U20 Eb: Két lépés az "A" divízió

A "B" divíziós Európa-bajnokságon csoportjában 3. lett, s így a legjobb nyolc közé jutott a magyar fiú U20-as válogatott. Ezáltal a másik csoport második helyezettjét, Svájcot kapta ellenfélül. A meccs, amelynek győztese az elődöntőbe kerül, pénteken, magyar idő szerint 19.15-kor kezdődik.

Lássuk, mi volt az útja idáig a mieinknek, illetve Svájc rövid Eb-történetét is érdemes végigböngészni, hiszen az első két kör után még úgy tűnt, hogy akár utolsó is lehet a maga csoportjában. Ám ezután történt valami...

Kezdjük is ez utóbbi sztorival!

SVÁJC

A B jelű csoportban igazán kiegyenlített párharcok folytak szinte végig. Ellentétben a magyarok csoportjával, itt szinte minden fordulóra jutott egy-két meglepetés, és egyáltalán nem lehetett még csak sejteni sem, ki hol végez. Az első körben például leendő ellenfelünk, Svájc egy szoros meccsen 5 ponttal kapott ki a későbbi csoportgyőztes Belgiumtól. A második körben viszont Ciprus is legyűrte a helvéteket, tehát úgy festett, hogy a kis ország nemzeti együttese nem fog komoly helyekért küzdeni ezen az Eb-n.

Ám a harmadik körben az addig igen jól szereplő, a finneket 22 ponttal legyőző, majd a belgáktól csak 2 ponttal kikapó Portugáliát kerek húszassal (90-70) küldte "haza" a svájci gárda. Ezt nem várta talán senki se, mégis megtörtént. A magabiztos siker lendületet adott Svájcnak, s ezután is nyerte minden mérkőzését. Igaz, a finneket csak 6 ponttal, majd az utolsó fordulóban a hollandokat 9-cel múlta felül, de jönni kezdtek az eredmények. A körbeverés során aztán Svájc lett a csoport második helyezettje, mivel két közvetlen riválisát legyűrte (pont azokat, akiket nagyon kellett). Mögötte 3. lett Portugália, negyedik Hollandia. Milyen érdekes, hogy eközben a végül tök utolsó Ciprustól kikapott (Ciprus egyetlen sikerét Svájc ellen érte el), emellett a száz százalékosan szereplő Belgiumtól szenvedett még vereséget Svájc, de egyfelől az szoros meccs volt, másfelől tőlük ki lehetett kapni.

Még egy érdekesség ebből a csoportból: A hibátlan Belgium győzelmei a következő különbségekkel születtek (természetesen mind a javukra): 5 pont, 2 pont, 13 pont, 7 pont, 9 pont. Magyarán legalább négy mérkőzésén akár ki is kaphatott volna Belgium, ellenben nyerte mindet. Ez mutatja azt is, hogy jól bírják fejben is a szoros hajrákat, meg azt is, hogy netán némi mázlijuk is volt a csoportküzdelmek során. Persze a tények beszélnek, s Belgium hibátlan eddig.

MAGYARORSZÁG

A magyarok csoportjában a mieink ugye kezdtek Luxemburg ellen egy megnyugtató sikerrel (23 pont ide), majd beleszaladtak a lengyelekbe, akik nagy formában voltak, s Románia 30 pontos legyalázását követően minket is majdnem ennyivel, 27 ponttal vertek meg. A két középső negyedet buktuk el nagyon, az eleje és a vége nem volt rossz, ám így is nagy csapás volt számunkra a fiaskó - elsősorban annak mértéke miatt.

Jól jött a szlovákok elleni diadal a következő körben, amely vélhetően helyre billentette az önbizalmunkat is. A 16 pontos magyar siker lehetett volna nagyobb különbségű is, de jól van ez így is, inkább járjunk úgy, mint a belgák, hogy sorozatban nyernek pár pontokkal, mint hogy egy sima győzelmet kövessen egy sima vereség. Aztán jöttek a házigazda románok, s ellenük bizony megszenvedtünk a sikerért. Ám nyertünk, s ez volt a fő. A végül 12 pontos győzelem után már tudtuk, hogy minimum 3. helyen végzünk a csoportban - igaz, azt is tudtuk, hogy a többi találkozó alakulása miatt az utolsó körben nehéz lesz innen feljebb lépni, hiszen ehhez egy hatalmas bravúrra, vagyis a britek bődületes elverésére lett volna szükség és/vagy arra, hogy a lengyelek borítsák a papírformát és kikapjanak Szlovákiától.

