Idegbajos végjátékban győzött a Körmend

Az Atomerőmű a párharc első nagyobb különbségű győzelmével egyenlített ki, így bizakodva várhatta a mindent eldöntő 5. mérkőzést - a Körmend a hazai pálya előnyében és fanatikus szurkolótáborában bízhatott.

Mike English be sem öltözött körmendi oldalon, helyette Ruják András került be a kezdőötösbe. Darian Townes, a hazaiak centere kezdte meg a pontgyártást, amire Vojvoda rögtön válaszolt - úgy tűnt, bekezdenek a csapatok, ám kosarak helyett labdaeladásokban és rossz dobásokban "gyönyörködhettek" a nézők. Bár a paksiak be-betalálgattak (Nick Williams és Timothy Frost csipkedte magát), érezni lehetett a feszültséget mindkét oldalon. A negyed közepén Rashad Bell pontjaira építve három pontra feljött a hazai gárda (11-14) - ekkor azonban Németh István, a Körmend játékmestere begyűjtötte 2. faultját, a Paks pedig kihasználta a hazaiak összekuszálódó játékát, és Darian Townes hiába tett meg mindent, a vendégek Vojvoda Dávid vezetésével hét pontos előnyt gyűjtött a kisszünetig (15-22).

A Körmend nem csak a kívül, de a palánkok alatt is eléggé határozatlannak tűnt, míg az Atom számos támadópattanót szedett amellett, hogy saját gyűrűjük alatt is megfelelően gyűjtötte be a labdákat. Derült égből villámcsapásként érhette a vendégeket az ifjú Sonyák triplája a második negyed elején, amihez a rutinos Fodor is hozzátett 2 pontot, így pillanatok alatt két pontra zárkózott a Körmend (20-22). Kovács Ákos és Rashad Bell talált még be a játékrész elején, utána azonban közhellyel élve, a játék küzdő jellege dominált: a hajtásban tovább gyengült a hazaiak palánk alatti játéka, Eilingsfeld János harmadik feketepontját is begyűjtötte, le kellett ülnie. A hosszú percekig tartó gólcsendet Németh István duplája törte meg, majd a Körmend 23-28 után szinte a semmiből futott egy 8-0-s etapot, amivel 31-28-ra átvette a vezetést a hazai csapat - 2-0 után először! A nagy erőkifejtésbe azonban belefáradtak kissé, Morgen és Lorenzo Williams beleerősített a palánk alatt, és nem csak visszavette a vezetést az Atomerőmű, hanem a nagyszünetre három pontos előnyt építettek (34-37). Érdekesség, hogy a hazaiak ásza, Rashad Bell hat kiharcolt hibánál tartott, mégsem jöttek tőle a pontok.

A három faulttal álló Kámán Tamás triplájával kezdődött a 3. negyed, majd Nick Williams duplája után nyolc ponttal ment a Paks. A legjobbkor jött az eddig igen csendes Mladenovic hárompontosa, ám ez is csak a tűzoltásra volt jó, hiszen hiába kapaszkodott a Körmend, Lorenzo Williams triplája igencsak demoralizáló volt. Németh István két triplája jelentett örömöt ezekben a percekben a hazai szurkolótábornak - ám ez is csak arra volt elég, hogy ne menjen el nagyon a vendéggárda. A negyed közepén azonban fordult a kocka: Timothy Frost, a Paks centere is begyűjtötte harmadik hibáját, le kellett ülnie, míg Townes a túloldalon továbbra is magas fordulatszámon zakatolt. A stabilizálódó védekezésre építve a vasiak Mladenovic, Townes és Fodor pontjaival 52-52-nél utolérték ellenfelüket, ahol büntetőből sem tudtak betalálni - ekkor azonban ismét jött a rémálom: Németh harmadik faultját is összeszedte Nick Williams-szen. A válogatott karmester maradt a pályán, ám a lendület eltűnt csapata játékából. Mindkét csapat csak büntetőkből volt eredményes, Mladenovic-nak és Kovács Ákosnak nem csak a pontjai, hanem egymáson beütött faultjai is gyűltek. A negyed végére azonban a mezőny addigi legjobbja, Townes rázta meg magát, két ziccerével 58-56-nál a Körmendnél volt az előny. Morgen Ferdinánd még kiegyenlített, de a slusszpoén Némethé volt, aki az utolsó pillanatokban triplát dobott (61-58).

Nem jól indult a 4. negyed a Paks számára, Frost pillanatok alatt összeszedte 4. személyi hibáját - ám nem cserélték le,ami jó döntésnek bizonyult: közeli kosaraira építve zárkózott a Paks, és 64-64-nél ki is egyenlített. Fodor Gergely a lehető legjobbkor szórt be egy triplát, amivel lélegzethez jutott csapata. Nick Williams ugyan gyorsan szerzett egy duplát, de beindulni látszott a körmendi triplagyár - Ferencz Csaba is betalált kintről. A Paksnál Vojvoda vezetésével is elkezdtek sülni a kezek, az Atom kintebb tolta védekezését - amit azonban Eilingsfeld három közeli kosárral büntetett, így tartotta kevéske (2-4 pontos) előnyét a hazai gárda. 76-72-nél előbb Vojvoda csinált 2+1-et, majd ugyanez érkezett Rashad Belltől is. Ezekben a percekben mindkét oldalon szinte minden bement, kivédekezett támadás szinte nem akadt - úgy tűnt, amelyik csapat megtalálja a védekezését, győzhet. Noha Nick Williams és Vojvoda is kihagyott egy triplát, Fodor Gergely a legrosszabbkor pontozódott ki, ám ezt nem érezte meg a csapata - sőt, Lorenzo Williams keze megremegett a büntetővonalról (81-78). Az utolsó percben Bell sikertelen hárompontosánál Ferencz szedett támadólepattanót, ám ő nem hibázott a vonalról, ezen az estén hatalmasnak mondható öt pontos előnybe került a Körmend. A rutinos Kámán Tamás közeli duplájával még kapaszkodott az Atomerőmű, de hiába talált be Nick Williams is, a köztes időben a Körmendből Bell 2, Townes egy büntetőt is helyére küldött. Ferencz a végén Townes kihagyott büntetőjénél újabb kulcsfontosságú támadólepattanót szedett, amivel megpecsételte a Paks sorsát. Óriási csatában, ki-ki meccshez méltó küzdelemben a Körmend a végjátékban higgadtabbnak bizonyult, ezzel bejutott az elődöntőbe, ahol a Falco-Sopron összecsapás győztesével játszik.

Fortress Lami-Véd Körmend - Atomerőmű SE 87-82 (15-22, 19-15, 27-21, 26-24)

Körmendi Városi Sportcsarnok, vezette: Papp, Kapitány, Benczúr (Gencsev).

Körmend: Németh (18/12), Ruják (-), Ferencz (5/3), Bell (21), Townes (18). Csere: Mladenovic (9/6), Eilingsfeld (6), Fodor (7/3), Sonyák (3/3).

Atomerőmű: N. Williams (20), Vojvoda (11), Kámán (10/3), L. Williams (14/3), Frost (12). Csere: Körtélyesi (-), Tóth (-), Morgen (9/3), Kovács Á. (6).

Kipontozódott: Fodor G. (38.)

Fotó (slide): bckormend.hu