Vereséggel kezdtünk Portugáliában

Első tétmérkőzésének vágott neki este 21:30-kor a portugáliai Coimbrá-ban a magyar férfi kosárlabda válogatott. A csapattal nem utazott el családi okok miatt Soós Gábor, a 12-es keretből pedig Trepák Zoltán maradt ki.

Válogatottunk a Trotter - Hanga - Horváth Á. - Lóránt - Báder ötössel kezdett.

Mérsékelt érdeklődést mutattak a hazai szurkolók a találkozó iránt, de annál nagyobb lelkesedéssel nyugtázták, hogy 2 perc alatt 7:0-ra vezettek a vendéglátók. Sok pontatlansággal kezdték a magyarok a meccset. Előbb Horváth, majd Báder vétett támadóhibát. A 3. percben Lóránt szerezte meg első pontjainkat egy támadólepattanó után. A hazaiak jól védték a belső területet, nehezen tudtuk megbontani őket. Trotter ziccert értékesített, aztán jött Horváth egy szép tempóval, majd ismét Ákos volt eredményes, Hanga labdaszerzését fejezte be ziccerrel. Az 5. percre feljöttünk 2 pontra. (10:8) Hangát hívta triplapárbajra da Silva, 2-2-re végeztek, a hazai játékos az elsőt kb. 8 méterről hintette be, de Ádám is bevarrt egyet jó 7 méterről. A padról beálló Keller semmi perc alatt szerzett 5 pontot, két látványos zsákolással, fordítunk az ő 2+1-vel. (16-19) Minhava még egyenlített, de a negyedet sikerült vezetéssel zárni. Hanga osztotta le a labdát betörése közben Lórántnak, aki bedobta a ziccert. (19:21)

A második játékrészre szigorítani tudta a magyar csapat a védekezését. A negyed elején sorozatos hibákba kergettük a portugálokat. A gyors időkérés sem segített rajtuk, a szerzett labdákból, leindításokból folyamatosan értünk el a kosarakat. Az ötödik percre más kezdtük ellépni a fehér mezes együttestől. (19:28) Elég volt azonban egy pár perces rövidzárlat ahhoz, hogy feljebb jöjjenek a hazaiak. Andrade két triplája, Minhava tett be egyet, tőlünk pedig már csak egy Hanga Ádám távoli érkezett a félidőig. Így sajnos a 9 pontos előnyünk elfogyott a nagyszünetre. (31:31)

A szünet után úgy festett tovaszáll az a rossz periódus, ami a portugál felzárkózást eredményezte. Megosztották egymást között a terhet játékosaink pontszerzésben. A portugálok azonban sehogy sem akartak leszakadni rólunk. Hol az egyik, hol a másik csapat vezetett 1-1 ponttal. A fordulat akkor állt be, amikor begyűjtöttük az ötödik csapathibánk a 6. percben. Nem mentek a támadások és hiába volt jónak mondható a védekezésünk, a hazaiak megtalálták a "réseinket". 2,5 perc volt vissza, amikor a komplett cseresor volt nálunk a pályán. Két támadás alatt két triplával jelentkezett az addig csendes Miranda (18 pont), amit még megfejelt Santos egyel. Időt kért Dzunics, de lehet nagyon későn. (54:43) Pár másodperccel a vége előtt Trotter passzolt Vojvodához, aki bedobta a távolit, így 10 ponton belülre jöttünk a záró negyedre.(54:46)

De úgy nézett ki, hogy nem nyerhetnek a magyarok ma este. A saját lábában eleső da Silva estében dobott kosarat, újra közte 10. Trotter zárkóztatta csapatunkat. Előbb középről dobott hármast, majd labdaszerzése után Vojvodát faultolták, jó lett a két büntető. (56:51) Miranda üresen maradt a sarokban, bedobta a negyedik hármasát. Tavares kosarára Lóránt válaszolt, de ahelyett, hogy labdát tudtunk volna szerezni Santos értékesített egy kettest. Volt hátra 4 perc. Trotter zsákolt, amivel megtörte a gólcsendünk, de az ellentámadásból Miranda kosarat ért el. Lóránt másfél perccel a vége előtt még reményt adott a szurkolóknak. Sajnos dobásakor rálépett a vonalra ezért csak 67:63-ra jöttünk fel. Nem volt már egy percünk, amikor 69:63-nál támadhattunk, Lóránt hármasával pedig elérhető közelségbe került az egyenlítés. (69:66) 34 másodperc volt hátra, hozhatták a hazaiak a játékszert. Sikeresen kivédekeztük a támadást, volt 14 másodpercünk. Azonban Hanga érthetetlen módon egy másodpercek alatt eldobott emberes hármassal fejezete be az akciót. Még egy kegyelemkettest beírtak a portugáloknak és vége. A végeredmény: 71:66.

Portugália-Magyarország 71 : 66 (19:21; 12:10; 23:15; 17:20)

Coimbra (POR) 1600 néző

Magyarország: TROTTER 11/3, HANGA 11/9, Horváth Á. 8, LÓRÁNT 16/3, Báder 6

Cserék: Keller 7, Vojvoda 5/3, Fodor 0, Szabó 0, Wittmann 2, Molnár 0

Először mindenki gondolkozzon el, vegyen mély levegőt, majd utána fogalmazza meg kritikáját a csapattal kapcsolatban...

Látható, hogy melyek azok a dolgok, amikre jobban oda kell figyelni. A zónavédekezést nem kevés alkalommal dobta át ez a nem túl acélos luzitán csapat. Ilyen szériába nem szabad belekerülni, hogy ennyi hármast engedünk az ellenfélnek. Nagyon csendesek voltak a magasembereink támadásban, bár Lóránt a végére összekapta magát, neki köszönhettük, hogy volt sanszunk az egálért menni. Néha elképesztően görcsösek és kapkodóak voltunk. Idegenben vereséget szenvedtünk, rendben. Ez még önmagában nem tragédia, viszont most már sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a következő két hazai mérkőzésnek. Nagy szükség lesz a szolnoki közönségre is, hogy győzelembe hajszolják pénteken a fiúkat.