Rángatták az oroszlán bajszát az NBI-es budapesti csapatok

Bár a múlt hét végén is győzelem nélkül maradtak, összességében büszkék lehetnek teljesítményükre az NBI-es fővárosi együttesek, hiszen többnyire élcsapatokkal voltak sokáig partiban. A második vonalban - szokás szerint - vegyes, változatos az összkép.

A női NBI-ben az MTK rutinos játékosai, Zsovár Orsolya (19/6 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), Székely-Horváth Zsuzsanna (14/9 pont, 6 lepattanó, 9 eladott labda, 6 gólpassz) és Benczurné Túróczi Nikolett (10 pont, 5 lepattanó) vezetésével remekül dobott, s kiválóan tartotta magát, félidőben döntetlenre állt az Európa-kupában még egyedüliként "álló" magyar csapat, a Cegléd otthonában. A harmadik negyedet 27-9-re nyerve ugyan eldöntötte a meccset a maga javára, s 93-69-re győzött a CEKK, de az első félidő játékára építhet Nagy Dorottya együttese.

A BEAC bátor, jó játékkal egy negyed után Barnai Judit (20 pont, 13 lepattanó) eredményességére építve vezetett a Diósgyőr otthonában. A folytatásban ugyan fordított a kupagyőztes, de Barnai, valamint Lelik Réka (15/3 pont, 6-6 lepattanó és eladott labda) vezetésével továbbra is tapadt a DVTK-ra a BEAC. A 37. percben csupán 7 pont volt a sokkal jobb erőkből álló Diósgyőr előnye. Az utolsó 3 percet egy 11-0-lal "hozva" végül 74-56-os hazai siker született, de a hajráig messze erőn felül teljesítő egyetemiek büszkék lehetnek a Miskolcon - egyik legjobbjuk, Süle Krisztina nélkül - mutatott játékukra.

Ahogy a BEAC a kupagyőztes Diósgyőr, úgy az erősen tartalékos Vasas a bajnok dolgát Sopron nehezítette meg. Pasaréten két kulcsjátékosát, a bolgár bedobó Bachvarovát és az amerikai center Rochellt nélkülöző vendéglátók Dusanics (14 pont, 5 lepattanó, 6 eladott labda) és két fiatal magyar játékosuk, Bajnóczi Viktória (11/9 pont) és Solymosi Noémi (9/3 pont, 4 lepattanó) révén bátor, vagány, felszabadult játékkal 30 percig remekül tartották magukat. Három negyed után csupán 3 ponttal, 62-59-re vezetett a címvédő. A záró szakaszra "elfogyott" a Vasas, ekkor már egyértelműen a hosszabb kispaddal, erősebb állománnyal rendelkező bajnok akarata érvényesült, amely végül 92-63-ra győzött 30-4-es 4. negyedével, de a Vasas játékosai emelt fővel jöhettek le a pályáról.

A Vasas férfi együttesének kosarasaira is ugyanez áll. Sárosi Bulcsú legénysége egy végig kiélezett, szoros, nagy csatára tudta kényszeríteni a múlt héten a listavezető Alba Fehervár otthonában csupán 2 ponttal alulmaradó SKC-t. A 3. negyed után még 4 ponttal vezető Vasas két dupla-duplát elérő légiósa, Pacher (23/6 pont, 11 lepattanó) és Taylor (13/3 pont, 11 gólpassz) vezetésével, no meg szünet után Thompson (19/9 pont) eredményességének köszönhetően végig partiban volt az Sopron csapatával. A vezetést a záró szakasz közepe táján átvevő soproniak a végén jó százalékkal értékesítve a büntetőket végül nagy csatában, 87-83-ra győztek.

A MAFC-nak sem kell szégyenkeznie a bajnok Szolnok otthonában elszenvedett 93-77-es vereség miatt. Szünetben 8 ponttal vezetett  címvédő, amely a 3. negyedet 33-17-re nyerve eldöntötte a meccset. A légiósai, Sihota (18/12 pont, 8 lepattanó), Poscic (15/3 pont, 5 lepattanó) és Smith (13/3 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz) vezette MAFC-ot első félidőbeli helytállása mellett a tartásáért is dicséret illeti, hogy a 3. negyed után nem esett szét, hanem a záró szakaszt megnyerte.

A Női Amatőr Nemzeti Bajnokságban a keleti csoportban a Vasas fiataljai egy kosarakban gazdag mérkőzést döntöttek el Kecskeméten a maguk javára a 3. negyedben, 24-12-re nyerve a szünet utáni szakaszt. Solymosi Noémi (24 pont, 7 lepattan), Dombai Réka (20 pont, 6 lepattanó), Tóth Franka (13/3 pont, 8 lepattanó), Dobos Ágnes (10 pont, 8 lepattanó) és Bernáth Réka (10 pont) voltak a siker fő részesei.

Az Abaházy Anna (14 pont, 12 lepattanó) és Horváth Enikő (14 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) vezette MAFC Szegeden csak a záró szakaszban - amikor már régen eldőlt a meccs - tudott felnőni a feladathoz, a favorit hazai együttes 83-50-re győzött.

