U20 Eb: Itt tartunk most, kedden folytatás

A magyar U20-as fiú válogatott a most zajló „B” divíziós Európa-bajnokságon túl van 3 csoportmérkőzésen. A mérlege 2 győzelem és 1 vereség. Ezzel  csoportjában 3. helyen áll jelenleg a hat alakulat között. Hétfőn szünnap van az Eb-n, de kedden és szerdán két fontos találkozó következik, ezeken eldől, hogy hányadik helyen végez csoportjában Váradi Attila vezetőedző gárdája, s ez alapján megtudjuk, hogy onnantól milyen helyekért, illetve kikkel kerül szembe. Alább némi statisztikával és érdekességekkel szolgálunk olvasóinknak.

Már leírtuk, hogy ezen az Eb-n csak 12 csapat vesz részt, s közülük 3 a végén feljut az „A” divízióba. Erre akár a magyaroknak is lehet sansza, bár nem véletlenül jegyeztük meg, hogy két kulcsmeccs jön a hét első felében. Ezek után jelenthető ki igazán, hogy remélhetjük a dobogó közeli befejezést vagy sem.

Tehát az elvileg gyengébb, de nem lebecsülendő, ráadásul otthoni környezetben bárkire veszélyes Romániával (kedd 18.30), illetve az éppen az előttünk álló Nagy-Britanniával (szerda 16.15) csapunk  össze. Amennyiben mindkét együttest megverjük, a második hely már biztos, de kivételesen szerencsés esetben akár még a csoport elsőség is összejöhetne. Más kérdés, hogy látva a lengyelek eddigi mérkőzéseit (30 ponttal verték Romániát, 27-tel minket, majd 50-nel Luxemburgot) gyaníthatóan nem fognak kikapni egyszer sem ebben a szextettben. Őket tehát nem nagy merészség első helyre tenni, igazából mögötte csíphetnénk el a második pozíciót, ami igen kedvező lenne a folytatásra nézve.

Persze harmadikként, sőt, negyedikként is tovább lehet jutni, hiszen csak két-két gárda esik ki a két hatos csoportból, de elvileg jobb lenne, ha minél előrébb végeznének Kovács Ádámék.

Nézzük a magyarok eddigi három mérkőzését, és hogy áll a két csoport pillanatnyilag, egyaránt 3-3 kör után.

- Magyarország – Luxemburg 84-61 (sima volt, a végén kiengedve lett „csak” 23 közte a javunkra)

- Magyarország – Lengyelország 53-80 (ez is sima volt, ám ennek nem nagyon örültünk; jobbak voltak a lengyelek, nem is vitás)

- Magyarország – Szlovákia 79-63 (remek kezdés, majd az előny folyamatos növelése volt a „menü”, nem volt kérdés, melyik a jobbik csapat)

Az "A" csoport állása

1. Lengyelország 3 győzelem

2. Nagy-Britannia 3 győzelem

3. Magyarország 2 győzelem, 1 vereség

4. Románia 1 győzelem, 2 vereség

5. Szlovákia 3 vereség

6. Luxemburg 3 vereség

A két hibátlan alakulat még értelemszerűen nem játszott egymással, ám ha ez megtörténik, valamelyikük nem lesz száz százalékos azután. Mi a lengyelekre tippelünk győztesként, de várjuk ki a végét. A magyar válogatottnak Romániát kedden – még ha belevesszük azt is, hogy esetleg feléjük lejthet a hazai pálya – reményeink szerint el kell kapnia. Aztán szerdán amolyan ki-ki mérkőzést vívhatunk a britekkel, valószínűleg a második helyért.
 

Némi érdekesség csapat szinten:

- a csoportunkban eddig a britek dobták a legtöbb pontot (280), a magyarok 216-tal harmadikok,

- a legkevesebb pontot nem a tök utolsó Luxemburg, hanem Románia szerezte (183), igaz, pár pont a különbség három csapat között,

- a védekezése a lengyeleknek magasan a legjobb, ők csak 149 pontot kaptak az eddigi 3 meccs alatt – a magyarok 204-gyel ebben is harmadikok,

- a legtöbb pontot Luxemburg kapta, 274-et.
 