Egyik sem történt meg, nyertek a lengyelek és mi sem döngöltük földbe Nagy-Britanniát. Sőt, le se győztük őket. Ám így ki lehet kapni, ahogy a mieink tették. Volt sansz a sikerre, csupán egy komolyabb hullámvölgyünk volt, azt pedig a remek utolsó negyedünk ellenére sem tudtuk kompenzálni. Végül 5 ponttal alulmaradtunk, de a veretlen (!) britek talán velünk szenvedtek meg a legjobban, ami dicséret a mi fiainknak.

A MAGYAR-BRIT MECCS RÉSZLETEI

Pedig szépen kezdtünk, s Dobos zsákolása után már 20-13-ra vezettünk ellenük. A második negyedben azonban sajnos 3,5 perc alatt megfordult az állás. Van Oostrumék ezalatt dobtak 8 pontot, míg mi egyet sem (20-22). Az első magyar kosarat Simon dobta, 4,5 perccel a negyed kezdése után. Persze ettől még nem dőlt össze a ház, de a kiváló, talán azt is mondhatjuk, meglepetésszerű rajtunk semmivé foszlott, ami lelki fölénybe helyezte a briteket. A második negyed végére már ők vezettek simán, 7 ponttal. Aztán ezt növelték a britek a harmadikban is, és Allen 5. gólpassza után Markovics kosara arra volt jó, hogy a közte tízből faragjunk. Nem égett a ház, de magabiztosan tartotta, sőt kicsivel növelgette fórját Nagy-Britannia. A negyedik játékrészben aztán feltámadtunk, kérem szépen! 50-59 után 58-59-re, kicsivel később 60-61-re zárkóztunk, de a küszöböt nem tudtuk átlépni. A britek egyik vezére, Van Oostrum kétszer is büntetőket erőszakolt ki, s mindet be is vágta, így 60-65 lett a végeredmény. A lepattanóharcot megnyertük, ami szép teljesítmény, de a millió kihagyott hármas és a 17 eladott labda megbosszulta magát. Azt is jegyezzük meg azért, hogy a britek 22-szer, mi csak 9-szer dobhattunk büntetőt, de ezen már nem változtat az, hogy most ide leírjuk, mint tényt.

És akkor itt jegyezzük meg azt a pontját a magyar válogatott statisztikájának (az egész Eb-ről szólva), amiről muszáj beszélni, hiszen ha ez javulna, akár a dobogót is megcélozhatnánk a folytatásban - az meg "A" divíziót érne!

A triplákat ugyanis nagyon rosszul dobják a mieink az egész Eb-n. Sorrendben ezek voltak a hármas-mutatóink eddigi öt meccsünkön: 4/16, 3/11, 4/15, 2/14, 1/20. Különösen a britek ellen lett volna nagy szükség picivel jobb távoli dobásokra,de úgy általában véve is ha nézzük 14/76 a statunk triplák terén (5 meccs alatt), ami 18%!!! Egy-egy mérkőzésen lehet rosszul dobálni a hármasokat, de hogy ötször egymás után betlizzünk, az már sok egy kicsit. Képzeljük el, ha csak 30%-ra (az se lenne valami nagy produkció) ment volna fel ez a mutató!

No, de ez már történelem, a lényeg a győzelmen van, ha a magyar U20-as válogatott úgy nyer ezután, hogy 100-ból egy hármast se értékesít, én leszek az első, aki gratulál nekik ehhez! Magyarán nem jó egy adaton lovagolni, ám érdemes volt megemlíteni, mint érdekességet.

A magyar csapat tehát pénteken kora este a négy közé jutásért játszik Svájccal. Legyőzhetőek a helvétek? Naná! Ám ehhez úgy kell teljesítenünk, mint például a britek ellen a találkozó jelentős részében (kivéve a triplákat), vagy a lengyeleken kívül bármelyik másik - győztes - meccsünkön. Vagy kicsit jobban...