd a megkurtított "B" divíziós Eb-mezőnyben (12 csapat vett részt mivel felduzzasztották az elit létszámát felettünk). Ám az, hogy gyakorlatilag a döntőre is volt sanszunk, s végül bronzérem lett belőle, nagy dicséretet érdemel ezzel együtt is.

Egyedül a lengyelek ellen nem volt partiban együttesünk, még a csoportküzdelmek során, ám a britekkel szemben - a két vereség ellenére - igen, ami nagy szó, hiszen igen atletikus, erős gárdáról van szó, amely végül a fináléban szenvedte el egyetlen vereségét (naná, hogy a lengyelektől, akik egyúttal visszavágtak a briteknek a csoportbéli, némileg meglepő kikapásért).

A magyar válogatott ugyanakkor a két fentebb jelzett gárdán kívül legyűrt mindenkit (zárójelben, hogy ezen az Eb-n végül hányadik helyen zárt az adott alakulat): Luxemburgot (12.), Szlovákiát (9.), a házigazda Romániát (7.), Svájcot (6.), és utolsóként a bronzmeccsen Belgiumot (4.). 5 győzelem, 3 vereség a mérlegünk, s ez harmadik helyet ért a "B" divízióban.

12. Luxemburg

MVP: Devon van Oostrum (GBR) - 26,8 pont/meccs, 6,3 lepattanó/meccs, 4,9 gólpassz/meccs

All Star csapat (zárójelben hol láthatók az alábbi képen): Emmanuel Lecomte (BEL - feketében) - Devon van Oostrum (GBR - kékben) - Mateusz Ponitka (POL - 10-es mezben) - Rosco Allen (HUN - fehér pólóban) - Przemyslaw Karnowski (POL - 15-ös mezben)

Magyar statisztikák:

- legjobb dobóink:
Markovics Luka (16,8 pont átlagban, összesített 8. hely), Rosco Allen (14,5 pont átlagban, összesített 14. hely),
- legjobb lepattanózóink:
Rosco Allen (9,1 átlagban, összesített 6. hely), Dobos László (8,5 átlagban, összesített 8. hely),
- legjobb mezőnydobóink:
Rosco allen (45,5% átlagban, összesített 7. hely), Markovics Luka (44,7%, összesített 10. hely), Kovács Ádám (38,8%, összesített 19. hely),
- legjobb dobóink (kettesek):
Markovics Luka (53% átlagban, összesített 9. hely), Rosco Allen (49% átlagban, összesített 10. hely),
- legtöbb labdát eladóink:

Markovics Luka (2,5 átlagban, összesített 14. hely, Rosco Allen (2,4 átlagban, összesített 15. hely),
- legjobb dobás blokkolónk:
Dobos László (2,1 átlagban, összesített 2. hely),
- legtöbb percet játszóink:
Markovics Luka (27,9 perc átlagban, összesített 15. hely, Rosco Allen (27,3 perc átlagban, összesített 19. hely),
- legtöbb faultot kierőszakolónk:
Markovics Luka (3,5 átlagban, összesített 13. hely),
- legtöbbet dupla-duplázónk (két számjegyű pont és lepattanó egyazon meccsen):
Rosco Allen (8 meccsen 3 alkalommal, összesített 4. hely).

Pár érdekesség:

- Allen és Markovics egyaránt 51 jó mezőnykísérletet hajtott végre a 8 meccs alatt, s majdnem ugyanannyi (114 és 112) próbálkozásból. Ilyen, szinte teljesen egyforma statisztikai mutató két csapattársnál nagyon ritkán fordul elő,

- ami a tornán szinte végig problémánk volt, az a fenti adatokból is kiderül, hiszen a hármasokat nem dobtuk valami fényesen, legjobb emberünk is csak 35%-ig jutott (ami nem olyan rossz mutató, de a 8 meccsen összesen 7-ig jutott, vagyis a meccsenkénti 1-es átlag sincs meg - a többiek meg ennél csak rosszabbul teljesítettek) - összehasonlítás másokkal: hat kosaras dobott 40% felett az Eb-n, s például a legjobb, a román Movileanu 50%-ot produkált, holott kísérletezett elég rendesen (18/36),

- a másik gyenge mutatónk a büntetőknél keresendő, bár fentebb nem említettük külön, Markovics volt a legpontosabb, de ő is csak 65,6%-kal szórta a büntetőket (más kérdés, hogy még ezzel is az összesített lista 12. helyére jó, ami az egész mezőny kritikája, tehát egy-két kivételtől eltekintve általánosan rosszul használták ki a büntetőket a csapatok - a pár kivétel: Melcher (LUX) 88%, Lehtoranta (FIN) 83,3%, Van Oostrum (GBR) 82,4% - ráadásul ő kísérletezett jó sokat, hiszen 74-szer állhatott a vonalra -, Lecomte (BEL) 81,8%,