Nem termett sok babér az NKE SE csapatának sem, amely Miskolcon a Diósgyőr fiataljaitól kapott ki 71-27-re. Galli-Hirling Borbála 8-8 ponttal és lepattanóval, Varga Zsófia pedig 8 ponttal és 7 lepattanóval zárta az összecsapást, amelyen a vendég fővárosiak 27 labdát adtak el.

Bár nem adta olcsón a bőrét a Szabó Enikő (13/9 pont, 6 lepattanó), Kozma Renáta (10/6 pont) kettős vezette Kiss Lenke KS, de igazán szoros meccset játszani nem volt esélye a hihetetlen dupla-duplát szállító Farkasinszki Orsolya (31 pont, 28 lepattanó, 4 gólpassz) vezette éllovas Nyíregyházával, amely 86-61-re győzött.

A BEAC fiataljaiból a jelek szerint nagyon sokat kivett az előző napi remek szereplés, hősies helytállás az NBI-ben Miskolcon. Másnap ugyanis csak nagy-nehezen tudott nyerni az egyetemiek második csapata a BKG DSE ellen, igaz a szigetszentmiklósiak pár hete az éllovas TFSE dolgát is megnehezítették. Most a BEAC fiataljai is megszenvedtek, az utolsó percben még 1 pontra feljött a BKG, de a végén Suppán Anna és a legjobb BEAC-játékos, Lelik Réka (13/3 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) büntetői bebiztosították az 53-50-es hazai sikert.

A férfi másodosztály keleti csoportjában fájó vereséget szenvedett saját pályáján a Honvéd a Nyíregyházától. A vendéglátók Stefán Dávid (18 pont, 9 lepattanó), Máté Márk (17/6 pont, 5 lepattanó), Kováts Róbert (13 pont, 6 lepattanó) és Kerpel-Fronius Gáspár (7 pont, 6 gólpassz) vezérletével igazán jól csak a 3. negyedben játszottak, amelyet 22-11-re megnyertek, s ezzel a maguk javára fordították az állást. A záró szakaszban is sokáig vezetett a Puskás-legénység, de a 38. percben 73-71-nél a vendégek egy 7-0-t bemutatva átvették a vezetést, s már nem is adták ki kezükből, a Honvéd 85-78-ra kikapott.

Szenzációs meccset játszottak, s hosszabbítás után 105-98-ra nyertek a MAFC fiataljai az Eger ellen. A hatalmas dobópárbajban egri oldalon volt egy lenyűgöző teljesítmény, Tóth Zoltáné (45/33 pont, 11/20 tripla, 5 gólpassz), amelyet remek csapatmunkával tudott ellensúlyozni a MAFC második csapata. A félidőben még 6 pontos hátrányban lévő budai brigád Molnár Marcell (30/18 pont - 6/11 tripla -, 5 lepattanó, 6 eladott labda, 4 gólpassz), Kucsora Csaba (29/9 pont - 12/13 büntető -, 6 lepattanó, 4 gólpassz), az óriási mezőnymunkát végző Pápai Máté (20 pont, 21 lepattanó, 3 szerzett, 8 eladott labda, 4 gólpassz) és Siklós Olivér (13 pont, 4-4 lepattanó és gólpassz) vezetésével fordított, győztesnek látszott, de Tóth triplájával az Eger hosszabbításra mentette a meccset. A ráadást jobban bírták a MAFC fiataljai, akik a ráadást 19-12-re nyerve arattak roppant értékes győzelmet.

Az Óbudai Kaszások Joseph Prophet (30/12 pont, 9 lepattanó, 7 gólpassz) és Nagy Szabolcs (19/15 pont, 12 lepattanó) vezérletével  félidőben már közel 20 ponttal vezetett a Nagykőrös ellen. A hazaiaktól  Vámos  László (16/12 pont, 2/2 dupla, 4/4 tripla) és Korona Zsolt (11/9 pont) is kitett magáért, s bár szünet után már kiegyenlített volt a játék, a magabiztos hazai sikert pillanatnyi veszély sem fenyegette, végül 104-82-es óbudai győzelem született.

A nyugati csoportban a Budafok roppant értékes siker aratott a SMAFC otthonában. A hullámzó, fordulatos találkozón Drevenka Dávid (20/9 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz), Lados Erik (16 pont, 5 eladott labda, 6 gólpassz) és Fehér Csaba (11/6 pont - 18 mezőnykísérlet - , 6 lepattanó, 4 szerzett labda, 3 gólpassz), Tóth Szabolcs (13 pont, 5 lepattanó) és Mészáros Bence (11/9 pont, 3 lepattanó, 2 szerzett labda) vezette vendégek többször is megugrottak, de a soproniak rendre felzárkóztak, sőt a záró szakasz közepén még a hazaiak vezettek, de az utolsó 5 percet a rutinosabb vendégek 12-5-re, a meccset pedig 79-73-ra nyerték meg.

Nem járt sikerrel viszont a Tehetséges Fiatalok Budapest együttese Pápán. Bár három negyed után még 2 ponttal a Franczva Ádám (18 pont, 4 lepattanó) Beák Gábor (16/9 pont, 3 lepattanó), Szobi Dániel (10/3 pont, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) és Buzás Bence (10/6 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda) vezette fővárosi alakulat járt előrébb, itt is a nagyobb tapasztalat döntött a jó néhány korábbi A-csoportos játékost is felvonultató hazai gárda javára, amely végül 69-65-re győzött.