U16: Irány az elődöntő!!!

Tegnap kora délután már beszámoltunk arról, hogy a magyar válogatott remek védekezésének köszönhetően két vállra fektette a torna egyik legnagyobb esélyesét, Montenegró válogatottját. A jugoszláv utódállam együttesét három negyed játék után 29 (!!!) ponton tartotta Peresztegi Nagy Ákos csapata. Hiába kapaszkodott fel az ellenfél többször is a magyarok nyakára, fiaink mindig tudtak újítani, és Golomán György vezérletével végül 12 pontos különbséggel múlták felül a montenegrói válogatottat (54-42). A pontarány azért volt rendkívül fontos fiaink számára, mert a ma esti végső elszámolásnál akár egyetlen egység is dönthet a javunkra, illetve (ne adj’ Isten) ellenünk. Ha nem lett volna elég ez a pozitív impulzus, akkor ehhez jött még hozzá, hogy a portugálok tegnap este vereséget szenvedtek Boszniától (52-69), így mind a négy csapat egyaránt egy győzelemmel és egy vereséggel állt az F-csoportban.

Ma délután aztán Montenegró a tegnapi fiaskót feledtetni kívánta, és 39 pontos zakót húzott a portugál nacionáléra (90-51). Mint később kiderült, a csoport második helyéről léptek tovább a legjobb négy közé. Az Európa-bajnokság mai „főmérkőzésén” Magyarország és Bosznia-Hercegovina nemzeti együttesei mérkőztek meg egymással!

Magyar szempontból rendkívül jól indult az összecsapás. Golomán 2+1-es játéka és a másik magasemberünk, Zrinyi triplája után 6-0-ra vezetett a csapat, bő egy perc elteltével. Két perc pörgött le a játékidőből, mire megszerezték első pontjaikat a bosnyákok, de ekkorra már kezdő centerük, Smajlovics a padon ült, hamar beütötte első két személyi hibáját. Sajnos ugyanakkor Hódi Patrik is hamar megkapta a második faltját. Ellenfelünk nagyon felpörgött, mi pedig csak kerestük a játék ritmusát. Nem telt bele két perc és egy 0-11-es futás után már az ellenfélnél volt az előny! (8-11) Peresztegi Nagy Ákos időkéréssel igyekezett gyorsan rendezni a sorokat. Mészáros triplát, Ács duplát vállalt magára, így hosszú percek után sikerült fordítani a negyed végéhez érkezve. (13-13) Nem igazán volt örömteli, hogy faltjaink után rendre büntetőzhettek a kék-sárga mezesek, ráadásul hatékonyan. Hátrányunkat Antóni duplája faragta minimálisra az első tíz perc zárásaként! (15-17)

A második negyed nagy magyar futással vette kezdetét. Ács pillanatok alatt kétszer is beköszönt középtávolról, majd a hosszú idő után visszatérő Hódi is helyére tett egy kettest. Három percen át mindössze egyetlen árva értékesített büntetőből szerzett pontot tudott felmutatni Bosznia válogatottja, nem hatott meglepetésként mesterük időkérése. Azonban az egy perces pauza sem nyugtatta meg a bosnyákokat. Golomán uralkodott a palánkok alatt, pontjaival pedig lassan, de annál biztosabban duzzasztotta a két csapat közti különbséget. (25-18) Hódinak jót tett, hogy visszakerült a pályára, ugyanis egy-egy sikeres büntetője, és középtávolija után a negyed derekán már 10 pontot számoltunk Boszniára! (28-18) Lazics két sikeres büntetője öt pontszegény perc után írt fel valamit a táblára a faltokon kívül. A félidőhöz közeledve kissé nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis Golomán megkapta 3. személyi hibáját. Okuk azonban nem lehetett a fiúknak elbizonytalanodásra, hisz úgy hozták a második negyedet, hogy ellenfelük csupán egy mezőnykosarat tudott szerezni, valamint visszavették az első percekben megszerzett vezetésüket.

A harmadik negyed elején nem gondoltunk arra, hogy pár perc alatt kizökkentenek bennünket a komfortzónánkból. 9 ponttal vezettünk, nem kellett rohannunk, azonban Golomán beütötte 4. személyi hibáját. Joggal hihették a bosnyákok, hogy itt a lehetőség számukra az egyenlítésre. Beronja és Kelecsevics kosaraival négy egységnyire zárkózott fel ellenfelünk. Hódi épp a legjobb pillanatban süllyesztett el egy triplát, ezzel hét pontra növelte a magyar válogatott előnyét. (40-33) Golomán és Zrinyi is a padon ültek, alacsony szerkezettel próbálta Peresztegi Nagy Ákos meglepni a bosnyákokat. Hiába volt meg az ellenfélnek szinte minden esélye az egyenlítésre, fordításra, elhibázták a büntetőket, kihagyták a ziccereket. Fiaink is hadilábon álltak a kosárszerzéssel, ideges, feszült játék zajlott a pályán, mindkét együttesen érződött, hogy mi is a tét. Az utolsó két percre Antóni duplája révén még öt pontos előnnyel mehettünk be. A hátralévő időben azonban már csak Beronja talált be, és egyenlített Bosznia. (44-44)

