Kálmán és Timberlake döntött

Ha csak az egyik játékos – vagy egyik sem – játszik nagyot talán a Jászberény hatalmas meglepetést szerzett volna, mivel partiban volt a listavezető Falcóval. A második negyedben robbantó, s onnantól kezdve gyakorlatilag 10 pont körüli előnyét ápolgató szombathelyiek eseménydús, sportszerű találkozón nyertek, ám a hazaiakat is dicsérni lehet.

A JKSE azt a Falcót fogadta pénteken, amelyet idegenben is megszorongatott. Akkor Hodges vállalt, amit csak tudott, sok kosarat szerzett, és némileg meglepő módon sok lepattanót is szedett, ezt azonban a több lábon álló Falco ellensúlyozta, s a negyedik negyedben végleg behúzta a mérkőzést.

HAZAI ROHAMOK

Az első negyedben már időt kellett kérnie Bencze Tamásnak a Falco trénerének, amikor az 5. percben, Horti negyedik pontjával 13-7-re ment a JKSE. Addig főleg távolról operált a Szombathely, Szabó Zsolt és Kálmán László triplája mellett azonban a duplák egyelőre elmaradtak. Az időkérés ellenére sem javult egy darabig a Falco teljesítménye, mert nem sokkal később már 17-9 állt az eredményjelzőn (Szögi Ádám volt pontos).

Ahogy kell, rögtön reagált a szombathelyi rutin megszemélyesítője, s Kálmán indította el a vendégek felzárkózási folyamatát. Szabó hármasával egy pontra zárkóztak a látogatók, ám a remek napot kifog Rastko Dramicanin megtartotta a hazai előnyt. A nagyon izgalmas, hullámzó negyedben úgy tűnt, hogy végig egymás nyakában lihegve araszolnak majd a felek az első szünetig, ám Hodges távolról talált be megint, így kinézett a szolid, de magabiztos JKSE-vezetés az első játékrész lezárásakor (27-21). Djordje Pantelic azonban hasonló távolságból válaszolt, így „pöckölve” a két csapat által együttesen, tíz perc alatt szerzett pontok számát 50 fölé (27-24).

FALCO-RAKÉTA BEGYÚJTVA

A második negyed hozta a fordulást, ekkor a vendégek elképesztően hatékonyan kosaraztak (szereztek 32 pontot), míg addig, inkább a JKSE kezében volt a pálca. Chad Timberlake, majd Will Tamás (utóbbi triplából) tett arról hogy 2-3 után először megint a vendégeknél legyen az előny (28-29). Na, nem sokáig, mert innentől kezdve egy ide, egy oda játékot láthattak a csarnok nézői. Szögi visszavette a fórt, hogy újra Timberlake szúrjon közbe még kétszer, mindig rákontrázva a hazaiak eredményes támadás befejezéseire.

Kálmán révén (14. perc, 32-35) vezetett először legalább 3 ponttal a Falco, tehát elmondható, hogy nagyon szoros, kiélezett harc zajlott a pályán. Sőt, a Timberlake-show folytatódott, így 34-40-nél felsejlett annak a lehetősége, hogy netán a vasiak az addigiakhoz képest egészen magabiztos előnyre tesznek szert a nagyszünetig. Ekkor villant megint Kyle Austin, illetve Helmeczi András, és folytatódott egymás kergetése, igaz, állandósuló, ám nem döntő Falco-fölénnyel.

Igaz, röviddel a félidő előtt bajba kerültek a hazaiak, mert Kálmán, Szabó és Pantelic kosara után már kilenccel ment a Szombathely, de Austin igazi vezéregyéniség volt, ráadásul a csapatkapitány Borszéki Csaba is elhintett egy trojkát (47-50), magyarán a koreográfia csak pillanatokra tért el attól, hogy 3-5 ponttal megy a Falco. Aztán még megrázta magát a szombathelyi csapatkapitány, Kálmán, plusz Simon László is besegített neki, így mégis viszonylag nyugodtan mehettek a fekete-sárgák pihenni (47-56).

