Lóránték legyőzték Hangáékat

A spanyol bajnokság alapszakaszának 7. fordulójában eljött az, ami még soha a magyar kosárlabda történelmében: két hazánkfia nézett farkasszemet egymással Európa legerősebb nemzeti bajnokságában. Lóránt Péter és csapata, a Lagun Aro szó szerint győzelmi kényszerrel lépett pályára, hiszen 1 – 5-ös mérleggel rajtoltak, ami minden várakozást alulmúlt az ő szemszögükből, ráadásul az összes vereségüket szoros végjátékokban szenvedték el. A Manresa teljese más előjelekkel várhatta ezt az ütközetet, hiszen 4 – 2-es mérlegükkel a középmezőny legelején tanyáztak a feldobás előtt és rajtuk abszolút nem volt nyomás, viszont deklaráltan nyerni szerettek volna San Sebastianban is. A vendégek sokkal jobban kezdtek – Hanga Ádámmal az első ötösben -, a magyar légiós szerezte a derbi első pontjait, majd Achara és Doellman vezetésével húztak el a Lagun Aro-tól. Hangának volt még egy gólpassza is az első játékrészben, 6 perc után adott neki pihenőt edzője. A második negyed rajtjánál került a pályára a hazaiak magyarja, Lóránt Péter és rögtön két lepattanót is lekapott, majd az egyre jobban játszó vendéglátók az ő duplájával egyenlítettek először, aztán megint betalált a feltüzelten játszó nagyember és máris vezetett a san sebastiani alakulat! Ekkor történt meg egyébként először, hogy effektíve is szembekerült egymással a két honfitársunk, mivel a Manresába visszaállt erre a szakaszra Hanga. Az ex-Albás hátvéd ekkoriban nem volt sokat játékban, de azért egy gólpasszt megint kiosztott. Viszont Lóránt eddigi legjobb periódusát produkálta, mióta az ACB-ben pattogtat! Újabb lepattanókat szedett le, hathatós segítségével 38 – 31-re is vezetett már ekkor a hazai csapat, de ekkor egy 6 – 0-s futással még visszajött a katalán klub. A félidő utolsó perceiben mindkét magyar pihent a padon, akkoriban Doellman vitte hátán a vendégeket, Kenny Adeleke és Jimmy Baron pedig a hazaiakat. A félidőben 4 pont előnye volt a Lagun Aro-nak, minden nyílt volt tehát 20 perc után.

A fordulást követően mindkét gárda a magyarja nélkül futott ki a parkettre, az amúgy is előnyben lévő san sebastianiak jobban rajtoltak és 10 pont körüli fórt tudtak kialakítani, nagyban köszönhetően a jobb lepattanózásuknak. A negyed derekán Lórántot újra bevezette edzője, ő pedig szinte rögtön egy kosárral hálálta meg a bizalmat, valamint újabb lepattanó akadt a kezébe. Pár perccel később Hanga is újra visszakerült a parkettre, elég hosszú idő után és ő is rákapcsolt – egy kiharcolt falt után dobhatott két büntetőt, mindkettőt értékesítette is. Viszont hamarosan bajba került ő maga is a személyi hibák miatt, 4 faltja után 7 perccel a végső dudaszó előtt kénytelen volt leülni. Ekkor az extázisban játszó Baron főszereplésével már 75 – 61-arányban is vezetett a vendéglátó, onnantól viszont egy óriási rohammal visszajött Manresa. A kéztörésből visszatérő Mike Downs hatalmas kosarakat dobott és 82 - 75-nél még látótávolságon belülre ért a vendég alakulat mikor már csak 120 másodperc volt vissza a lefújásig, időt is kért Pablo Laso mester. Ugyanakkor ez sem segített Panko-ékon, 84 - 82-nél Gladyr találata után már csak egy kosár választotta el a feleket, viszont Adeleke lehűtött a kedélyeket, Salgado pedig büntetőivel gyakorlatilag lezárta a mérkőzést. Megvan tehát a Lagun Aro második sikere a bajnokságban, ezzel 2 - 5-re javították a mérlegüket. Hanga Ádáméknak nincs okuk a szomorkodásra, bár valóban hatalmasat hajráztak, de azért ezzel a vereséggel együtt is maradt a pozitív mutató, 4 - 3 az ő győzelem-vereség arányuk.  A Lagun Aro legjobbja a 21 pontos, 6 próbálkozásból 4 triplát értékesítő Jimmy Baron volt, de mellette a 18 egységig jutó Andy Panko is sokat tett a sikerért. A többi nagyember, így a 13-at dobó, 6 lepattanót szerző Adeleke és a mi Lóránt Péterünk is vastagon kivették a részüket a diadalból. A túloldalon a 18-at vágó Downs brilliáns idei bemutatkozását érdemes kiemelnünk, mellette a már megszokott Asselin (14 pont, 9-ből 7 mezőny), Doellman (13 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 6 kiharcolt falt) páros volt a legeredményesebb, de ez most kevés volt az újabb győzelemhez.

Lóránt Péter 6 pontját 100 százalékos mezőnydobó teljesítménnyel érte el, hiszen mindhárom kísérlete célba ért bő 11,5 játékperce során, ráadásul a 5 leszedett pattanó (amiből 3 támadó volt) is remek teljesítmény ennyi idő alatt. Védekezésben most is extrát hozott, ráadásul pontjait is akkor dobta, amikor ritmust váltott a Lagun Aro és először átvette a vezetést a jól kezdő Manresától. Lóránték legközelebb a Real Madrid otthonába látogatnak jövőhét vasárnap 12:30-as starttal, ezt a derbit a SportKlub jóvoltából a magyar tévénézők is élőben tekinthetik meg!

Hanga Ádám kezdőként szerepelve most a szokásosnál kevesebb játékpercet kapott (14 minutum), de ebben jelentős szerepe volt annak is, hogy faltproblémákba keveredett. 4 kétpontos kísérletéből csupán 1 ért célba, rögtön a mérkőzés első kosarát jegyezte, egyetlen triplája lejött a gyűrűről. Ezen felül két büntetőt dobhatott, amiket pontokra is tudott váltani, így 4 ponttal zárt, továbbá 2 lepattanót és 2 gólpasszt is jegyzett. A Manresa a következő fordulóban hazai pályán néz majd farkasszemet a Zaragoza együttesével 12:15-től.

Lagun Aro – Assignia Manresa 88 - 82 (17-21, 26-18, 22-19, 23-24)

Lagun Aro: Neto 2, Papamakarios 7/6, Vidal 7, Panko 18/3, Doblas 3. Csere: Salgado 10/6, Baron 21/12, Adeleke 13, Lóránt 6, Betts 1,

Manresa: Rodriguez 7/3, Hanga 4, Gladyr 10/6, Doellman 13/3, Asselin 14. Csere: Montanez 6, Hernandez 2, Achara 6, Downs 18/6, Oriola 2.