U20 Eb: Még szerencse, hogy jól lepattanóztunk

A magyar U20-as válogatott egy szünnap után a csoport 4. meccsén a házigazda, s otthon ellenünk érthetően fokozott erővel küzdő Románia ellen játszott a "B" divíziós Eb-n. Nagyon nehezen, de hoztuk a győzelmet a két gyengén célzó csapat mérkőzésén, leginkább azért, mert rengeteg, 60-nál (!!!) is több lepattanót tudtunk szedni. Szerdán a britek ellen a csoport második helye lesz a tét. Sőt, elvileg egy óriási különbségű magyar siker az első helyet is jelenthetné, de erre pici sansz van, ezért ne is foglalkozzunk vele egyelőre. Egy szimpla diadal is hatalmas tett lenne a szigetországiak ellen, akik időközben elkapták az addig veretlen lengyeleket.

"B" divíziós fiú U20-as Európa-bajnokság, csoportkör, 4. nap
2013. július 16. Pitesti, Románia

MAGYARORSZÁG - ROMÁNIA
65-53 (15-21, 19-11, 13-10, 18-11)

Magyarország: Polyák 2, Sinkovits 6/6, Markovics 14, Allen 15, Dobos 8. Csere: Kovács Á. 5, Varga M. 8, Simon K., Pongó Má. 7, Czinger, Bognár K.,  Vezetőedző: Váradi Attila.

Románia: Cristiean 6, Damian 2, Paun, Lazar 7/3, Olah 17/6. Csere: Movileanu 6/6, Petica, Stoicoviciu 13/6, Filip 2. Vezetőedző: Hristu Sapera.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

Váradi Attila: - Igazi rangadó volt, két a másikból jól felkészült csapat közül az első negyedben a nagy lelkesedéssel játszó hazaiak kihasználták hibáinkat és előnyre tudtak szert tenni. A mérkőzés hátralévő részében sikerült védekezésünkön javítani, visszavenni a vezetést és a végig a nyakunkon lógó ellenfél ellen a végjátékban sikerült bebiztosítani győzelmünket. A torna eddigi mérkőzései közül nem ma játszottunk a legokosabban, de küzdeni tudásunk átsegített minket a nehéz pillanatokon.

MECCSTUDÓSÍTÁS

A meccsnek úgy vágtunk neki, hogy reméltük, ha nehezen is, de legyűrjük a hazai pályán játszó Romániát. Nos, ez be is jött. Mindkét vonatkozásban. Igen nehezen, de győztünk.

Leginkább a románok domináltak eleinte (6-9, 13-19), mi olykor kiegyenlítettünk, de mindig elhúzott utána az ekkor főleg Olah eredményességére épülő román haderő. A magasember két triplával nyitott! Aztán még hozzápakolt három duplát, így egy negyed, vagyis 10 perc után már 12 pontnál járt, ami pazar kezdés a számára. Talán nem emiatt győztünk végül, de érdemes megemlíteni, hogy ezt követően három negyeden át szerzett 5 pontot, tehát igen nagy volt a kontraszt a meccs eleji és az utána tapasztalt teljesítménye között. Meg persze mi is jobban figyeltünk már rá.

A második negyed a miénk volt. Háromszor is egalizáltunk, mire átvettük a vezetést, de végre átvettük! 29-28 után pedig már mi tudtuk irányítani a játékot. A harmadik játékrészben aztán egymás nyakában lihegve haladt a két gárda előre. Fontos volt, amikor ismét a románok vezettek, Sinkovits betalált messziről, majd hosszabb kosárcsendet követően Pongó is fontos duplát szerzett, hogy ezt megfejelje Varga, majd Markovics, s így, ha nem is döntöttük a javunkra végleg a találkozót, de jó irányban meneteltünk.

Az utolsó negyednek  5 pontnyi fórral futottunk neki, amiből hamarosan 9 lett, köszönhetően ismét a Varga-Markovics duónak. Egy alkalommal a dupla-duplát elérő Stoicoviciu révén feljöttek románok 55-53-ra, de innentől már csak mi voltunk eredményesek. Allen mellett a második hármasát is kulcspillanatban dobó Sinkovits, illetve Kovács, Dobos és Markovics is betalált, amivel végül egészen simává tették sikerünket. Holott ez a mérkőzés minden volt, csak éppen sima nem.

Ami a statisztikai adatokat illeti, említsünk meg pár dolgot:

- Kovács Ádám 5 pontja mellett is az egyik leghasznosabb kosarasunk volt, hiszen +16 szerepel a neve mellett a +/- mutatónál, vagyis amikor ő pályán volt lényegesen jobban ment a csapatunknak, mint amikor nem,

- a triplákat továbbra is gyengén dobjuk, ezen a meccsen egyedül Sinkovits Dániel talált be messziről (ő kétszer is), más senki, holott volt 14 kísérletünk csapat szinten,

- a büntetőknek gyakorlatilag a felét kihagytuk (11/20), amiben élen járt Markovics Luka (4/9),

- lepattanókban viszont aratott a magyar válogatott: mi 62-t (!), Románia 35-öt szedett le, egyénileg Rosco Allen 16, Dobos László 12 rebounddal volt a leghatékonyabb,

- Allen dupla-duplát ért el (15 pont, 16 lepattanó), Dobos közel járt ehhez (8 pont, 12 lepattanó),

- 16 eladott labdánk sok volt, főleg a csupán 7 szerzetthez képest,

- érdekes, hogy Markovics, bár annyira - a dobott pontjain (14) kívül - nem volt extra statja, mégis a +/- mutatóban a második legjobb volt (+8) Kovács mögött,

- legtöbbet Markovics volt a pályán (30,43 perc), a legkevesebbet Simon (5,52 perc), illetve a pályára se lépő Jakab.

Igazából a britek lengyelek elleni sikerével, és azzal, hogy korábban a lengyelek minket eléggé elpáholtak, még az is előfordulhat, hogy mi legyőzzük a briteket az utolsó csoportkörben, s mégis csak 3. helyen végzünk, hiszen ha a lengyelek is nyernek a szlovákok ellen (erre azért nyugodtan lehet fogadni), akkor lenne három azonos mutatóval rendelkező alakulat, s a hármas összevetésből maximum akkor jönnénk ki jól, ha "agyonvernénk" Nagy-Britanniát. Ez meg nem reális elvárás. Bár, ki tudja...

A csoport másik meccsén Luxemburg némi meglepetésre 62-51-re legyűrte Szlovákiát, s ezzel megszerezte első sikerét. Ám az igazi meglepetést a britek okozták, mivel 83-74-re felülmúlták az előzetesen esélyesebbnek tartott Lengyelországot.

Szerdán Szlovákia Lengyelországgal találkozik (itt már tényleg nem várunk meglepetést - pedig jó volna, ha a szlovákok valami csoda folytán nyernének). Minket a leginkább a MAGYARORSZÁG - NAGY-BRITANNIA meccs érdekel (magyar idő szerint 16.15-től), végül a románok megpróbálhatják elkapni Luxemburgot, s akkor 4. helyen becsusszannak a legjobb nyolc közé ők is.

A mieinkre nem kifejezés, hogy milyen nehéz feladat vár. A britek a felkészülés során egyszer már legyőztek minket (10 ponttal), viszont amit a lengyelek ellen műveltek (Oostrum 37 pontot dobott), az tiszteletet parancsol. Persze ezzel együtt is le lehet gyűrni őket! Ebben bízunk!