AZ ELŐNY ŐRZÉSE A LEFÚJÁSIG

A harmadik játékrész a stabilizáció negyede volt. Értjük ezalatt, hogy a Falco nem hagyta, hogy közelebb jöjjön a Jászberény, ám nagyon elszökni sem volt képes – igaz, ekkor már nem 6-8, hanem 10-12 pont volt általában a vasiak fórja, tehát lassú víz partot mos módra szépen kezdték megfogni a hazaiakat, akiket pedig lelkes közönségük is hajtott előre. Kálmán extrát játszott, akárcsak Timberlake. A vendégeknél Dramicanin és Austin, valamint főleg Hodges volt az, aki kiemelkedett.

A negyedik negyednek még úgy futhattak neki a felek, hogy egy nagy hazai hajrá győzelmet érhet. A tizenkét pontos vendég-fór azonban jó darabig nem csökkent jelentősen. Sőt, 5 perccel a vége előtt, Kálmán pontjai, triplája után már 75-89-re vezetett a Falco. A Jászberény azonban nem adta fel, és nagy hajrába kezdett. A palánk alatt eddigre meggyengült a Falco, mert Szabó Zsolt először a 3. majd szépen a 4. és 5. személyijét is megkapta egy percen belül, ami talán szezoncsúcs (s nem volt benne technikai vagy sportszerűtlen hiba), így a 32. percben kipontozódott. Később erre a sorsra jutott a hazaiaktól Szögi is, ám akkor már majdnem mindegy volt.

Kálmán sorban kapta a büntetődobási lehetőségeket, s a Falco nem adta meg a lehetőséget a JKSE-nek, hogy lőtávolba érjen. Dramicanin még 7-re felhozta csapatát (84-91) a lefújás előtt bő egy perccel, de ennél tovább nem tudott zárkózni a Jászberény.

Kálmán, az első gyorsstatisztika szerint (ez még pontosodhat) 47, Timberlake pedig 37 IBM-pontot érően kosarazott, ami nagyon komoly teljesítmény. Előbbi 31 pontot dobott, 2/3-at produkált távolról, 9/10-et a büntetővonalról, szedett 6 lepattanót, kierőszakolt 9 személyit, és adott 5 gólpasszt. Persze ezek csak számok, de nyugodtan kijelenthetjük, hogy a két együttes első, szombathelyi meccsét a kispadról figyelő Lacika nagyon is elkélt ezen a jászsági derbin. Nélküle könnyen a hazaiak örülhettek volna negyven perc után.

A vendéglátóknál a három légiós volt átlagon felüli, s Horti igyekezett még, valamint Szögi. Igaz, előbbi elég hamar megállt 9 pontnál.

A Falco ezzel a sikerrel tovább erősítette vezető helyét a tabellán, a Jászberény pedig maradt a 13. helyen. Az élvonal újonca szépen helytállt, de a két extra teljesítményt felmutató Falco végül megszerezte a papírformának számító győzelmet egy kosár-gazdag, látványos meccsen.

Férfi Kosárlabda NB I A 23. forduló
2012. március 16. Jászberény
Vezette: dr. Vígh, Hegedűs T., Jakab (Farkas)

Jászberényi KSE – Falco-SZOVA KC Szombathely
89-101 (27-24, 20-32, 20-23, 22-22)

JKSE: Szögi 8, Hodges 21/6, Austin 18/3, Horti 9, Dramicanin 26/3. Csere: Borszéki 5/3, Helmeczi 2, Sormaz, Vezetőedző: Horváth Balázs.

Falco: Kálmán 31/6, Simon L. 7, Timberlake 30/3, Szabó Zs. 10/6, Pantelic 10/3. Csere: Will 3/3, Harazin 10, Szanati. Jancikin. Vezetőedző: Bencze Tamás.

Kipontozódott: Szögi (39. perc), ill. Szabó Zs. (32.)

Horváth Balázs: - Gratulálok a Falcónak! Ezúttal is bebizonyosodott, hogy az egyik legszervezettebb csapat. Nem véletlenül vezeti a bajnokságot. A második negyed végi pár perces kihagyásunk sorsdöntőnek bizonyult. Kálmánnal pedig egyszerűen nem tudtunk mit kezdeni.

Bencze Tamás: - Két extra teljesítmény volt ma nálunk, Kálmáné és Timberlake-é. A meccs olyan nehéz volt, mint amilyenre számítottam. Nem voltam nyugodt a kispadon, de mindig, amikor a Jászberény felzárkózott, a fenti két kosaras kisegített bennünket. Ezzel a játékkal a JKSE-nek helye van az élvonalban.

Fotó: falcokc.nyugat.hu