Az egyéni statisztikákat talán még korai böngészni – inkább a csoportkör után –, de pár adatot innen is emeljünk ki:

- a pontkirályok között a legjobb magyar Rosco Allen 13,7-es átlaggal, amivel az összesített ranglistán 17. (egyébként a belga Lecomte 25-ös átlaga kiemelkedik a mezőnyből, de szerdai ellenfelünknél, vagyis a briteknél is van egy nagyágyú, Oostrum, aki 22-es átlaggal második a mezőnyben). A magyarok közötti házi rangsorban Polyák László (12) és Markovics Luka (11,7) következik,

- a tripladobóknál a legjobb magyar összesítésben is előkelő helyen tanyázik, hiszen Polyák 4/7-je, s 57,1%-os célzása 5. a mezőnyben – más kérdés, hogy ez nem túl sok próbálkozás, vannak, akik számszerűleg termékenyebbek, csak nem pontosabbak nála. Itt amúgy Kovács Ádám is jó helyen áll, ő 3/7-tel 17. A mezőny legjobbja – nem nagy meglepetésre – a lengyel Ponitka, aki eddig 75%-kal szórja a triplákat, 12 kísérletéből 9 bement,

- az összes lepattanót nézve szerdán vigyáznunk kell majd a brit Thomas-Edwardsra, aki vezeti a listát 11-es átlaggal, ám szerencsére a magyar Dobos László sem marad el sokkal utána, ő az összesített 7. helyet foglalja el 8,7-es átlaggal (Allen pedig a 14., 7-es átlagot felmutatva),

- gólpasszok terén kell megemberelni magunkat, itt ugyanis a legjobb magyar is csak 28. a listán, ráadásul csereemberről van szó (Pongó Máté, 1,7-es átlag), s mögötte a főleg padról beszálló center, olykor csatár Bognár Kristóf (1,5) áll,

- a legjobb labdalopónk Sinkovits Dániel (1,7-es átlag, ezzel 9. a listán), de ő a labda eladásban is a harmadik „legjobb” magyar (2,7) – itt megelőzi őt 3,3-as eladott labdával Markovics, s Allennek is van meccsenként 3 elvesztett labdája.

Amiben – önmagunkon kívül – bízhatunk, hogy a románok irányítója, Horia magasan vezeti a labdaeladások listáját (meccsenként 5), de a britek egyik ásza, Oostrum – az egyébként hasznos, jó játéka mellett – is elad átlagban 3,7-et eddig, tehát nem hibátlan ő sem.

- A játszott percek listáján egy embert találunk, aki mindhárom mérkőzést az elejétől a végéig a parketten töltötte, tehát 40 perces az átlaga, ő a belga Lecomte (talán nem véletlen a 25-ös pontátlaga sem), míg a magyar együttes legtöbbet foglalkoztatott kosarasai egyelőre: Markovics és Allen, de ők csak 25, illetve 24,7 perces átlagot tudhatnak magukénak, vagyis Váradi Attila próbálja keverni a kártyákat, és senki sem lehozhatatlan a pályáról (Polyák amúgy a harmadik, és Sinkovits a negyedik ebben a házi sorrendben, míg Dobosnak, Kovácsnak és Bognárnak már nincs meg a 20 perces időátlaga sem).
 

Nézzük a másik csoportot is!

Itt szorosabb a mezőny, hiszen csak egy hibátlan alakulat van, Belgium. Viszont nincs már nyeretlen csapat, tehát még nagy harc várható egyáltalán az első négy hely megszerzéséért is, nemhogy azon belül a minél jobb pozíciókért.

A "B" csoport állása

1. Belgium 3 győzelem

2. Hollandia 2 győzelem, 1 vereség

3. Svájc 1 győzelem, 2 vereség

4. Portugália 1 győzelem, 2 vereség

5. Finnország 1 győzelem, 2 vereség

6. Ciprus 1 győzelem, 2 vereség

Látható, 4 csapat is ugyanolyan mutatóval rendelkezik jelenleg, tehát nehéz megtippelni, ki érhetne oda, hogy a magyarok ellenfele legyen majd az egyenes kieséses szakaszban. Mindenesetre ha most érne véget a csoportküzdelem, mi harmadikként az itteni második Hollandiát kapnánk.

Ami talán támpontot adhat az erőviszonyokat illetően, a felkészülés során – igaz, Portugáliában – a magyar válogatott 10 ponttal kikapott Portugáliától (ahogyan a saját csoportunkban jelenleg előttünk álló britektől is ugyanennyivel). Ebből elvileg az következik, hogy néhány gárda felfelé vagy lefelé emelkedik ki a mezőnyből, de a többi között talán csak a pillanatnyi forma dönthet.

Magyarán a mieinktől akár a dobogóért való harc is elképzelhető, de az is, hogy csak a mezőny közepének alsó felében, a 6-8. hely körül végeznek Dobosék.

Azt kijelenthetjük, hogy a lepattanók talán még fontosabbak itt, mint a felnőtteknél, legalábbis eddig az a csapat, amelyik nem remekelt ebben a műfajban, általában kikapott.  A másik dolog, hogy csapatként kell helytállnunk, hiszen nálunk ez a gárda ereje, s nem arra épül a magyar válogatott, hogy legyen két 20-25 pontos dobója, aztán majd lesz valahogy.

Az első feladat kedden Románia legyőzése lesz.

Hajrá, magyarok!

Fotó: fibaeurope.com

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus