U18: Hihetetlen meccsen kaptunk ki

A veretlen angolok ellen győzelmi esélye volt a magyar U18-as fiúknak az Eb-n. Rossz első negyed után káprázatos feltámadás és magyar vezetés sokáig. A végén fej-fej mellett haladtak a felek, de végül jobban jött ki az utolsó pár momentum az A csoportra vágyó angoloknak. Azért szép volt magyarok!

Részletes tudósítás perceken belül, addig is néhány mondat a meccsről. Az elején rögtön 7 ponttal megugrott Anglia, s utána 10-12 egységgel vezetett ellenünk, de a Zsoldos-legénység nem adta fel és az első negyed végére összekapta magát, a másodikban pedig egyszerűen állva hagyta ellenfelét. Már mi vezettünk, ráadásul több mint 10 ponttal, de a harmadik játékrész újabb fordulatot hozott, ami teljesen kiélezetté tette a rangadót (nyugodtan használhatjuk ezt a jelzőt). A záró negyedben az összességében majdnem háromszor annyi büntetőt dobható angolok megugrottak 4-5 ponttal, s hihetetlen végjáték során küzdött mindkét fél egymással (sportszerűtlen hiba is akadt például ellenfelünknél). Időkérések itt is, ott is, elhibázott magyar triplák, de utána támadólepattanók az angol palánknál, küzdelem, Váradi-pontok, remény, majd a kegyelemdöfés az angoloktól... 58-60-ig zárkóztunk, de utána már nem ment. Nagy meccs volt, grat érte srácok!

Egy érdekesség még a részletek előtt: igaz, csak bő két perc erejéig, de pályára lépett az angol válogatottban ifj. Ökrös Tamás is, aki az ugyanilyen nevű egykori debreceni kosáredző fia, s aki odakint él egy ideje...

RÉSZLETES TUDÓSÍTÁS

Félelmetesen kezdett Anglia, hisz Sentance vezérletével 0-7-ig meg sem álltak. A tegnapi nap óta azonban tudjuk, hogy ennél sokkal nagyobb előny sem végzetes (mi  14-0-val nyitottunk Izrael ellen, s mégis kikaptunk a végén simán). Ennek megfelelően elkezdtünk kapaszkodni. Igaz, nem sikerült valami látványosan a felzárkózás, hisz 10-12 ponttal ment Anglia az első negyed nagy részében. Mégis, a mieink megalkuvást nem tűrő akarása azt eredményezte, hogy mégiscsak konszolidálttá tettük a különbséget, s vártuk a további zárkózást (13-18).

Így is lett! A második negyed magyar menetelést hozott angol asszisztálással! Perl gyors négy pontját Golomán kosarai követték, és máris 20-20 volt az állás! Ez sem volt azonban elég, hisz Bognár is betalált (22-20). Először vezettünk a meccsen! Igaz, Sentance egy hármassal visszavette Angliának a fórt, de aztán megint mi következtünk. Bognár, majd Perl, Velkey, Váradi voltak ellenállhatatlanok, illetve Golomán is eredményes tudott lenni, ami hallatlan magyar nyomulás végén 38-25-öt jelentett percek alatt! Micsoda csoda! A második negyed végén még büntetőből faragott ezen valamit Anglia, de akkor is fülig ért a szánk az eredmény láttán.

Aztán a harmadik negyed újfent angol javulást hozott, de legalább nem történt látványos magyar összeesés, mint Izrael ellen. Mondjuk eleinte Perl egy légpassz-kosarat szerezve 40-27-re, majd Bognár 44-30-ra módosította az állást, de utána beindultak az angolok. Először 6 pontot faragtak (44-36), aztán egy magyar kosár után 46-44-re jöttek fel Okorohék. (Okoroh, egy 213 centis center, aki eddig a meccsig majdnem pontosan 10-es lepattanóátlaggal rendelkezett.)

Hihetetlen izgalmak, és elképesztően sok angol büntető jellemezte a meccset (ajánljuk megtekintésre a statisztikát!). Majdnem háromszor annyiszor állhattak oda büntetni a szigetországiak, mint mi, de mindkét csapat elképesztően gyatrán célzott (szintén lessünk rá a statra, sajnos érdemes). Illetve bánta a fene a kimaradt angol büntetőket, de mi kevéske lehetőségünkből szintén sokat elbaltáztunk, ami nem kedvezett nekünk.

Mindenesetre Velkey 8. gólpasszából talált be Golomán a negyed végén, ami igencsak jókor jött a nagy angol attak közepén (48-44).

MÉG MINDIG MI VEZETÜNK - EGY DARABIG

A negyedik játékrészben is jól tartottuk magunkat. A szenzációsan lepattanózó Okoroh (végül 16-ig jutott) méltó ellenfelet kapott a magyar Váradi (összesen 12 lepattanó) és Bognár (összesen 13 lepattanó) személyében, de így is egyre nehezebben dajkálták előnyüket a mieink.

Molnár révén 50-46-ra vezettünk, majd perceken át nem talált be senki, ami azonban annyira most nem zavart minket. Bár igaz, a sok rontott dobásunkból bemehetett volna egy-kettő, s akkor talán a végjáték is máshogy alakul. Támadóhibát fújtak a sporik Velkey ellen, majd, amikor már csak bő 6 perc volt hátra, Graham és Sentance egy pontra hozta fel Angliát (50-49). Sőt, Isaacs visszavette a vezetést is (50-51).