- a gólpasszok terén is érdekes szétnéznünk, mert nem találunk a legjobbak között irányítót a magyaroknál, ez pedig kicsit fura, hogy gyakorlatilag Markovics, Allen, valamint bizonyos mutatókban Dobos és Kovács volt az, aki a legjobbunk volt, akkor is, ha elvileg nem tőlük vártuk volna mindenben a "leg"-ek teljesítését; ilyen például a gólpassz is,

- megfigyelhető, hogy a pályán töltött perceket nézve két luxemburgi srác, Melcher és Laurent vezeti az összesített listát, ám csapatuk utolsó lett a tornán - ellentételezésként nézzük a győztes lengyeleket, akik közül nincs a 20 legtöbb percet játszó között játékos; talán van némi összefüggés a fenti adatok és a végső helyezés között - lásd: a kosárlabda nem egyéni, hanem csapatjáték, még ha a nagy egyéniségek is kellenek a csapatokba...,

A vasárnapi találkozóról (BRONZMECCS) pár sor (tudósítás IDE kattintva):

Kiválóan kezdtünk, Dobos és Allen 4-4 pontjával hamar 8-4-re elhúztunk a belgáktól. Rosco Allen ezután sem állt le, és rövidesen megdobta (sőt, bezsákolta) saját maga 8. pontját is, amivel 12-6-ra alakította az állást. Markovics megirigyelhette csapattársa produkcióját, mert ő is zsákolt egyet, vagyis nőtt a magyar előny szépen (14-6). S ekkor még nem telt el teljes 6 perc a mérkőzésből!

Ezután is Markovics és Allen ontották a kosarakat, majd Kovács is betalált a végén kétszer, így igen komoly, 24-13-as vezetéssel várhattuk a második negyedet.

Kovács Ádám hármassal nyitott, s ezzel kialakult az addigi legnagyobb különbség a javunkra (27-13). Ekkor még nem sejthettük, hogy a találkozó legvégén az egy pontos sikerért kell izgulnunk...

A belgák meg is kezdték a felzárkózást, és 30-23-as állást követően örültünk Markovics triplájának, duplájának, illetve Allen egy jó büntetőjének, amivel visszaállt a magabiztos vezetésünk (36-23).

A harmadik negyedben - a másodikhoz hasonlóan - gyakorlatilag tartottuk az elsőben megszerzett tetemes előnyünket. 45-30-ra is vezettünk, de Lecomték nagy erőket mozgósítottak a felzárkózásra, ami sikerült is nekik (49-43). A lefújás előtt jól jött Kovács triplája (Pongó gólpasszából), így közte 9 azért megmaradt a magyar fórból a záró negyed előtt (56-47).

Polyák is hármast dobott, ami után 61-50-re mentünk (vissza 8 perc), de nem dőlhettünk hátra. Hazard, majd Mollekens ügyeskedett többször is, és 63-58-nál ismét meleg lett a pite (vissza 4 perc). Kovács is betalált, ami borzasztóan kellett ekkor, de araszoltak előre a belgák - főleg büntetőkből. 1 perc 15-tel a lefújás előtt már csak két pont volt az előnyünk (65-63), de Markovics passzából Allen eredményes tudott lenni (67-63). Majd megint a belga büntetők következtek, de Polyák saját maga második hármasát nagyon jókorra időzítette, hiszen ezzel 20 másodperccel a vége előtt 5-tel vezettünk (70-65).

Közvetlenül ezelőtt Kovács kipontozódott, majd hamarosan Mollekens is a sorsára jutott, addig meg mentek az időkérések, egy belga büntető, illetve az addig "néma" Vlamynck triplája (mikor találjon be, ha nem most...) amelyek miatt közelített vetélytársunk (70-69).

Ám már alig volt hátra idő, azt meg kibekkeltük.

Egy napon mindkét UP válogatottunk, az U20-as - itt a bronzmeccsen - és este az U18-as is (utolsó csoportmeccsén) egy-egy ponttal tudott nyerni a maga Európa-bajnokságán. Ez pedig nem semmi!

Szép volt magyarok!

Fotók: fibaeurope.com (a harmadik hely megszerzése után ünneplő magyarok, ill. meccskép, díjazottak - nagyításhoz katt a fotókra)