A bosnyákok fölényben voltak lepattanózásban a záró negyed első perceiben, de visszatérhetett a pályára Golomán György. A körmendi magasember pedig rögtön be is köszönt, kosarával visszavettük a vezetést. (47:46) Hiába dobhatták ipari mennyiségben a büntetőket, egyszerűen képtelenek voltak a kék-sárga mezesek a gyűrűbe találni. Mészáros triplája hatalmas nyugtatóval ért fel, majd kettőből egy büntetőt is értékesített. Bő öt perc maradt a találkozóból és 4 ponttal vezetett csapatunk. (50-46) Négy perccel a lefújás előtt Golomán kipontozódott. De ismét csak egy büntető váltottak be a bosnyákok. Hódi az utolsó három percre fordulva bezúgatott egy triplát, Ács kipontozódása után pedig Lazics mindkét büntetőt elhibázta. (55-49) Zrinyi a lehető legjobbkor értékesített egy duplát, persze pont utána büntetőzött hibátlanul Gacsics. Elérték a négy csapatfaltot a bosnyákok is, büntetőzhettünk. Hódiék azonban nem tették meg azt a szívességet, hogy pontatlanul célozzanak. Zrinyi duplája zárta a mérkőzést és állította be a 63:52-es végeredményt!

A magyar válogatott ismét óriási tartásról tett tanúbizonyságot. Igazi csapatként küzdöttek, átléptek minden nehézségen, legyen az külső, vagy a pályán lévő, remek védekezéssel rukkoltak elő, és megérdemelten győzték le Bosznia-Hercegovina válogatottját. Ezzel a győzelemmel a csoport élén végzett nemzeti együttesünk, bejutott az elődöntőbe!

A szombati elődöntőben Magyarország - Belgium találkozót rendeznek majd, magyar idő szerint 19 óra 15 perctől!

Fiú U16-os B divíziós Európa-bajnokság, Középdöntő csoportmérkőzés (1-8. között)

2012. július 26., Bukarest

Magyarország 63 – 52 Bosznia – Hercegovina (15:17; 18:9; 11:18; 19:8)

Magyarország: Mészáros B. 13/3, Nagy L. 5, Hódi 14/6, Golomán 9, Zrinyi 9/3

Csere: Kovács B. 0, Antóni 5, Ungi 2, Pungor 0, Ács 6, Kovács M. 0

Bosznia – Hercegovina: Kelecsevics 3, Garics 7, Lazics 5/3, Smajlovics 2, Gacsics 17/3

Csere: Balics 0, Sesar 0, Beronja 15, Pilavdzics 3, Bevanda 0, Alekszics 0

Kipontozódott: Golomán a 36., Ács a 38., Lazics a 39. percben

Peresztegi Nagy Ákos vezetőedző nyilatkozata:

"Egy újabb nagyon nagy részsikert értünk el a másik erős  délszláv csapat legyőzésével. Csapatunk ismételten kiérdemelte a nagybetűs CSAPAT szót, mind védekezésben mind támadásban. A mérkőzés könnyű és nehéz szakaszaiban is helyén volt a játékosoknak a szíve és az esze. Ma azt is elbírta a csapat hogy Golomán Gyurinak fault problémái voltak ezért kevesebbet tudtam pályán tartani. A jó kezdésünk  után a bosnyákok még jobban szigorították védekezésüket, melyre szerkezet váltással válaszolva sikerült kicsit nagyobb előnyt szereznünk a félidőre. A harmadik negyedben a védekezésünk szétesett és sok kosarat kaptunk az ellenfél egy-egy játékából. A negyedik negyedre sikerült a csapatot mentálisan még jobban feltüzelni és újra összeállt a védekezésünk melynek köszönhetően egy két könnyű kosarat is tudtunk dobni. Mészáros és Hódi kosaraival megtörtük ellenfelünket. Az utolsó percekben hihetetlen taktikusan, időkérés nélkül tudta a csapat hozni a végjátékot. Kettő meccslabdánk van, szombaton már mindjárt szeretnénk az elsőt behúzni.

Az értünk szurkolóknak és a nekünk üzenetet küldőknek ezúton is köszönjük a biztatást. Hajrá Magyarok!"