Ezután kosárváltások következtek. Bognár a magyarokat, Nelson az angolokat, majd Váradi megint minket, míg Isaacs újra ellenfelünket juttatta előnyhöz. Váradi sokat vállalt, s ebben benne volt a hiba lehetősége is – igaz, a javításé is. Dobást rontott, de leszedte saját lepattanóját, aztán 55-57-nél, kétpontos angol vezetésnél sajnos nem jött be egy időkérés, mert egy triplával köszönt be Orija, akinek ez csak az 5. pontja volt, de hát mikor szórjon trojkát, ha nem a elfújás előtt (55-60)?

Volt még hátra egy kis idő (44 mp), de öttel ment vetélytársunk. Váradival büntetőkhöz jutott, miután Isaacs ellen sportszerűtlen hibát ítéltek. Egy bement, majd időt kértünk, hisz oldalról megint mi jöhettünk. És sikerült kosárral zárni a támadást, újra Váradi talált be (58-60), amit most angol időkérés követett (vissza 11 mp).

Bognárnak le kellett faultolnia Okorohot, hogy ne teljen az idő. A sértett egyet bedobott a büntetőkből (58-61), majd Perl egy gyors triplával próbálkozott, de kimaradt és Isaacs leszedte a lepattanót. Tóth odacsapott, Isaacs meg bedobta mindkét büntetőjét (58-63). Váradi is rádobta még, de nem született több kosár. Kikaptunk, ám pokoli nagy csatában, az A csoportra esélyes Angliát hatalmas harcra kényszerítve.

STATISZTIKAI ÉRDEKESSÉGEK

Ami a statisztikát illeti, a lepattanóharcot Anglia szűken nyerte (44-47 oda). Egyénileg már írtuk, hogy kik voltak a legjobbak lepattanózásban. A nagy egyéni teljesítmények közül emeljük ki Váradi Benedeket, aki 13 pontja mellé 12 lepattanót szedett, s ugyanúgy dupla-duplát ért el, mint Bognár Kristóf, aki 11 ponttal és 13 lepattanóval fejezte be a meccset. Az angoloknál nem volt ilyen ember.

Viszont amellett sem lehet elmenni szó nélkül, hogy a magyar csapat 2/19-et produkált hármasok terén, vagyis 10,5%-ot teljesített, ami botrányosan gyenge. Az angoloké sem volt remek (3/11, 2%), de ez minket nem vigasztal. A büntetőkről is ejtsünk pár szót. A magyarok 3/10-es mutatója (30%) szintén pocsék (elnézést érte, de ez az), s bár az angolok is csak 57%-kal dobták, de nem mindegy, hogy ők 35-ször próbálkozhattak (20/35). Ez azért nagyon nem mindegy, mert ellenfelünk csak büntetőből 17 ponttal többet szerzett. A labdaeladásban mindkét gárda „jeleskedett”, mi 17, ők 20 labdát adtak el.

Fiú U18-as b divíziós Európa-bajnokság, csoportmeccsek, 4. kör

2012. augusztus 12. Sarajevo, Ramiz Salcin-Mojmilo

Magyarország U18 – Anglia U18
58-63 (13-18, 25-9, 10-17, 10-19)

Magyarország U18: Perl 14, Tóth B., Váradi 13/6, Molnár M. 2, Bognár K. 11. Csere: Simon K. 2, Kovács B., Velkey 4, Varga M. 4, Golomán 8, Jakab P. Vezetőedző: Zsoldos András.

Anglia U18: Spencer, Nelson 22/3, Sentance 10/3, Graham 6, Okoroh 7. Csere: Orija 5/3, Robertin, Isaacs 13, Mead, Ökrös T., Sainsbury, Stivrins. Vezetőedző: Steven Bucknall.

Kipontozódott: Simon K. 29. perc, Golomán

RÉSZLETES STATISZTIKA IDE KATTINTVA!

Az A csoport állása 4 kör után (a cikk felrakásának pillanatában, a késő délutáni meccsek eredményei nélkül):

1. Anglia 4 győzelem
2. Izrael 2 győzelem, 1 vereség (ma még játszik)
3. Magyarország 2 győzelem, 2 vereség
4. Fehéroroszország 1 győzelem, 2 vereség (ma még játszik)
5. Románia  1 győzelem, 2 vereség (ma még játszik)
6. Skócia 3 vereség (ma még játszik)

Úgy néz ki, hogy Anglia megnyeri a csoportot, Izrael pedig, ha ma megveri a fehéroroszokat, biztos második. Magyarország a harmadik helyre lehet jó, de még lesz egy fontos meccse a fehéroroszok ellen az utolsó körben (hétfőn). Ha ma netán kikapna Izrael, akkor még van sansz a magyar második helyre, de a papírforma nem ezt ígéri. Meglátjuk. Ha a magyar válogatott a 3-4. helyen végez, a 9-16. helyért folytathatja a küzdelmeket, de sajnos a legjobb 8-ról lemarad. Igaz, a leghátsó (17-22. hely) régiót is biztosan elkerüli.

FRISSÍTVE: azóta Románia megverte Skóciát (81-53), tehát a fehéroroszokat átmenetileg megelőzték.

Következik: hétfőn (augusztus 13.) FEHÉROROSZORSZÁG - MAGYARORSZÁG, 14:00, utolsó csoportmeccs