Csirics óriási dobásaival nyert a Pécs

A hét elején önként távozó Szrecsko Szekulovics helyén az eddigi másodedző, Csirke Ferenc mutatkozott be az élvonalban vezetőedzőként a hazaiaknál. A kisebb gödörben lévő paksiak is „újoncot” avattak, legalábbis ami ezt az idényt illeti, hiszen Donald Wilson helyére a korábbi tolnai közönség kedvencet, Nick Williams-et igazolták, aki éppen az egyik volt magyarországi csapata, azaz a PVSK ellen már pályára is kerülhetett csereként Völgyi Péter alakulatánál. Ezen felül az említett ASE tréner is szép éveket töltött el szakemberként a baranyai megyeszékhelyen, tehát sokakban volt meg az extra motiváció. Ezt leginkább a helyben lévő szurkolók üdvözölhették, akik remek játékot láthattak a felektől. A hazaiak szimpatizánsai nyilván nem örültek, amikor a Paks 12 – 2-es villámrajtot vett, de Doyne ekkor nagyon rákapcsolt és 12 – 16-nál már újra közel voltak a felek, s a vendéglátók egyre csak araszoltak közelebb európai kupaszereplő ellenfelükhöz. Annyira, hogy az első negyed végén meglévő 7 pontos hátrányt 29 – 29-nél le is dolgozták, Tóth Norbert büntetőjével volt egál először.

Az ASE a félidőre 14 pontot és 8 lepattanót begyűjtő Donald Cole vezetésével próbáltak újra lendületet venni, ami sikerült is, hiszen 32 – 32 után pillanatok alatt 8-cas fórt épített a vendég alakulat. Ám a kedvenceket idegenbe is elkísérő tolnai szurkolók ereiben megfagyott a vér, amikor a játékrész közepén Zo Williams maga kért cserét, miután húzta a lábát és egy ideig nem tudta folytatni sem a játékot. Kámánék meg is torpantak, de maradt 3 egységnyi az előnyükből a nagyszünetre, ami ahhoz képest hízelgő volt a hazaikra nézve, hogy a lepattanó harcban 8-cal égtek 20 perc után. A két negyed alatt 16 pontig jutó Csirics hihetetlen dobóformát fogott ki, hiába lógott rajta olykor két védő is, ő emberről, fordulásból is bevágta a triplákat, középtávoliakat. Morgenék szerencséje, hogy Vojvoda Dávid viszont elsőrangú védekezést mutatott be a derbi korai szakaszaiban nagyon élő Doyne-on, így legalább „csak” egy extra teljesítménnyel kellett megküzdeniük.

A fordulás után Vaszojevics vette át a karmesteri pálcát a hazaiaknál, az ő találataival előbb feljött, majd 47 – 45-nál már először vezetett is a PVSK, onnantól pedig érezhetően bajban volt a Paks, bár Zo Williams újra a pályára került, szerencsére meg lehetett kockáztatni a további játékát. A statisztikailag „láthatatlanul” játszó, ám a valóságban rendkívül hasznos és óriásit védekező Kovács Péter triplájával már 4-gyel is ment a Pécs. Ekkor az egykori baranyai, most éppen az Atomerőmű színeiben (újra) bemutatkozó Nick Williams gondolta úgy, hogy ennyi elég volt a csendes ismerkedésből és agilisan ment befelé, jutalmul faultokat harcolt ki, 4 büntetővel ki is tudott egyenlíteni. Majd a szintén remeklő Vojvoda is beköszönt, ekkor már 4-gyel ment az ASE, sőt, a magyar válogatott feltörekvő ifjonca egy triplát is elsüllyesztett, válaszul Vaszojevics büntetőire. Cole „szabaddobásaival” pedig már 7-es fórban voltak Völgyi Péter legényei, nagyon rég nem látott mértékű vendég vezetésről kezdhettek neki a felek a záró etapnak.

Az utolsó periódusban még inkább meglépett a Paks Zo Wlliams hármasa után (64 – 72), de Csirics szintén távolról válaszolt, majd Eilingsfeld is szerzett egy közeli duplát. A közvetlen végjáték előtt annyi előnye mindenképp volt a PVSK-nak az egyébként vezető vendégekkel szemben, hogy míg náluk csak Doyne-nak volt 4 személyi hibája, a másik oldalon Kámán, Körtélyesi, Tóth Ádám és a ma védekezésben talán a legnagyobb fegyvernek számító Vojvoda Dávid is egy Faultra volt a kipontozódástól. A baranyai roham folytatódott, Csirics újabb triplát értékesített, majd Vaszojevics kettese után újra a hazaiaknál volt az előny, de az ideiglenes szerződéssel Pakson játszó Donald Cole ezt megkontrázta egy távolival, pokolian jó meccs kerekedett ki az addig sem rossz tempójú ütközetből. Előbb Tóth Ádámot, majd a rutinos Kámánt is utolérte a végzet, így ők idejekorán kellett, hogy befejezzék a találkozót. A közönség által pokolian űzött-hajtott vendéglátók a bombaformában kosarazó Csirics hatodik sikeres triplájával 81 - 79-nél megint előnybe kerültek, majd az utolsó percben Zo Williams adta el a labdát, Csirics pedig két büntetőjével megpecsételte az ASE sorsát, egyúttal borzasztóan fontos diadalt biztosított be övéinek. Csirke Ferenc tehát győztes derbin mutatkozott be, a Paks pedig újabb kellemetlen vereséget gyűjtött be, ami összesen a negyedik volt Kámánéknak az alapszakaszban. A 32 pontos Csirics egészen extra dolgokat mutatott, a PVSK ezennel meg is előzte a táblázaton mai riválisát, ami azért mindenképpen váratlan 9 forduló után.

Pécsi VSK-PannonPower – Atomerőmű SE 83 - 79 (15-22, 27-23, 18-22, 23-12)

Pécs, Lauber Dezső Sportcsarnok, Vezette: Benczur T. Török R. Horváth A. (Csabai)

Pécs: Kovács 3/3, Doyne 9, Csirics 32/18, Tóth N. 12/3, Eilingsfeld 9. Csere: Vaszojevics 16/3, Lepsényi -, Deák 2.

Paks: Z. Williams 11/3, Vojvoda 18/6, Kámán 6, Cole 23/3, Tóth Á 1. Csere: Morgen 10, Körtélyesi, N. Williams 6, Kovács Ák 2.

Kipontozódott: Tóth Á. (38. perc), Kámán (39. perc)

Csirke Ferenc, a Pécs vezetőedzője a lefújás után: "Nem tudom, nem jutok szóhoz, be is rekedtem. Egyszerűen fantasztikus, komolyan mondom, életem egyik legboldogabb napja, amit köszönök a játékosaimnak, mert ők nyerték meg a mérkőzést. Remélem, én is hozzá tudtam tenni egy kicsit, de élvezzék ők, illetve a szurkolók!"

Völgyi Péter, a Paks vezetőedzője a lefújás után: "Gratulálok a Pécsnek, többször is megnyertük a meccset, de a hazaiak mindig felzárkóztak.

Fotó: pvsk-panthers.hu