Folytassa Szolnok, irány a Final Four!

Eljött a várva várt nap, a magyar bajnok úgy utazott el Ventspilsbe még vasárnap, hogy kiharcolhatja a magyar férfi klubkosárlabdázás történelmének egyik, ha nem konkrétan a legnagyobb sikerét, 2012-ben, egy évvel az után, hogy egy ország csalódott a válogatott Eb-re való ki nem jutása után. A történet nem indult könnyen, de minden jó, ha a vége jó, nézzük, hogyan jutott be az EuroChallenge legjobb 4 csapata közé a Szolnoki Olaj KK!

Trotter szerezte a meccs első kosarát majd 2 perc töltés nélküli tüzelés után, de Diane triplája és Young kettesét követően máris egy hazai elszakadási kísérletnek lehettünk tanúi. Sajnos gyorsan jelentős hátrányba került Pór Péter legénysége, egyszerűen nem tudtunk kosarat szerezni a negyed második felében, már 24 - 10-re is vezetett a Ventspils, ám Fodor Márton triplája a legjobbkor hullott a gyűrűbe az első játékrészt lezáró dudaszó pillanatában.

Bizony lélektanilag nagyon sokat jelenthetett a válogatott kisember találata, éppen az ő labdaszerzése után jött fel 29 - 24-re az Olaj, akkor csillant fel először az igazi lehetőség Horváth Ákosék előtt a szorongatásra, de Abernethy gyorsan lehűtötte a kedélyeket, 34 - 24-nél már megint 10 volt oda. A lettek gyakorlatilag két dologból éltek, de ezekből nagyon: sokkal keményebbek voltak a palánk alatt (végül 33 - 31 lett a lepattanóarány, de volt közte a találkozó folyamán nagyobb differencia is) és mezőnyvédekezésben is, továbbá egészen extra triplák hullottak be részükről (30-ból 13 hárompontos), különösen az amerikai csereember, Gray járt élen ebben a kategóriában. Hogy mennyire fontos a negyedzárás, arról megint láthattunk egy oktatófilmbe illő példát, hiszen előbb Horváth Ákos triplájába faultoltak bele a hazaiak, majd a három jó büntető után Trotter hozta fel 4(!) egységnyire a magyar alakulatot közvetlenül a nagyszünet előtt.

Mondjuk ki: nem nagyon volt benne a játékban, hogy sikerülhet ennyire közel maradni 20 perc után, teljesen más iramban és lényegesen nagyobb szerencse-faktorral játszott a lett gárda, de a szívós és egyre jobban koncentráló Szolnok nem adta fel és igyekezett figyelni a "részletekre".

Ez pedig gyönyörűen kifizetődött a fordulás után, a kulcsfontosságú játékrész a harmadik lett. A 25 percben Horváth Ákos két hármast vert be, ekkor már 4-ből 4 távolinál tartott, az Olaj pedig 44 - 45-nél átvette a vezetést, 2 - 0 után először a mérkőzésen! A Báder helyére beálló Trepák a vendéglátók válasza után elsüllyesztett még egy triplát, aztán Nikolov egy labdaszerzést követően tépte szét a gyűrűt zsákolásával, 47 - 50-es állásnál nem volt nagy hátrányban, de érezhetően padlóra került a Ventspils! Ami felhúzta őket onnan, az egy (majd még egy) újabb Gray hárompontos volt, az amerikai bármilyen távolságból, bármennyire kemény védekezés ellen is betalált. Ám érezhető volt, hogy az idő a mieinknek dolgozik, a csapatvédekezés nagyon összeállt, csak talált kosarai voltak ebben a periódusban a hazaiaknak. Gray második kintije után Trotter azonnal válaszolt, ez egy nagyon fontos momentum volt a találkozón!

A következő percekben nem tudta Pór Péter legénysége leszakítani a megtört ellenfelet, így két egységnyi maradt a vendég fórból az utolsó negyedre fordulva. Az egyre beleerősödő Nikolov és a fantasztikusan kosarazó Trotter még egy szintet léptek az utolsó etapban, bár megint volt lett vezetés, Berzins kihasználta, hogy üresen maradt egy betörés-kiosztás szituáció után. Onnantól kezdve viszont maximálisan kézben tartotta a mérkőzést az Olaj, 63 - 60-nál megint Trotter volt eredményes kintről, aztán jöttek a Nikolov-féle extra védekezések és a hazaiak hibái. A büntetőket messze nem dobta 100 százalékosan a magyar bajnok, de újabb extra triplákkal sem tudott már lőtávon belülre érni a Ventspils, a Szolnok tehát megcsinálta a magyar csodát és a mindent eldöntő találkozón kétszámjegyű hátrányból visszajőve legyőzte a letteket és bejutott az EuroChallenge négyesdöntőjébe, ahol a török Besiktas lesz az ellenfele az április 27. és 29. között zajló Final Fouron, még nem tisztázott helyszínen.

Nehéz összehasonlítani különböző korok és a mindenkori európai kuparendszerek erősségét, de a Szolnok azzal, hogy bejutott a harmadik számú nemzetközi kupasorozat legjobb négy gárdája közé, minden idők viszonylatában is az egyik legjelentősebb magyar klubkosárlabda-sikert érte el. Mióta a jelenlegi rendszer él (tehát Euroliga, Európa Kupa és harmadik számú európai kupaként az EuroChallenge van jelen), mindenképp messze-messze a legjobb eredmény a mostani. Mivel a török sztárcsapat, az ottani aktuális kupagyőztes Besiktas jelentős gondokkal küszködik, ezért arra se vegyünk mérget, hogy ez volt a végállomás a küzdeni tudásból, koncentrációból és a feladatokhoz való felnövésből jelesre vizsgázó Szolnok számára, de ez majd kiderül április 27. és 29. között.

A Kezdő5.hu portál teljes stábja gratulál a Szolnoki Olaj KK fantasztikus sikeréhez!

BK Ventspils (lett, 1 - 2) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 2- 1) 78 - 82 (24-13, 14-21, 12-18, 28-30)

EuroChallenge, negyeddöntő, 3. mérkőzés

Ventspils: Abernethy 9/3, Young 12/6, Diane 13/9, Berzins 15/6, Meiers 8. Csere: Gray 17/15, Zakis 4, Willard -.

Szolnok: Trotter 20/6, Mills 13/3, Horváth 15/12, Nikolov 13/3, Báder 5. Csere: Trepák 7/3, Gay 6, Fodor 3/3, Grebenár -.

Továbbjutott: a Szolnoki Olaj KK 2 - 1-es összesítéssel!

Fotó: olajkk.hu